Kabir Hayatı Haktır!

11 Ocak 2019 Cuma

Yaratıcımız, Yaşatıcımız ve Yöneticimiz Allahımıza hamd; Başöğretmenimiz, Önderimiz, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a) Efendimize, tüm Peygamberlerimize, izinden gidenlere, Ehl-î Beyti’ne, Ashabına, canımız Ana ve Babamıza, Allah (c.c)’ın ilke ve inkılabı İslam’a tabi olan Mü’min kardeşlerimize, Din ve Vatan muhafızı Şehid ve Gazilerimize salat ve selam olsun!

Bütün alemin canlı ve cansız tüm varlıkları hizmetimize amade kılınmış olan biz insanlar, dünya okulunda talebeyiz ve dünya mekanında birer misafiriz!

Ruhlar aleminden dünya hayatına ana kabrinden gelen insanın bedeni, dünya yurdundan yer altı kabri olan Ahiretin gümrük kapısı Kabir evine, Ruhumuz ise Berzah alemindeki Kabir evine taşınır!

 “Kabir; ya Cennet bahçelerinden bir bahçe ya da Cehennem çukurlarından bir çukurdur!” buyuran Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a) Efendimiz, Kabir Hayatımızla ilgili çok sayıda Mübarek beyanları olmasına rağmen Kabir Hayatında Mutluluğun veya azabın olmadığını inkar eden günümüz Kabirle ilgili Hadis-i Şeriflerini reddeden ‘’Sünnetsiz’’ Alimlerine aldanan kardeşlerimizin uyarılması adına Kur’an-ı Kerim’de kabir hayatıyla ilgili Ayet-i Kerimelerden bir kısmını birlikte okuyalım İnşAllah!

 -“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma! Bilakis onlar Kabir Hayatlarında dip diridirler; Şehidler (öldürüldükleri an) Rab’leri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar.’’  (Ali İmran S.169)

-“ Bu azap, Firavun ve taraftarlarının  (Kabir Hayatlarında) sabah akşam sokulacakları ateştir. Kıyamet koptuğunda, dirilecekleri Ahiret Hayatlarında da Firavun ailesini en şiddetli azabın içine atın!” denilecek. (Mümin S.46)

“… Firavun ve adamlarına gelince;  Onlar da Kızıldeniz de boğulduktan sonra, kabir hayatı denilen alemde korkunç bir azaba mahkum edildiler. O mahkum oldukları azap, bir ateştir ki onlar; sabah akşam ona arz edilecekler ve yeniden dirilinceye kadar Cehennem’de gidecekleri yeri görerek azabı çekecekler! Son saat gelip çatınca da, “Firavun ve adamlarını, cehennemdeki en şiddetli azaba sürükleyin!” denilecek. (Mümin S. 45- 46)

-“Allah yolunda öldürülenler için “ölüler” demeyin. Hayır! Onlar Kabir Hayatlarında dip diridirler, fakat siz bilemezsiniz.’’(Bakara S.154)

-“ Ey iman edenler! Kendilerine İlahi vahiy bilgisi verildiği halde, ihtiraslarının peşinden sürüklenerek dünyevi çıkarlarının kulu kölesi olan ve böylece Allah’ın gazabına uğrayan bir topluluğu -yani Yahudileri ve Yahudileşen kimseleri- kendinize koruyucu, yönetici, yandaş, müttefik ve dost edinmeyin! Çünkü onlar, gayet iyi bildikleri ilahi prensiplere ihanet ettiklerinden, ahiretten tamamen umut kesmişlerdir; tıpkı, ahireti inkar eden kafirlerin, kabirlerinde ümitlerini  kestikleri gibi!’’                      (Mümtehine S. 13)

- “Rabb’imin geçmişteki günahlarımı silip beni bağışladığını ve cennetlerde, şu yüce makamda, beni muhteşem nimetlerle ödüllendirip seçkin kulları arasına katarak ikram edilenlerden kıldığını beni katleden kavimim keşke görselerdi de inadı bırakıp Peygamberlere iman etselerdi!  Hayatımdan ibret almadılar, bari ölür ölmez nimetleri tattığım şu kabirdeki halimi görselerdi de ölümümden ibret alsalardı!’’(Yasin S.27)

- “Böylece zalimler, bir türlü vazgeçmedikleri günahlarından dolayı o meşhur tufanda boğulup gittiler ve hemen ardından kabir hayatında ateşin karşısına, kıyametten sonra da cehennem ateşine atıldılar ve kendilerini Allah’a karşı koruyacak hiçbir yardımcı da bulamadılar.’’ (Nuh S.25)

- “ Onlar, meleklerin, “Selâm size; yaptıklarınıza karşılık girin cennete!” diyerek mutluluk içinde ruhlarını teslim alacağı kimselerdir.’’ ( Nahl S.32)

- “O kafirleri, can çekişirken bir görseydin; Melekler, yüzlerine ve sırtlarına vura vura canlarını alırken, onlara şöyle hazırlayacaklar; Tadın bakalım şu yakıcı azabı! (Enfal S. 50)

-O halde, Ey Müslüman!Zalimlerin baskı ve eziyetlerine karşı sabret! Unutma ki, Allah’ın vaadi mutlaka gerçekleşecektir! Onlara vaat ettiğimiz azabın bir kısmını derhal gönderip kâfirlere tattıracağız! Özlemini çektiğin mutlu ve aydınlık günleri sana bu dünyada gösterecek ve seni çetin bir mücadelenin ardından vefat ettirerek mutlu günlerini ahiret gününe erteleyeceğiz! Sonuçta Zalimler azaptan kurtulamayacaklar! Çünkü hepsi dönüp dolaşıp eninde sonunda bizim huzurumuza gelecekler.’’ (Mümin S. 77)

Bu Ayeti Kerimeler İman sahibleri için Ahiret Hayatı öncesi Kabir Hayatı’na İman etmek Haktır!

Sonsuz Ahiret hayatından sonra Kabir Hayatında da Mü’minler için sevincin, inkarcılar için azabın olduğu gerçeği apaçık ortadadır!

‘’Artık apaçık İlahi Mesajlardan ve Nebevi uyarılardan sonra Dileyen İman etsin! Dileyende İnkar!”

 “Nihayet onlardan birine ölüm gelip çatınca, ‘Rabbim! Beni geri gönder de, geride bıraktığım dünyada iyi işler yapayım! Bugüne kadar hep ihmalkarlık ettiğim ve ‘Nasıl olsa yarın yaparım!’ diye ertelediğim konularda, senin emrine uygun olarak kulluk görevlerimi yapayım da hatalarımı telafi edeyim!’”(Mü’minun  S.100) diye feryat etmeden hepimize bir nefes yakın ölümümüzle başlayacak Kabir ve dirilmemizle son bulacak Ahiret (Son ve sonsuz) Hayatımızı Cennete çevirecek tek ilaç sadece Allah (c.c)’a Kulluk ve Resulullah (s.a) Efendimize ümmet inancıyla öğrenciliktir!

Allah (c.c), Anayasa Kitabımız Kur’an-ın, uyum yasamız Sünnet-i Seniyye’nin ve yönetmeliklerimiz Ehl-i Kur’an ve Sünnet alimlerimizin ictihadlarının ışığında fani dünya hayatımızı, Ahiretin gümrük kapısı Kabir Hayatımızı ve sonsuz ahiret hayatımızı Cennete çevirsin!

Amin!

Salı Akşam saat 20.30’da Akit TV Canlı Yayın programı MİLLİ DİRİLİŞ’te buluşmak dileğiyle Allah’a emanet olunuz.

El birliğiyle maddi ve manevi çalışmalarımızla oluşacak sadece İslami İlkelere bağlı Bağımsız Türkiye’mizin yeniden dünya nöbetini beşli çeteden alması, Fethin sembolü Ayasofya’mızın açılması, Mescid-i Aksa’mızın özgürlüğü ve tatil olması dileğiyle Cuma Bayramımız kutlu olsun.

Selâm, sevgi ve dua ile…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Orhan KAYHANOrhan KAYHAN9 ay önce
  Yapma Be Hocam. Bu bahsettiğniz ayetlerin hiç birinde kabir demiyor parantez içinde almışsınız.Hiçbir mealde yazmıyor.Ben kabir azabı olmadığına inananlardanım.Buna inanmayanları’Sünnetsiz’’ Alimleri diye tanımlamanız hiç yakışmıyor. Kalın sağlıcakla...
 • VeliVeli9 ay önce
  Kabir hayatına inanlarin yalan dolan la mal biriktirmesine şaşıyorum, birde kabir azabına inanmayanların çalmamasına şaşıyorum.
 • dürüst adamdürüst adam9 ay önce
  kabir azabi diye birsey yoktur, bunlar uydurma zirvalardir, zira Kuranikerimde bu yoktur, ona dayanarak diyorum, bunlara inandin mi Allahin dininden cikar musrik olursun, musrik oldunmuda bir zalim olursun iki ebedi cehennem, ayetlerle bu sabittir, birde musrikler icin yuce Allah onlarin dunyada yaptiklari tum iyilikleride bosa cikarmisizdir diyor. cunku Sirk bizaatihi zulumdur, Kuranikerimin tek dusmani , nokta
 • yakuphanyakuphan9 ay önce
  allahın kelamını parayla satan Şevki Yılmaz ve şürekâsı cehennemin kapısını ilk çalacak olanlardandır.KUR'ANDA OLMAYANI VAR MIŞ GİBİ YAZARAK KUR'ANIDA PARA İÇİN DEĞİŞTİRİYOR.Şevki Yılmaz
 • GökhanGökhan9 ay önce
  Yasin 27 de geçen kişi de şehittir ve elbetteki Allah’ımızın vaadi ve ayette belirtildiği üzere cennet ve nimetlerine kavuşmuştur. Ve ölü değil diridir. Tekrar etmek gerekirse Kuranda şehitlerin durumu özel olarak belirtilmiştir. Buradan kabir hayatına ilişkin delil çıkmaz.
 • ihsanihsan9 ay önce
  senin kabir hayatı nasıl olacak acaba
 • MehmetMehmet9 ay önce
  Yazıda kabir azabı içinsıraladığınız bütün ayetlerde kabir azabı ile ilgili en ufak bir ayrıntı yok, Şevki Hocam bu ayetleri nasıl kabir azabı ile yorumluyorsunuz!? Hele Yasin 27 ayeti, o tamamen kıyamet koptuktan sonra adamın cennette gireceğine atıf var. Hadislere gelince; Bu konuda bu kadar hadis rivayet edilmiş ama Kur'an da onları destekleyen bir tane ayet yok, hatta onlar red eden ayet var. Mesela Yasin 52, ne diyor? Mealen "Bizi kabrimizden kim kaldırdı, bu Rahman'ın vadi idi, meğer peygamberler doğru söylemişlerdi" ayette anlaşılıyor ki şehitler hariç herkes öldükten sonra herhangi bir yaşama imkanı yok. Bu konuda bu ayeti okuyan herkes anlayacak ki bu tartışma yersizdir ve kabir süresi vardır ama kabir hayatı yoktur, yani hiç kimse kabir de hay (diri) değildir. Başka ayetler de var, … ölülere işittiremezsin vs. Şevki Hocamızdan daha engin şeyler beklerdik, Kur'da bunu bile kavramadıysa ben ne diyeyim...
 • GökhanGökhan9 ay önce
  Müslümanın muteber kitabı Kurandır. İlahi kitabın yanına ilahi olmayan ve Kurana eşit tuttuğunuz (ve hatta bazı alim geçinenler hadis kitabı ile Kuran ayeti nesh ediyorlar!!! Allah ıslah etsin) kitaplar eklerseniz yoldan çıkmayı göze alırsınız. Kuran’ın Hangi ayetinde kabir hayatına ilişkin bir ifade geçiyor acaba? Azap kendisine kabirde belli olmuş kişi için ahirette kurulacak terazinin ve hesap gününün anlamı ne o zaman? Peygamberlerin ümmetleri üzerine vepeygamberimizin hepsinin üzerine hesap günü şahid olarak sorguya katılacak olmalarının anlamı ne o zaman? Elbetteki şehit olanların durumu bellidir. Ama onların durumu özel olduğundan Rabbimiz onu özel olarak belirtmiştir. Özel durumu genele uygulamaya kalkmak zorlamadır. Zorlama için de kitaba ekleme çıkarma yapmak gerekir.
 • GökhanGökhan9 ay önce
  Müslümanın muteber kitabı Kurandır. İlahi kitabın yanına ilahi olmayan ve Kurana eşit tuttuğunuz (ve hatta bazı alim geçinenler hadis kitabı ile Kuran ayeti nesh ediyorlar!!! Allah ıslah etsin) kitaplar eklerseniz yoldan çıkmayı göze alırsınız. Kuran’ın Hangi ayetinde kabir hayatına ilişkin bir ifade geçiyor acaba? Azap kendisine kabirde belli olmuş kişi için ahirette kurulacak terazinin ve hesap gününün anlamı ne o zaman? Peygamberlerin ümmetleri üzerine vepeygamberimizin hepsinin üzerine hesap günü şahid olarak sorguya katılacak olmalarının anlamı ne o zaman? Elbetteki şehit olanların durumu bellidir. Ama onların durumu özel olduğundan Rabbimiz onu özel olarak belirtmiştir. Özel durumu genele uygulamaya kalkmak zorlamadır. Zorlama için de kitaba ekleme çıkarma yapmak gerekir.
 • GökhanGökhan9 ay önce
  Müslümanın muteber kitabı Kurandır. İlahi kitabın yanına ilahi olmayan ve Kurana eşit tuttuğunuz (ve hatta bazı alim geçinenler hadis kitabı ile Kuran ayeti nesh ediyorlar!!! Allah ıslah etsin) kitaplar eklerseniz yoldan çıkmayı göze alırsınız. Kuran’ın Hangi ayetinde kabir hayatına ilişkin bir ifade geçiyor acaba? Azap kendisine kabirde belli olmuş kişi için ahirette kurulacak terazinin ve hesap gününün anlamı ne o zaman? Peygamberlerin ümmetleri üzerine vepeygamberimizin hepsinin üzerine hesap günü şahid olarak sorguya katılacak olmalarının anlamı ne o zaman? Elbetteki şehit olanların durumu bellidir. Ama onların durumu özel olduğundan Rabbimiz onu özel olarak belirtmiştir. Özel durumu genele uygulamaya kalkmak zorlamadır. Zorlama için de kitaba ekleme çıkarma yapmak gerekir.
 • GökhanGökhan9 ay önce
  ... Allah’ın ayetleri yetmiyor mu ki size birde siz ekleme yapıyorsunuz? ..
 • Kocasolak Kocasolak 9 ay önce
  Allah razı olsun hocam. Hocam, şehir hayatında BİNA YÖNETİMİ ve komşuluk hakları ÇOK ihmal ediliyor, kul hakkı yeniyor. Kul hakkına giren büyüklerin büyüttüğü çocuklar bencil, egoist, nefsinin esiri olup çıkıyor. Bu nesil niye böyle diyenler, kul HAKKI nedir? Ne kadar kul hakkına girdim diye bi düşünsün.
 • Ahmed SerhendAhmed Serhend9 ay önce
  Kabir azabı hakdır. Mu'teber kitablarda böyle yazıyor.
 • abdullahabdullah9 ay önce
  -“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma! Bilakis onlar Kabir Hayatlarında dip diridirler; Şehidler (öldürüldükleri an) Rab’leri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar.’’(Ali İmran S.169)ayetin metninde olmayan bir ifadeyi paranteze bile almadan mealde göstermek büyük bir hatadır. Şevki hocamlütfen daha dikkatli olalım...
 • MüslümMüslüm9 ay önce
  Yapmayın hocam! Günahtır. Allah'ın ayetlerine ekleme yapmayın. Kuran'da hiç bir ayette (kabir hayatı) diye bir tabir (kelime grubu, tamlama, izâfet terkibi...) geçmez. Hadis rivayetlerinde vardır. O ayrı.
 • Hakan ERENHakan EREN9 ay önce
  Selamün aleyküm. Verdiğiniz ayetlerin ilgili surelerinde hiç de bahsettiğiniz anlamlar çıkmıyor! ... Kabir azabı diye bir şey yoktur...
 • Ahmet Raif EKİNCİAhmet Raif EKİNCİ9 ay önce
  Sayın hocam ben sizin samimiyetinize inanıyorum sizler iradeli bir bilginsiniz hiç kimsenin etkisinde kalmadanALLAHUTALANIN Anayasasını bize anlatıyorsunuz. ALLAHIN anayasasının üzerinde ben bir Müslüman olarak başka bir anayasa tanımıyorum. Bizi yaratan, yoktan vareden, emanetini alan ve tekrar diriltenin, yasasının dışında bir yasa yok o hâkimdir,alimdir,mütekebbirdir. saygılar
 • vatandaşvatandaş9 ay önce
  sen tefsir alimi misin? hadis alimi misin? politikacı mısın? siyasetçi misin? ticaretçi misin? nesin? Ayetleri kendi kafana görev tevil et, farklı anlam yükle. olmayan kelimeler ekle..
 • ayşe gülayşe gül9 ay önce
  ben de sizin gibi inanıyorum ama bu deiğiniz hoca tiplerini de maaalesef bizim üniversiteler yetiştiriyor. üniversitelerimiz tamamen ehli sünnet üzere yetiştirilmiyor mu merak ediyorum, ben doğruyu biliyorum lakin bizden sonra gelecek neslimiz tehlike de demektir.
 • Abdulkâdir CeylanAbdulkâdir Ceylan9 ay önce
  Allâhümme salli alâ Muhammedinin-nebiyyil ümmiyyi ve alâ âli Muhammed.Cumanızı tebrik eder, dualarınızı bekleriz...
 • Cemalettin KarakocCemalettin Karakoc9 ay önce
  Sayin Sevki beyefendi,Programlarinizi Zaman Zaman takip ediyorum.Ayasofya??600 yillik Ecdadin yapilanmasi 10 yil icinde tam zitti haline getirilip üstüne Üstün bir de mars yazdilar.Ya, Hz. Fatih Mehmed`in bedduasi sizi hicmi korkutmuyor.Kapatana ve acmayanada lanet var. Menderes o firsati etrafindaki dalkavuklardan ve mason+yahudi yapilanmasindan kacirdi. Haala bir bela musubetmi bekliyruz?
 • EmekliEmekli9 ay önce
  Yaşamış gibi yazıyorsunda bu bahsettiklerinize inansanlar dı bu ülke böylemi olurdu

Günün Özeti