Erdoğan nefreti mi, FETÖ sevgisi mi?

23 Mayıs 2018 Çarşamba

Dünya dönüyor, arzu etmesek de, her alanda büyük bir değişim yaşanıyor. Haberin iletim şekli ve onun okuyucu tarafından algılanması da bu rüzgârdan nasipleniyor. Değişmeyen tek bir şey var: Medyanın toplum üzerindeki etkinliği. 

Muhabirler, köşe yazarları ve analistler, medyanın artan etkisinde, hususî bir ağırlığa ve öneme sahipler. Yazılanlar ve söylenenler, şu veya bu şekilde, topluma yön veriyor. 

Bütün bunları, konuyu bir yere getirmek için yazdım. Şuraya: Kosova’daki altı FETÖ mensubunun Türkiye’ye getirilmesinin ardından, Balkanlar’daki ulusal ve yerel basın, bu konuyu sık sık gündeme getirdi, getiriyor.

Buraya kadar, normal olmayan bir şey yok. Nihayetinde, muhabirler, yazarlar ve analistler, bunun için varlar. Ancak duruşları hiç de normal değil. 

İşte güzel bir örnek: Kosova’da yayınlanan Express gazetesi yayın yönetmeni Berat Buzhala, bu ülkede yaşayan Müslümanları zerre kadar umursamıyor. Buna rağmen, sırf Erdoğan’a duyduğu nefret sebebiyle, FETÖ militanları için gözyaşı döküyor. Böylelikle, açık bir şekilde, FETÖ’ye olan sevgisini gösteriyor. 

Kosova’daki operasyonun korkusu, bu ülke sınırlarını aşmış, Arnavutluk’a kadar ulaşmış. Arnavutluk’ta, bu konuyla ilgili olarak, hazırlanan televizyon programlarının ve yayınlanan yazıların sayısı, bunun açık bir göstergesidir. 

Hemen, bir örnek daha verelim: Ylli Rakipi, Arnavutluk’ta yayın yapan News 24 kanalında, Günışığına Çıkmayanlar isimli programı sunuyor. Rakipi, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan nefret eden bir isim. Bunu açıkça dile getirmekten çekinmiyor. FETÖ’yü, Türkiye ve Erdoğan’a çevrilen, bir silah gibi kullanıyor, savunuyor. 

Rakipi, TV programlarında, FETÖ’ye karşı çıkanların sözünü kesip; Sayın Erdoğan’a nefret kusanlara ve FETÖ’yü övenlere öncelik tanıyor. Arnavut programcı, çocuğunu FETÖ okullarına gönderdiğini TV ekranından açıkça söylemişti. 

Tam burada, biraz durup, Cemil Meriç’e kulak verelim: “Aydınların aydınlatamadığı halkı, soytarılar aldatır.” 

Şimdi devam edebiliriz.

Arnavutluk’ta, FETÖ nedir bilmeyen ama bu mesele üzerinden gündeme gelmek isteyen bazı köşe yazarları da var. Sol kökenli Mentor Kikia, bunlardan bir tanesidir. Kikia, Müslümanların dertleriyle ilgilendiği pek görülmemiş bir yazardır. Buna rağmen kendine dikkat çekici bir dert edinmiş: “Müslümanların, Erdoğancı-Gülenci ayırımının eşiğinde olma tehlikesi...”

Kosova’da yaşananların Arnavutluk’ta da yaşanabileceğini, büyük bir endişe ve korkuyla, dile getiren Ilva Tare’yi de unutmayalım. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve ilahiyatçı öğretim üyesi Emir Gjinishi’yi konuk ettiği programlarda, bu duygularla pozisyon almıştı. 

Tare’nin bu duruşu, sürpriz değil ama tuhaf. Tuhaf olan şudur: O ve onun gibiler, Kosova’daki FETÖ operasyonunun bir ilk olmadığını, Balkanlar’da sayısız örneği olduğunu çok iyi biliyorlar ama bunu gizliyorlar.

Hal böyle olunca, soru da şu oluyor: Ilva Tare’yi bu konuya odaklayan nedir: Erdoğan nefreti mi, yoksa FETÖ sevgisi mi?

Yeri gelmişken şu bilgiyi de paylaşalım: Ora News’te Bu gece isimli bir programı sunan Tare, aynı zamanda, Soros bağlantılı Arnavutluk Açık Toplum Vakfı’nın yönetim kurulu başkanıdır.

Bir de paranın gücüne kapılmış FETÖ mikrofonları var. Onlara da bir örnek verelim. Fakat önce şunu hatırlatalım: Çıkarların insanı götürdüğü tek yer, çıkmazdır.

Ora News kanalındaki Arena programını sunan Dritan Hila, FETÖ’ye karşı mesafeli bir kişi olarak biliniyor. Ancak bu programa konuk olan Hajro Limaj için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Limaj, her şart altında FETÖ’yü savunan, bu terör örgütünün en ateşli militanlarından birisi.

Türk milleti tarafından ve demokratik yollarla seçilen Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret etmekten öte gidemeyen bu sözde analist, bir dönem Arnavutluk Ankara Büyükelçiliği’nde ataşe olarak görev yapmıştı. Görev süresi boyunca neler yaptığı, mercek altına alınması gereken bir isim.

Kronik Türkiye düşmanı olan ve her fırsatta ülkemize ve Cumhurbaşkanımıza çamur atan Limaj, uzun zamandır, Arnavutluk’taki FETÖ kurumlarıyla çalışıyor. Kendi çocukları ve akrabalarının çocukları, FETÖ okullarına gidiyor.

Bütün bunları yazmaktaki, hatırlatmaktaki amacımız şudur: Türkiye-Arnavutluk ilişkilerini zayıflatmaya ve FETÖ figürlerini güçlendirmeye gayret edenler, gerçeklerin üzerini örtüyorlar. Kimi Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan nefretinden, kimi FETÖ’ye olan sevdasından bunu yapıyor.

Bu noktada, şu soruyu sormalıyız: Biz ne yapıyoruz? Türkiye-Arnavutluk ilişkilerini güçlendirmeye gayret edenlere ve FETÖ’yü alt etmeye çalışanlara gereken ilgi ve desteği verebiliyor muyuz?

Nurettin Topçu şöyle söylüyor: “Kendimiz dışında nereye koştuysak, gurbette kaldık.” 

Sanırım, biraz buraya çalışmak gerekiyor.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Hajro LimajHajro Limaj6 ay önce
  1990-2000 Yılları Ankara-Tiran Arasında isimli kitabın yazarı emeklidiplomat Hajro Limaj’ın konuk olduğuprogramı Tiran Yunus Emre TürkKültür Merkezi Müdürü Murat Yiğitve Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi HasanS. Aşan’ın açış konuşmalarıylabaşladı.Türkiye Cumhuriyeti Askeri AtaşesiKur. Alb. Nizamettin Doğar, Din İşleriAtaşesi Şaban İşlek, Arnavutluk’uneski Sağlık ve Savunma Bakanı SabitBrokaj, Arnavutluk Tarih KurumuÜyesi Prof. Dr. Dritan Egro, ArnavutlukDil Kurumu Öğretim Üyesi Doç.Dr. Genciana Abazi-Egro, BKT GenelMüdür Yardımcısı İbrahim Yaşar,Hüsnühat Festivalinde Türkiye’yi Temsil EttikMısır’ın en önemli kültürkurumlarından biri olarakkabul edilen İskenderiyeKütüphanesi tarafındandüzenlenen UluslararasıArap Hüsnühat Festivalidevam ediyor.Aydınların Dilinden:Türkiye-Arnavutluk İlişkileriTiran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından herayın sonunda gerçekleştirilen “Aydınların Dilinden”programının bu ayki konusu “Türkiye-Arnavutlukİlişkileri” oldu.NİSAN 2013 20 21 NİSAN 2013ETKİNLİKEpoka Üniversitesi Genel SekreteriHamza Aksoy ve Türk Kolejleri GenelMüdürlüğü yöneticileriyle çok sayıdadavetlinin katıldığı programda, BüyükelçiHasan S. Aşan konuşmasındaTürk-Arnavut dostluğu ve ortak geçmişinedeğindi.  Bu tür çalışmalarıniki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyianlaşılmasına ışık tuttuğunu belirtenBüyükelçi Aşan, çalışmanın bilimselaraştırmalar açısından da çok önemliolduğunu kaydetti.Tiran Yunus Emre Türk Kültür MerkeziMüdürü Murat Yiğit ise, ikimilletin asırlar boyu kader birliğiyaptığını belirterek Osmanlı askerîyönetiminde Arnavut kökenli 38komutanın olmasının bu kader birliğininbir göstergesi olduğunu dilegetirdi.Program,  1990-2000 Ankara-TiranArasında  kitabının yazarı Hajro Limaj’ın,Türkiye-Arnavutluk ilişkilerikonulu bir sunumuyla devam etti.Ankara’da geçen yıllarıyla ilgili çarpıcıbilgiler sunan Limaj, iki ülkearasındaki dostluğun bilinmeyenyönlerine değindi. Limaj, Türkiye’ninArnavutluk’un bağımsızlık mücadelesindeözel bir yeri olduğunu bunuda ilk defa belgeleriyle Arnavutlukkamuoyuna kendisinin sunduğunusöyledi.Osmanlı döneminden başlayarakgünümüze kadar uzanan sürecin irdelendiğiprogram, diplomat yazarınhatıralarından oluşan kitapları imzalamasınınardından düzenlenen kokteyllesona erdi.
 • Hajro LimajHajro Limaj7 ay önce
  Ayhan bey.Biz Turkiyenin dusmani kesinlikle degiliz.Turkiyenin gercek dusmanlari, Demokratik,Hukuk ve Laikturk devletini bozduranlardir.Siz de onlara hizmet yaparsiniz.Mallesef Turgut Ozalin,Demirelin muhtesem demokratik,hukuk ve laik prisplerini ve calismalarini bozdurdunuz.Bu yuzden,biz Turkiyenin gercek dostlari olarak uzuluyoruz, cunku Turkiye devleti ve Turkiye milleti bizim icin cok,cok onemli, stratejik ortagidir.Suclular ve dusmanlar icerinizde, disardan boyle bulamazsiniz.Arnavutlukta isimsiz ve iflas edenlele isbirligi yapmayin cunku size yalan bilgiler veriyorlar.Onlarin basinda olani butun Arnavutluk taniyor.Hajro LIMAJARNAVUTLUKTAN
 • Hajro LimajHajro Limaj7 ay önce
  Ayhan Demire kim bu bilgi veriyor,bilemiyorum.Ama Ayhan bey Arnavutlugua gelecekse ben onunla dostca sohbet ederim.Ben yazimlarda ve yorumlardaTurkiye devleti ve Turkiye milleti dost ve strtajik ortakidir yazmisim ve yaziyorum.Ozelikle 1997 Arnavutluk ic krizinde ve 1999 yilinin Kosova kurtulus savasinda bu stratejik ittifagini taspit etmistir.Bunlari hepsi kiptabimdayazmistim. Arnavutluktaki Turk okullari Turk Devletinin destegiyla acilmistir. Ilk okulunda 15 Subat 1993 acilis torenine rahmetli Tugut Ozal Katlmistir.Epoka Universitesinin acilisi eski cumhurbaskani sayin Gul tarafindan yapilmistir.Sayin Erdogan Arnavutlugu ziyaret ederken Turgu Ozak kolejini ziyaret etmisti ve saire. Simdi Sayin Erdogan Turkiye ic siyasi krizinden Arnavutluk birligini ve huzurunu bozdurmak haki yoktur.Boyle bir faliyet Arnavutluk ic problerine karistirmaik hic bir baska turk cumhurbaskani yapmamistir.Bu yuzden malesef Erdoganin Arnavutluk ve Kosovada punalari cok dusmustur.Bu yoluylaguvenligini cok kaybetmistir.Bu yuzden ben yorumlarda Turkiye devletini ve turkiye milletini S.Edoganin plotikasindan ayriliyorum.Turkiyeyi ve Turk milletine en saygilarimi sunarim.Ben Milli Guvenlik Politikalar Enstitunun baskaniyim ve hic birin tarafi olmuyorum,Ne Arnavutlukta ,ne de dunyada.Hajro Limaj, Askeri diplomat, Arnavutlukta
 • Sali BrahajSali Brahaj7 ay önce
  Fetocu Limaj Feto universitesi Epoka'dan çıkmıyor. Şimdi kalkmış Fetocu değilim diyor. Erdogan dusmanligindan baska bisey bilmiyor. Yalanci Limaj sana kimse inanmaz. Bukalemun Limaj seni tüm Arnavutluk biliyor.
 • Latif EKİCİLatif EKİCİ7 ay önce
  Ayhan bey bütün gavurlar atalarımızın dediği gibi gavurluklarını yapacaklar, yapıyorlarda. Dünyada ki 193 ülke den (Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, dünya beşten büyüktür ) sözüne ship çıktı herkes korkuyor. Ama Türkiyeyi ve dünyayı temsil eden Uzun adamı gereği gibi gençlerimize ve diğerlerine anlatamadık. Kaçıp gitmeyen Türkiye denbaşka ülkesi olmayan İBADET TAKIMI nı başkalarının kucağına atıyoruz. Bir formül bulunmadı İHANET çilerin safına attık. Çok dost küstürdük. Allah Müslümanlara feraset versin Amin.
 • Hajro LimajHajro Limaj7 ay önce
  Ben "Ankara -Tiran arasinda" 1990-2000 bir Askeri Atasesinin hatiralari " kitabimi yayildigimda Arnavutluktaki Turkiye bukelciligi genis bir forum oganize etmistir ve arnavut eski bakani da Sabit Brokaj katilmistit.Bu kitabi turce de cevirilmistir ve istediginiz zaman alabilirsiniz.Buyukelciliginizde vardir.Turkiye ve Arnavutluki iliskileri simdiye kadar boyle bir kiptap yoktur ve tarihciler ve entelektualer cok begenmistir.Fakat Erdoganin ic ve dis politikasi son yillarda tamamen deigistirmis ve sonuk olarak Erdogan Batili ulkelerden ve Amerika bir dost kalmamaistir.Ben analist ve yoromcu olarak Turkiyenin geleismeleri icin yazaiyorum ve Tukiye devletine ve Turkiye miletine devamli saygilarimi sunarak Erdogandan ayriliyorum,cunku okadar guzek Turkiyeyi ve o kadar iyi Turk miletini bu laline getirmek icin hic haki yok.Tarih soguk kanli yazilacaktir.Ben ne Erdoganin ve ne Gulenin tarafi yoktur.Ben daha genis ve daha derin problemlerimizi degerlendiriyorum.Cumhurbaskanlari ve baskakanlari gecici,Turkiye ve Arnavutluk kalici.ArnavutluktanHajro Limaj
 • VatandasVatandas7 ay önce
  Bülent Arınç fetocuydu degilmi gazetenizde yazarları böyle yazıyordu düne kadar hele cevval bir hanım yazan var sizde o çarşaf çarşaf ispat etti.Etti de noldu fetocu Bülent Arınç'ın oğlu akp milletvekili adayı....
 • abdullahabdullah7 ay önce
  Bakan Albayrak da FETÖ okullarından mezundu değil mi?
 • ARTIK RİYAKAR OLMAYIN ,KENDİNİZİ KURTARINARTIK RİYAKAR OLMAYIN ,KENDİNİZİ KURTARIN7 ay önce
  AYHAN BEY YAZINIZ DEĞERLİ BİR AÇIKLAMA OLMUŞ ALLAH RAZI OLSUN.ERDOĞAN A KARŞI OLANLAR ASLINDA MİLLİVE YERLİ OLAN HER ŞEYE KARŞILAR.FETÖ CÜLER YERLİ VE MİLLİ KİM OLURSA ONLARA KARŞILAR.BATI UŞAĞI FET ÖCÜ LERDEN ALLAH HERKESİ KORUSUN.15 TEMMUZ YENİ KAPIRUHU MİLLİ CUMHUR İTTİFAKINDA YAŞIYOR.
 • Ak Gençlik HazırAk Gençlik Hazır7 ay önce
  Durmak yok, yola devam...
 • Hasan SönmezHasan Sönmez7 ay önce
  Sizi iki senedir okuyorum. Geçen hafta neden yazınız yoktu? Akit'ten ayrıldığınızı düşünmüştü. Gene nalına mıhına bir yazı yazmışınız.

Günün Özeti