• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Dünya, Erdoğan’ın zaferini nasıl okuyor

03 Haziran 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

 

20 yıldır başbakan veya cumhurbaşkanı olarak ülkemizi kesintisiz yöneten Başkan R. Tayyip Erdoğan, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam eden ekonomik sıkıntılar ve Şubat ayında 50.000›den fazla insanımızın hayatını kaybettiği depremin getirdiği büyük yıkıma rağmen son seçimi ikinci turda alarak 2028’e kadar iktidarda kalmayı başarması her faniye nasip olmayan bir zaferdir.

Böylece 69 yaşındaki Erdoğan, şimdiden Türkiye cumhuriyeti tarihinin en uzun süre görev yapan lideri konumunda. 

Kısa bir zaman önce Türkiye’de gerçekleşen seçimler, sadece Türk halkı tarafından değil, aynı zamanda Türk ve İslam dünyası başta olmak üzere uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip edildi. 

Dünya politikasına yön veren önemli medya kuruluşlarına göre; Türkiye’deki seçimler, 2023’ün en önemli seçimleri olarak gösterildi.

Hem seçim süreci hem de Başkan Erdoğan’ın seçimleri kazanması sonrası gelişmelerin haberleri ve yapılan yorumların dünya basınında büyük ilgi görmüş olması bu seçimlerin sıradan bir seçim olmadığının bir ifadesiydi.

Dikkat çeken diğer bir konu ise daha dün Başkan Erdoğan’ı özel karalama kampanyalar düzenleyerek itibarsızlaştırmaya çalışan, ABD ve AB öncülüğündeki Batılıbasın yayın kuruluşları, Türkiye’nin jeopolitik ve jeostratejik konumuna dikkat çekilerek Erdoğan’ın seçim başarısını “Erdoğan’ın yakın tarihin en başarılı devlet adamlarından biri”, “Erdoğan, ülkesinde yenilmez siyasi lider” şeklinde manşetlere taşımış olmalarıdır.

ABD ve AB üyesi ülkelerin liderlerine göre; 20 yılda ifade özgürlüğüne ve demokratik normlara zarar verdiği iddiasıyla gerçekte ise onların değirmenine su taşımadığı için Erdoğan’dan pek hoşlanmıyorlar ama bu liderler için Erdoğan, zorlu ve tahmin edilemez olsa da güçlü lider. Hukuk dışı tüm yollara başvurulduğu halde deviremedikleri Erdoğan’ı kabullenmeye mecbur kaldıkları bir gerçek. 

Onlara göre Türkiye, vazgeçilemeyecek kadar potansiyeline ihtiyaç duyulan bir ülke. 

Unutulmasın ki, Batı ilkeler ve değerler üzerinden değil, çıkar hesapları üzerinden hareket eder.

ABD, AB üyesi ülkeler, Rusya, Çin gibi A sınıfı dünya liderleri başta olmak üzere tüm dünya liderlerinin, devlet ve hükümet başkanları seçimin galibiyetini kutlamak için peş peşe harekete geçmeleri potporisinden Türkiye’nin ülke olarak önemi ve Erdoğan’ın bir dünya lideri olarak kabulünün en bariz örneğidir.

Seçimler tamamlandı, ancak seçimleri kimin kazanacağı kadar seçimler sonrası yeni hükümet ve Türkiye’nin dış politikasının nasıl şekillenebileceği en fazla merak edilen konulardan biri.

Çünkü aynı ülkeler ve onların oluşturduğu güç odakları seçim sonuçları üzerinden Türkiye ve Başkan Erdoğan ile ilişkilerini yeniden belirlemeye hazırlanıyor.

*

Seçimler sonrası Yeni Türkiye’de bizi neler bekliyor. ABD, Avrupa, Rusya ve Çin cephesinde başlayan değişim rüzgârı bizi nasıl etkileyecek? Dahası Türkiye ve Başkan Erdoğan, dış politikada devam edecek veya yeni hamleler ile dünya nasıl bir strateji ile izleyecek? Sorularına dünya başkentlerindeki siyasi kulislerde cevap aranıyor.

Başkan Erdoğan ve yakın kadrosu; yakın zamanda iç ve dış politika ile ekonomik alanlar başta olmak üzere birçok konuda stratejisinde köklü değişimlere hazırlanıyor.

Başarılı bir demokrasi sınavı sonucu milli irade tecellisiyle başlayan yeni dönemde, zafer sarhoşluğundan sıyrılarak ülkenin iç ve dış politika sorunlarına çözüm bulmak amacıyla harekete geçilmesi milletçe beklentimiz olduğunu hatırlatır yeni dönemin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Merhaba

Çöl fâresiymiş, terbiyesiz, onlar bizim din kardeşlerimiz. Sizi esefle kınıyorum.

MİLLET

Ersan yorumcu o dış odaklar baktılarki sayın Erdoğan'ı yıkamadık sen çöl fareleri demişsin yurt dışına gitmek istiyen göçmenleri kaset ediyorsun kimse senin kara karşina ela gözüne hasret değil bir zamanlar bizim ülkeden binlerce insan iş imkanı var ümidi ile başta Almanya ve Avrupa ülkelerine kaçak olarak gittiler kimsi iş buldu o ülkede kaldılar kimide resmi olarak gitti şimdi bizde iş imkanları var diye dişardan kaçak göçmenler geliyor şimdi Avrupa Türkiye'ye muhtaç çünkü enerjisini bu ülkeden götürüyor limanlarından geçiyor boru hattı ile götüyor 21 yıl önce ülke 3 kuruş sente muhtaçtı sayın Erdoğan hiç bir ülkeye gidip bana borç verin imf borcum var ödeme yapacam demedi 23miliyar olan imf ye borcunu ödedi o borçlarda geçmiş hükümetlerindi
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23