İMSAK 03:36 GÜNEŞ 05:30 ÖĞLE 13:08
İKİNDİ 17:04 AKŞAM 20:33 YATSI 22:18
İstanbul Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.
Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan
İstanbul Silüeti

Ankara Haberleri

Ankara Haberleri

13 Ekim 1923 tarihinde başkent ilan edilen Ankara, hızla gelişen bir il oldu. Türkiye'nin en kalabalık ikinci şehri konumunda bulunan Ankara'nın nufüsu 5 270 575'tir. İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan şehir, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir illerine komşudur. Ovalık bir alanda kurulan ilin yüzölçümünün; yaklaşık % 50'sini tarım alanları, % 28'ini ormanlık alanlar, % 12'sini çayır ve meralar, % 10'unu da dağlık araziler oluşturmaktadır.  Çok eski çağlarda kurulduğu düşünülen Ankara, birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. 

 Ankara, Müslüman Türklerin eline geçmeden önce Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar'ın hakimiyeti altındaydı. 1073 yılında Malazgirt Zaferi'ni ardından Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun hakimiyetine geçti. Ankara, Selçuklu Devleti'nin yıkılmasıyla Ahiler tarafından yönetildi. 1304'te ise Osmanlı İmparatorluğu'na bağlandı.  I. Murat zamanında kesin olarak Osmanlı'ya bağlanan Ankara, Osmanlı'nın Moğollara karşı yenilmesi ve fetret devrine girmesiyle sonuçlanan Ankara Muharebesi bu il sınırlarda yapılmıştı. Kurtuluş Savaşı'nda Milli mücadelenin merkezi olan Ankara'da, 18 Mart 1920'de, İstanbul'daki Meclis-i Mebusan feshelince, 23 Nisan 1920'de Büyük Millet Meclisi kuruldu. Ankara ili, Polatlı yakınlarında meydana gelen çetin muharebe Kurtuluş Savaşı için dönüm noktası oldu. Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasının ardından 13 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başkenti ilan edildi. 

Ekonomisi sanayiye ve ticarete dayalı olan Ankara'da, tarım ve hayvancılık da önemli bir yere sahiptir. İlin sanayisi genel olarak küçük ve orta boylu işletmelerden oluşmaktadır. Ankara'nın ekonomisinin savunma, taşıt, gıda, tekstil, çimento, tarım ilaçları sanayileri ve yazılım-elektronik sektörü bel kemiğidir.

Yapılan araştırmalara göre Ankara ili, Gaziantep ve Elâzığ'dan sonra üçüncü en zengin mutfağa sahiptir. Ankara'nın lezzetleri arasında dutmaç ve miyane gibi çorbalar; Ankara tavası, alabörtme, calla, ilişkik, sızgıç, siyel, siyer, bici, pıtpıt pilavı, mucirim köftesi, tohma, şirden dolması, papaç, yalkı, carcıran, göter, kaile, topaç, cızlama, öllüğün körü gibi yemek ve hamur işleri; karga beyni, köyter, omaç, perçem, tiltil helvası, zerdali boranası ve Beypazarı yöresine ait 80 katlı baklava gibi tatlılar ile bazlamacın, gizleme, çerpit, kartalaç, kömbe, kete, saçkıran, şerit ve yarımca gibi ekmekler yerlerini almıştır.

Başkent'in Ulus semtinde Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Roma harabeleri (Augustus Tapınağı ve Julian Sütunu) gibi pek çok turistik yer de gezilmesi tavsiye edilen yerler arasındadır. Ankara ilinde, Elmadağ çevresinde kış turizmi, Kızılcahamam, Ayaş, Çubuk ve Haymana çevresinde kaplıca turizmi ile Güdül'deki Tuluntaş Mağarası'nda mağara turizmi gerçekleştirilmektedir.

Ankara Keçisi, Ankara Kedisi, Gölbaşı Sevgi Çiçeği (Centaurea Tchihatcheffii), Ankara Çiğdemi (Crocus Ancyrensis), Ankara Armudu Ankara'nın önemli sembolleri arasındadır.

Ankara son dakika haberlerine sitemiz YeniAkit.com.tr'den ulaşabilirsiniz...

Ankara Foto Galerileri

Ankara Video Galerileri

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?