Sıradaki konular

27 Nisan 2019 Cumartesi

Bütün bir günden bahsediyorsak, gece ve gündüzü birlikte konuşuyoruz demektir. Konumuz bir yılı tanımlamaksa, kışı, yazı, ilkbaharı, sonbaharı topluca düşünmek zorundayız. Bilgelik, zıtları bir araya getirip onları birbirinin mütemmimi yapabilmekten geçer. İyi ile kötünün, hayır ile şerrin, ak ile karanın birbirinin zıddı olduğunu herkes bilir; fakat onları aynı çizgide birleştirip birbirinin olmazsa olmazı şekline dönüştürebilmeyi ancak dâhiler başarır.  

Başarı ve başarısızlıkları da özellikle kolektif kader söz konusu olduğunda böyle okumamız gerekir. Her başarı mutlaka iyi, her başarısızlık mutlaka kötü değildir. “Siz öyle şeyleri kötü olarak algılarsınız ki, aslında sizin için en hayırlı olan odur. Öyle şeyleri de istersiniz, seversiniz; hâlbuki istediğiniz şey sizin için kötüdür, şerdir.” (Bakara, 216) Biz, bize düşen görevleri eksiksiz yerine getirdikten sonra, işin ötesini kaderin tedbirine bırakmamız en doğru, en isabetli davranış olsa gerektir.

“Siz bir yara aldıysanız karşınızdaki topluluk da bir vakit öyle yara aldı. Böylesi günleri Biz, bir ona bir ötekine, insanlar arasında döndürür dururuz.” (Ali İmran, 140) Biz, bu günlerden hangisine liyakat kazanırsak, özel ata ve ihsanlar hariç, kader hükmünü o yönde verir.  Kazanmak ya da kaybetmek adalet-i ilahinin tecellisine hak kazanılmış halle irtibatlı bir durumdur. Kazanmayı lüzumlu kılan haller, vasıflar bizde toplanırsa, bu hal ve vasıfların toplanması fıtri bir dua hükmüne geçer. Fıtri dualar ise ekseriyet itibariyle kabul görür. Fıtri duaların kabul görmesi, kavli duaların kabul görmesinden daha önceliklidir. Başkaca ayırıma bakılmaksızın, fıtri duayı yerine getiren kazanır. O bu halini korudukça hüküm lehinde tecelli eder, gün gelir aksi olursa netice de aksi olur. 

Gün güne daha küçülen, daha büzülen bir dünyada yaşıyoruz, yaşayacağız. Dost ile düşmanın iç içe olması kaçınılmaz bir coğrafyayı herkesle paylaşmak durumundayız.  Teknoloji, ekonomik sınırları anlamsızlaştırdığı gibi devletler arası siyasi sınırları da anlamsız hale getirmenin serbest oyunlarını oynamaya çoktan başladı. Blokların kıran kırana rekabeti kaçınılmaz gibi görünüyor. Ümmet bloğunu gerçekleştirmede acelemiz olmalı. Yakın geleceğin kılavuz istemeyen görünen köyü: Sanal dünyanın hakimi kim ise reel dünyanın hakimi de odur. Sanal çağa adım attığımız şu süreçte yeni uygarlığın kurucuları bizler olmalıyız. Yeni uygarlık, sanal uygarlıktan başkası değildir.

Kur’an bize güç hazırlığı yapmamızı emrediyor. (Enfal, 60) Peygamberimiz Efendimiz, güçlü mümin zayıf müminden hayırlıdır, buyuruyor. İfade mutlak bırakıldığına göre, gücün tanımı zamana ve şarta göre yeniden yoruma açık duruyor. Değişmeyen ilke, gücü hakkın hadimi kılmak. Şimdilerde gücü elinde bulunduran zihniyetin bir türlü başaramadığı bu ilkeli yaklaşım. Onlar, güçlü olan aynı zamanda haklı olandır sapkın anlayışının zalim temsilcileri. Biz ise gücü haklılıkta arıyoruz. Fakat bu haklılığın adaletle buluşabilme çaresinin yine güçlü olmaktan geçtiğini de yakinen biliyoruz. 

İç siyasetimizi kısır döngüden kurtarmak zorundayız. Hedef büyütmek en önemli hamle. Yanlışta ısrar, lüzumsuz inat. İçte ve dışta havayı bulandırmak isteyenlere karşı en emin yol, birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk gibi kavramlara yeni bir ruh aşısı yapmak. Küskünlükleri, düşmanlıkları, kıskançlıkları, muhabbetli dostluklara çevirmenin formülünü Kur’an, “Kötülükle iyilik aynı şeyler değildir. Sen kötülüğü iyilikle sav ki, düşmanın sana can dostu olsun” (Fussilet, 34) diye öğretiyor. Her insanın her an değişebilme ihtimali belki insanlığın en değişmez gerçeğidir. Marifet, bu değişimi müspete kanalize edebilmek. Düşman kazanmak için sadece aptal olmak bile yeterli olabilir; fakat dost kazanmak için sadece aptal olmamak yetmez mutlaka akıllı hem de çok akıllı olmak gerekir.

Bir şeye sebep olan onu işlemiş gibidir. Kemal Kılıçdaroğlu, sonucu baştan belli cenaze namazına katılmakla kendisine yapılan protestonun sadece muhatabı değil aynı zamanda müsebbibi durumundadır. Suçlu aranacaksa diğerleriyle birlikte o da anılmalıdır. Biz, suçlu aramıyor, büyük bir fitnenin eşiğinden dönüldüğü için bütün Türkiye’ye geçmiş olsun diyerek itidal ve aklıselim çağrısında bulunuyoruz. Yangına körükle gitmenin hele böylesi kaotik bir dönemde hiç kimseye faydası olmaz.  Zararın neresinden dönülürse kârdır… 

Layık olmadan kazanılan müstahak olmadan kaybedilir. Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık sürecinde bu gerçekle acı da olsa yüzleşti. Şimdi aynı tecrübeyi yaşamanın kapılarını zorluyor. Kendisi takdir ettiğim değerli bir akademisyendir. Fakat verimlilik alanı politika pratikleri değildir. Hele şu günlerde söyledikleri ile hangi düşmanları nasıl sevindirdiğini düşünmeli ve koca bir hiç olarak sonuçlanacağı belli siyasi ikbal arayışlarına artık bir son vermelidir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Av Erdem Av Erdem 1 ay önce
  Paralel devlet”ten kaçarken, Ak parti icinde paralel partililer çıktı . Partinin tabanindan ne kadar uzakta oldugu ortada,halen aldigi oylar alternarifi olmadigi için muhafazakar kesimden gelen zoraki oylar. Çizgi böyle devam ederse sonraki seçim enkaz. Halk değiştirmeden kendi içinde bu değişimi yapmalı Kibirden kurulmalı.Oy aldığı kesimi, beklentilerini biliyor.Davutoğlu da partiyi değil geldiği noktayı eleştirdi, görmek istemeyenlerin gözlerine soktu.Ama hala farkına varılmiyor bu paralelciler daha doğrusu görülmek istenmiyor, Bu durum işlerine geliyor çünkü. AMA Halk her seyin farkinda. millet degisim istiyor. Değişim kaçınılmaz Değişim gerçekleşmezse, millet tercihini değiştir. Hatta gerçekten dava söz konusu iseErdoğan kenara cekilmeli Davutogluna ve yenilikcilere destek olmalı
 • REİSREİS1 ay önce
  Sayın hocam; 80 yıldır CHP nin ALLAH"sızBÜROKRAT", ları elinde RAB"bine DİNİ'ne CANI"na MALINANAMUS"unaSAVAŞ açılmış sahipsiz MÜSLÜMANKÜRT ve TÜRK milletibir sahip ve birlik sağlamışken kim bu sahibe ve birliğe bir kötülük düşünür ve yaparsa RAB"bimiz O' KAFİRİLANETE uğratır ve bu LANETİN nasıl olacağını DAVUTOĞLU çok iyi bilir .
 • güncegünce1 ay önce
  sayın gül davutoğlu partiyi hangi amaçla kuruyorsunuz karamolla akşenergibi bilrilerinin basamağı olmak sizede yakışmaz geçin bunları bir dönem liderlik yaptınız onun hatırına saygı duyuyorum sizde bu millete biraz biraz saygıda bulunun devlet umrunuzda değilselatif bey teşekkürler
 • NedametNedamet1 ay önce
  Sayın Davutoğlu bu yazıyı okuyup hemen vazgeçer artık siyasi İkbal aramaktan. Ne demişler "Aptal ata biner beğ oldum sanır, sirke aşa girer yağ oldum sanır"seninki de o hesap sayın yazar.
 • Ahmet fAhmet f1 ay önce
  Davutoğlu yeni parti kurmalıdır. Yazar bey ayet yazıyordadaha öncedeateş size dokunur ayetini referans verdi istanbullunun yarısına ateş dokundu. Davutoğlu acaba niçin ortaya çıkıyor sebebini yazsanız,
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Selamlar..sevgiler..
 • TağutoğluTağutoğlu1 ay önce
  Davutoğlu, Gül, Babacan vs. Ak Parti seçmeni ki Türkiye nin yarı nüfusu demektir sizi Reis i Cumhur , Başbakan , Bakan yaptı. Bu partinin harcının ana hammaddesi Erdoğan dır. Muhalif veya muvafık herkes bunu böyle görüyor. Siz yeni bir parti kurmakla FETÖ ve İsrail , ABD , Türkiye düşmanı Batı nın arzusuna hizmet edeceğinizden buralardan teşvik görüyorsunuz. Size “kurun abi oy vermeyen şerefsizdir” diyen sahte seslere güvenmeyin, Milletin kalbinde size karşı varolan sevgiyi bütün bütün kaybetmeyin. Mesele Erdoğan değil dostlar mesele biz muhafazakar ve maneviyatçı milyonların sesinin kesilmesidir. Yarın gerdanlı gibi Erdoğan da olmayacak ama bu milli feraset yeni ve samimi bir kişilik etrafında toplanacak. Bunu unutmayın. Sağ seçmenin 75 yıllık çizgisi budur.

Günün Özeti