• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Nusret Reşber
Nusret Reşber
TÜM YAZILARI

“Ürkmüş yaban eşekleri gibi”

09 Mayıs 2024
A


Nusret Reşber İletişim:

 

Yıllar önce askerlik görevimi yaptığım dönemde, bulunduğum komutanlıkta mescid olmadığından, benimle beraber üç dört arkadaş, namaz vakitleri geldiğinde münferiden koğuşta, kimseye rahatsızlık vermeden namazlarımızı eda etmeye çalışıyorduk.

Zamanla bir grup arkadaşımızın bize karşı mesafeli ve tepkili olduklarını fark ettik. Sonra öğrendik ki (biz kimseye bir şey söylemediğimiz halde) meğer o mesafeli duranlar, namaz kılmadıkları için bizim onlar için kötü düşündüğümüz(!) yargısına varmışlar, tepkileri de bundanmış…

Nasıl bir hastalıksa bu? Durup dururken bir tarafa saldırmak için kendi eksikliklerinin/olumsuzluklarının hıncını başkasından çıkarıyorlar.

Lût Peygamber’in kavmi de düştükleri ahlaksızlık girdabını, ondan nasıl kurtulacaklarını düşüneceklerine kendilerine bu yolun yanlış olduğunu ikaz eden peygambere saldırıyorlar. 

Allah’ın Peygamberini ve O’na inanmış bir avuç insanı kendileri için tehlike görüyorlar ve şöyle diyorlar: “Onları (Lût ve arkadaşlarını) memleketinizden çıkarın! Çünkü onlar fazla temizlik taslayan insanlar!” (A’râf 82)

Görüldüğü gibi bu hastalıklı ruh hali dün olduğu gibi bugün de varlığını sürdürüyor, yarın da sürdürmek istiyor.

Medine’de, Efendimiz hayatta olduğu dönemde çarşı-pazarda Müslüman kadınların namusuna pis ellerini uzatan Yahudileri, kurtuluş savaşı öncesinde istila edilen Anadolu topraklarımızda analarımızın, bacılarımızın peçesine el uzatan Fransızları biliriz, onlara hadleri de bildirilmişti… 

Ama bugün içimizde, bu toprakların insanları olarak bizden bildiğimiz fakat zihniyet olarak dünkü Lut kavminden, Yahudi’den, Fransız gâvurundan bir farkı olmayan insanların rahat tavırları ve cüretleri gerçekten şaşırtıcı.

Dile getirilmesinden hoşlanmadıkları 28 Şubat günlerinde İslam’a, Müslümanlara, dinî esaslara bu şekilde saldırmalarına alışmıştık ve o günlerin son bulduğunu düşünüyorduk, açıkçası bugün de öyle düşünmek istiyoruz...

Her fırsatta “Şeriat getirmek istiyorlar” diye hedef tahtasına oturtulan Ak Parti iktidarı döneminde bile bu saldırılar hız kesmeden devam etti durdu.

İnternete, “Başörtü saldırı” diye yazdığınızda yaşanmış onlarca örnek karşınıza çıkıyor.

Misal: 2017’de Maltepe’de lise öğrencisi Fatma Dilara Aslıhan Yiğit, Pendik-Kadıköy hattındaki minibüste, başörtüsü nedeniyle bir kadın tarafından, “Siz teröristsiniz, sizin yüzünüzden herkes ölüyor. Sen başın kapalı okuyamazsın” diye saldırıya uğradı. Bundan bir hafta sonra Denizli’de H.D. ve K.O adlı iki başörtülü üniversite öğrencisi bir erkeğin saldırısına uğradı.

Aynı gün bu sefer Antalya’da Kur’an kursu hocası başörtülü N.D, bir kadının saldırısına uğradı.

Aynı ay içinde İzmir’de CHP adına çalışma yapan kadınlar, kapısını çaldıkları aileye, “gerici yobaz…” diye hakaret ettiler.

İnternete düşen haberlere bakıyoruz, Adana’da, bir tekel bayisinden çıkan bir kadın, önünde kaldırımda yürüyen iki çarşaflı kadına laf atıyor, sonra dönüyor örtülerini çekiştirmeye kalkışıyor…

Dindar kesime her fırsatta saldıranlar her ne hikmetse kendilerini çağdaş, uygar, aydın ve laik görenler CHP’nin ya bir mensubu ya da çevresi…

Hatırlayın, bir tarafta dindar insanlarla helalleşmeye gideceğiz denilen günlerde Mersin’de bu partinin mensuplarınca, adeta “ne helalleşmesiymiş?” dercesine Müslüman kadının sembolü, ninelerimizin giysisi olan çarşafı parçaladılar.

Her ne kadar bunlar, “biz değişmek istiyoruz, geçmişimizle hesaplaşmak istiyoruz” deseler de değişemiyorlar!

Değişip değişmemeleri kendi tercihleri de bizim kutsallarımıza da saldırmasınlar!

Hafta başında terör örgütü PYD elebaşı Salih Müslim’in eşi de bunlardan biri. Yüzlerce masumun katili Apo için şöyle zırvalıyor: “Öcalan peygamberlerin peygamberidir”

İki gün önce CHP’li vekil Umut Akdoğan ise, TBMM’de yaptığı konuşmada, “1400 yıldır Ey zalimler, ister kaymakam vali, ister hakim savcı, ister vekil bakan olun, boşa çiğniyorsunuz yalan dünyayı” diyerek ucu açık bir şekilde Müslümanları ve İslamiyet’i hedef alıyor!

Kim olursa olsun hiç kimsenin bizim kutsallarımıza dil uzatmaya hakkı yoktur, olmamalı.

Kimse %90’nı Müslüman olan bu ülke insanlarının değerlerini diline dolayamaz, Kur’an’a, İslam’a (hâşâ) “orta çağ zihniyeti…”deyipdiline dolayamaz!

Otobüs, metro gibi toplu taşıtlarda ve her tarafta hızla yayılan ahlaksızlığı sergileyenlere bir çıt diyen yokken, kimse buna cesaret edemezken her fırsatta İslam’a, Müslümanlara ve değerlerine saldıranların derdi nedir?

Bu değerleri kabul edip etmemeleri kendilerinin bileceği bir hak olduğu kadar, ekseriyeti Müslüman olan insanların inançlarına karşı saygı beklememiz de bizim hakkımız.

Başkasının inancına tahammül edememenin neresi uygarlık, medeniyet ve laiklik oluyor, onu da anlamakta zorlanıyor insan!

İslam’ı ve Müslümanların varlığını sindiremeyenlere Müddessir 50. Ayeti ithaf ediyorum: “Böyle iken onlara ne oluyor ki âdeta aslandan ürküp kaçan yaban eşekleri gibi öğütten yüz çevirip kaçıyorlar!”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

CHP zihniyeti değişmez , CHP milli ve dini değerlere karşıdır. Terör örgütlerini himaye eder. Üç fidan diye anarşistlerin mezarında ağıt yakarlar yarın fırsat bulurlarsa heykellerini dikerler . PKK ya kanka oluyorlar . CHP Türkiye’nin kanser urudur . Neden oy alıyor ? Hiçbir sebep din , devlet Milet düşmanlarına oy vermeyi meşru kılamaz . Kimse bana demokrasiden bahsetmesin . Dua yapılıyor diye müziği açanlar , ya adam ! Adam mı bilmiyorum mecliste 1400 yıldır zulüm yaptınız diyor islamı hedef gösteriyor bu ne utanmazlık . Burası Müslüman ülke , herkes haddini bilecek . Reis lütfen şu ipsiz sapsızlara yüz verme .

Akify

İslama saldırmıyor Hz. Ali soyuna yapılan müslüman zulmünü anlatıyor anlamamışsınız.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23