• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Namaz yasağı... Fransa, Almanya ve İngiltere zulümde yarışıyor!

21 Nisan 2024
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Dünyanın her bölgesinde dini İslam olan her Müslüman için hep zorluklar, hep işkenceleri maalesef okumaktan sıkıldık ama Avrupa denilen daha doğrusu medeniyetin beşiği diye lanse edilen ülkelerde bile dini inançlara olan saygısızlık artık iyice ayyuka çıkmış durumda..

Fransa’dan tutun da Almanya’ya ve son olarak İngiltere’deki namaz yasağı hakikaten biz Müslümanları çıldırtacak cinsten...
AA’nın aktardığına göre haberi bir detaylandıralım sonra ise değerlendirmemize geçelim inşallah…

İngiltere'de Müslüman öğrenci, başkent Londra'daki okulunun "namaz yasağına" karşı başlattığı hukuk mücadelesini kaybetti. Yüksek Mahkeme Yargıcı Thomas Linden, 83 sayfalık kararında, okulun "namaz ritüellerine" yasak getirme hakkına sahip olduğunu ve öğrencinin okulu katı kuralları olduğunu bilerek seçtiğini belirtti. Londra'daki "Michaela Community School" adlı okulun, yaklaşık 700 öğrencisi bulunuyor ve bunların yaklaşık yarısını Müslüman öğrenciler oluşturuyor.

Müslüman öğrenci, kararın ardından yaptığı yazılı açıklamada, hayal kırıklığına uğradığını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı: "Kararda da belirtildiği üzere, okulun öğle arasında namaz kılmak isteyen öğrencilere izin vermesinin çok zor olacağı görüşüne katılmıyorum. Kaybetmiş olsam da yasağa karşı çıkmakla doğru olanı yaptığımı düşünüyorum. Elimden gelenin en iyisini yaptım, kendime ve dinime sadık kaldım."

Müslüman öğrencinin de üstüne basa basa aktardığı gibi dinime sadık kaldım sözü bence bu konunun en can alıcı noktası olsa gerek.. Biz Müslümanlar olarak artık bazı kurallara karşı kendi düzenimizi kaybetmek uğruna dinimizi en güzel şekilde yaşayabilme idrakını hem yaşamalı hem de aile üyelerimize nakşetmemiz gerekli.
Evet Müslüman olmayan bir ülkede Müslümanlık ne denli yaşanır derseniz, unutmayalım ki; Yüce Mevla’nın her an her saniye bizimle birlikte olduğunu idrak eden kulları olarak bu sorunun yelpazesini fazla genişletmemize gerek yok kanısındayım. Hayat şartlarından tutun da, aile olma konusundaki sorumluluktan dolayı Müslüman ülkelerde yaşayan yüz binlerce vatandaşımız ve Müslüman kardeşlerimiz var…

Bu insanların dini inançlarını da tıpkı şu anda İngiltere’de başka bir ülkenin evladı da olsa yaşayamayan Müslüman din kardeşlerimiz mevcut…

Evet yasal nedenlerden dolayı ismi açıklanmayan Müslüman öğrenci, inancının etkilendiğini ve dini özgürlüklerinin ihlali konusunda İngiltere’nin en katı okulu olarak da bilinen, Michaela Community School adlı okula dava açmıştı.

Okul, namaz kılınmasına izin verilmesinin öğrenciler arasında "kapsayıcılığı baltalama" riski taşıdığını iddia etmişti.
İngiltere'nin en katı okulu olarak adlandırılan Michaela Community School yönetimi, yaklaşık 30 öğrencinin okulun bahçesinde, ceketlerini yere serip namaz kılmasının ardından Mart 2023'te söz konusu yasağı uygulamaya koymuştu.

Baktığınız zaman İngilizlerin bu kararı almasındaki temel etken, okul bahçesinde bir grup halinde kılınan cemaatle namaz oluyor, yani aslında kendi inançlarını her ülkede insanların gözünün içine sokma cesaretini gösteren İngilizler ve onun gibi hıristiyan ülkelerin şunu anlamakta zorluk çektiğini görebiliyoruz.
O da şu, Müslüman olan insanların bir yabani gibi algılanması ritüelinin ellerinde patladığını artık anlamaları gerekmektedir. Çünkü Müslümanların ayak seslerinin her daim ilerlemesi ve ülkeler bazında da giderek bir noktadan kelimelere, cümlelere doğru ilerlemesi onları bir hayli kaygılandırıyor.
Ama dediğimiz gibi şartlar ne olursa olsun İngilizlerin yaptığı bu barbarlık karşısında ben bu Müslüman öğrencinin davasının yeniden görülüp bir çığ gibi diğer Müslümanlara örnek olacağı inancını yürekten taşıyorum.

Unutmayalım ki, zalimlerin zulmü varsa, biz Müslümanların ise Cenab-ı Allah’ı var… Kazanan her daim bizler olacağız belki yarın belki yarından da yakın…
Selam ve Dua ile…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İbrahim Diri

Hukuk gereğini demiş, okulun kurallarını bilerek girdin, beğenmiyorsa başka okula. En iyisi İslam ülkesindeki bir okula gitmesi

Yorum

Yahu kardeşim hem mislğöansın hem İngiltere de okumaya çalışıyorsun madem o kadar dinine önem veriyorsun git pakistanda Afganistan da oku her yerin kuralları var Afganistan kız çocuklarını okutmuyorlar çünkü kuralları öyle kimsenin sesi çıkıyormu
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23