• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Kuluçkaya yatan beyler, bayanlar: Ramazan ayı kararı için var mısınız!

25 Şubat 2024
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Berat Kandilimizi dualarla idrak ettik ve artık geri sayım başladı… Başı Rahmet, Ortası Mağfiret Sonu Cehennem Azabından Kurtuluş olan oruç ayı Ramazan-ı Şerife doğru büyük bir heyecanla ilerliyoruz.

Rabbim inşallah hakkımızda Ramazan ayımızı mübarek kılsın…

Tam bu esnada geçtiğimiz aylarda da dile getirdiğim şu televizyonların durumunu masaya bir kez daha yatırmak istiyorum. Evet RTÜK tarafından televizyon yayınları öncesi dönen akıllı işaretler malumunuz. Ama artık bu akıllı işaretlerin sıradanlaştığını ve daha kalıcı çözümler getirilmesi taraftarıyım ve en önemlisi de 11 Mart’ta başlayacak olan Ramazan Ayımız için RTÜK’ün bu akıllı işaretlere bir ek daha yapmasını hassasiyetle rica ediyorum. Ramazan ayı için “Ramazan ayına uygun değildir” diye bir akıllı işaret koyulmasını özellikle arzuluyorum. Nedeni şu, evet şimdi bir kaşık suda fırtınalar koparmaya çalışan malum zevat bana saldıracak kuşkusuz ama ekranlarda özellikle gençlerimizin her daim bu denli TV’ye yaklaştığı dönemlerde ahlaksızlığın daniskasını görmelerinin önüne geçilmeli. Ekrana gelmemeli!

İnci Taneleri, Yalı Çapkını, Sakla Beni, Kızılcık Şerbeti gibi dizilerde işlenen: Her ekranda bir erkek iki kadın denklemiyle meşrulaştırılmaya çalışan edepsizliklerin ve yine yasak aşk adı altında sergilenen rezilliklerin de önü mutlaka kesilmeli. Bu söylediğim çare çölde su aramak olarak nitelendirilebilir ama işin ucundan artık başlamak lazım.

Bu tür gençliğe hiçbir şey vermeyen ve daha da ötesi gençliği zehirle enjekte eden bu yayınların başına “Ramazan ayına uygun değildir” akıllı işareti koyulabilirse çok isabetli bir karar olacaktır.

Diyeceksiniz ki, izleme kardeşim git platformlar var sayısız onlara takıl. Ama onlardaki bazılarını hariç tutarak söylüyorum rezillikler de had safhada. Unutmayalım ki, ağaç yaşken eğilir. Böylesi yayınlarla geleceğimizi kurtarmaya yönelik hamleler bütününü inşa etmemiz ne denli doğru olabilir ki..
Şunun da yeri gelmişken altını çizeyim, tamamen Ramazan ayına endekslenerek geri kalan 11 ayımızı da heba etmenin doğru olmadığını da mutlaka hayatımızın bir yerine nakşetmemiz gerekmektedir. Ramazan ayı özelinde bu konuyu değerlendirdiğim için olayı sulandırmak isteyenlere de bu hatırlatmayı yapmakta yarar var.

Evet yine bir Ramazan ayına doğru ilerlerken, ekranlarda “Sakız çiğnemek orucu bozmaz”dan tutun da, binbir türlü magazinsel sorularla beyin yıkamaya çalışan özellikle sosyal medya çukurunda haberleri maalesef göreceğiz ama gelin görün ki, bu tür haberler bizim Ramazan bereketimizin ve Ramazan saygımızın önüne geçmeyecektir. Ramazan-ı Şerif bizim için bir milat olmalıdır. Ramazan ayı tüm Müslümanlık için kurtuluşa vesile olmalıdır ve bunun için Cenab-ı Mevla’ya dualarla haykırmalıyız.

Gençlerimiz için ne olursa olsun her daim hayatımızın en önemli anlarını feragat ederek “aman sende bişey olmaz” demeden hareket edelim. Siz bakmayın karşı cenahın argümanlarının janjanlarına… Hepsi birer göz boyamadan ve “Allah’la kul arasında” olan diye başlayan afilli cümlelerine…

Biz evlatlarımızı, işte bu hadis-i şerifteki gibi önceden uyarılarımızla hayatlarını doğru bir istikamette ilerlemelerini sağlamakla mükellefiz. Ne diyor İki Cihan Serveri Peygamber Efendimiz, “Ey kızım Fatıma! Babam Peygamber diye güvenme Rabbine karşı kulluk vazifeni yap, Eğer Allah'tan nefsini satın alamazsan vallahi ben bile senin namına hiçbir şey yapamam..." İşte asıl mesele budur…

Selam ve Dua ile

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gggg

Her şey sizin etrafinzda olsun öyle mi boş yazı yazmayın tutacaksaniz tutun irucunyzu milletin yaşam hakkını enfelkemeyin size ne yaaa bikturdiniz kendinizden de inancımızda da size göre tasam surmeyecegiz yeter

Recep öncel

Sayın yazar çok önemli bir meseleye parmak basmışsınız. Teşekkürler.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23