Seçim 2019 Sayfası

Çeçen nine ve 3 torunuTürkiye’de kalıyor

Babaları şehit olan 3 torunuyla birlikte Türkiye’ye sığınan Çeçen babaannenin sınır dışı edilmesine yönelik karar, kamuoyunun yoğun tepkisi üzerine geri çekildi. Çeçen nine Havva Cebrailova, “Sizin Müslüman ülkenize geldim. Buradan çıkarılırsak nereye gid

23 Nisan 2013 Salı 20:19
Çeçen nine ve 3 torunuTürkiye’de kalıyor

HÜSEYİN KULAOĞLU / İSTANBUL
1.5 sene önce Türkiye’ye sığınan Çeçen nine ve üç torununun 15 gün içinde sınır dışı edileceğine yönelik Yabancılar Şubesi’nin önceki gün aldığı karar, kamuoyunun tepkisi üzerine iptal edildi.
Sınır dışı edilmek istenen Çeçen nine ve 3 torununun Türkiye’de kalması için büyük mücadele veren İnsani Müdafa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER), konuyla ilgili Eresin Topkapı Oteli’nde basın açıklaması yaptı. İMKANDER Başkanı Murat Özer, Çeçen babaannenin torunlarının 3’ünün de yetim olduğunu ve bunlardan birinin akıl hastası olduğunu belirtti. Özer, Çeçen aileye yapılan hukuksuzluğu ise şöyle anlattı: “Türkiye’de 1 yılı aşkın bir süredir yaşamını sürdürmekte olan ailenin evine polis memurları giderek ‘çocuklar’ için ikamet izni talebinde bulunmaları tebliğ edilmiş, babaanne Havva Cebrailova ve çocuklar Ömer, Cebrail ve Muhammed Halimov ise 8.4.2013 tarihinde ikamet başvurusunda bulunmuşlardır. Aile, 22.04.2013 tarihinde İstanbul Emniyeti’ne çağrılarak sonucun kendilerine bildirileceği ifade edilmiş ve Türkçe bilmeyen Havva Cebrailova’ya sınırdışı kararı ‘Yabancı uyruklu şahsın Türkçe bildiğinden tarafına okunup doğruluğu anlaşıldıktan sonra birlikte imza altına alınmıştır’ şeklindeki ibareyle birlikte imzalanarak tebliğ edilmiştir.”
Özer, “Çeçen aile eğer sınır dışı edilseydi Rusya tarafından öldürülebilirdi” dedi.
Şu anda Çeçen ailenin yaşadığı sorunun aynısını yaşayan başka aileler de olduğunu söyleyen Özer, isteklerini “Biz Türkiye devletinden para istemiyoruz. Kafkas mültecilere bir statü verilmesini, sağlık ve eğitimden faydalanmalarını talep ediyoruz” şeklinde özetledi.
İSLAMİ VE İNSANİ AÇIDAN BAKILMALI
ÖZGÜRDER Başkanı Rıdvan Kaya ise “Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan insanlar açık bir şekilde zulüm görüyorlar. Bizler Müslüman’ız. Muhacirliğin ne kadar önemli olduğunu herkes bilir. İslami açıdan bakılmıyorsa bile insani açıdan bakılmalı. Adalet açısından gerekli adımların atılmasını istiyoruz” diye konuştu.

ÇEÇEN NİNE FERYAT ETTİ:
BİZİ SINIRDIŞI ETMEYİN
Sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Çeçen nine Havva Cebrailova ise, “Torunlarımın babaları şehittir. Bu torunlarımdan biri akıl hastası. Bizi sınırdışı ederlerse, ben bu çocuklarla ne yaparım? Sizin Müslüman ülkenize geldim. Buradan çıkarılırsak nereye gideceğim. Sayın Başbakan’ın da çocukları var. Bizi sınırdışı etmesin” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Nisan 2013 Salı 20:19

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Nisan 2019