Ateş dokunmasın diye...

30 Mart 2019 Cumartesi

“Zalimlere meyil etmeyin, sonra size de ateş dokunur. Allah’tan başka dostunuz da yoktur. Sonra yardım da görmezsiniz.” (Hud, 113)

Zalimlere karşı içinizde en ufak bir sempati duyuyorsanız akıbetinizden çok ciddi şekilde endişe duyma hakkınızı sonuna kadar kullanmalısınız. Bu gidiş doğru bir gidiş değildir, sonuç da iyi bir sonuç olmayacaktır.

Adalet her hak sahibine hakkını vermek şeklinde tarif edildiğine göre, adaletin karşıt anlamlısı olan zulüm de herhangi bir hak sahibine hakkını tam olarak vermemek, hak sahibini hakkından mahrum etmek şeklinde tarif edilebilir. Küfre rıza küfür, zulme rıza zulüm olması gerçeğinden hareketle, zalimin yaptığına rıza gösteren, zalime karşı içinde meyil taşıyan kişi de zalimle aynı kategoride değerlendirilir, zalimin başına gelmesi mukadder olan akıbetlerin bütünü onlar için de mukadder olur. Bu akıbet hem dünya hem de ahiret için geçerlidir. 

Binlerce insanın ölümüne, yüzbinlerce masumun mazlum ve mağdur olmasına sebebiyet veren PKK bednam bir terör örgütünün otuz beş yıllık dağlar cesametindeki cürmü ortada iken, sırf etnik dürtüyle, sırf siyasi düşüncelerle böylesi bir zalimler topluluğu ile el ele vermek aynı zalimliğe ortak olmaktan başka ne anlam ifade eder? Hangi dini ve milli gaye ve hedef böylesi bir zulüm ortaklığına fetva verdirebilir?  Milletinden, milliyetinden doğu-batı arasındaki fark kadar uzaklara düşmüş bir eylemler bütünü, hangi meşru gerekçe ile müşterek çizgiye dönüştürülebilir? Böylesi bir gafletin hatta böylesi bir ihanetin idrarla abdest almaktan, kıblesiz namaz kılmaktan başka bir anlam ifade etmeyen mazeretlerle meşrulaştırılmaya çalışılması hangi temiz vicdanı rahatlatabilir? Bu yolla kazanılan seçim, hakikatte en büyük zillet ve hezimet olmaz mı?  

Bu necip milletin en az yarım asrını talan eden, 17- 25 Aralık olaylarında gerçek yüzünü göstermeye başlayan, 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle 250 masum insanı şehit eden,  binlerce vatan evladını yaralayan ve topyekûn bir millete hâlâ travma yaşatan dünyanın en alçak, en sinsi, en hain bir örgütü olan FETÖ ile el ele verip siyaset yapmanın suçunu, günahını, vebalini hafifletecek hangi milli, dini gaye ve hedef ve bunlara sığınak olacak bir mazeret vardır? Sırf Cumhur İttifakı düşmanlığı böylesi bir zalimler topluluğuyla iş birliği içine girmeyi nasıl meşru hale getirebilir? Böylesi bir zulme iştirakin temiz vicdanlarda hasıl edeceği ebedi sıkletin ağırlığını ve sorumluluğunu hangi makul gerekçe hafifletebilir?   

Hayır, hayır, hayır binlerce defa hayır. Zalimlerle iş birliği yapmanın hiçbir meşru, makul, milli, dini, siyasi gerekçesi olamaz; hiçbir savunma, meseleyi kabul edilebilir bir özür ve mazerete dönüştüremez. 

Yarınki (31 Mart 2019) yerel seçimlere bu perspektiften bakıp ona göre tercihte bulunmak zorundayız. Meselenin ciddiyetini sulandıracak her türlü yorum ve izahtan uzak durmak; hakkın hatırı görüntüsü arkasına sığınıp zillet ittifakına destek anlamına gelecek her türlü davranış ve temenniden kaçınmak mecburiyetindeyiz. Yoksa bütün geleceğimizi ipotek altına alacak istikbale ait bela ve musibetlerin sökün edip üzerimize üşüşmesine kadere fetva verdirmiş oluruz ki, bunun vebalini de ne bu dünyada ne de öte dünyada ödeyemeyiz.  

Hani anlatılır ya, bir erkek fare ile dişi fil evlenmiş. Üç gün sonra da fil ölmüş. Fare başlamış mezar kazmaya. Hem kazıyor hem de kendi kendine “üç gün evli kaldın, hadi bakalım şimdi ömür boyu mezar kaz” diyormuş.

Zillet ittifakını iktidara taşımanın en asgari bedeli, bütün bir milletin ömür boyu bedel ödemesi olacağında hiç kuşku yoktur. Zaten onların kuru bir muhalefet söyleminden başka bu millete verebilecekleri bir şey olmadığı ve bundan sonra da olmayacağı yaptıklarının referansıyla ortadadır. Ak Partinin ve Cumhur İttifakının icraatı ise tam bunun aksinedir. Özellikle Ak Parti, kurulduğu günden bu yana yaptıkları ve vaat ettikleriyle on yedi seneye adeta yarım asırlık icraat sığdırmış bir aksiyonun sahibidir. Bunda, lokomotif gücün ve onları motive eden lider Recep Tayyip Erdoğan’ın yorulma bilmeyen bir ceht ve gayretle gece-gündüz çalışmasının ve çalışıyor olmasının çok büyük payı vardır.  

Her yerel seçimin kronik problemi, bazı yerlerde yanlış ya da isabetsiz kişilerin aday gösterilmesidir. Bu seçimlerde de aynı problem mutlaka vardır. Fakat hüküm ekseriyete göredir. Cumhur ittifakının genel yapısını denize benzetecek olursak yanlış adayların bütünündeki olumsuz netice ancak bir kova kirli su gibidir. Bir kova kirli su denizi kirletmediği gibi, denize döküldüğünde o da temizlenir. Böylesi adayları bahane ederek Cumhur İttifakını desteklememek hem aklen hem de siyaseten doğru değildir. Sağduyu yine galip gelecek inşallah. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Hadisi ŞerifHadisi Şerif1 ay önce
  Hz. Sevban Radıyallahu Anh'ın Peygamberimizden rivayet ettiği hadiste ( Yakında, yemek yiyenlerin birbirlerini sofraya çağırması gibi dusmanlarinizda sizinle savaşmak için birbirlerini davet edecekler.Orada bulunanlardan biri : O gün bizim azlığımızdan diye sorar?. Hayır, Bilakis siz çoksunuz. Fakat sizler selin üzerindeki köpük ve selin getirip yığdığı çer çöpler gibi zayıf olacaksınız. Allah düşmanlarımızın kalbinden size karşı duyduğu korkuyu çıkaracak ve sizin kalbinize vehn atacak. Orada bulunanlardan birisi : Vehn nedir ey Allah Resulü? diye sordu. "Dünya sevgisi ve ölüm korkusudur" diye buyurdular ) (Ebu Davud Melahim ,5) , (Ahmed b. Hanbel Müsned 2/359)
 • Abdulkâdir CeylanAbdulkâdir Ceylan2 ay önce
  Cenâb-ı Hakk Mu'înimiz olsun...
 • AliAli2 ay önce
  Sana göre zalim başkasına dosttur senin dost dediğin ise zalim olabilir.Hz Ali : doğruyu insanların ölçüsüyle değil insanları doğrunun ölçüsüyle tanıyın der
 • LatifLatif2 ay önce
  Zalimlere meyil etmeyin, sonra size de ateş dokunur. Allah’tan başka dostunuz da yoktur. Sonra yardım da görmezsiniz.Zalim olan kim?
 • Allah GörüyorAllah Görüyor2 ay önce
  KHK ile ihraç yapıp hain damgasını vuran yani CELLADIMA OYUM. Çünkü CELLADIMI seviyorum. Ama haklarımı helal etmiyorum. Hata düzelmezse de mahşer de hesaplaşırım. Pire için yorgan yakacak değilim. Sayın hocam iyi güzel söylüyorsun da kul hakkına girmekten ne zaman vazgeçeceğiz. Adımız gibi olup yaşarsak zaten düzelme olur. Söylüyoruz ama hep yanlış yapıyorsak din tüccarlığı olmuyor mu? Sanki Allah yokmuş gibi yaşamak ama hep Allah korkusunu dile getirerek davranmaktan ne zaman vaz geçeceğiz. Allahtan korkmayacağız ama Allah korkusunu dile getireceğiz. Bu ne lahana ne turşu. Dava adamı olmak davaya sadık olmak demektir. Söyleyeceksin ama yaşamayacaksanız kimi kandırdığımızı sanıyoruz. Bir EMPATİ yapmanızı istiyorum. Hiçbir şeyden haberiniz yok. Adı adalet olan partim sizin hain olduğunuzu ilan ediyor. Arkasından devlet memurluğunuza son veriyor. Tabi adı adalet ama sorgu ve sual yok. Neyle suçlandığınızı bilmiyorsunuz. Devletim hata yapmaz diyor sabrediyorsunuz. Çevreniz ise bundan hain terörist olmaz diyor ama ihraç olduysa da vardır bir sorun diyor. Neden? Sui zan tavan da ondan. Birileri öyle güzel inandırıcı konuşuyor ve bilmeden milleti de ikna edecek şekilde konuşuyor ki inanmak zorunda kalıyorsun. Herkes asıl hainleri bırakıyor hiçbir şeyden haberi olmayan sizi hain terörist yapıyor. Bankayı açan ve kullananlar değil, okuluna ve dershanesine çocuğunu okutanlar ve devlete yerleştirenler değil, sendikasına üye olanlar ama dayısı referansı olduğu için affedilenler değil, Türkiye olimpiyatlarına gidip en ön sıralarda oturanlar, sponsor olanlar değil, … ve diğer birçok kriter olmamasına rağmen, sen ise bunlardan hiçbiriyle suçlanmadığın, beraber olmadığın halde teröristsin, hainsin. Üstelik CHP döneminde de başörtüsü mücadelesi yapmış birisi olman ve başörtüsünü çıkarmayıp bu yüzden görevi bırakmak zorunda olan birisisin. Cimere, Obdusmana, Sağlık sen sendikana durumunu bildirmene rağmen seni dinleyen anlayan yok. Bu yüzden de hain terörist olarak damgalanıyorsun ve tüm akrabaların ve tanıdık dostlarında senden şüphelenerek korkarak dağılıp gidiyor ve sui zan ile seni onlarda damgalamaya devam ediyor. Bundan dolayı yıllarca (2 yıl) annen de üzülerek vefat ediyor. Aldığın takipsizliği kurumuna ohalkomisyonuna gönderiyorsun ama dayın referansın ve yedirecek paran olmadığı için damgalanman 2 yıl geçmiş devam ediyor. Adalet yıllar sonra gelecek bundan eminim. Ama adalet garibana ve masuma zülüm olduktan sonra gelecek. Sayın hocam empati yaptığın kişi bu durumda olan benim. Çocuklarımda bu yüzden etkilendi. Dinden soğudu. Var olan inançları da yok oldu. Neden acaba? Yine de sabrediyor ve CELLADIMI SEVİYORUM. OYUM KHK ile ihraç yapan partime olacak. Ama ihracıma vesile olanlar ve hain damgasını vuranlardan, bu dünyada şikayetçi olmayacağım. Mahşer de vesile olanlarla hesaplaşacağım. Yani hiçbir zaman haklarımı helal etmeyeceğim. Onları ben değil Allah affetsin. Durmak yok yola devam.
 • Kasım ÖzdemirKasım Özdemir2 ay önce
  Evet,evet! Zalimler için, yalanı katmer katmer devam ettirenler için yaşasın cehennem!
 • MisafirMisafir2 ay önce
  Yahu kardesim bu yerel seçim. Ne dindar gozukmeye calisip islami yapiyi bozan(faizin yayginlastirilmasi, kumarin devlet eliyle oynatilmasi, cinsiyet esitligi adi altinda islami aile yapinin göcertilmesi, zinanin serbest birakilmasi, inatla islami hukukun getirilmeyip var olaninda goturulmesi,islamin kendi cikarlari icin GÜNCELLENMESİ ve bunlari daha cok uzatabiliriz) akpartiye, ne de kemalist, dinden uzak, teroristlerle isbirligi yapan chpye oy vermiyorum. Iki tarafinda pisligine bulasmayip buğz edecem. Bu sorunlari hukumete sormayan siz yazarlardanda hesabini Allahin sormasi icin dua edecem.
 • RabiaRabia2 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Biz ne zaman birşeyin olmasını istesek, ona sadece “Ol” deriz ve o şey hemen oluverir.nahl süresi 40.ayet.elhamdulillah.Sayin Erdoğan hak geldi batıl za il oldu.batil zaten yok olmaya mahkumdur.elhamdulillah.insaallah bu seçimler 2023ve daha ilerisi için bir mihenk taşı özelliginde olacaktır.17yildir ne yapmışsınız diye sorup darbe ozlemleri cekenlere elinize gozunuze azap gelecek diyoruz.Allahu teala merhametli veesirgeyicidir fakat zalimler katiller sürüsü nasıl bir inkılap la devrilecek lerini bileceklerdir.yaziniz için teşekkür ederiz
 • DayıDayı2 ay önce
  Burda yine gavsaklar türemiş gidin inandiginiz gazeteyi okuyun 
 • 2 ay önce
 • Aziz MetinAziz Metin2 ay önce
  Aynen dediğiniz gibidir, yalnız bir fark var, o da zalimin kim olduğu. Her gün bir ipte oynayan canbaz mı, türlü oyunlarla saf dışı bırakılmak istenenler mi?

Günün Özeti