• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Şevki Yılmaz
Şevki Yılmaz
TÜM YAZILARI

Ehliyet, Liyakat ve Sadakat seçimi!

05 Mayıs 2023
A


Şevki Yılmaz İletişim: [email protected]

 

Müslümanların her işte ve her şey de ölçüsü nefisleri değil; aklın ve imanının ışığında yürüyeceği İslami İlkelerdir! Kur’an’ın aydınlığı ve Sünnetin meşalesidir! Ve ihtiyaç halinde bu ilkeleri yaşayarak öğreten ihlas sahibi İlim ehline danışmaktır! 

Hayatımız, doğumdan ölüme kadar seçimle geçiyor! İsim seçimi, ev seçimi, eş seçimi, iş seçimi, iman seçimi, pazar ve marketlerde yiyecek ve giyecek seçimi ile devam eden hayatımız kefen ve kabir yeri seçimiyle sona eriyor! 

Bu seçimlerin çoğunda akıllı araştırmaları sayesinde çoğunlukla başarılı olan kardeşlerimizden bir kısmı ülkemizi yönetecek siyasetçilerin seçiminde maalesef nefislerine uyarak, bazıları da başımızdan aşağı bolca edilen yalan, iftira, algı ve sosyal medya manipülasyonlarıyla İlahi ölçüyü unutabiliyor ve yanlış tercihlerle kendilerini, milletimizi ve ülkemizi yönetecekler konusunda hataya düşebiliyorlar. 

Pazardan aldığı soğan ve domatesi seçerken gösterdikleri hassasiyeti, devleti yönetecekleri seçme konusunda maalesef gösteremeyenler dahi olabiliyor. Çünkü siyasetle ilgilenmemeleri için bir takım mahfiller ellerinden geleni yapıyorlar. Özellikle gençleri apolitik olma noktasında etki altında bırakarak memleket ve dünya meselelerine karşı vurdumduymaz ve ilgisiz bir noktaya özellikle getiriyorlar. 

Bir kısım kardeşlerimiz ise ehliyeti, liyakati ve sadakati tercih edeceklerine ırkçılığı, mezhepçiliği ve particiliği tercih ediyorlar! Hem kendilerinin hem çocuklarının ve hem de toplumun geleceğini bir gaflet haliyle mahvedebiliyorlar. 

Kişi; kendi arabasını, hatta bisikletini bile ehliyetsiz, liyakatsiz sarhoş  kimselere teslim etmezken koskoca devlet arabasını ehliyetsiz, liyakatsiz ve vurdumduymaz kişilere nasıl teslim edebilir? 

Müslümanlar olarak yiyecek, giyecek seçerken nasıl helal ve harama dikkat ediyorsak yönetici seçiminde de İslami İlkelere mutlaka uymaya mecburuz! 

“Allah size, emanetleri, kamu görevlerini, devlet işlerini, sorumluluk gerektiren meseleleri mutlaka ehline, kabiliyetli, liyakatli, bilgili, dürüst ve güvenilir kimselere vermenizi emrediyor…’’ (Ennisa S.58) İlahi Mesajındaki Allah’ımızın mutlak olan emrine uymaya bu ilkeler doğrultusunda yöneticilerimizi Ehliyet, Emanet, Liyakat ve Allah’ımıza ve Halkımıza Sadakat İlkelerine uyacak ve uygulayacak olan kişilerden seçmeye mecburuz! Bu imanımızın ve Müslümanlığımızın gereğidir! Aksi halde; “Ey iman nimetine kavuşan Mü’minler! Allah’ın ilâhî hükümlerini icraya, ülkeyi imara, dünya düzenini kurmaya, sağlamaya memur tek yetkili Resulünün size tevdî ettiği emanetlere, görevlere, sorumluluklara, Kur’ân’a ve sünnete hainlik etmek suretiyle Allah ve Resulüne hainlik etmeyin! Aksi hâlde, dininiz, canınız, malınız, aileniz, sağlığınız, insânî değerleriniz, doğal güzellikleriniz gibi, korumanız için size teslim edilmiş olan kendi Emanetlerinize kendi haklarınıza, kendi menfaatlerinize, neslinize ve Ülkenize bile bile ihanet etmiş olursunuz!” (Enfal S.27) İlahi İhtarın acı neticelerini her sahada tatmaya devam ederiz! 

Bırakın bir köyü, ilçeyi, şehri bir kümesi bile teslim etmeyeceğimiz ehliyetsiz ve sadakatsiz, müfteri ve yalancı kişilere vatan ve ülke gemisini nasıl teslim edebiliriz nasıl!? Devlet evinin anahtarını oylarımızla bu tür kifayetsizlere ve ehliyetsizlere nasıl teslim ederiz? Nasıl? 

Ahiret yurdunda birlikte olmayı asla kabul etmeyeceklerimizle dünyada nasıl beraber oluruz nasıl? Sevgili Peygamberimizin asırlar önce haber verdiği; “görev ve vazifelerin ehliyetsiz, (kişiliksiz seviyesiz) kişilere verildiği zaman Kıyameti (kargaşa, fitne terör, açlık ve sefalet vs.) bekleyiniz” Hadis-i Şeriflerinde buyrulan bela, musibet ve fitne kıyametlerini asırlardır yaşamıyor muyuz? 

Can Kardeşlerim! 

Seçimlerin en zoru ve mesuliyetlisi idareci ve yönetici seçimidir! Çünkü nefislerimizin, nesillerimizin, namuslarımızın, beldelerimizin ve ülkemizin geleceği seçtiklerimize teslim edilecektir! Allah’ımızın bu kutsal emanetleri; Din, Devlet, Vatan Can ve Namus düşmanlarına ve hainlerine asla teslim edilemez! 

Atalarımızın silahlarıyla ve canlarıyla koruduğu bu kutsal emanetleri Sandıklarda Oylarımızla korumak İmanımızın ve Müslümanlığımızın gereğidir! Vatandaşlığımızın gereğidir! Torunlarımızın bu vatanda kıyamete kadar hür ve özgürlük içinde Müslümanca yaşayabilmelerinin gereğidir! 

Oyumuzu kullanırken atalarımızın tecrübeyle söylediği; “Bir mıh bir nalı, bir nal bir tırnağı, bir tırnak bir ayağı, bir ayak bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu (yenilirse) bir milleti tarihten siler” gerçeğini asla unutmayalım. 

Can kardeşlerim! 

Bir mıh (çivi), bir milleti ve bir devleti koruyor veya yokluğunda yıkıyorsa; bizim 14 Mayıs günü vereceğimiz oylar, atın ayağı altındaki nala çakılan çivi kadarda mı değersiz ve önemsizdir?

İmani ve İslami İlkelere göre tercihimizi dikkatle yapalım! 

Zerrenin bile hesabının verileceği ve hiçbir kimseye torpilin yapılmayacağı büyük buluşma ve duruşma gününde hesabını veremeyeceğimiz yanlış tercihler yapmayalım! 

Ey Allah’ım! Ramazan-ı Şerif ayında bize emanet ettiğin Kur’an-ı Kerim ve İsmi Azam hürmetine Müslümanlara; Ensar-Muhacir gibi Hak, adalet ehliyet, emanet, merhamet, meşveret ve uhuvvet etrafında tüm İdaresi seçimlerinde feraset lütfeyle, Hak’ta buluştur, yanlışa düşmekten koru, birleşmelerini lutfeyle! Bizleri; parti, purtu, mezheb ve ırk kardeşi değil sadece İman ve İslam kardeşi eyle! Ümmeti Muhammed’i Bölmek ve yutmak isteyenlere fırsat verme! Müslümanları Müslümanlara musallat eyleme ve Müslümanları Müslümanlarla imtihan eyleme! Amiin! 

Allahım! 14 Mayıs akşamını tüm mazlumlara bayram, tüm zalimlere matem eyle! Amiin! 

Nefsimizde, ailemizde ve ülkemizde “İslam Sözleşmesi ”nin uygulanması, Mescid-i Aksa’mızın, Osmanlıcamızın özgürlüğü, tatil olması dileğiyle Cuma Bayramımız mübarek olsun. 

Selam, sevgi ve duayla.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

10 SENEDEN FAZLADIR GİRDİĞİ TÜM SEÇİMLERİ KAYBETTİĞİ, HAYATINDA HİÇBİR BAŞARISI OLMADIĞI HALDE hala KAMALİSTLERİ GÜDÜYOR by by keMAL

2-3 koyun güdemez denilen by by keMAL 10 SENEDEN FAZLADIR GİRDİĞİ TÜM SEÇİMLERİ KAYBETTİĞİ, HAYATINDA HİÇBİR BAŞARISI OLMADIĞI HALDE hala KAMALİSTLERİ GÜDÜYOR, 5 sağ, MUHAFAZAKAR geçinen PARTİYİ DE GÜDÜYOR. by by keMAL vazifelidir, faydası, vazifesi bitene kadar o koltuktan kimse gönderemez.

Asaf

Vay be! ömrü boyunca alnı secdeye varmayan mücahit dediğiniz liderinizin hapiste çürümesi için elinden geleni yapanları nasılda baş tacı yaptınız?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23