“İsraf eden, İflas eder!”

28 Haziran 2019 Cuma

Yaratıcımız, Yaşatıcımız ve Yöneticimiz Allahımıza hamd; Başöğretmenimiz, Önderimiz, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a) Efendimize, tüm Peygamberlerimize, izinden gidenlere, Ehlî Beyti’ne, Ashabına, canımız Ana ve Babamıza, Allah (c.c)’ın ilke ve inkılabı İslam’a tabi olanlara, Din ve Vatan muhafızı Gazi ve Şehidlerimize salat ve selam olsun!

Allah’ın en büyük yasaklarından biri de İsraf yani nimetleri saçıp savurma haramıdır! Nimetlerin kıymetini bilmeme hastalığıdır. Ve Şükrün unutulma nankörlüğüdür! 

Nehirden abdest alırken bile tasarrufu emreden Peygamberimizin Ümmeti bizler her sahada israf yarışına girdik! 

“…Gereksiz yere saçıp savurma! Zira saçıp savuranlar Şeytanların kardeşleridir! Şeytan ise Rabbına karşı çok nankördür!” (İsra S.26-27)

İlahi ihtarına aldırış etmedik!

Müslümanlar arasında savurganlık hastalığı tam bir moda haline geldi!

Batılılaştıkça batmağa devam ediyoruz! Mütevazı nişan ve düğünleri özler olduk! Düğünlerimizdeki israflarla kaç fakir genç evlendirilirdi!

Hele oburlaşan nefislerimiz sebebiyle sofralarımızdaki israf sonucu çöpe atılan ekmek ve gıdalarla açlıktan ölen nice fakirlere hayat olurdu!

Emperyalist zalim Çin markalı çocuk oyuncaklarıyla israf çöplüğü haline gelen yuvalarımızda huzuru mumla arar olduk!

Evet! İsraf saçıp savurma hastalığımız bizden tasarruf ruhunu aldı! Kalplerimizi katılaştırdı! Merhamet duygularımızı köreltti! Sevgi ayarımızı mahvetti! Kardeşlik dayanışmasını katletti!

Moda ve Şımarıklıktan kaynaklanan daha çok lüks hayat, daha çok şatafat daha çok felaketlerin ve belaların yolunu açtı!

Boşanmaları artırıyor! İktidarları yıkıyor! İsraf İflası iflasta inkırazı ve intiharı tetikliyor!

İsraf; Ailenin, İktidarın ve Devletin iflasının ana sebebidir!

Devlet Dairelerinde Belediyelerde gündüz bile yanan elektrik israfı, su, eşya, makam arabası, doğalgaz, petrol ve yemek vs. israfların bedelini sadece halkımız sormayacak asıl Ahiretin Büyük Mahkemesinde sorulacak!

“Ey Âdemin evlatları! Rabbınıza her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyiniz! Yiyiniz, içiniz israf etmeyiniz. Zira İsraf edenleri Allah asla sevmez! (Araf S.31) İlahi Mesajı İsraf Ayetlerini okuyan ve halkımıza anlatan Diyanetin bile kötü örnek olmağa devam ettiği lüks otellerdeki toplantılar ve devasa israflar ticaret, siyaset ve diğer sahalardaki iflasımızın ana sebebini göstermiyor mu?

Toplanan vergilerin yarısının israf edildiği bir Ülke faiz, döviz ve enflasyon canavarını nasıl yenebilir!

Topraklarımızın çoğu ekinsiz, meralarımız hayvansız olan bir Ülke İthalat israfını nasıl ve neyle önleyip ekonomik krizleri yenebilecek! İşsizliği nasıl ve neyle önleyebilecek?!

İktidarda kim olursa olsun Faiz, Lüks tüketim israfıyla enflasyonu nasıl sıfırlayacak! Paranın Devalüasyonunu nasıl önleyecek?

Şekerini, pirincini, tahılını, tohumunu, fidanını, kâğıdını dışarı ihracat yapacak bir Ülke olmamız gerekirken bunları bile ithal eden bir Ülke İktidarı ve Muhalefetiyle topyekûn İflas etmeğe mahkûm değil midir?

Tarih, Üretim ve tasarruf ahlakı yerine israf ve tüketim haramlarını işleyen Ailelerin, İktidarların ve Devletlerin çöküşüne şahittir!

Ana Hayat Yasamızın Yusuf Suresindeki Hz. Yusuf (a.s) Efendimizin yedi yıl bolluk dönemindeki tasarruflusuyla Yedi Yıllık kıtlık dönemini bereketle ve mutlulukla nasıl atlattığını anlayabilseydik bugün her sahada iflasın eşiğine gelir miydik?!

Netice;

İktisad ve tasarruf ruhu olmadan ve Ahiretin Hesab günü İmanına dönmeden ve güzel Ahlak toplumu olmadan israf ve iflas asla önlenemez!

Çare;

İflasın ilacı tasarrufa dönmeye söz verilen Nasuh bir tövbe ile tövbe etmeliyiz! McKinsey gibi Avrupalı firmalara danışma yerine Allah’ın Kitabına ve Elçileri Peygamberlerimize danışmalıyız!

Çünkü Allah’ın Kitabı Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamberlerimizin hayatlarında her işimiz için güzel örnekler ve berekettin müjdeleri vardır! Nasıl mı? Haftaya Cuma’ki yazımızda İnşallah!

Allah (c.c)’ın İlahi mesajlarıyla uyanarak dünya ve ahiretin müflislerinden eylemesin!

Fethin sembolü Ayasofya’mızın açılması, Mescid-i Aksa’mızın özgürlüğü ve tatil olması dileğiyle Cuma Bayramımız kutlu olsun. Selâm, sevgi ve duayla…

www.sevkiyilmaz.net,  

Twitter: @sevkiyilmaz

Facebook: @sevkiyilmaztr 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • S TS T2 ay önce
  Ömrünü para mukabilinde fakir, hasta, çaresiz, aç yatıp, güç kalkan zavallı fakat samimi ve dürüst salih insanlara talkın, telkin verip mevcut iktidar sayesinde çokça salkım yutan Şevki!Önce bu telkinlerinefsine sonra da iktidar sahiplerne yapsan daha iyi olmaz mı?Zira bir ayeti üzerlerinizde tatbik etmiş olursunuz.Ey Şevki! Fakir bir ülkenin Devlet Başkanının 16 en pahalı uçağa, 3 helikopteri, 6=7 saraya daha nice bilmediğimiz nimetlere sahip olması israf değil midir?Evvelen Devlet Başkanına vaaz etmelisin. Devlet Başkanı israftan imtina ederse, herkes israftan kaçınır. Hangi konularda Kuran'a danıştığınızı merak ediyorum. Kuranda Peygamberler mealen derler ki: Biz yaptığımız işler karşılığında sizden ücretler istemiyoruz.Ey Şevki! Ücretsiz bir dini bir vazife yaptın mı ?Demokrasinin kucağına oturup, iktidara sarılıp dünyasını ve maaşını garantileyen Şevki!Kuran'a ve peygamberlere danıştığını iddia eden bir hoca olarak islamda vergi olmadığını göremiyecek kadar ama, duyamayacak kadar sağır, anlayamayacak kadar sefih, kalbi mühürlü olmak niye? Yoksa bu kötüamelleri de Yahudi, Avrupa ve Amerika mı yaptı?Allah, Kuranında, Peygamber Sünnetinde vergiyle ilgili tek bir ayet ve hadis bulamazsın. Despot ve sömürücülerin icadı olan çoğunlukla bid'at,ve küfrü ayakta tutan ve % 80 lere varan vergi inananların üzerinde en büyük zulüm, işkence, gasp, haraç ve küfürdür. Bu gerçeği hocalar olarak maaş hürmetine neden gizliyorsunuz, müslümanları bu konuda uyarmıyorsunuz ?İktidar ve muhalefetlerin tek gayesi özellikle ülkemizdeinananlardan zorla gasbedilen bu vergilerle saltanat sürüp, onu devam ettirmek değil midir? Tüm siyasi kavga, karışıklık ve dalaverelerin nedeni birikmiş bu vergilerden azami pay almak yarışı değil midir?İnananların kazançlarının % 80 ini gasp etmek, onları köleleştirmekle, küfre ve bidata boyun eğdirmekle özdeştir. Hz. Peygamber ve Halifelerinden sonra İslami Devletin Malı düzenine hiç kimse uymadı. Mütaffifin Süresinin ilk ayetleri her hangi bir şekilde inananlardan gasp edilen mallardan ve gasp edenlerin akibetlerinden bahseder. Kimse bu ayetleri ne tefekkür eder, ne anlar, ne de onlara uymak ister. Çünkü nefsini ilah edinmiştir. Nefsini ilah edinene Peygamber dahi vekil, kefil ve şefaatçi olamaz.Din tahsili yaptığımı zannetme. Sıradan degersiz ve zavallı bir zavallıyım!...Verginin gasp, işkence, zulüm, köleleştirme, en büyük küfür ve haraç olduğu tüm müslümanların dimağlarına yerleşmeli ki kimse onları boyunduruk altına alamamalı, kanlarını emmemeli!...Kazancı % 80 gasp edilen Müslüman köledir, eziktir, yaşama hakkı elinden alınmıştır. Konuyu özetlemeye çalıştım. Müminlere hürmetler!...
 • kudretkudret2 ay önce
  cok güzel bir yazi olmus, ayetler cok güzel, bakiyomda münafiklar tahammül edemiyor sözlerinize
 • Metin YükselMetin Yüksel2 ay önce
  hakkin ödenmez sevigili sevki hocam, yillardir kendini feda ettin, tehlikelere attin, kelle koltuk altinda gezdin, senin gittigin yolda herkes gidemez ve senin degerinide kiymetinide bilemez, sen dünyada sayilir kisilerdensin, senin sözlerini baska yerlere ceken, su Kur´an dan aldigin sözleri, ne yazikki kendilerine zarar veriyorlar, baska kimseye degil,...münafiklar uyumuyor, bizde cok calismamiz lazim, onu ögrendim sizden...gece gündüz demeden calisiyorsunuz...lafla degil sadece, yasantinzlada bize örneksiniz....duanizi bekliyorum hocam
 • selim ustaselim usta2 ay önce
  hayranim sevki hocam sana, her sözün, her kelime hikmet dolu, örneklerin Kur´an´dan, ve sünnetden...bunlari kabul etmeyen münafiklar kendileri bilir. insallah bir gün yüzyüze geliriz, dua ediyorum...coook seviyorum sizi. BIze her zaman aydinlik oldun, yol gösterdin...30 sene evvel nasilsan, bugün yine aynisin, sen hic degismedin...senin hakkin ödenmez, Allah razi olsun senden
 • Acaba siz israf etmediginiz için bukadar mal varliginiz var Allah sizi hidayete erdirsin Bu kadar kul hakiyla zor can verirsiniz mesela ben hakkım size haram olsun
 • MehmedMehmed2 ay önce
  Millet israfın ne demek olduğunu sağolsun iktidar partisi sayesinde öğrendi. Emine hanımın çantası 50000 dolar. Bi de istaf yapmayın diye açıklama yapmış sayın EmineErdoğan
 • MesutMesut2 ay önce
  Gerçekleri gördüğüne sevindim sayın hocam. Demek ki İslamcıların iktidar olması yetmiyor. Tam tersi iktidardaki İslamcılar temsili bırakıp tebliğe önem verince insanlar dini değerlerden de uzaklaşıyor. Şekil 1 a da görüldüğü gibi. Hayırlı cumalar.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Sosyal demokratların bir laiklik ve Kemalizm diye bir dinleri vardı bu dinlerini AKP ellerinden aldı yaranamadı Kemalistlere. Laiklik dininin ibadeti vardı oy kullanıp ibadet ediyorlardı oy kullanmayı hac yapmak kadar önem verdikleri ibadetlerini . Sahiplendi AKP oy kullanma ibadetini de ama gene yaranamadı laiklere. Mekkeli müşrikler Rasulullah sav me teklifle geldiler gel bizi bir yıl senin dininle yönet bir yıl bizim dinimizle yönet. RASULULLAH SAV KABUL ETMEDİ.
 • ilhan cemilhan cem2 ay önce
  Bilmeyenlere duymayanlara görmeyenlere sesleniyorum belki haberiniz yoktur. emine erdoğan hanımefendinin kolunda taşıgı çantanın degeri 300 bin tl!! israf mı sevgili şevki hocam çok samimi soruyorum. mail adresim var sizde lütfen beni aydınlatırmısınız. akit tv yi ve akit internet sitesini sürekli takip eden birisi olarak, bununla iligili cevap verirseniz mutlu olurum.. herhangi birini sormuyorum, parası olan birini sormuyorum bu ülkenin başında ki insanın eşinden bahsediyorum. Hz. Ömer efendimiz gibi geceleri gezip kim nasıl yaşıyor diye halkını kollayan, bir irade zaten olamaz bunlarda.ülkeyi yöneten akp'ninen azından aç insanın halinden anlamarı lazım çünkü alınları secdeye gidiyor..ayıptır.. günahtır..
 • ilhan cemilhan cem2 ay önce
  hocam 50 bin dolarlık yani 300 bin tl'lik yani 3+1 ev parasına eş deger bir çantayı kolunda taşımak yani o çantayı kullanmak haram mı? akp borazanlığı yapanlara sesleniyorum YATACAK YERİNİZ YOK..
 • Mert kayaMert kaya2 ay önce
  Tembellikte israf.korkaklikta israfdir.meselaaskerlik subesinde yuzbasi sabah ise gelir hicbir sey yapmadan cayini kahvesini icer 12 gibi bina ustundeki lojmanina gider yemek yer oglen tekrar gelir internet basina gecer 3 4 gibi denize nazir bahceye cikar arkadaslarini cagirir cay lahve icer 5 gibi cikar .aldigi maas 7.500tl hicbirsey yapmaz imzayi bile memurlar atar...benim bagkur ayda 740tl parayi ben veririm.isde boyle ordu ne zaman temizlenecek.bir zamanlar ulkenin en buyuk yasal mafyasiydi....simdi de mafyacik silaha guvenen laikci rakici gen.ler sistemi kurmus..hani tam mudahale ^?..yetersiz ..mudahalelerle korkmayla bu isler duzelmez.
 • Kocasolak dan tacettin eKocasolak dan tacettin e2 ay önce
  Neyi bilip bilmeden? Kardeş! Galiba sen birşey bilmiyorsun. Mckinsey yabancı fon ve portföy(TEFECİ) yöneticilerinin DAYATMASI neticesinde görevlendirilmiştir. Sen bunu BİLMİYORSAN öğren. Dünya ekonomi haberlerini, ekonomik olayları takip edemiyorsan, kuru inat edenlerdensin. Tröl demek işte budur, kafayı kiraya vermek, laikçi, fettuşi,pkk,ve reisçi olmak, işi bilmeden, kuru İNAT etmek.Reisin ab kapı kulluğuna devam edeceğiz demesinin TEK SEBEBİ israftır. Umudumuz ak partidir ama, onun yolu da israfın önlenmesi. Aksi halde suriyeden kötü oluruz.
 • Mertürk Mertürk 2 ay önce
  Elin gavurundan dış borç alıp hizmet yatırımları Yol,köprü ,hastane vb. yapmak akıl karı değil hocam. Halkımız bunlara layık değilmi peki ? Elbette ,en güzellerine ,en iyilerine layık, ama bunun için önce çalışıp üretip ,gelir kazanç elde etmek gerek. Vermeden almak Allaha mahsustur. Çalışmadan ,üretip gelir elde etmeden,hizmet yatırımları ile kalkınmaya kalkarsanız, tuzağa düşersiniz. Elbette yeterli finansın ,sermayenin yoksa dışardan borçlana bilirsiniz. Ama bu aldığınız borcu ilkönce sanayi ,üretim ,ihracat ile fabrika kurarak üretime aktarmanız lazım. Bu şekilde birkaç yılda aldığınız borcu ,üretim ve ihracat ilegeri ödediğiniz gibi ,daha sonraki yıllarda ,inşaat ve diğer hizmetler için ,dış borca gerek kalmadan sürekili bir gelir elde edersiniz. Akıl,mantık, mü'min feraseti bunu gerektirir. Sn Cumhurbaşkanını ,etrafındaki kriptolar yanlış yönlendirip, kaynaklarımızı ilk önce ,inşaat ve hizmet yatırımlarına yönlendirip, bizi sürekli dışardan gelecek borç paraya ve sıcak paraya mahkum ettiler, ekonomiyi dış sabotajlar açık hale getirdiler. Son 17 yılda ,düşük kur ile ,yerli üreticinin rekabet gücü yok edilerek,ekonomide samayinin ağırlığı ,28% lerden ,16% lara düşerek, ülkenin tassaruf ve finans üretme kabiliyeti yok edildi. Çünkü sanayi,fabrika ,üretim ,tassaruf üretir,finans üretir,ülkeyi dışa bağımlılıktan kurtarır.
 • Allah GörüyorAllah Görüyor2 ay önce
  Sayın hocam, gerçekten çok güzel yazıyorsunuz. Sadece israf mı? Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste diyerek alınan ahları nereye koyalım. Eden bulur diyerek yaptığımız yanlışları nereye koyalım. Sui zannı tavan yapmayı nereye koyalım. İftiradan ortalık geçilmiyor. Ama söylem çok güzelde uygulama tam tersi olunca bütün çabalar boşa. Din sanki istismar ediliyor görüntüsü var, var değil tam karşılığı da denebilir. İnandırıcılık yok. CHP zamanında başörtüsü mücadelesi sonucu başörtümü çıkarmadığım için istifaya zorlandım. Şimdi de adı ADALET olan partim tarafından yargısız infazla damgalandım. Bana damgalama yerine sizinle çalışmak istemiyoruz denilse idi, istifanızı verin denilseydi, inanın verirdim. Ama bunun yerine sui zannı tavan yapıp iftira ile hain damgası vuruldu. Sahi CHP den ne farkımız var? At gözlüğüyle bakmaya devam mı edeceğiz? Üç maymunu oynamaktan vazgeçersek görmeye duymaya bilmeye başlarız. Laf çokta icraat olmadıktan sonra doğruları büyüleyerek söyleseniz ne olur. Darbecinin, soru çalanın, yargıya, polise fesat karıştıranın canı cehenneme! Ama hiçbir şeyden haberi olmayana yapılan zulme ne diyeceksiniz? Geciken adalet adaletsizliktir. Adımız adalet olacak 3 yıldır ohalkomisyonu karar versin de sonucumuz ret gelecek olursa adalet aramaya başlayacağız. Neredeyse 3 yıl olacak. Yargısız infaz ile iftira ile işimizi elimizden al, üstelikte hiç hakketmediğimiz halde kocaman hain damgasını vur. Acaba nerede hata yapıyoruz? Çocuklarım bu yüzden dinden uzaklaştı. Annem üzüntüye dayanamayarak kalp krizi geçirip öldü. Dost bildiklerim sizin sui zannınız ile uzaklaşıp gitti. Yapılan yanlışların daha hangi birini yazayım. Yazmakla bitmiyor. Ama görmek istemeyince "Biz nerede yanlış yaptık" diyerek yağ gibi üste çıkmaya devam ediyoruz. Yanlışa devam edecekseniz, durmak yok yola devam. Daha sonra pardon filmi gibi pardon diyeceksiniz ama kul hakkını nasıl ödeyeceksiniz? Mevlam neyler neylerse güzel eyler. Tekrar söylüyorum. Darbecinin, soru çalanın, yargıya, polise fesat karıştıranın canı cehenneme! Bana fetöcü diyen asıl kendisi fetöcüdür ve asıl kendisi kriptodur. Allah herkesi görüyor.
 • Mertürk Mertürk 2 ay önce
  İsrafa,lükse,şatafata ,alışmış olanlara bu yazınız sivrisinek vızıltısı gelir. Dünyada en çok makam arabası olan ülkelerden biriyiz. Milletten toplanan vergilerle, tüyü bitmemişlerinhakkıyla saltanat sürülmez. Çok üst düzey yöneticiler ve güvenlik gerekçesi dışındaki makam araçları kaldırılmalıdır.
 • MürtedMürted2 ay önce
  İsrafı avama değilde elit kesime makam mevki sahiplerine dönük anlatmak daha isabetli olur. Fakir garbim şatafatlı düğün yapmıyor zaten 50 liralık tülüye gelinlik diye50 bin lira verip kolunda gömleğindeservet taşıyan dini bütün ağzı kuranlı toplumun önündeki kibir tanrılarına anlat başta reise
 • TaceddinTaceddin2 ay önce
  Hocam bazı meseleleri tam bilmeden hissi konuşuyorsunuz. Böyle yapmayın size karşı olan saygımı kaybetmek istemiyorum. Mesela Mckinsey dediğiniz gibi bir iş değil, doğrusu en basit ifadeyle aslında kuffarı kendi silahıyla vurmayı amaçlayan bir hamle.
 • vadelivadeli2 ay önce
  afferim,, dön baba dönelim,,hani demiş ya fransada biri diğeri için,,,kusursuz dönek ,,diye,ee şimdi atatürke ileri-geri komuşursan ekonomi düzelmez , ama ileri bir zamanda kendi ekonomin düzelebilir,,,meşşur da olursun,,kaçarsın deuçlande orada maadur olursun,, sonra yapıp ettiklerin önüne kemik (pardon ekmek) olarak gelir,,,
 • samisami2 ay önce
  O İktisad ı ve tasarruf u ilk önce kendiniz uygulayın,ondan sonra millete akıl verin. İsrafın yolsuzluğun savurganlığın dibine vurupta millete ahkam kesmek kolay.Yirmi yıl sonra siz neredesiniz millet nerede.
 • Davut DoğrucuDavut Doğrucu2 ay önce
  bence haftaya cumaya bekleme yeni yazını .çünkü israf vatan memlekete çok zararlı .sizin müjdeleyeceğiniz bereket nasıl gelirmiş ülkemize görelim.çok mağduruz bir an önce bereketi görelim
 • KocasolakKocasolak2 ay önce
  Allah razı olsun, ömrüne berrket emektar hocam. Dış sermaye gelsin, faize para versin diye Mckinsey e danışılıyor. Zira faizci tefeci sadece faizle yetinmez,BAĞIMLILIK ister ki devamı garanti olsun. Mckinseyin danışmanlıpını ŞART koşmadan faize para vermez. Batı bizi İSRAF ile kafakola aldı,"İsraf etmeyen dara düşmez" faize falan ihtiyacı olmaz. Biz buna inanmayı TERK ETTİK. Müslümanların yaşadığı bir yerde faiz ASLA OLAMAZ . Peki bunca faiz varsa ülkemizde, bu faizler SADECE GAYRİMÜSLÜMLERE mi ait, hayır. Peki biz neyiz ?.
 • FatihFatih2 ay önce
  Hocam dilek ve temennileriniz güzel de. Artık bunları sık sık tekrarlamak yerine gizli dualarımızda kalsın. İstanbul gitti, ülke kayıyor, Yöneticiler gaflet ve delalet içindedirler. Siz Ak Parti yöneticilerine biraz dokunun da belki kendilerine gelirler
 • yusuf abdullahyusuf abdullah2 ay önce
  hicligi anlamak anlamayana anlayacagi dil
 • BakırBakır2 ay önce
  Vay be dün iktidar için yazan senden bunlarıda mı görecektik
 • GaniGani2 ay önce
  Önce o yazıyı PTT ye bir zarfın içine koysrak kendine gönder.Kıyak emeklilikten aldığın paraya hiç ses çıkarma sonra ahkam kes.Alamamyalı Şevki
 • ersanersan2 ay önce
  ilk defa bir yazına katılıyorum.tarım ülesi türkiye dışardan tarım ürünleri alıyor.konya kadar yüzölçümü olan hollanda yılsa 150 milyar dolar tarım ürünü satıyor dünyaya.mesela marmaris e yaptırılan 300 odalı yazlık saraya ne gerek vardı.veya katar dan 500 milyon dolara alınan uçağa ihtiyaç varmıydı.
 • hasanhasan2 ay önce
  sa, sayınhocam israfı çok güzel anlatmışsınız ancak makam arabası israfına değinmemişsiniz.Ak parti makam arabası israfını en 7aza indirecekti gelinen nokta ne oldu? tam bir fiyasko şu an 5000 nufuslu bir belediyenin bilebeş altı yüzbin liralık makam aracı mevcutmakam araçları eskisine göreen az 50 kat arttı . almanyada 50000 nufuslu bir şeirin belediye makam aracı yok b.başkanı bisikletle evine gelip gidiyor ve daha nice israf ..saygılarımla....
 • BaşoğluBaşoğlu2 ay önce
  Bu yazıyı çerçeveletin ve AKPARTİ ' ye gönderin. Genel merkeze ,il teşkilatlarına, belediyelere assınlar. Cumhuriyet tarihi böyle israf görmedi.
 • SulumanSuluman2 ay önce
   aklı başında yazan bir yazar bravo
 • Ahmed Serhend Ahmed Serhend 2 ay önce
  (EL-BEREKETU FİL-KANÂ'ATİ) dediler. Bereket kanâattadır...
 • Elva suaviElva suavi2 ay önce
  Gerçekten ne geç bir yazı bu..Iktidarda kim olursa olsun değil dindar insan eliyle insanlara yanlış örnek olmak inceligini yazmanızı isterim.Toplumun kredi kartlarını sakız alır gibi alma durumuna gelmesi ,ekranların sözde sansürlü olmasi ve örnek alınanların israflarını savunmaları .Birde burdan yakın meseleyi..
 • ArifArif2 ay önce
  Sayın Şevki Yılmaz faizle iş tutanlar ve saçıp savuranlar şeytanın kardeşleri değil mi hakkın savunucuları olduğunu iddia eden biz Müslümanlar, ne haldeyiz halimiz çok berbat, maalesef ve maalesef düzelmek için bela ve musibetlerin gelmesini mi beklemeliyiz? Balık baştan kokar atasözü her zaman ve dönem için geçerlidir... Evvela başımızdaki yöneticilerimiz lüks şatafat ve israftan kaçınmalı sonra da insanlara bu şekilde örnek olmalı... Ben ay sonunu getiremiyorum kızıyorum da kızıyorum... Benim bir ayda kazandım 2500 lirayı bu toplumda bir yemek bahşişi olarak veren insanlar var... İnsan geçim derdine düşünce başka önemli şeylere vakit ayıramıyor... Sizden istirham ediyorum samimi bir şekilde kardeşlerimizi uyarmaya devam edin...
 • MustafaMustafa2 ay önce
  Değerli hocam! 4-5 yıl öncesine kadar “itibardan tasarruf olmaz” denilerek külliye adı ile yapılan ile halen inşası devam eden yazlık-kışlık ‘külliyeler’ için ne dersiniz? Bizim sıkılacak kemerimiz dahi kalmadı. Teşkilatları uyardığımızda bize düşman muamelesi yapıyorlar. Bir daha giremiyoruz. Siz akiller, muhatabını belirterek açıkça ifşa edin ki, yüzleri kızarsın ve önü kesilebilsin. Bunu sizler de yapmayacaksanız boşuna kalem oynatmayın. Sonuçta sadece Allahın dediği olur. Selametle.

Günün Özeti