“Emanet, Ehliyet, Liyakat, Sadakat!”

22 Mart 2019 Cuma

Bismillahirrahmanirrahim

Yaratıcımız, Yaşatıcımız ve Yöneticimiz Allahımıza hamd; Başöğretmenimiz, Önderimiz, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a) Efendimize, tüm Peygamberlerimize, izinden gidenlere, Ehlî Beyti’ne, Ashabına, canımız Ana ve Babamıza, Allah (c.c)’ın ilke ve inkılabı İslam’a tabi olanlara, Din ve Vatan muhafızı Gazi ve Şehidlerimize salat ve selam olsun!

Hayatımız hep seçimle geçiyor! 

Ev seçme, eş seçme, isim seçme, elbise seçme, yiyecek ve giyecekleri seçme, hatta kefen ve kabir yeri seçmeye kadar ömrümüz boyunca hep; önümüze konan seçeneklerden tercihlerde bulunmak durumunda kalıyoruz!

Ev alırken bir uzmana, elbise seçerken bir arkadaşımıza, sebze alırken pazarcıya, evlenirken eşe-dosta çevreye soruyoruz da, vatandaşlık görevimizin en önemli sorumluluklarından biri olan yöneticimizi seçerken ehline müracaat etmeyecek miyiz?

Hele ki bu seçimler içinde önemini hâlâ tam manasıyla kavrayamadığımızı düşündüğüm en mühimlerinden biri olan bizi yönetecek idarecimizi seçmek konusunda daha da duyarlı ve hassas olmamız lazım değil midir? Muhtarlıktan başlayıp, Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar devam eden aday seçimlerinde de her konuda olduğu gibi İslami Kriterleri ve seçme-seçilmenin fıkhına vakıf olmamız üzerimize düşen öncelikli vazifelerdendir! 

Vatandaşlık görevlerimiz olan Askerlik görevimiz, Vergi sorumluluğumuz vs. görevlerimizin içinde en önemlisi seçme ve seçilme sorumluluğumuzdur!

Okullarımızda, Vatandaşlık Dersleri içinde “Seçme ve Seçilme Sorumluğumuz” başlıklı konu okutulsaydı; Vatandaşlarımızın isabetli oy vermeleri sağlanmış olurdu. Ve her Siyasi Partide “Ehliyet, Emanet ve Sadakat” ilkeleri doğrultusunda aday çıkarma yarışına girerdi!

Eğer bu işin fıkhını ve fikrini tam olarak bilebilseydik üç koyunu teslim etmeyeceği kişilere; mahallesini, köyünü, ilçesini, ilini ve ülkesini teslim ederek yanlış oy kullananların sayısı asgariye inerdi.

İnsanımızı oy verme bilinciyle eğitseydik, milyarlarca masraflarla yapılan israflı seçim çalışmalarına ihtiyaç olmazdı!

Yarın;  oyyy anam oyy!”dememek için, oylarımızı kullanırken hangi kriterlere uyacağımızı çok iyi bilmemiz gerekmiyor mu?

“Allah (cc), emanetleri; emin, ehil ve liyakat ve sadakat sahibi kişilere vermenizi size emrediyor.” (Nisa/ 58) İlahi mesajı tüm mü’minlere değiştirilemez ve tartışılamaz ilahi bir ölçü değil midir?

Sevgili Peygamber (s.a) Efendimizin “İnsanlar idarecilerinin dini üzeredir! İşler, görevler, makamlar ehliyetsiz, liyakatsiz, yalancı ve hain kişilere verildiğinde kıyameti (kavga, kaos, fitne, zulüm, ihanet vs.) bekleyiniz” hadis-i Şerifi’ne göre dünya ve ahirette barış, huzur içinde yaşamanın yolunun idarecilerimizi ehil, emin ve sadık kişilerden seçmemizle mümkün olacağını ne zaman idrak edeceğiz?

Okullarımızda ders olarak okutulmasını önerdiğimiz “Vatandaşlık Hak ve Görevleri” kitabında yer almasını istediğimiz “Ehliyet, Liyakat, Emanet ve Sadakat” ilkelerinin özeti olan İslami, İnsani, Vicdani ve Cüzdani İlkeleri aşağıda özetliyoruz!

Anayasamız Kur’an-ı Kerim’in Kalem Suresinin 10-11-13 ve 14. Ayet-i Kerimelerinde iltifat edilmeyecek, yani asla desteklenmeyecek, kişiler şöyle sıralanmaktadır;

Sözünde durmayan, yalanı meslek edindiği için lüzumsuz yere yemin üstüne yemin eden Kezzab!

Bayağı, değersiz, basit, lüzumsuz kişi veya bu tip kişilerle devamlı gezip arkadaşlık eden!

Kusur araştırıp leke süren, alaycı, ayıplayan, laf taşıyan, insanların arkasından dudak büken!

İkiyüzlülük edip, söz taşıyan, tefrikadan ve ihtilaftan zevk alan Nemmam!

Hayra ve hayırlı işlere hep engel olan, iyiliği daima önleyen, İslâmî ve ilmi faaliyetlere engel olan, merhametsiz ve cimri!

Haklara saldırgan, emanetlere ihanet eden, insan hak ve özgürlüklerini çiğneyip yasaklayan Hain!

Günaha dadanmış, bilerek günah işlemekte ısrar eden, (müfteri, yalancı, hırsız, rüşvetçi, faizci, sarhoş, zinakâr, kumarbaz, uyuşturucu bağımlısı gibi büyük günahlar bataklığına dalan) Mücrim

Kaba ve şereften yoksun, zorba, gururlu ve makamına geleni ayakta bekleten, halkın haklı işlerini yokuşa süren, zorlaştıran ve insanlara tepeden bakan Mütekebbir!

Sevgiden yoksun, kabadayı, ceberut, kötülük yapan Zalim!

Soyunu, milletini, medeniyetini ve bağlı olduğu değerleri inkâr eden, gizleyen!

Netice;

Allah’ımızın biz kullarını uyararak duyurduğu bu kişiliksiz kişilere iltifat ve itaat etmememiz ve asla desteklememiz; imanımızın, insanlığımızın ve vatandaşlığımızın gereğidir!

Ve her yerde gözüken ve görülen bu bukalemunlara karşı dikkatli ve uyanık olmamız gerekmektedir. Ayrıca tüm bürokraside, siyasi, sivil, teşkilat başkanı ve yönetimlerinde, milletvekili, belediye başkanı, meclis üyeleri hatta mahalle muhtarı adaylarının tespitinde ve onlara oy vermede, yukarıda on maddede sayılan İslami kriterlere mutlaka uymamız gerekmektedir.

Bu, Rabbimiz Allah’ın (c.c) emridir. Ve bu değişmez prensipler teşkilatların, yönetimlerin ve iktidarların ve Devletlerin başarılı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Unutmayalım ki ezilen halkların hakkını korumak ve herkese adil davranmak emanet, ehliyet ve sadakat şuurundaki kadrolarla mümkündür.

Allah (c.c), daim seçimle geçen hayatımızda daima temizi, güzeli, hayrı, Hakk’ı seçmemizi nasib etsin duasıyla Allah’a emanet olunuz!

Salı Akşamı saat 20.30’da Akit TV ve Kanal 68 TV ile ortak Canlı yayın “Milli Diriliş” Programında buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz!

Fethin sembolü Ayasofya’mızın açılması, Mescid-i Aksa’mızın özgürlüğü ve tatil olması dileğiyle Cuma Bayramımız kutlu olsun. 

Selam, sevgi ve duayla…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • JurnalJurnal2 ay önce
  Bu böyle devam ederse şayet;kadim ANADOLU insan'ı sandığa ZOR gider.ANADOLU İNSANI SÜTÇÜ BEYGİRİ DEĞİLDİR.İKTİDARA SESLENİYORUM OYUMUZA SAHİP
 • TurkiyemTurkiyem2 ay önce
  fetoculerin her sitedeki yorum sayfalarini doldurup ayni fitne fesat lakirdiyi bikmadan usanmadan tekrarlamasindan gina geldi. 15 temmuz'da kismen atlattigimiz tehlike o gece dusundugumden cok daha buyuk anliyorum bu her kilik ve bicimdekileri gordukce/okudukca. 31 mart insAllah cumhur ittifakimizin buyuk bir zaferiyle sonuclansin diye dua ediyorum Allah'a.
 • Eyt mağduruEyt mağduru2 ay önce
  şevki yımaz hoca Eyt nin avukatlıgını yapacaktınız ne oldu Eyt vekaletini almaktan korktunuz mu
 • DertliDertli2 ay önce
  Sen hocam derdimizi kime anlatalım Allah'ımıza duadan baskı bir şey gelmiyor elimizden 2016'da malum yapılan iftiraya uğradık kötülük yapanlar her gün sevindiriyor bugün görevli olarak havaalanından geri döndürüldüm neymiş efendim 2016'da açığa alındığı zaman pasaportuma şerh koymuş şerhi koyan ben miyim hem iftiraya uğruyorum hem zurna uğruyorum hem rezil oluyorum hem aciz oluyorum kötülük yapanların yaptıkları kötülük 10 binlere milyonlara katlanıyor herkes seyrediyor Allah'ım sen yardımcı ol yarabbim ben kime anlatayım derdimi 3 yıldan beri boynu bükük sevgili peygamber efendimize gidemedim kabetullah gidemedim yalvarmaya gidemedim ben çıkmaz lıktan nasıl kurtulacağım sesimi duyan yok mu demekten utanır oldum
 • Kim DinlerKim Dinler2 ay önce
  Muhterem Şevki Bey Sizden, bi ricam var, Allah Rızası için bunu Tayyib Beye Ulaştırın, Yoksa Hesap gününde yakanızı bırakmam , FETÖ Meselesinde ciddi , hatalar, haksızlıklar, mağduriyetler var , Eğer Tayyib Beyin Haberi varsa uyarın Yoksa haber verin, Bir çok Sağlam Ak Partili Arkadaşın çocuğu çok basit sebeblerle madur oldu. Pensilvanya daki İblis’in adını daha hükümetle araları açık değilken bile anmayan Fettöş diyen arkadaşın çocuğu ihraç, F .Gülenin adını anmayıp F,Köpeği diyen arkadaşın çocuğu ihraç, çok sıkı bir Ak Partili olan Bir hacı Abinin polis oğlu ihraç(Ben çocuğu tanırım kesinlikle fetöcü olmadığına şahidim yani ibadet kısmı cezalandırılıyor.Ak Partinin altı oyuluyor .Ben şahitlik görevimi yaptım inşaallah bu konuya eğilmeleri için yetkililere ulaşıp uyarırsınız,
 • müslümmüslüm2 ay önce
  Sayın Yılmaz bunlar Milli Görüş te vardı. Şu anda dektekledikleriniz Milli Görüş gömleğini çıkardılar ve yukarıda sıraladığınınz menfi (yalan, iftira, ikiyüzlülük, karşılarındakileri hakir ve küçük görme, alay etme kendileri dışındaki bütün vatandaşları hain görme ve daha neler neler derseniz hepsi var. Ne oalacak bu Müslümanların hali. Bunlarki kendileri dışındaki herkesi küçük hakir ve hain ilan ettiler. Müslümanlar böylemi olacaktı...
 • Kocasolak dan Salih’e Kocasolak dan Salih’e 2 ay önce
  Hocam Almanya’da sürgünde diye ÇARPIK biz kelime kullanmışsın. Hatta bir iki torba içinde demişsin, ne demek ise?Birincisi hocam sürgünde değil, bizim MİSAFİRİMİZ İDİ.Sürgün etmek kovmak denektir ki hocam kovulmamıştır. Hakkında HAKSIZ, HUKUKSUZ verilen kararlara TEPKİ verip Milli görüş cemaatine misafir olmuştu. Başımızın tacı ettik, bu gün olsa yine başımızın tacıdır. Sen neyin kafasını yaşıyorsun?
 • receprecep2 ay önce
  seni seviyoruz hocam
 • Mlym adlı Mlym adlı 2 ay önce
  Allah herkesi hesaba çekecek
 • salihsalih2 ay önce
  Adalet , Emanet , Ehliyet , Maslahat ve Meşveret İslamın olmasa olmazı 5 ayaktır.. 1. ve ilk maddesi Adaleti kaybettik sayın Hocam adalet olmadan devamı olmadığını olmayacağını sizde .. bizden iyi biliyorsunki :Almanyada sürgünde iken hayatın bir iki torba içinde iken....!!!
 • Derviş Derviş 2 ay önce
  Ben İSTANBUL dan örnek vereyim sayın hocam 10 binlerce direk , binlerce üst geçit ve on binlerce bina vs vs. Asılan dev posterler bayraklar afişler vb. birde bunu TÜRKİYE deki 81 il 100 lerce ilçe ve onbinlerce köyle çarpın çikan trilyonları düşünün kimin parasıyla yapılıyor ve 10 gün sonra bunların hepsi çöp olacak AHİR ZAMANIN SON EVRELERİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ İDARECİLER NEREDEEEEE
 • mlymmlym2 ay önce
  Yorumlara Bakıyorum Fetöcüler Fitneleriyle Zirve Yapıyorlar, Ey Maşalar İnsan İseniz Allah'tan Korkun Ahirette Mutlaka Fitnelerinizin Karşılığını Göreceksiniz.
 • Kocasolak Kocasolak 2 ay önce
  Allah razı olsun emektar hocam. Mükemmel bir yazı. Ayasofya konusunda Sn. Başkanımıza KATILMIYORUM. Haklı ve doğru olanı yapmak için korkmak YANLIŞ. Bizim camilerimize saldırırlar demek nedir? Biz şehid olmak için akşam sabah dua eden bir ümmetiz, camilerimizi yakıp yıksalar biz yeniden yapar sevaba gireriz. Yenizellanda İslamın masum yüzünü orda şehid olanlar sayesinde gördü. Biz,İslamın HAK, MERHAMET ve MASUM yüzünü bu kadar güzel tebliğ edebilirmiydik, Şehid rahmeti olmadan? Ayasofya’nıncamiye dönüştürülmesi ACİLDİR. müslümanların saldırıya uğraması, şehid edilmesi bir RAHMETTİR, rahmetten korkulur mu hocam? Her duamızda rahmet dinlendiğimiz Allah c.c. bize rahmet versin, şehitlik nasib etsin. Amiiin.
 • CamilCamil2 ay önce
  Sn hoca oy toplama din namına zaten buradan herkes duysun arkadaşlar gerçekten oy vermek günahtır muhtarlık ta bile oy vermek kimin haddine biz kimiz ki hangisinin iyi olduğuna yargılıyoruz ahir zamanda ancak sorulur hesap oy vermek hak yemektir Atatürke dayatılan batı oyunudur
 • SeyyarSeyyar2 ay önce
  Canını severim hoca şunu söyle millet parti pırtı gözetmeyin kim doğru dürüstse ona verin debunu diyebilecekmisin görelim
 • VicdanVicdan2 ay önce
  Akparti ve yöneticileri Fetöden öğrendikleri takiyyeyi iyi yapıyor.Açılış adı altında parti mitinglerinin masrafını devlete yüklüyor.Devletin ve belediyenin otobüsleriyle taşradan adam taşınarak miting yapılıyor.Ben hakkımı helal etmiyorum.Maharet buysa liyakat böyleyse yerin dibine batsın o maharet o liyakat.
 • AliAli2 ay önce
  Ortada bir ehil cemaat yok,sarıkla,cübbeyle müslüman olmuyor insan.Şekle takıldık.Ülkede her türlü haramı maalesef inananlarda korkmadan yapıyor,Peygamberler bile geldiğinde cemaat yetiştirdi.Biz sınıfta kaldık
 • 2 ay önce
 • Ayanoğlu Ayanoğlu 2 ay önce
  Sizin bakanlar devletin lüks uçağı ile yeni Zelanda'ya gittiler,bize Yaptığın nasıyhatı biraz AKP ye yapsanda bari Müslüman görünüp milletin gözünde İslam'ı pisliğinize alet etmeseniz olmazmı Say'ın hoca efendi.
 • Yunus 16 Yunus 16 2 ay önce
  VE ALEYKÜMSELAM VERAHMETULLAH VEBERAKATÜH. Hocam, Belki konu ile ilgisi yok LAKİN ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNU FETÖ, AKİT VE YAZARLARI ÜLKEMİZİN DERDİ İLE DERTLENDİĞİNİZ İÇİN BU YORUMU YAPIYORUM. ; FGÜLEN İN ŞARLATAN OLDUĞUNU, AMERİKAN AJANI HAÇLI NIN PAPAZI ÇIKTIĞINI HEMEN HEMEN BAŞKAN ERDOĞAN DAN BAŞKA SÖYLEYEN KONUŞAN YOK!!! NEDEN? FGÜLEN İN GERÇEK YÜZÜNÜ DİĞER AK PARTİLİLER, BAKANLAR, VEKİLLER, METAL YORGUNLUĞUNDAN AYRILANLAR!! FGÜLEN İN HOCA KILIKLI PAPAZ ÇIKTIĞINI NEDEN SÖYLEYEMİYORLAR?? ERDOĞAN KONUŞMAYIN MI DEDİ, YOKSA YİNE BAŞKANIMIZI YALNIZ MI BIRAKIYORLAR?? YOKSA OY KAYGISI MI VAR?? 2011 DEN BUGÜNE ZATEN OY VERMEDİLER. YOKSA TERÖRİST BAŞINDAN KORKUYORLAR MI?? DİYANET HER ŞEHİRDE FARKLI MI KONUŞUR? MESELA KÜTAHYA VE TAVŞANLI DA VAAZ LARDA HOCA EFENDİLER FGÜLEN İN GERÇEK YÜZÜNÜ ŞARLATAN, AJAN, HOCA KILIKLI PAPAZ OLDUĞUNU, İNSANLARI KANDIRDIĞINI KONUŞUYOR CEMAATİ BİLGİLENDİRİYORLAR!!! PEKİİİİ BURSA DA NEDEN HİÇBİR HOCA YA DA MERKEZDEN BU KONUYU KONUŞMUYORLAR?!? BURSA DA FETÖ NÜN BELİ KIRILMADI!!! FETÖ İLE MÜCADELEYİ ERDOĞAN TEK BAŞINA MI YAPIYOR?? DEVLET YETKİLİLERİ FETÖ NÜN GERÇEK YÜZÜNÜ DİLLENDİRMEZSE İBADET GURUBU NASIL UYANACAK?? DOĞRU DÜRÜST PİŞMAN OLDUK DİYEN YOK!!! NE OLUYOR HOCAM, FETÖ MÜCADELESİ NEREYE GİDİYOR? GAZETECİLER ESKİ AK PARTİLİLERE (BARINÇ, AGÜL, DAVUTOĞLU, TOPBAŞ, ALTEPE.....) FETÖ SORUSU SORAMIYOR!! ALLAH MUHAFAZA BU ZAT LAR İLERİDE ERDOĞAN A HESAP SORMAYA KALKARLAR!!! ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN.
 • SamiSami2 ay önce
  Bu desiklerinize uyan bir aday hangi şehirde var ki?Kaydımızı oraya aldırsaydık da ona verseydik oyumuzu
 • AliAli2 ay önce
  Başkanlık sistemi ile iş ehline verilecek idi.Kepeğin eksildiğini sananlar nasıl ehliyetli oluyor ki?Bi patates soğan ile baş gelemedik!Tepeden inme ya da kodamanların istediği adaylara oy istiyoruzSonra da yok beka yok şu.
 • Ali HaydarAli Haydar2 ay önce
  Sayın Şevki yılmaz sana bir ilahiyatçı olarak soruyorum: köy merkezine 250 metre uzaklıktaki evime içme suyu bağlamamak İslam'a,din'e sığıyormu? ve bunu yapanda akp'li bir büyükşehir belediyesi!! su vermeme gerekçeleri tavukları bile güldürecek cinsten!!''köy merkezine 250 metre uzak'' bu zalime oy vermek onu dahadaazgınlaştırmak olur!!!

Günün Özeti