• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Sigara denilen melanete karşı kanun: ‘İngiliz’ modeli masada

13 Haziran 2024
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Geçtiğimiz hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılım gösterdiği Dünya Tütünsüz Günü ve Çevre Haftası Programı kapsamında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Gençlerin sigara ve elektronik sigara kullanımına değinen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Nisan ayında İngiltere'de yasalaşan sigara yasağının Türkiye'de de uygulanabileceğine dair mesajlar vermişti.

Elektronik sigara içenlerin dikkatine...

Cumhurbaşkanı Erdoğan sigaraya savaş açarken Dünya Sağlık Örgütü'nden çarpıcı rapor yayımlandı.

Raporda, tütünün yanı sıra alkol, işlenmiş gıdalar (UPF'ler) ve fosil yakıtların Avrupa'da yılda 2.7 milyon insanın ölümüne yol açtığı belirtildi. DSÖ, hükümetleri sağlığa zararlı ürünlere yönelik daha sıkı düzenlemeler getirmeye çağırdı.

Malumunuz öyle bir topluma dönüşmüş vaziyetteyiz ki, yasak olan şeyler hep çiğnenmek adına uygulanır oldu, sigaranın yasak olduğu bir mekanda şimdi de elektronik sigara denilen bir illet icat edildi ve içine koyulan esanslarla birlikte deyim yerindeyse kafa bulmada birebir bir hal almış durumda.
Şimdi diyeceksiniz ki, içen içsin bize ne! Evet bu memlekette doğru olmayan bir şeyin yasaklanmasına karşı çıkmak babayiğitlik oluyor haliyle.. Hatırlarsanız, bazı yerlerde içki yasağı uygulaması bile aylarca tartışma konusu olmuştu maalesef ülkemizde.

Şimdi şu konunun özüne doğru bir yolculuk yapalım öncelikle ki; gençlerimiz karşısında bir nebze de olsa uyarıcı olan tembihler bütününü sizlere aktaralım inşallah.
Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz nisan ayında yapılan oylama sonucunda kabul edilen yasa ile bu yıl 15 yaşına giren çocuklar, hayatları boyunca sigara satın alamayacaklar. Avam Kamarası'nda yapılan oylamada, 383 milletvekili yasa tasarısını onaylarken, 67 milletvekili ise yasaya karşı çıktı.
Yasa, iktidardaki Muhafazakar Parti içinde tartışmalara neden oldu. Ancak hükümet, amacının genç nesillerin sigaraya erişimini sınırlayarak sağlık sorunlarını azaltmak ve sigara kullanımını azaltmak olduğunu açıkladı…

Düşünebiliyor musunuz; “15 yaşına giren çocuklar hayatları boyunca sigara satın alamayacaklar” bu maddenin getirisini hayal edebiliyor musunuz? Tertemiz bir hayat onları bekliyor olacak ve en önemlisi etraflarında oluşan kördüğüm bağımlılık alternatiflerinden biri de tarihe gömülecek. İşte bu anlamlı karar bütününü Cumhurbaşkanımız Erdoğan’da gündemine almış ve elektronik sigara kullanımına da dikkat çekerek, "Elektronik sigarayla da bizim ülkemize değişik kanallarla girmenin mücadelesini çok veriyorlar. Kaçak yollardan da maalesef sızmalar oluyor ama bizim şu anda gümrükler bu konuda iyi bir mücadele veriyor. Bize farklı yollardan gelenler oluyor. Biz şu ana kadar buna müsaade etmedik." dedi.

Ve yine Başkan Erdoğan; “(Elektronik sigaranın ülkeye kaçak girişi) Bazı, hepinizin de duyduğu, bildiği markalar var. Müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz çünkü onun daha zararlı olduğunun tespitini de yaptık, çıkardık. Çünkü biz insanımızı zehirlemeye asla müsaade edemeyiz, bunun için de bu gayretin, bu önlemlerin alındığı bir yapıyı inşa ediyoruz."

Öylesi anlamlı bir hamle ki, bu içinin kat be kat doldurulabileceği ve masaya koyulduğu zaman da alınacak kalıcı çözüm metotlarıyla gelecek kuşaklar için de bağlayıcı tarafı olan çok önemli bir teşhis olarak önümüze çıkıyor.

Gençlerimizin önünde çok büyük bağımlılık teşkil edebilecek çıkmaz yollar mevcut… Bu yollar karşısında en azından sigara denilen illetin modernleşmiş hali olarak karşımıza çıkan elektroniği konusunda da kalıcı hamleler alan güçlü irade karşısında bizler de mutlaka savaşımızı vermemiz gereklidir. Yoksa bu zehiri solumak zorunda kalırsak Allah muhafaza evlatlarımız ve gelecek nesillerimiz için büyük bir ateşin fitilini ellerimizle yakmış olacağız. Ne olacak demeyelim, sonunu düşünerek hareket edelim ve tütünün her türlüsü karşısında tıpkı Avrupa’da örneklerini gördüğümüz gibi keskin bir bıçak gibi alınabilecek iradeye yönelik sağlam bir adımdan öte koşarak bu kararın arkasında milyonları oluşturmalıyız.

Dünya Tütünsüz Gününü gelin bizler de ülkemiz nezdinde neferler olarak bu sigara denilen melanete karşı irademizi son noktasına kadar taşıyıp sigaraya hayır diyelim. Dikkat edin sigaranın her türlüsüne hem de.. Yoksa şirinlik olsun diye ortaya atılan ve bazı baronların ceplerini dolduran bu kirli oyunu da bozmak bizlerin elindedir.

Kalın sağlıcakla…
Selam ve dua ile.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

A.Yücel

Anayasaya göre devlet, vatandaşın sağlığını korumalıdır.

Nuh

Sigaraya değil sigara içmeye zemin hazırlayan ve neden olan sorunları çözelim. İnsanlar neden sigaraya yöneliyor? Bu sorunun cevabı çözümdür.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23