Tek çıkış: Malazgirt...

21 Ağustos 2019 Çarşamba

Yazımıza bir soruyla başlayalım: Savaşları, zafer haline getiren nedir? Savaşa katılan askerler veya kullanılan silahlar mı? Yoksa cephede elde edilen başarılar mı?

Soruyu ben sordum, cevabı da ben vereyim: Bir savaşı zafer haline getiren, o savaşın, neticesi yani neyi değiştirdiğidir. Mesela, Malazgirt Meydan Muharebesi, Müslüman Türk milletinin zaferidir. Çünkü bir milletin, milletimizin kaderini değiştirmiştir.

26 Ağustos 1071’de, tam olarak şu oldu: Durduğu yerden başka gidecek yeri olmayanlar, kader birliğinin ilk adımlarını attılar. Bizans soğuğuna ve Moğol karanlığına karşı büyük bir ateş yaktılar. Anadolu’nun kapılarını, sadece Türklere değil, İslamiyet’e, kardeşliğe ve huzura açtılar.

Türk Tarih Kurumu tarafından 1971 yılında yayınlanan İslam Kaynaklarına Göre Malazgirt Savaşı isimli kitap, bize şunu söylüyor: On bin civarında Kürt süvarisi, gönüllü olarak, Sultan Alparslan’ın ordusuna katılıp Bizans’a karşı savaşmıştır. 

Bu tercih savaşın neticesini ne derece etkilemiştir bilinmez. Ancak bilinen bir şey var: Malazgirt, Türklerin ve Kürtlerin birbirlerini bulduğu, bir olduğu, kader birliği yaptığı yerdir. Başlangıç orasıdır. Orada başlayan ve bin yıldır yürüyen bir hüküm var.

Türkler ve Kürtler, o günden sonra, en zor günlerinde karşılıklı olarak birbirlerine yardım etmiştir. Mesela Kürtler, Osmanlı’nın en ümitsiz yıllarında Hamidiye Alaylarını kurup Ruslara karşı savaşmışlar; Türkler ise, Kürtleri, kana susamış Ermeni çetelerinin elinden kurtarmıştır.

Örnekleri çoğaltmak mümkün: Türkler ve Kürtler, Çanakkale’de ve İstiklal Harbi’nde, zalimlere karşı birlikte kıyam etmişlerdir.

Konuyu dağıtmayalım, devam edelim.

Bazıları şunu söylüyor: “Malazgirt neden bu kadar büyütülüyor?” Rahmetli Nurettin Topçu da bunu: “Zaferin değerini kazananlar bilmez, onu mağluplara sorun.”

Bu zaferin önemini anlamak, derinliğini kavramak için, Malazgirt Savaşı’nın yapıldığı yerlere ayak bakmak gerekiyor. Malazgirt ovasında bir gece geçirip, sabahı görmek gerekiyor. Ancak bu şekilde, Sultan Alpaslan’ın ordusundaki o ruh yakalanabilir.

Malazgirt, milletimizin hayırlı evlatları gibi, beni de heyecanlandırıyor. Ne yalan söyleyeyim: “Malazgirt zaferinin 908. yılında dünyaya geldim” demek, beni daha köklü ve daha kuvvetli yapıyor.

Böylesine büyük bir zaferin bininci yılına doğru ilerliyoruz. Çoğu gitti, azı kaldı. Ömrü olanlar, o günleri görecekler: 2071 çok daha farklı, çok daha büyük, çok daha anlamlı olacak. Malazgirt zaferinin bininci yıldönümünde yer yerinden oynayacak inşallah.

Yeri gelmişken…

En az Malazgirt Savaşı kadar kıymetli olan, Pasinler Meydan Muharebesi’nden de bahsetmeliyiz. Pasinler, 1048’de oldu. Yani Malazgirt’ten tam 23 sene önce. Müslüman Türk milletinin Bizans ile ilk sıcak teması niteliğindeki bu savaşta, Selçuklu ordusu, elli bin kişilik düşman ordusunu neredeyse tamamen imha etti.

Pasinler’den Malazgirt’e uzanan süreçte, birçok Anadolu şehri fethedildi. Erzurum, Malatya, Sivas, Kars, Kayseri, Konya, Niksar ve Emirdağ İslam toprağı haline geldi. Mutlaka, dikkatinizi çekmiştir: Pasinler, Malazgirt’e göre, daha Batıda kalıyor.

Söylemeye çalıştığım şu: Malazgirt’te Anadolu’nun kapısı açılmışsa, Pasinler’de Anadolu’nun kapısına gelinmiştir. Buna rağmen Malazgirt’i kutluyor, Pasinler’i yok kabul ediyoruz.

Pasinler’i, benim açımdan, kıymetli hale getiren bir sebep daha var. Allah bilir ama Malazgirt zaferinin bininci yılını görmeye, ömrüm biraz zor yeter. Buna karşılık, Pasinler’in bininci yılını görebilme şansım daha yüksek.

Birileri bizi “geldiğimiz yere” (Orta Asya’ya) göndermek istiyor, bununla tehdit ediyor. Bunun yerine, biz yazımızın başına dönelim.

Ne Batılıların önümüze koyduğu birtakım kriterler, ne de insan hakları kuruluşlarının yayınladığı raporlar. Bir şey düşürdüğünüz vakit, kaybettiğinizi bulmak için tekrar başa dönersiniz. Sonra daha dikkatli yürürsünüz.

Anadolu’nun, gelinen son nokta olduğunu ve buradan başka kalınacak yer olmadığını hatırlamalı, hatırlatmalıyız.

Bin yıl sonra yeniden, Malazgirt çıkış noktamız olmalı. Acilen ve ihtiyaçtan, Malazgirt ruhuna dönmeliyiz.

Malazgirt ile başlayan o müthiş gayretin neticesinde, Anadolu’yu İslamlaştırma mücadelesi tamamlandı. Artık hatırlama ve elde tutma dönemindeyiz. Bu toprakların İslam kalması için gayret etmeliyiz.

Malazgirt’ten bugüne kadar süren mücadeleyi yok saymamalı, bunca emeği heba etmemeliyiz. Daha temkinli, dirayetli olmak mecburiyetindeyiz. 

Malazgirt’in bininci yılı geldiğinde, bugün yaşayanların çoğu yaşamayacak. Evlatlarımızın geleceği için, milletin ve memleketin istiklal ve istikbali adına: Bin yıllık hatıralara sahip çıkmalıyız. Fırsatları değil, aziz vatanı kollamalıyız. 

Kararlarımızı bu yönde almalı, adımlarımızı bu yönde atmalı, neslimizi buna göre yetiştirmeliyiz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Gören GözGören Göz25 gün önce
  Daha kaç ay önce İslamıbol (İstanbul) bu şehirde bir gece kutlamasında camiye karşı şampanya patlatıliyorsa...................................................................................................boşlukları siz doldurun.
 • hüseyinhüseyin25 gün önce
  5 yıl işe gitmeden 251 bin lira maaş aldıŞanlıurfa Ceylanpınar Belediye eski Başkanı Atilla'nın kızına toplam 251 bin lira maaş ödendi. Bakanlığın ise geri istediği ortaya çıktı. Kaynak: 5 yıl işe gitmeden 251 bin lira maaş aldı
 • FerhatFerhat25 gün önce
  Ayni ruhu yakalayabilmek için ve kardeşliğimizi tekrar pekistirebilmek için tekrar TEVHID sancağı altında toparlanmamız gerekiyor. Zira Sultan Alparslan gücünü Hakka yani Tevhid nizamina dayamış ve adaleti hak merkezli Tevhid nızamı ile tesis ediyor idi.Günümüzde ise adalet ve hürriyet kavramlarını bize siyonizmin 17. Yüzyilda geliştirtirerek kendi vesayeti altinda tuttugu LIBERALIZM ve Kapitalizm merkezli düzenler tarafindan ölcülendirilmekte. Kisacasi ulusalcilik, milliyetcilik, sosyalizm ve liberal islamcilik gibi ideolojiler tamamen iblisin yeryüzündeki varisleri siyonist masonik güclerin felsefe ve ideolojilerine dayanmakta. Kürdün türke yada beyazin siyaha üstünlüğü rengi yada milliyeti değildir, üstünlük sadece takva dandir.Bu da rabbimizin bize emr ettiği Tevhid nizaminda öyle zijr edilmistir. Evvela suyinizmin vesayeti altindaki ademi merkeziyetciligi dayanan LİBERALİZM merkezli bozuk düzenden kurtulmamiz gerek.
 • FeritFerit26 gün önce
  Bizans (?) malı klavye, Bizans malı windows, Bizans malı internet ile mi Malazgirt yapcaz.
 • AbdullatifAbdullatif26 gün önce
  Ayhan hocam sizlere sonuna kadar katılıyorum. Biz veİdarecilerimiz ACİLEN 1071 MALAZGİRT RUHUNA DÖNMELİYİZ.
 • ULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETIULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETI26 gün önce
  Malazgirt zaferi Turklerin Anadoluyu Dogu Roma imparatorlugundan aldiklarinin semboludur.Yunanin birinci dunya savasindaki Turklere karsi kazandigi zafer ve bu zaferin anisina Ankaranin gobegine diktigi Dogu Roma mimarisini ve uygarligini temsil edenAnitkabir de Dogu Romanin revansi kazanarakAnadoluyu Turklerden geri aldiginin bir sembolu olarak dusunulmus ve dikilmistir.1071-1923 tarihsel surecin ozeti kisaca budur hicbirimiz bu cok yalin ve net gercegi gorup dile getirmeye cesaret edemesek de!
 • Kızıl ElmaKızıl Elma26 gün önce
  Türkler Tarih yapam bir Milletir Ama aynı zamanda Tarihini,,Yazmayan yabancıda öğrenen ve Profesörlük tezini yazan..Tarihini toprağa gömen ve yerle bir eden....yahu kardeş İbadet haneleri depo,kerhane,meynsne ...YAPAN BİR MİLLETİZ BUNA NE DİYECEKSİNİZ...ÇANSKKALEYİ..VE KUT_AMARE ,KENDİ MİLLETİNEANLATILMADI VE ADINDAN SÖZ EDİLMESİ BİZLER DEĞİMİYDİK...MALAZGİT ŞAVAŞI BEDİR SAVAŞINDA NE FARKI VAR,,BEDİR ŞAVAŞINDA 5000 MELEK VE MALZGİRTŞAVAŞINDA 100000 MELEK..MÜSLÜMANLARIN SAFINDA YER ALMIŞLARDIR...BU MUKADDES ZAFERİ YİNE YERİN DİNİNE GÖMDÜK...İŞTE BİZ BUYUZ...ELEŞTİRMEDEN ADAM OLMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL,,ÖNCE ELRŞTİRMEK...SONRA ÖVÜNMEK......
 • şenay doğanşenay doğan26 gün önce
  benim çıkış noktam malazgirt değil hayatım boyunca buna bir bir defa teşebbüs ettim ağzımın payını aldım dizimin üzerine çöktüm kaldım elhamdülillah bir daha teşebbüs eder miyim allahın izni ve yardımıyla asla benim çıkış noktam habibullahın nurunun yaratıldığı onun varlık alanına ilk çıktığı an ebediyete uzanmak üzere allahın izni ve yardımıyla artık daha azına razı olmam allaha emanet olun
 • EminEmin26 gün önce
  Ne güzel söylemişsin; 'Bin yıl sonra yeniden, Malazgirt çıkış noktamız olmalı. Acilen ve ihtiyaçtan, Malazgirt ruhuna dönmeliyiz.'
 • MücahidMücahid26 gün önce
  Kafirler Malazgirt ve İstanbulun fethini unutmadılar. Müslümana düşen uyanık olmak ayık gezmektir. Allah’ın izniyle bizi bu topraklardan kimse koparamaz. Koparmaya kalkanın kellesini koparırız.
 • SaitSait26 gün önce
  Efendi, dünyada kimse artık sıcak savaş istemiyor. Cihangirlik dönemi ebedi kapandı. Sen haletarihteki zihniyetle yaşıyor olmalısın. Çağ değişti, olaylar geride kaldı. İnsanlık dünyevi mucizelere ulaştı, geçmiş dönemin üzerini kapattı.Türkiye'nin her yerinde envayi çeşit anma törenleri yapılıyor. Biz Türker illa geçmişi kutsamakla mi mükellefiz?
 • trytry26 gün önce
  sülümancia lar :sömürgeci sermayenin ülke içindeki mini mini dalları.esnaf dağılımı, dükkan kira fiyatları, atölye fiyatları,sülümancia ların kontrolünde.ekonominin %65i.

Günün Özeti