İlenti-seçimler ve sorumluluk bilinci

23 Mart 2019 Cumartesi

Hakikat, kimin basiret nuruna perdesini aralamış ve bilgi denilen mana oluşmuşsa, mutlaka sorumluluk, ödenmesi gereken bedel, yerine getirilmesi gereken yükümlülük keyfiyetiyle sahibinin kalbinde, vicdanında, derken tüm benliğinde her gün daha da artan ölçüde ve gerçeklilikle orantısı nispetinde varlığını duyurmaya başlar ve kişiyi karşı konulamaz pozitif zorlama ile bildiğini bildirmeye, gördüğünü gördürmeye teşvik eder.   

Bizi biz ve kendimiz kılan aidiyet bağıyla irtibatlı bulunduğumuz bütün ve bütüncül kutsal değerlerin, korunması, kollanması ve varlığımızın en müstesna yerinde konuşlandırılması her şeyden çok ve önce inançla eş anlamlı sahiplenmeyle yakından alakalı. Bu alakayı kaybetmek, kaybolmaktan da kahrolmaktan da beter..

Aklın yükü ağır. Bütün sorumlulukların ilk şartı ve bütün tekliflerin ilk muhatabı o. Bireysel ve toplumsal her türlü isteğin, talebin dengesi onun varlığına endeksli. Halimiz, ikbalimiz; mazimiz, istikbalimiz; durumumuz, konumumuz; birliğimiz, dirliğimiz; bu dünyamız, öteki dünyamız hep onunla ayakta, hep onunla mamur. Aklı yitik olanın işi de bitik..

İdrak, eşya ve hadiselere, hakikatin temsilcisi sıfatıyla nüfuz. Kozmik uyanışın insanda yansıyan yanı. Ben (ene) in, Biz (nahnü) e dönüş ve dönüşümü periyotlarında iradenin de eşlik ettiği hep ilk adım. İdrak, üniversal sorumluluğu seziş ve bu sorumlulukla hayret kuşağında yekpare ürperiş.

İrade, insanın yaratılış hikmetine dayalı kazanımlarının bütününe denk ağırlıkta sorumluluk sebebi. Halife varlık seçkinliğini haklı ve anlamlı kılan da o. İstidatlarına sınır, kabiliyetlerine tahdit konulmadan sonsuz yükselişin bu imtiyazlı namzedine verilen mevcuda müdahale ve varlıkta tasarruf yetkisi de yine insanın ihtiyar ve iradesiyle hangi seviyede sorumlu tutulduğunun bir göstergesi. Ondaki cüzi iradenin kendisinde tükenip külli iradede yeniden varlığa ermesi, söz konusu sorumluluğun sonsuzluk katmanlarında ebedileşmesi.

Sorumluluğun kendisi de bir değer, dolayısıyla o da ayrı bir sorumluluk. Meselenin derinlerden derine yöneldiği nokta burası. Derinlerden derini ise hadiste buyrulanlar: ”Eğer benim bildiklerimi bilseydiniz, az güler, çok ağlardınız. Dağlara çıkar ve durmadan, dinlenmeden Allah’a yalvarır, yakarır, dua ederdiniz. Yataklarınızda hanımlarınızdan haz duyamaz, zevk alamazdınız. Ne kadar isterdim, kesilip biçilen, bir yerlerde kullanılan ağaç olaydım…”

Mülkiyeti gölgemizde her değer, her varlık kendi önemi ölçüsünde birer sorumluluk, birer mesuliyet. Mal öyle, mülk öyle; gençlik, güzellik, şan, şöhret, sıhhat, afiyet, güç, kuvvet, makam, mansıp ve istifademize  sunulmuş bütün zenginlikler öyle..

Müslüman olmak, İslam dinine bütün mahiyetimizle ait bulunmak ise bize ihsan edilen en büyük değer, en yüce varlık. Onu kendi yüceliği ölçüsünde kabullenip kabullenmediğimizin kriteri söz konusu aidiyetin bütün sorumluluklarını yerine getirip getirmeyişimizle doğrudan irtibatlı. Peygamberimiz Efendimiz, Müslümanları bir bünyenin uzuvlarına benzetir. Bir yerde varlık gösteren acı ve ıstırap bütün vücutta aynen hissedilir, buyurur. Öyle isek ne mutlu bize. Değilsek vay halimize…

Bu vesile ile Yeni Zelanda’ da iki camide Cuma namazı için toplanmış masum elli Müslümanı şehit eden ve bir o kadar masumu da yaralayan piyon katili ve onu azmettiren insanlığın düşmanı alçak mihrakları, her Müslüman gibi ben de telin ediyor, yaşayan bütün dünya dillerinde var olan ilenti kelimeleriyle lanetliyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar, bütün İslam ümmetine sabr-ı cemiller niyaz ediyorum.   

Teröristin, terörizmden başka dini yoktur. Dillendirdikleri dinler göstermelik bir yaftadan ibarettir. Biz uygarlığı İslamlaştırıncaya ve medeniyetin hakim unsuru haline gelinceye kadar bu tür saldırılar hep oldu hep olacaktır. Terörün her çeşidine olduğu gibi bu tür teröre ve onu besleyenlere husumetimiz baki kalmalı; fakat terörü sıfırlayacak uygarlığın İslamlaştırılması çalışmalarına da hız kazandırmalıyız. Suçun şahsiliği sebebiyle mukabele-i bilmisil yanlışına kesinlikle düşülmemeli; aksi davranışın terörü tezgâhlayanların oyununa gelmek olacağı gerçeğini asla unutmamalıdır.

Yerel seçimlere artık sayılı günler kaldı. Bu meyanda vatandaşlık sorumluluğumuzu da tekrar gözden geçirmemiz elzem. Cumhur İttifakı, muharriki kendi iç dinamizmi olan yerli ittifak. Muhalefet, günden güne onları harekete geçiren muharriklerin dış güçler olduğunu daha bir açık ediyor. FETÖ ve PKK gibi terör örgütleriyle son derece içli dışlı oluşları da bunun somut delili. Oylarımız ya yerli ittifaka, ya da doğrudan olmasa da dolaylı yoldan o terör örgütlerini ve diğer dünya teröristlerini üzerimize salanlara gidecek. Zahir görüntüler sadece paravana. Yerli ittifak zaafa uğrarsa gelişecek olumsuzlukları da şimdiden hesaba katarsak, Cumhur İttifakına verilen oylar sorumluluk bilincinin muhalefete verilenler ise sorunluluk illetinin belgesi olacak. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. Oysa 25-30 yıl boyunca Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, koskoca 5 yılı boşu boşuna tüketip biyolojik ve psikolojik olarak ezilme sürecine girmemek adına; yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından, EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ olan Yaşlı Doçentleri kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • KamilKamil3 ay önce
  Sn yazar Allah aşkına sizin bir geçmiş olduğu için ortada yazı bile yazamazsınız mesala dilipak göğsünü gere gere yazabiliyor yeri gelince bunlar yazıların renkleridir ama artık siz ömür boyu muhalefete en ağır sözler söyleme zorunluluğunu taşıyorsunuz buna mecbursunuz artık sadece kendinizi koruma amaçlı yazabilecek bir kaleminiz olur içinizde volkan kaynasa en büyük haksızlığı görseniz de yazılamaz çünkü vay efendim sen zaten böyleydi gel bakalım buraya korkusu size doğruları hakkı yaşatmaz saygılar
 • tuzcutuzcu3 ay önce
  Faydalı oldu yazı şimdi anladım meseleyi.....Benim bir sorunluluk illetim varmış ve bu da bende zillet doğuruyor ve beni zelil ediyormuş....Vay be ben de belediye seçimleri var sanmıştım...Ser de biraz da saflık var demek ki....
 • Ha, hiHa, hi3 ay önce
  Feto süreciyle birlikte kendi münafık olanların başkasına münafık demeleri yaygın bir feto modası oldu. Mesela Gülen' in bizatihi kendisi deccal, velakin bu sıfatı muhatabı için kullanıyor.
 • RabiaRabia3 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim müslümanlar ancak kardeştir.hucurat süresi10.ayet elhamdülillahAllah, küfredenleri kin ve öfkeleriyle geri çevirdi, onlar hiç bir hayra varamadılar. Savaşta Allah, (yardımcı ve zafer nasib edici olarak) mü'minlere yetti. Allah çok güçlüdür, üstün ve galib olandır.ahzab süresi 25.ayet.elhamdulillah . Allah razı olsun Latif hocam.ellerinizden operiz.hayir dualarınızı bekliyorum.dunyada da işkence bitsin istiyoruz.kadinlara çocukların etkilendiği savaş suçlarına son verilsin isteriz.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz.
 • Nurullah Sönmez Nurullah Sönmez 3 ay önce
  Allah razı olsun. Şer cephesi artık milletin uyuşmuş ve negatifize olmuş ölgün ferasetinden de cesaret alarak hoyratça açığa vuruyor ihanetini ve buna rağmen toplam oyları hala 45 48 lerde. Kürdistan tarafı Türkiye tarafı diyorlar. Apoya özgürlük diyorlar. Meral, içerideki fetocular için Mehmetçik hapiste diyor. Kemal, ypg pkk terör örgütü değildir diyor. Bu denli açık bir şer ittifakını millet net göremeyip hâlâ arada bariz bir fark yok ise, basiret gözü bağlı demektir. Buradan hissedilen şu ki, Allah mevcudun kıymetini zıddı ile bildirmek, bir musibet ile binler nasihati vermek ihtimali vardır.. Tayyip Erdoğan'a muhalif olanları alt alta yazınca, hepsinin altına ben de adımı yazmaya ne imanım ne insanlığım müsade etmiyor. Fakat yine Onun rahmetinden ümid ediyoruz ki, bizi bize bırakmasın, liyakatimize göre değil, rahmetiyle muamele buyursun. Ümidimiz odur ki, bir tasarruf-u manevi ile hayr cephesi kazanacaktır inşallah. Geylanî, Harranî, Kerhî; Nursî'nin kumandasındadır.
 • Ha..Ha..3 ay önce
  Yalancı münafık Kime oy vereceğimizi senden mi öğreneceğiz
 • gerçek örtülemez kigerçek örtülemez ki3 ay önce
  Fetö, kendini imha eden güce sövüp sayarken, verip veriştirirken çok gergindi; ama kendini güç bela kontrol ederek yavaş ve ağır konuşmaya gayret edip, sakin bir görüntü vermeye çalışıyordu. Sanırım kendinin 5. Şua' da tanımlanan deccalın son ferdi olduğunu anladı; çok huzursuz.
 • atıfatıf3 ay önce
  "Teröristin, terörizmden başka dini yoktur. Dillendirdikleri dinler göstermelik bir yaftadan ibarettir."böylesi iddialı cümleleri kurarken eminim çok dikkatle düşünülüyor ve araştırılıyordur.bilgim tam olsaydı size güzelce cevap verirdim ancak kıt bilgimve vicdanım bendenize böyle cümleler karşında ihtiyatlı olmam gerektiğini söylyor.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer3 ay önce
  Son..cümleniz..LİDERİMİZ..tarafından..Halka..daha..açık..anlatılmalı..Vatandaşların..bir..çoğu..hipnozda..abuk..subuk..konuları..öne..sürüp..PİYONLAR..oy..verecekler..çok..onları..uyandırmazsak..vebalimiz..var...geçmiş..seçimlerde..TV.de..çok..iyi..saz..çalıyor..veya..Kandilde..sigara..izmaritlerini..dahi..yere..atmıyor..diye...evet..sırf..bunun..için..oy..verenleri..unutmayın..MEYDANLARI..DOLDURANLARA...ŞU..MİNVALDE..AÇIKLAMA..ŞART.."kARDEŞLERİM..DAHA..ÖNCE..HENDEKLERİ..KAZIP..CİNNET..GEÇİRENLER..GEZİ'DE,,CANKURTARAN..araçlarını..esnafın..dükkanını..yakıp..yıkanlara...belediyeye...doldurulacaklar...oy..verdiklerin..evininizin..önününü..kan..ve..barut..ile..dolduracak..çocukların..okulda..güvende..olamayacak..ankara'YLI..BU..DURUMA..GETİRMEK..İSTERMİSİN..den-me-li..acı..fakat..gerçek..bu..şekilde..açıklanmalı..SAYIN..LATİF..ERDOĞAN..bir..de..Hadisi..şerifteki..son..cümle..kafama..takıldı..kesilmiş..bir..ağaç..olaydım...diye...biten..cümle..PEYGAM..EFENDİMİZE..Mİ..AİT..başlangıç..doğru..fakat..sonu..böyle..mi..bitiyor..Selamlar.

Günün Özeti