Hal ve gidişat

10 Nisan 2019 Çarşamba

Rekabetin öne çıktığı; hırs, ihtiras ve haset gibi yıkıcı hasletlerin baskın olduğu günlerdeyiz. Sadece bunlar değil. Şunlar da var: Sinsilik, hainlik, kirlilik, kumpas ve şaibe. 

Kısaca söylemek gerekirse: Bir kötülük girdabının tam ortasındayız. Profesyonel ve örgütlü ahlaksızlıkla mücadele halindeyiz. Hile, her türlü yöntemle üstümüze geliyorlar.

Haliyle incelik, kibarlık, vefa, merhamet, nezaket, zarafet ve hakkaniyet gibi güzellikler oldukça uzaklarda. Bunları söylemek bile insanı yoruyor, üzüyor ve yaralıyor.

Olan bitenin ve yapılmak istenenin elbette farkındayız. Soruları ve hayatları çalanlar, tercihlerimizi de çalmak istedi, istiyor. Her gün yeni bir şey duyuyor, öğreniyoruz. Akıl alır gibi değil. Düşman bile uyumuş, bunlar uyumamış. Fakat bizi iyi uyutmuşlar.

Muazzam derecede örgütlenmiş bu şebeke, kısmen, başarılı oldu. Elbette içimizdeki gafilleri ve hainleri de kullanarak. Şöyle söylenir: Hırsız evin içinde olursa, kilit dayanmaz. 

Yeri gelmişken, bunu da hatırlatalım: İhaneti, insan unutsa, toprak unutmaz.

Bütün bunlar nasıl oldu? Dikkatimiz dağıldı, gündemimiz ve önceliklerimiz değişti. Gündelik telaşın hâkim olduğu hengâmeden, başını kaldıramamak gibi. Yaşadıklarımızı ancak bu şekilde izah edebiliriz. 

Tüm güçleriyle ve şeytanın bile aklına gelmeyen yöntemlerle, yükselen azmimizi kırmak istiyorlar. Öyle anlaşılıyor ki, ülkemize ve milletimize yönelik, örgütlü kötülük bitmedi. Ve öyle hemen bitmeyecek. Her yolu deneyecekler. Olmadık fenalıklar içine girecekler. Kim bilir daha neler göreceğiz, duyacağız?

Sadece işimize değil, içimize de bakmamız gerekiyor.

Manzara her şeyi anlatıyor: Bir tarafta bir iç kanama gibi sessizce ilerleyenler, diğer tarafta reklam tabelası gibi dolaşanlar. 

Birinci gruptakiler, hizmet ve vefa ehlidir. Sabır ve işçilik gerektiren işlerin peşindedir. Vazifesini yapar ve kenara çekilir. Ancak ihtiyaç halinde ortaya çıkar. Fedakârlığını dile getirmek istemez. 

İkinci gruptakiler, görünme hastalığına tutulmuştur. Bir adım öne çıkmak için kişiliğini geride bırakır. Kürsüden inmez ve yüksek sözler eder. Üç gün görünmeyince unutulacağını düşünür. Vazifeyi, yükseltmek için değil, yükselmek için yapar.

Bir grup daha: Duruma göre pozisyon belirler, netice değiştikçe, duruşu değişir. Türkçe karakter, sadece klavye meselesi değildir. İnsanda da Türkçe karakter aranır, aranmalıdır. 

Her devrin figürü, vaziyete göre vitrin değiştirir. Korkaklık, karakteri olmuştur. Menfaati, yurdu haline gelmiştir. Davası yoktur, hesabı vardır. 

Şahsi ikbalini ve kişisel menfaatini, milletin ve memleketin önünde tutan insanlar daima ve her yerde vardır. Bunlar bitmez.

Duymayana duyurmak zordur. Yorulduğunuzla kalırsınız. Kelle ile koltuk kelimelerini birbirlerinden ayıran bu kişilere ne söyleyebiliriz? Belki şunu: Göreceğimizi gördük, anlayacağımızı anladık. 

Bir de bunu: Şu saatten sonra, görmezden gelmek, felaketimiz olur. Hamları haslardan, aldanmışları adanmışlardan ayırmak zorundayız. 

Şimdi, yeni bir dönemin eşiğindeyiz. Sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Daima zor zamanlardan geçtik, geçeceğiz. Bu topraklarda, kolay olan hiçbir şey yoktur. Tecrübe dediğimiz şey zaten böyle oluşur. 

İnancımız şudur: Dünya büyük yük, Allah en büyüktür. Allah bütün tuzakları tersine çevirecek kudrete sahiptir. 

Bir Boşnak atasözü der ki: “Umut, daima en son ölür.”

Pazar varsa, ertesi de vardır. Zorluğun arkası kolaylıktır. Zahmetin devamı rahmettir. Şer görünen yahut öyle başlayan nice şeyin sonu hayırla bitmiştir. 

Biz müminiz, dua ederiz. Dua edelim: Bütün bu yaşananlar, ateşin gül bahçesine dönüşmesine vesile olsun inşallah.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Selim GültaşSelim Gültaş1 ay önce
  Ayhan abi helal sana çekinmeden doğru bildiğini söyleyen bir adamsın. Adamsın.
 • Hissiyatımıza TercümanHissiyatımıza Tercüman1 ay önce
  Yiğit yazar Ayhan Demir, öyle samimi ifade etmişsin ki hissiyatımıza tercüman oldun. Dilerim bu yazıyıyüzbinlerce kişi okur.
 • AdnanAdnan1 ay önce
  Selman illet olduğunuz konusunda hiçbir şüphemiz yok. Hala aynı görüşteyiz. Hatta seçimde yapılanları gördükten sonra bugün daha eminiz.
 • selmanselman1 ay önce
  Bre gafil, chp elinde listelerle aylarca önce "binlerce sahte seçmen var" diye kendini paralarken, mecliste soru önergesi verirken neden adamları susturdunuz? Neden YSK "kesinlikle öyle bir şey yok" dedi? Neden bütün bakancıklar "dünyanın en güvenli seçim sistemi bizdedir?" diye beyanat verdiler? Neden "madem bir şüphe var, üstüne gidelim, yarın hukuk bize de lazım olur" demediniz de zillet-illet diye hakarete gömüldünüz? Seçimi kaybedince mi aklınıza geldi hukuk? Seçimi kaybedince mi aklınıza geldi siyasetteki üslup bozukluğu?
 • Fethi KeskinFethi Keskin1 ay önce
  Harika bir analiz yapmışsınız. Elinize sağlık.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Sayin yazar, müslüman olan kul hakki yemez, Benim bildigim bu
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ANLAYANLAR ANLADI..GÜZEL VE GÜNDEMLE İLGİLİ BİR YAZI OLMUŞ .ELİNİZE SAĞLIK.UMUT HİÇ BİTMEZ İNŞALLAH.ANCAK,OLANLAR TEDBİR ALMANIN VE TEDBİRLİ OLMANIN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU ORTAYA KOYUYOR.KARŞIDA DURANLARIN KAZANMAK İÇİN VE RAKİP KABUL ETTİKLERİNE ZARAR VEREBİLMEK İÇİN ZERRE MİKTARI AHLAKİ DEĞERE SAHİP DEĞİLLER.BU SEBEPLE ,MÜŞTEREK OLAN İŞLERDE CİDDİ TEDBİRLER ALMAK LÜZÜMLUDUR.BU SEÇİMLERDE NORMAL TEDBİRLER ALINMIŞ VE YAPILANLAR HAYRETLER İÇERİSİNDE KALMAMIZA SEBEP OLMUŞTUR..ÇALIP ÇIRPMA İLE KAZANMA POZİSYONUNA GEÇEN KİŞİLER DE "BEN BU AHLAK DIŞI YOLLAR İLE ADIMA FAZLA ÇIKAN OYLARIN ARKASINA SIĞINIP BAŞKAN OLMAM.BU BENİM İÇİN ZÜL DÜR" DEMİYOR.KAZANDIM DA KAZANDIM..MAZBATAMI VERİN ,BANA NE ,BANA NE..DEYİP TEHDİTLER SIRALIYOR.DİKKAT VE DAHA FAZLA TEDBİR ŞART..
 • Osman GunduzOsman Gunduz1 ay önce
  Hiçbirşey anlamadım 
 • O.ural .O.ural .1 ay önce
  Aynen katılıyorum şer güçlerin bu planı kurâna sımsıkı sarılmak la bozulur

Günün Özeti