“İmam’a değil, Müezzinlere ihtiyacımız var!”

07 Haziran 2019 Cuma

Yaratıcımız, Yaşatıcımız ve Yöneticimiz Allahımıza hamd; Başöğretmenimiz, Önderimiz, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a) Efendimize, tüm Peygamberlerimize, izinden gidenlere, Ehlî Beyti’ne, Ashabına, canımız Ana ve Babamıza, Allah (c.c)’ın ilke ve inkılabı İslam’a tabi olan Mümin kardeşlerimize, Din ve Vatan muhafızı Şehid ve Gazilerimize salat ve selam olsun!

Şahsi ve vatani çalışmalarımızda Allah’ımızın yardımını unutmak ve Allah’ımızın yardımının şartlarını terk etmek, başarısızlıkların, hezimetlerin ve mağlubiyetlerin ana sebebidir!

 “Allah size yardım ederse hiç kimse sizi yenemez. Eğer sizi yardımsız bırakırsa size yardım edecek kimse yoktur. O halde müminler sadece Allah’a güvenip dayansınlar.”(Ali İmran S.160 ) İlahi Mesajıyla uyarılan bizler, dinimizin ve vatanımızın muhafazası için elzem olan ilmi, iktisadi ve siyasi çalışmalarımızda alacağımız maddi tedbirlerle beraber manevi tedbirleri de asla ihmal etmemeliyiz! 

“Ey iman edenler! Eğer Allah’ın Dini İslam’ın güçlenmesine yardım ederseniz, Allah’ta size yardım edecek ve her alanda gücünüzü artırarak ayaklarınızın yere sapasağlam basmasını sağlayacaktır. (Muhammed S. 7) ilahi müjdesinde de Maddi Yatırımlarla beraber mutlaka Manevi yatırımların yapılması İlahi Yardımın gelmesinin olmazsa olmaz şartı olduğu bir kere daha ihtar ediliyor!

Tüm başarıların ve zaferlerin olmazsa olmaz ilk şartı budur!

Mücadelelerde İmam yani Lider kadar kadrosunun da emin, ehil ve sadık olması, uhuvvet, ehliyet, emniyet ve meşverete önem vermesi zaferin en büyük şartlarındandır!

Başsız vücut yaşamayacağı gibi Lidersiz yani İmamsız Aile ve Devlet de yıkılmağa mahkûmdur! İmamsız Cami, İmamsız Aile ve İmamsız Devlet olmaz! Uyarıcı Müezzinler de olmadan İmam ve kadroları da asla başarılı olamaz!

İstiklal Mücadelelerinde içimizden Tarık bin Ziyad, Selahaddin Eyyubi, Sultan Alpaslan, Sultan Fatih, Sultan Abdülhamid, Şeyh Şamil, Ömer Muhtar vs. gibi nice Liderleri gönderen ve göndermeğe devam eden Allahımıza hamd olsun!

Ve İlmi ve Manevi Mürşidlerimiz İmam Hüseyin önderliğinde İmamı Azam, İmamı Cafer, İmamı Şafi, İmamı Malik, İmamı Hanbel, Abdulkadir Geylani, İmamı Rabbani, Muhammed Bahaddini Şahı Nakşibendi, Şeyh Edebali, Hacı Bayramı Veli, Akşemseddin, Zembilli Ali, Gümüşhanevi, Esad Erbili, Abdulhakim Arvasi, İskilipli Atıf, Said Nursi, Süleyman Hilmi, Zahidi Kevser’i, Muhammed Zahid, Mahmud Sami (Allah hepsinden razı olsun)vs. Seydalarımızı da Lideri, ekibini ve hepimizi uyarıcı Müezzin Mürşidler olarak gönderen ve göndermeğe devam eden Allahımıza hamd olsun!

Lideri, kadrolarını ve hepimizi sohbetleriyle ve dualarıyla uyarıcı Mürşid Müezzinlere ihtiyacımız dünden daha çok ihtiyacımızın olduğu bir fitne ve nifak çağındayız! 

Yani “Padişahım çok yaşa!” dalkavuklarının yerine “Gururlanma Padişahım, Senden büyük Allah var!” diyebilecek Müezzin Mürşid dostlara ve gerçek dostların sohbetlerine hepimizin çok ihtiyacı var!

Yeni Liderler arayışı maceraları yerine uyarıcı Müezzinleri çoğaltmak birliğin, tesanüdün ve başarının en akıllı yoludur!

Tayyib bir İmam’a sahip olan Ülkemizin yeni İmamlara değil, Lider ve kadrosunu uyarıcı sadık muhlis ve mürşid Müezzinlere ihtiyacı vardır!

“..Ben sadece gücümün yettiği kadar sizi iyiye güzele yöneltmek isterim. Başarılı olmak sadece Allah’ın yardımıyladır! Sadece Allah’a’ sığındım ve Allah’a güvendim!”(Hud S.88) İlahi sözünden daha güzel uyarıcı söz olabilir mi? 

Salı akşamı saat 22.30’da Akit Tv ve Kanal 68 ortak Canlı Yayınında Sabri Balaban’ın sunduğu “Derin Kutu” Programında buluşmak üzere Allah’a Emanet olunuz!

El birliğiyle maddi ve manevi çalışmalarımızla oluşacak sadece İslami İlke ve İnkılabına bağlı Bağımsız Türkiye’mizin yeniden dünya nöbetini beşli çeteden alması, Fethin sembolü Ayasofya’mızın açılması, Mescid-i Aksa’mızın özgürlüğü ve tatil olması dileğiyle Cuma Bayramımız mübarek olsun!

Selâm, sevgi ve dua ile…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mustafa topakMustafa topak10 gün önce
  İstanbul seçimleriyle alakalı olarak veya genel seçimlerde olabilirSEÇİMLERDE OY VERİLMEZ ALINIR ama ona bağır buna bağır insanları tehdit et maliyecilerii size gönderirim diye tehdit et bize oy vermiyorlar diye kendi halinde 100 yıldır dini vecibeleri öğretip hizmet edenlerin kurban kesim yerlerine kesime müsaade etme hatta kepçelerini gönder tepelerine yık. Ondan sonra 100 yıldan beri bu milletin evladına dinini öğretenlere iftiralar at kendinizi islamın mücahidi ve merkezi say bize oy vermiyorlar diye onları küfürle itham et ve sana oy vermelerini bekle böyle imama senin gibi cemaat olur
 • Mustafa topakMustafa topak10 gün önce
  İmam önder kişi işini iyi bilen vegüvenilir olması lazım HÜLASA ; İMAM İŞİNİ İYİ BİLMİYOR BİLENEDE YOL VERMİYOR ve insanların %70 güvenmiyor.Ayriyeten komşularıyla kavga eden geçimsiz biri ;bir gün birine öbür gün öbürüne sataşıyor bu yetmezse seçimin önünde taaa uzak komşulara çatıyor sonra komşu ben sana bağırdım çağırdım ama kusua bakma benim biraz paraya ihtiyacım var diyorf,NETİCE %100 sıfır
 • ahmed saidahmed said10 gün önce
  son yirmi senede şu kadar memur müstahdem imam kayyum cami elemanı alıp bu milletin sırtından maaşlarını verip onlara müezzinlik harici her işi yaptırdığı halde yirmi senede EZAN I MUHAMMEDİİYİ OKUYACAK ADAM YETİŞTİRMEDİĞİ GİBİ..EZAN I MUHAMMEDİYİ MADARA EDEN VE LAFIZLARINI, HAASSATAN KAYPAK VE YUVARLAK SÖYLEYEN HERİFLERİN SESİNDEN KAYDETTİĞİ RUHSUZ EZAN TÜRÜ SESLERİ-- Kİ HALK CAHALETİNDEN BUNLARI EZAN ZANNEDİYOR--BELKİ MİLYONLAR VEREREK SATIN ALDIĞI KURDURDUĞU ---EZANMATİK--- NAM MAKİNALAR İLE OKUTUP EZAN I MUHAMMEDİİNİN RUHUNA HIYANET EDEN FETÖDEN BİN KAT ALÇAK HAİNLERİN CESETLERİNİ KADAVRALARINI DA SANA HAVALE EDİYORUM EEEYYY KAHHAR I ZÜL CELALL..İSİMLERİ UNUTULSUN...HERBİRİ BİR KÖŞEDE PARÇALANSIN...
 • ahmed saidahmed said10 gün önce
  SÜLEYMAN SOYLU..BAŞKAN OLURSAN TİVİTMİŞ FACE MİŞ BUNLARIN HEPSİNİ YASAKLA KARDEŞİM.DEVLETİN VAKARI AYAKLAR ALTINA ALINDI.SEN BUNU TUTUP KALDIR.PUTİNE BAK.NASIL YÖNETİYORSA UÇSUZ BUCAKSIZ TOPRAKLARI SEN DE ÖYLE YÖNET KARDEŞİM.HER KESİN DEVLET YÖNETTİĞİ BİR TÜRKİYE MENDEBUR BİR HAL ALDI ARTIK.HER TİVİT ATANIN HABER OLDUĞU,TAKMA TAKMA İSİMLERLE KANI BOZUKLARIN YORUMLAR YAPTIKLARI,DEVLET YÖNETTİĞİ,DEVLETİ MEŞGUL ETTİĞİ SAÇMA BİR SİSTEMDEN BIKTIK USANDIK KARDEŞİM.DEVLETİN İZZETİ BU KADAR MI AYAKLAR ALTINA ALINIR YA HU..DEVLETLÜ DEVLETİNİ ADALETLE YÖNETSİN..HALK TA İŞİNE BAKSIN..
 • siyasetçi imamsiyasetçi imam10 gün önce
  Meslek öğrenmiş, zor şartlarda çalışmış, emekçinin halinden anlayan, siyaset yapmayan din adamlarına ihtiyacımız var.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz11 gün önce
  Şevki Bey;Yanılmıyorsam 1978 yılı haccında Arafat'ta yüksek sesle,göz yaşlarıyla dua etmiştiniz.Sizi sadece medya haberlerinden tanıyorken,sizi orada dua ederken görmek ve dualarınıza amin demek fırsatına kavuşmuştum.Siyasi düşüncelerinizde mutabık olmadığım hususlar olmasına rağmen,samimiyetinize hayran kalmıştım.Bugünkü yazınızın başlığını o kadar çok beğendim ki sormayın.Ezan okunduğunda,tüm insanlık dinlemek durumunda kalır.Güzel sesli müezzinin usulüne uyarak okuduğu nice ezanlar öylesine etki bırakır ki dinleyenlerin üzerinde,insanlar işini gücünü bırakır ezana odaklanır.Oysa kıymetli imam hatiplerimiz,sadece camiye gelenlere hitap eder.Ezanı dinleyenler sadece müslümanlar olmasa gerek.İnanan inanmayan,dinli la dini herkes dinler.Güzel söz yılanı deliğinden çıkarır.Siyaseti değersiz kılanlar güzel söz yoksunlarıdır.Ortamı germemek,insanları siyasi anlayış ve birlikteliklerine göre kamplaştırmamak lazım.Millet ve cumhur ittifakı gayet mantıklı ve güzel iken,tutup karşı tarafa illet ve sair kem sözler atfetmek ne kadar mide bulandırıcı.Seçmen tabanı aptal mı,ahmak mı,iradesini kullanmaktan aciz mi ki,böyle siyasi söylemlerde ısrar ediliyor?Beğenir beğenmezsiniz CHP'nin ortaya çıkardığı bir Büyükşehir Belediyesi Başkanı adayı var.O adayın oylarının seçmen tabanındaki artışın baş müsebbibi bence o adaya akıl ve mantıkla izahı yapılamayacak kem söz eden iktidar mensuplarıdır.CHP'nin oy potansiyeli yıllardır aynı,bazan düşüş trendinde giderken,bu adayın oy trendini göklere çıkartan,çok bilmiş,bir yerlere mesaj gönderdiğini sanan ya da kendi ikbalini garantiye alma derdinde olan tiplerdir.CHP'nin yönetimdeki bariz hatalar olmamış olsaydı,hele hele,Sayın Baykal'ın jesti,Kılıçdaroğlu milletvekilleri dokunulmazlıklarını kaldıran o karara balıklama atmamamış olsaydı,sürekli parti içi kavgaların odağında olmamış olsaydı,Ak Parti 17 yıl iktidarda kalamazdı.Demem o ki,siyasi söylemler,güzel sesli müezzinin çağrısı gibi olmamalı.Tüm insanlığa güzel mesajlar sunmalıdır.Bu vesile ile lider'lik anlayışınıza katılmıyorum.Öyle bir sistem kurulmalıdır ki,lider liderliğini yapadursun,ülkedeki tüm kurum ve kuruluşlar tıkır tıkır işleyebilmeli,liderin vefatı ya da yeniden seçilmesinde geçen zamanlarda devletin işlerinde aksama olmamalıdır.TBMM'nin,Sayıştay'ın işlerliğinin olmadığı yerde 600 vekilin seçilmesinin bence bir anlamı yoktur.Yasama yürütme yargı bir liderin tekeline kalmışsa biz 600 vekile boşuna maaş ödüyoruz,demektir.Seçimlerin bir anlamı kalmaz.Evrensel hukuk olmadan müreffeh bir hayat tarzını yakalayamayız.Adalet mülkün temelidir.
 • TAKİTAKİ11 gün önce
  HAZRETİ ÖMER ŞÖYLE SÖYLEDİĞİ RİVAYET EDİLİR MESLEKLERİN EN GÜZELİ MÜEZZİNLİKTİR
 • Mustafa Mustafa 11 gün önce
  Hoca vaaz veriyor bu ülkede şirk yok en iyi İslamiyet bu ülkede yaşanıyor.
 • Mustafa Mustafa 11 gün önce
  TEVHİD siz itikat sız TAGUT DENİLİNCE tavuk anlayan hocalara. TEVHİD SİZ İTİKAT SIZ MÜEZZİNLER LAZIM.
 • 11 gün önce
 • Mertürk Mertürk 11 gün önce
  Son 17 yılda 580 milyar dolar cari açık verip ,bu kadar parayı dışardan bir kısmını ,kamu ,özel varlığımızı satmış büyük bir kısmınıda döviz üzerinden borçlanmışız. Elimize geçen paranın çok büyük bölümünü ,emlak,konut inşaat işleri ile betona gömmüşüz. Azda olsa büyük karlı üretim tesislerinin çoğu yabancıların. Bankalarımızın 70% kadarı yabancıların, en karlı sektör olan ,sigorta sektörünün nerdeyse tamamı yabancıların. Dolar ile borçlanıp ,yemişiz,içmişiz emlak konut,inşaat yapmışız, haddinden fazla ithalat yapmışız,bir süre refah yaşamışız ,tamamda kardeşim ,dolar borcunu ödemek için ,dolar basan bir merkez Bankamız yokki, bizim merkez Bankamız ,TL basar, TL dışarda geçmezki, biz bu dolar borcumuzu ödemek için nerden dolar bulacağız. Elimizde satılacak değerli bir varlığımız da yok. Müsiad başkanı geçenlerde borsadaki şirketlerin tamamını 40 milyar doları olan hepsini alabilir demişti. Zaten ,borsanın ve borsa da ki şirketlerin 70% civarı da yabancıların. Dolar ile borçlanıp yemişiz içmişiz ,ama bu dolar borcunu ödeyebilmek için ,ülkede yeterli bir döviz geliri getirici üretim altyapın yok. Acabayetkililerimiz bu durumun farkındamı? ALOOOO SN YETKİLİLER BU DÖVİZ BORCUNU NASIL ÖDEYECEĞİZ? Kamuı+özel döviz borcunu ödemek için ,artan bu döviz ihtiyacından dolayı ,artan döviz fiyatları ile nasıl başedeceğiz. BİLEN ,FİKRİ OLAN VARSA SÖYLESİN. Özel sektör ğzerinden ,Dışardan dolar borçlanarak, köprü,yol,havaalanı, tünel, vb.yaptık, şehir hastaneleri yaptık ,elektrik üretim santralleri yaptık, halkımız,ülkemiz güzel güzel bundan faydalanıyor. İyi tamam da kardeşim ,senin ülkenin bu dolar borcuna karşılık gelen ,dolar geliri yokki. Adam yap işlet ile ,dışardan dolar ile borçlanıp bu para ile köprü yapmış, köprüden geçen araçlardan türk lirası alıyor ,ama adam dolar borcunu ödemek için ,türk lirası gelirini ,dolara çevirmek zorunda, peki ülkemizde bu dolar talebini karşılayacak bir dolar varmı? Efendim dışardan yine borçlanırız diyebilirsin , TAMAMDA NEREYE KADAR. Sürekli katlanarak artan bir dış borç ile devam edemezsin . Adamlar sana borç vermeyi kestiği anda ekonomin çöker. Dışardan döviz getirmek için ekonomi yetkililerimiz, yabancı yatırımcılara, Türkiyede yatırım yapmaya çağırıyorlar. Tamamda zaten büyük karlı firmalarımızın çoğu yabancıların elinde,borsanın,bankaların, 70% kadarı yabancıların elinde, adamlar daha döviz getirip neyimizi satın alacak. Yatırım adı altında gelecek olan para, ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor duruma düşen ,elde son kalan firmalarımızı ,kelepir fiyata satın almak için gelecekler.ACABA YETKİLİLERİMİZ ŞU ANDA İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ ,EKONOMİK ÇIKMAZIN FARKINDA MI? Bir ülke ekonomisi bu kadar hoyratça yömetilmezki. Vermeden almak Allaha mahsustur. Sanayi ,üretim ve ihracat ile çalışmadan üretmeden , dışardan sürekli borçlanıp,ithalat ,ve hizmet sektörü ile emlak konut inşaat rantı üzerinden, devam eden bir ekonomi çökmeye mahkumdur. Ülke, şu haliyle dehşetdengiz bir döviz darboğazına gidiyor. Bazı beyinsizler, döviz borcunun çoğunun özel sektörün diyebilir. Sonuçta ,özel sektör döviz borcunu ödemek için türk lirası gelirini dolara çevirmek için piyasadan dolar toplayacak ,buda dolar fiyatını artıracak. Aşırı artan bu dolar fiyatı ekonomiyi bozacak bundan herkes etkilenecek devletin gelirleri azalacak. Aşırı artan doları düşürmek için ,devlet dışardan sürekli dolar borçlanarak piyasaya sürüp ,doların fiyatını düşürmeye çalışacak, yavaş ,yavaş özel sektörün döviz borcu ,devlet borcuna dönüşecek. Ayrıca özel sektörün döviz borçlarının bir kısmı hazine garantilidir. Dolar ne kadar artsada ,döviz geliri garantili ,yap işlet şirketlerin dolar borcu ,devletin ,milletin sırtında kalır. Yani yüzmilyarlarca dolar dış borç ile yapılan inşaat isleri ,bu dolar borcunu geri ödemek için ,dolar geliri getirmiyorki.Sanayi ,fabrika ise ,üretim yapıp ,dışarıya mal satıp ,ihracat ile dolar geliri getirir aynı zamanda ,içeriye mal satarak ,o malın ithalat yolu ile getirtilip ,içerdeki dövizin dışarı çıkmasını önleyerek ülkenin dışardan dolar ile borçlanma mecburiyetinin önüne geçilmiş olunur. Son 17 yılda ekonomide sanayinin ağırlığı 28% lerden ,16% lara düşmüş,ülkenin tasarruf ve finans üretme kabiliyeti yok edilmiş, ülke dışardan gelecek, dış borca ve sıcak paraya mahkum gelmiştir.Adamlar bize borç vermeseler ,ihtiyacımız olan petrol ve diğer gerekli şeyleri bile alamayacağız. Tamam bir devlet ihtiyacı olan herşeyi kendisi üretemez ,ama Akllı bir devlet ,ithalat envanterini çıkarıp , yurt içinde üretimi yapılabilecek ürünler için teşvikler ile yerli üretim desteklenip, teknoloji transferi gereken üretimler için ise arge desteği ve ortak üretim desteği verir.Biz ise çok basit üretmlerde bile ,düşük kur ile ithalatı teşvik etmişiz. BİZİM BİZE YAPTIĞI KÖTÜLÜĞÜ HİÇ KİMSE BİZE YAPAMAZ.
 • KocasolakKocasolak11 gün önce
  Allah razı olsun emektar hocam. Reisimizin etrafı sarılmış, her tv ye çıktığında görüyorum. Dört beş kattan sarmışlar etrafını. Tv ekranında görünmek için boyunları kopacak, yapışık yaşıyırkar. Verlen SÖZ ler tutulmuyor artık. Bunları söyleyen asırlık milli görüşçüler dahi ihanetle suçlanıyor, fetö sümüklüsü yandaşı yerine konuyor. Davutoğlu gibiler ayrı parti kurarsa günahımı vermem AMA söylediklerine de kulak kabartmak gerek.
 • Gıroğlu Çeşmesi Gıroğlu Çeşmesi 11 gün önce
  Hocam sizin imamlar ceplerini doldurdu bırakında biraz başka imamları deneyelim,Harunlar gibi geldiler karunlar gibi oldular.
 • Mertürk Mertürk 11 gün önce
  Adamlar direk cepheden saldırmayacaktlar. İlk önce ekonomik kriz ile ,seni yumuşak lokma yapacaklar. Son 20 yılda ,tarımda ve ekonomide uygulanan IMF ve Kemal derviş politikaları ile bunu yapma kabiliyetine çok rahat eriştiler. Özellikle 2003 yılından sonra ülkemiz, bol ucuz döviz ile ülke dövize boğuldu ve aşırı derecede kamu+ özel borçlandırılıp ,tuzağa düştük. Üstüne üstlük, kamu+özelbirçok fabrikamızı,firmamızı ,varlığımızıda ,bankalarımızı,yabancılara sattık. Bütün bu paralar ile emlak,konut,inşaat sektörü ile ithalat ve hizmet sektörü kaynaklı büyüme ile ,bir lale devri,bir saadet zinziri dönemi yaşadık ve artık deniz bitti. Satılacak fazla bir şeyimiz kalmadığı gibi borçlarında vadesi geldi. Adamlar istedikleri anda,içerdeki sıcak paralarını çekip ve yeni borç vermeyerek çok ağır bir ekonomik kriz çıkarabilirler. Bunu yapmak için belki kendi şartlarının olgunlaşmasını bekliyorlar .Erbakan hocanın sürekli dile getirdiği, işsiz bırak ,aç bırak, borca mahkum et, bu şekilde yumuşak lokma yapıp planlarını uygula. Az çok evine ekmek götüren insanları, birlik ve beraberlik ruhu ile bir arada tutabilirsiniz, AMA aç ve işsiz insanları evine ekmek götüremeyen insanları ,insani hiçbir güç bir arada tutamaz.Allah şeytanı bile açlıkla terbiye etmiştir. Plan, ilk önce ,ağır bir ekonomik kriz ile insanlar ,aç ve işsiz bırakıp,provokasyonlar ile iç karışıklık çıkarılarak ,ülkenin direnme gücü kırılacak.Bizim dış borca dayalı ekonomik yapımız,onlara bu fırsatı altın tepside sunmuştur. Bunları yazmak ak parti aleyhtarlığı değildir. Ak parti içinde yanlış yapan yok mu, veya ak parti içinde ,bilerek bizi dış borç tuzağına düşüren kriptolar yokmu? Ak parti içindekilerin hepsi gerçekten dava adamı mı? Sn cumhurbaşkanını dava adamları mı yönlendiriyor ,yoksa başkaları mı? Bu kadar yanlış ekonomik kararlar nasıl alınabiliyor!? Sn cumhurbaşkanı yanıltılamaz mı? Evet yanıltılabilir, kendiside zaten zaman zaman samimi itiraflarda bulunmuştur. Bence en büyük yanıltma, etrafındaki danışmanların yönlendirmeleri ile ,sanayi,üretim ekonomisi ağırlıklı büyüme yerine ,emlak,konut,inşaat rantı üzerinden büyümenin tercih edilmesi ile dış borca ve sıcak paraya mahkum hale gelmemizdir. Sanayi ,fabrika para,gelir getirir,tassaruf ,finans üretir,her bakımdan dışa bağımlılığı azaltır. Emlak konut inşaat ise harcama gerektirir, dışardan borçlanma gerektirir. Çünkü inşaat maliyetinin 50% civarı ,dolaylı dolaysız ithal girdidir. Birçok yerli üretim malın bile aramal ve hammaddesi ithal girdidir. Sanayi ile inşaat yatırımları at başı gitmelidir. Son 17 yılda sanayinin ekonomideki ağırlığı 28% lerden ,16 % lara düşmüş ,inşaatın ağırlığı ise 8% lerden, 17 % lere çıkmıştır. 1923-2002 yılları arası toplam 57 milyar dolar ,cari açık verilmişken, son 17 yılda 580 milyar dolar cari verilmiştir. Cari açık demek ,dışardan bulman gereken dövizdir
 • Mertürk Mertürk 11 gün önce
  Sn cumhurbaşkanı etrafındaki hiçbir danışman ,ülkenin şimdiki ekonomi durumunu tam anlamıyla sn cumhurbaşkanına anlatmaya cesaret edemezler. Ekonomide kötüye gidişte ,bütün ekonomi danışmanları sorumlu olmasada, ekonomideki kötüye gidişi zamanında tam olarak sn cumhurbaşkanı ile doğru olarak paylaşmadıkları için,bütün ekonomi danışmanları bu ekonomik kötüye gidişten kısmen sorumludurlar. Bu nedenle ,cumhurbaşkanı ekonomi danışmanları ,ekonomik gerçekleri sn cumhurbaşkanı ile paylaşamazlar. Hatta bu danışmanlar ,bilgi,belge ,veriler ile ekonomide ihanet derecesinde yapılan yanlışları dile getirenleri ,ak parti ve Tayyip Erdoğan düşmanı gibi gösterilerek, kendi ihanet derecesindeki yanlış yönlendirmelerini örtmeye çalışırlar. Çünkü ülkenin bugün karşı karşıya bulunduğu ve muhtemelen ilerde çok daha fazla sıkıntıların nedeni,cumhurbaşkanı etrafındaki danışmanların, bilerek veya bilmeyerek yanlış yönlendirmeleri nedeniyle olacaktır........... Enflasyon olan bir ülkede, döviz kuru ,yıllık ortalama enflasyonun 1-2 puan altında artması gerekirken, ülkemizde 2002-2014 yılları arası ,kur enflasyonun çok altında artarak,türk lirası reel aşırı değerlenmiş, her alanda yerli üreticinin rekabet gücü yok edilmiş, yerli üretim baltalanmıştır. Aynı zamanda ,yabancıların TL varlıklarını ,düşük kur dan dövize çevirmelreri sağlanarak, yabancıların yüksek karlar elde etmeleri sağlanmıştır. Yani dolar 2014 yılında ,3.3 TL olması gerekirken ,dövizi baskı altına almak için,merkez bankası, 70-80 milyar dolar dövizi2.4 TL civarı fiyattan,yabancılara satılmıştır. Şayet 3.3 TL den yabancılara satılsaydı, 20-30 milyar dolar elimizde kalacaktı, yabancılar yüksek karlar elde etmeyecekti. Zamanın cumhurbaşkanı danışmanı ,türkiyeye operasyon yapılıyor diye ,dövizin ucuz fiyattan yabancılara satılmasını sağlayıp yabancıların yüksek karlar elde etmeleri sağlanmıştı. Aslında gerçek operasyon,düşük kurdan yabancılara döviz satılması sağlanıp ,yabancıların yüksek karlar sağlamasıydı. Bu şekilde uzun yıllar kur düşük tutularak ,yabancıların, borsa,tahvil, bono vb. TL varlıklarındaki paralarını ,ucuz fiyattan dövize çevirmeleri sağlanarak yüksek karlar elde etmeleri sağlanmış, aynı zamanda düşük kur ile yerli üreticinin rekabet gücü yok edilerek ,ithalat teşvik edilmiş, düşük kur ile rekabet gücü yok edilen yerli firmaların borçlandırılmaları sağlanarak ,rakip firmalara yem edilmiş vb.vb. Ülkemiz aleyhine ,düşük kur ile,Bir taşla birden fazla kuş vurmuşlardır
 • Mertürk Mertürk 11 gün önce
  Doğru konuşan müezzini dokuz köyden kovarlar, hocam. Zaman kötü hocam. Siz bile ,imama rahatlıkla ulaşıp ,bildiğiniz gördüğünüz gerçekleri rahatlıkla söyleye biliyor musunuz. Etrafındakiler böyle bir ortamın oluşmasına fırsat vermiyorlarki. Bakın yakın zamanda , sn Cumhurbaşkanından özellıkle ekonomi danışmanları beni yanıltılar diyeceğini duyabilirsiniz. Özellikle ,2015 yılına kadar ,döviz olması gerekenden daha düşük tutularak , yerli üreticilerin rekabet güçleriyok edilerek, yerli üretim çökertilmiş, ithalat teşvik edilmiştir. Sn cumhurbaşkanı etrafındaki kripto danışmanlar ise , doların aşırı düşük tutulmasını ,ekonomi için sanki çok iyi bir şeymiş gibi ,sn cumhurbaşkanı yanlış yönlendirilerek ,sn cumhurbaşkanının da düşük doları desteklemesi sağlanmıtır. Bu uğurda merkez bankası döviz rezervleri eritilmiş. Doların değerini düşük tutmak için Yabancılara çok ucuz fiyattan dolar satılarak ,yabancıların yüksek karlar elde etmesi sağlanmıştır. Enflasyon olan bir ülkede herşeyin fiyatı artarken doların da fiyatı artması lazım ,eğer doların fiyatı artmıyorsa , ithal mallar ucuzlar ,ülkede yerli üretim, yerli sanayii çöker. 2002 deki dolar fiyatı ile 2012 yılındaki dolar fiyatı nerdeyse aynıdır. Halbuki bu dönemde bileşik enflasyon 212% dir. Bu dönemde ülke ithalat cennetine döndü. Osmanlıdaki kapitülasyonlar ne ise ,bu dönemdeki düşük dolarda ,ithalatı cazip hale getirip ,yerli üretimi çökerterek aynı etkiyi göstermiştir. Enflasyon ,dolar düşük tutularak ,ithal malları ucuzlatarak düşürmeye kalkarsanız ,ülkeye enbüyük kötülüğü yapmış olursunuz. Dalgalı kur rejimi diye ucube bir politika ile döviz fiyatını piyasa belirlesin denilerek, dolar ile istedikleri gibi oynayarak ,ekonomize çöreklendiler. Biz dışborca ve sıcak paraya mahkum hale getirdiler. Her alanda bizi dışa bağımlı hale getirdiler
 • Camiye gelen her birey imam ve müezzindirCamiye gelen her birey imam ve müezzindir11 gün önce
  İmam da müezzin de kendi cemaatinin içerisinden; cemaatin her bir ferdi olabilecek durumda olmadığı sürece: islamiyeti 1000 yıl önce kabul ettiğimiz seviyeyi 1 santim geçemeyiz. "Hocaaam, şekersiz sakız orucumu bozar mı?" sorusu her ramazan en baş köşeye oturmaya devam eder.
 • Abdulkâdir CeylanAbdulkâdir Ceylan11 gün önce
  “Allâhümme salli 'alâ seyyidinâ Muhammedin tıbbil-ku­lû­­bi ve devâihâ ve 'âfiyetil-ebdâni ve şifâihâ ve nûril-eb­sâri ve diyâihâ ve 'alâ âlihî ve sahbihî ve sellim.” Cumanız mubarek olsun kardeşim...
 • gariboglugariboglu11 gün önce
  Sevki hocam bu ulkenin zorda kalmis bir evladina alo kardesim nederdin var demek bu kadar zormu ben sizi cok sevdigim halde aramadiniz bayram bana zehir oldu bir umut insALLAH cumhurbaskanim beni duyar sa o zaman dunyalar benim olur saygilar 551 218 0701

Günün Özeti