Bütün hataların başı

06 Temmuz 2019 Cumartesi

Peygamberimiz Efendimiz, “Dünya sevgisi bütün hataların başıdır” buyururlar. Ayette ise dünyanın  bu yanı şöyle tasvir edilir: “Biliniz ki, dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs ve kendi aranızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, tıpkı bir yağmura benzer ki, bitirdiği ot ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Ahirette ise çetin bir azap; ve de Allah’tan rıza ve mağfiret vardır. Dünya hayatı aldatıcı bir metadan ibarettir.” (Hadid, 20)

İnsan mahiyetinde iki ana unsur bulunur. Bunlardan biri insanı aşağıya çeker diğeri semalara doğru ser çekmeye zorlar. İnsanı aşağıya çeken nefsidir ki buna beşeri yan da demek mümkündür. İnsanı yukarılara çağıran ise onun Ademi ruhudur. İnsan beşeri yanını terbiye ederek, kötü hasletlerden arındırarak ruhuna yaklaştırır. Nefis mutmainne olunca ruhla bütünleşmesi de gerçekleşir. Böylesi insanın Ademi ruhundaki bütün faziletler beşeri ruhuna (nefsine) intikal eder. Bu sayede insan kemale erer, kamil insan haline gelir.

Beşeri ve Ademi ruhtan meydana gelen insanda sayısız denecek ölçüde his, duygu, latife vardır. Bunlardan çok azı için bu dünya hayatında karşılık bulunsa da büyük çoğunluk için bir karşılık yoktur. Bu dünya hayatında karşılığı bulunmayan inkişaf etmiş bütün his, duygu ve latifeler karşılığını ahiret hayatında bulacaklardır. Mahiyetinde var olan his, duygu, latife ve melekeleri bu dünya hayatında inkişaf ettirip ahirete öyle intikal edenler,  orada gözlerin görmediği, kulakların işitmediği, akla hayale gelmeyen ilahi lütuflarla karşılaşacaklar ve bu mazhariyet onlar için gerçek hayatla buluşma manasına gelecektir.

Böyle bir insan, dünya hayatında saraylarda yaşamış ve her türlü meşru zevki tatmış bile olsa, ahiret hayatına kıyasla onun dünya hayatı bir zindandan ibaret kalacaktır. Ahiret hayatını dünya zevkleriyle bitirip tüketmeyenler içinse elbette manzara sonsuz derece daha muhteşem ve dünya ile mukayesedeki oran sonsuz denecek ölçüde farklı olacaktır.     

Ruhundaki latifeleri, duyguları, hisleri hiç inkişaf ettirmeyenler ya da çok az inkişaf ettirenlere gelince, onların ahiret hayatı, hayvanlar gibi belki daha aşağı seviyede seyredecektir. Onlar, körler, dilsizler, sağırlar, kötürümler gibi bir hayatla yüzleşeceklerdir. Ahiret ebedi olduğu için de onlardan dünyada en sıkıntılı hayat yaşayanların bile ahiret hayatına kıyasla durumu cennet ile hapishanenin mukayesesi  gibi olacaktır. Elbette bu dünyada saraylarda yaşamış kafirlerin ahirette yaşayacakları mahrumiyet dünya hayatlarının ihtişamı nispetinde daha da artacaktır. “Dünya, müminin hapishanesi kafirin ise cennetidir” mealindeki hadis-i şerif bize bu hakikati öğretmektedir.

Nübüvvet nuruyla bakabilenler için dünya bir cifeden ibarettir. Dünyaya taliplerin hali onların nazarına kelb-i akir şeklinde temessül eder. Dünya, hiçbir cazibesi için nizaa değecek bir meta değildir. Onun insan kalbinde yer etmeye değer hiçbir kıymeti yoktur. Hz. İbrahim’in, “Ben batıp gidenleri sevmem” (Enam, 76) deyişi, ömrü dünya kütüğüne kayıtlı ve fani hayatla sınırlı her şey için geçerlidir.

Efendimiz,  gelen ganimeti paylaşmada olması gerekenden daha fazla arzu izhar eden topluluğa şunları söylemişti: Allah’a yemin ederim, sizin fakir olmanızdan korkmuyorum. Beni korkutan, sizden evvelki ümmetlere olduğu gibi size de dünyanın açılması ve onların dünya için birbirlerine girdikleri gibi sizin de birbirinize girmenizdir.

Hırs aç gözlüdür, ne verirseniz verin onu doyurmanız mümkün olmaz. İhtiyaçlar sınırlı olsa da ihtiraslar sınırsızdır. Öyleyse kanaate alışmalı ve yetinme psikolojimizi sürekli zinde tutmalıyız. Ölümü hatırlamak ve böylece dünyanın geçici zevklerini acılaştırmak devamlı yaptığımız temrinler arasına girmelidir.

Cuma suresinin son ayetlerini okurken hep içim burkulur. Uğruna can verdikleri koca Nebi hutbe irat ederken, ticaret kervanının gelişi sebebiyle onu hutbede yapayalnız bırakan bir çözülüş harbin kızıştığı en çetin zamanlarda bile vuku bulmamıştır. Halbuki aynı hatayı biz ezeli- ebedi hutbe olan Kur’an karşısında günde kim bilir kaç kez tekrarlamaktayız. Zaten içimi burkan da nefsim adına bu hal-i pür melaldir.

Derkenar:  Saygıdeğer insan, kıymetli büyüğümüz Mustafa Karahasanoğlu’nun bir süredir tedavi gördüğü hastaneden taburcu olması camiamızla birlikte beni de çok sevindirdi. Cenab-ı  Şafiyi Hakikiden kendilerine sıhhat, afiyet ve hayırlı uzun ömürler niyaz ederim. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ŞükrüŞükrü3 ay önce
  Latif Hoca, Erdoğan'ın seni neden danışmanlığa veya YIK üyeliğine dahil etmediği, anlaşılır gibi değil. .. Devlet Başkanına dini konularda nasihat edecek biri de olmalı.
 • SalihSalih3 ay önce
  Ey ebedi ve ezeli dalalette bulunan ve bunların arasında mekik dokuyan, iflah olmaz Latif! Ruhen ve kalben bilirsin ki ne dinen, ne ilmen ne de siyaseten kimseye yararın dokunmuştur. Memleket kuaraktır, insanları fakir, zelil ve perişandır. Uzun zamandır hem alimlik hem de muharrirlik yaptı ğını zannediyorsun. Ortalıkta ahkam kesip, izzet ve şerefi geçmişten şimdiye dek huzurdan kovulmuşların nezdinde arıyorsun. Ülkeyi dolaşırken ve vilayetin olan Uşaka gelip=giderken, kuraklık ve susuzluk gözüne çarpmadı mi?İktidarı destekleyici yazılar kaleme alırken, ülkede sulu tarıma geçilmesiyle ilgili tek makale, tek söz yazıp=söylemedin. Ülkemiz bir an önce sulu tarıma geçiş yapmalıdır; yapılacak olan ve fazla masraflı olmayan bir proje Türkiyenin malı meşakkatlarını bertaraf edecektir. Hem üretim artar, hem de işsizlik azalır.Fakirlere, perişanlara din ve siyaset telkin etmek sefihlerin amelleridir. Uşak ve komşularında toprak çok bereketli; lakin susuzluk yüksek düzeydedir. Onlarca yıldan beri siyasi amalar ve sefihlersulu tarımın luzumluluğunu idrak edememişlerdir.Bu konuda kalem oynatman hayırlı bir amel olacaktır.Allah ve peygamberden malı konuda kıyamete kadar umulan yardım aslagelmeyecektir. Zira Allah dünyada her şeyi halk etmiş, kul gidip toplamalıdır. Dini de vaazlerınde ütopyalaştırma ki insanlar sonunda hayal kırıklığına uğramasınlar. Yahudi ve Hristiyanlık ütopyalaştırılmış olup masallar topluluğu haline gelmiştir. Ayrıca Uşak`in yarıdan fazlasının neden müzmin hastalıklara duçar olduğunu da tefekkür eyle!
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer3 ay önce
  Güzel..bilgileriniz..için..kaleminize..sağlık..Sayın...mustafa..Karahasanoğlu..Beyefendiye..de..bir..kez..daha..geçmiş..olsun..dileklerimizi..iletiyoruz.
 • Hâle Hâle 3 ay önce
  Çok güzel bir yazı olmuş.
 • Saim SarıkumlucaSaim Sarıkumluca3 ay önce
  Mustafa adıyla "HANGİ SEVGİ Resmi Kayıtlı dolandırıcı sayısı ortada. KİŞİ NE ŞEREFSİZLİK YAPARSA YAPSIN CENAZE MERKEZ CAMİSİNDEN DİREKT CENNETE POSTALANIYOR". ve yine Mustafa adıyla "Merkez camii den diyanet hocası kontrolünde musalla dan HIRSIZ MI CENNETE. DOLANDIRICI MI CENNETE devleti dolandırdıysa yediren ve yiyenlerin alkışları eşliğinde bu vatan seninle gurur duyuyor naraları business class cennete." diye yazarak imamam ve cemaate iftira eden cahil kişi sen cehennemden yer mi beğeneceksin acaba? Manyak mısın? Değilsin, kalbin kara, niyetin kötü, Allah'ın işini imama yüklemekle Allh düşmanı gibi davranıyorsun. Bu da fasık FETTOŞ olduğun zannını uyandırıyor.
 • kibarcikkibarcik3 ay önce
  cenazenınmerkezcamıdınden cennete yolladıgını soylıyen sulusunusenmıkestın bılıyon kendın ıcın ne yaoacan vatanhaını fetoş gibi sırattan VIP ten gecer gıbıkendıne vızemı verecen yok lan oyle bır dunya zındıklık etme her kul yasadıgınıkarsılıgını görecek veswelam
 • RabiaRabia3 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim "ancak müminler birbirlerinin kardesleridir" Hucurat süresi 10.elhamdulillah.Sayin Erdoğan Allah'tan bizde şafi ismiyle şifa vermesini dileriz sizin araciliginizla Sayin karahasanogluna.amin.Peygamber efendimiz sav den öğrendiğimiz hadislerde kardeşlerin arasını bulmak çok sevaptır.ben müslümanlardanim Hz İbrahim ra gibi Allah'a iman ediyoruz.gozlerimiz mazlumlarda.Baskanimiz hepimizin saygın bir yerlere gelmemizi sağladı.hayati öğretti.nankor olmamaliyiz.Allah haktan yanadır.biz müşrikler gibi inkarci olamayız.yaziniza katılıyorum Sayin erdoğan.insanlar hizmet görüyor fakat bir yalanın peşine takılabiliyorlarbunlar düşündürücü şeyler.elhamdulillah.Allah sizden de razı olsun.Allah hayırlı uzun ömürler versin.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  İman edeni Allah subhanehu ve teala kaldıramıyacağı yük yüklemez, hakkıyla iman edemedik ki para ya makama kadına yenik düşmeyelim.
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  Din iman diye nara atanlar parada mevkide sınıfta kaldı Tuz koktu tuzu tuzladık
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  Merkez camii den diyanet hocası kontrolünde musalla dan HIRSIZ MI CENNETE. DOLANDIRICI MI CENNETE devleti dolandırdıysa yediren ve yiyenlerin alkışları eşliğinde bu vatan seninle gurur duyuyor naraları business class cennete.
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  HANGİ SEVGİResmi Kayıtlı dolandırıcı sayısı ortada. KİŞİ NE ŞEREFSİZLİK YAPARSA YAPSIN CENAZE MERKEZ CAMİSİNDEN DİREKT CENNETE POSTALANIYOR.
 • Gurbetçi...Gurbetçi...3 ay önce
  Pek saygıdeğer Cumhurbaşkanı'm, 2015 seçim beyânnâmenizde de va'dedilmiş olduğu üzere, Yurt Dışından Borçlanarak Emekli olanlara hiç değilse "minijob" yani "yarı zamanlı" çalışma müsâdesinin bir ân önce verilmesini ricâ ediyoruz..! Çok teşekkürler, vesselâm...
 • mevhibe inalmevhibe inal3 ay önce
  Müslüman ülkelerde Bütün hataların başı, KUKLALARI ŞİŞİRİP-PARLATAN, BAĞIMSIZ BİLİM ADAMLARINI İTİBARSIZLAŞTIRIP-ÖLDÜREN Emperyalistler ve Emperyalistlerle iş birliği yapan hainler.
 • Bu köşe FETÖ’nün uğrak yeridirBu köşe FETÖ’nün uğrak yeridir3 ay önce
  Çünkü amansız belalıları Latif Erdoğan bu hafta ne yazmış diye bakarlar. Başşeytan bakmayın dese de.Sonra şeytanca bir yorum bırakırlar. Ama beyhude.
 • ahmaklarla yola düzülmek zordur, FETÖ’yü düzerler yolda..ahmaklarla yola düzülmek zordur, FETÖ’yü düzerler yolda..3 ay önce
  Sadık Ahmaklar, ABD’yi 15 Temmuz darbesine onay vermesiiçin “ikna ettiniz”. Aslında ABD sizi ikna etti. Ama siz tersine inandınız. ABD ne kaybetti? Hiçbir şey. Siz? Herşeyinizi. Hatta azıcık kalmış şerefinizi de kaybettiniz. Şerefsizler. Şimdi soruyorum:Aptal kim?
 • FETÖ şeytanları şimdi de Libya’daki devlet görevlilerimizi fotoğraflarıyla servis etmişFETÖ şeytanları şimdi de Libya’daki devlet görevlilerimizi fotoğraflarıyla servis etmiş3 ay önce
  BAE FONLU SİTE DEVREDELibya’daki bu ağır yenilgi sonrasında derin ilişki ağları yeniden gün yüzüne çıktı. FETÖ, çoğu BAE ve Suudi Arabistan tarafından fonlanan yayın organları ile Libya’da gizli görevde olduğunu iddia ettiği devlet görevlilerini hedef gösterdi. Firarı FETÖ’cü Yavuz Baydar, yayın yönetmenliğini yaptığı site üzerinden sözde Libya kaynaklarına dayanarak bu görevlilerin isimlerini ve görevlerini paylaştı.RESİMLERİNİ PAYLAŞTIFETÖ’nün kapatılan yayın organı Today’s Zaman’ın Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Bozkurt bununla da yetinmedi. Sosyal medya hesabından TSK'da görevli generallerin de aralarında olduğu isimlerin pasaport kopyaları ile üniformalı fotoğraflarını yayınladı. Bu isimlerin önceki görevleri hakkında detaylı bilgiler de paylaşan Bozkurt, ihaneti daha da öteye taşıdı. Bozkurt, Libya’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimliklerinin gizlendiğini iddia ederek tüm Türkleri açık hedef haline getirdi. Bozkurt’un mesajları pek çok FETÖ’cü tarafından da paylaşıldı.
 • ahmaklarla yola düzülmek zordur, düzerler yolda..ahmaklarla yola düzülmek zordur, düzerler yolda..3 ay önce
  Son seçimlerde ak parti seçmen kitlesinde alaylar dolusu öküzler sürüsü olduğu ortaya çıktı. 15 yıllık süper ülke konumundan gürcistan ligine düşmemiz çok yakındır!

Günün Özeti