Solcuların rahatsızlığı İslam’dan mı?

04 Eylül 2018 Salı

Adli yıl, dün başladı..

Açılış ile birlikte, HSK Başkanı Mehmet Yılmaz’ın mesajı..

Ardından da açılış töreninde Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in sözleri..

Malum kesimlerde, rahatsızlık oluşturdu..

Önce Mehmet Yılmaz’ın mesajını aktarayım:

“Unutma; Kıyamet günü Allah’ın gölgesinde öncelikli olarak şu kimseler yer alacaktır; hak kendisine sunulduğunda hakkı kabul edenler, kendilerinden istenildiğinde cömertçe harcayanlar ve insanlar arasında hükmettiklerinde kendilerini onların yerine koyup tarafsız hüküm verenler.”

Hangi görüşten olursa olsun..

İster solcu.. İster kapitalist.. İster dindar, ister dinsiz olan cevap versin..

Bu açıklamadan rahatsız olmak için, insanın sadece dinsiz değil, bir de akılsız olması gerekmez mi?

Ne öneriyor HSK Başkanı?

“Mevcut kanunların hepsini bir kenara bırakalım.. Ahiret inancı olanları hakim yapalım” mı diyor?

Hayır..

Hukuk fakültesini bitirmeye gerek yok.. İmtihana girene sor, ‘Ahiret inancın var mı?’ diye.. Varsa, hakim yap.. Yoksa yapma” mı diyor?

Hayır..

Liyakat ile ilgili tüm düzenlemelerin zaten uygulandığını varsayarak..

İlaveten..

Ahiret inancının, hakimler için ne büyük bir motive edici güç olduğunu hatırlatıyor..

Bir hakim, Allah’a inanmıyorsa.. Bu hatırlatmayı da dikkate almıyorsa, HSK Başkanı, onlar için bir müeyyide öngörüyor mu?

Hayır..

O halde, bu hatırlatmaya hangi akıl sahibi karşı çıkabilir?

Dinsiz dahi olsa.. Ateist dahi olsa.. Hakimler zaten tarafsız karar vermek zorunda..

Ama ola ki..

Bir gevşeklik göstermişlerse..

Bir menfaat karşılığında.. Veya bir tanışıklık sebebi ile.. Tarafsız karar vermeyecekleri bir ihtimal doğduğunda..

Bir anlığına düşünüp, “Bu işin bir de ahireti var. Allah’ın gölgesinde gölgelenmek istiyorsak, menfaatime göre değil, tanışıklığıma göre değil, haklılığa göre karar vermeliyim” derse...

Bundan kimin, ne zararı olabilir?

Tam aksine..

İnsanların, toplumun, böyle bir hassasiyetten dolayı bir tanecik de olsa, yanlış kararın azalmasından dolayı fayda görmesi söz konusu değil mi?

HSK Başkanı Mehmet Yılmaz’ın uyarısına karşı çıkan cenah..

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in sözlerine de, anında tepki verdiler..

Yargıtay Başkanı ne önermiş?

“Kur’an kursunu bitirenleri, hukuk eğitimine tabi tutmadan, hakim yapalım” mı demiş?

“Önceki yıllarda, mesleğe kabul edilen hakimler imtihana tabi tutulsunlar, Kur’an bilmeyenler ihraç edilsin” mi demiş?

“Hakimler yüksek yargıya seçilir iken, verdikleri kararlarda isabet oranına göre değil, AK Parti’ye yakınlıkları dikkate alınmalı” mı demiş?

Hayır..

Ya ne demiş?

Hz. Peygamber’in bir hadis-i şerifini hatırlatarak.

Halkının % 90’ının Müslüman olduğunu kabul ettiğimiz Türkiye’de, hemen herkesin inancı gereği saygı gösterdiği.. Zaten aklın da emri olan bir ilkeyi tekrarlamış..

Demiş ki:

“Hz. Peygamber’e, ‘Kıyamet ne zaman kopacak’ sorusu yöneltildiğinde, cevabı ‘İş ehil olmayana verildi mi, kıyameti bekle dur’ şeklinde olmuş.”

“Liyakat”in esas alınması gerektiğini.. “Ehil olanlar”ın göreve getirilmesi gerektiğini belirten bu “temel ilke”nin hatırlatılmasından, kim, niye rahatsız olur?

Akıllı bir insanın..

Mantıklı bir canlının..

“Liyakat esaslı bir görevlendirme”den rahatsız olması mümkün mü?

Yoksa..

Rahatsızlık liyakat esaslı görevlendirmeye değil de..

Hz. Peygamber’in kendisine mi?

Dinin, İslam’ın kendisine mi?

Diyecekler ki, “İyi de, laiklik ilkesi çerçevesinde, bu sözleri nereye koyabilirsiniz?”

Laiklik; yakın tarihe kadar uygulandığı üzere, “din karşıtlığı” ise, tabii ki bir yere koyamayız..

Ama..

Laiklik; “kimseyi zorlamadan, isteyenlerin dini ilkelere, isteyenlerin de farklı ilkelere saygı göstermesini” öngörüyorsa..

Toplumun büyük çoğunluğunun kabul ettiği bir dinin referanslarının, zorlama olmaksızın hatırlatılmasında, laikliğe ne zarar gelebilir?

Kaldı ki..

Dinin referansları olarak hatırlatılan ilkeler..

“Liyakat” gibi.. Zaten mevcut düzenlemelerde de kabul edilen, olması gereken temel ilkelerden ise..

Laiklik taraftarları, dinde böyle bir ilke var diye, liyakat esasından vaz mı geçecekler?

Bu vesile ile..

Eski yıllarda, adli yıl açılış törenlerinde yapılan konuşmalarda, adet olduğu üzere dindar insanlara nasıl hakaretler edildiğini somut örnekleri ile hatırlatalım..

1966 adli yıl açılış töreninde, Yargıtay Başkanı İmran Öktem konuşuyor:

“Gerçekten bu gerici akımlar toplumu orta çağın başlarına itmekte, bir kısmı ise vatandaşlar arasında ırk bakımından hizipler yaratmak, reformcu dinamizmi önlemek istemektedir. Bizim vazifemiz Türkiye’yi din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan korumak, gericiliği önlemek, devrimleri aynı canlılık ile ayakta tutmak, yalnız müsbet ilim metotları üzerinde yürümektir.”

Maddi gerçeklerle uyuşmayan bu konuşmalar, yıllarca yapıldı.. Adeta sakız gibi, her sene tekrarlanıp duruldu..

O Yargıtay başkanlarının öngörüleri gerçek çıkmadığı gibi..

Bugün, kendi halkına saldırmayan Yargıtay başkanlarının konuşmaları ise.. “Liyakate sadık kalalım” önerileri ise, iktidardan ziyade, muhalefette olanların önerisi olması gerekir iken.. 

“Liyakat”, muhalefetteki solcuların daha fazla sahip çıkması gereken bir ilke olması gerekir iken...

Gözler kör olmuş..

Solcular, liyakat hatırlatmasına itiraz eder olmuş..

Ne diyelim?

Allah Türkiye solcularına, akıl fikir versin!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Akit Akit 4 ay önce
  Yüzeyel bilgilerle ve yanlış yorumlarla , derin analiz yapmadan islamın hükmünü beğenmeyen sadece adı müslüman kalmış kişilere: Ana babasına bakan kız evlat ise erkek çocuklar anne baba hayattayken nasıl mirası erkek çocuklar alabiliyor. Bu hangi hukuk sisteminde var. Burda yorum yapanın(lar) aklı karışmış veya bir kasıt var. Sanki anne ve baba hayatta iken kız evlat anne babaya bakıyor ve mirasın erkek çocuklara göre yarısını almış gibi lanse edilmiş.Mirasta ; eğer baba vefat ederse babadan kalan mirasın 1/8 'i anneye kalır. Eğer 2 erkek 1 kız çocuklarıvarsa kalan 7/ 8'in 1/5'i kız evlata;2/5 er heriki erkek evlada ayrılır.Baba vefat etmişsse kız evlat anneye bakıyorsa anne zaten eşinden kalan mirasın 1/8 ini almış almış oluyor. Ayrıca kız evladı da kalan 7/8 mirasın 1/5 'ini( 7/40 yani 1.4/8). Yani kızı ile birlikte yaşayan veya ona bakan kız evlat annesi ile birlikte:1/8+1.4/8=2.4/8 miras payı almış olur. Erkek evlatlar ise 2.8er miras payı almış olur(1/8 anne+ 1.4/8 kız evlat+ 2.8/8 -1.erkek+ 2.8/8-2.erkek:toplam oranlar 1/1). Evin geçiminden temel olarak erkek sorumludur. Kadın buna katkı sağlasa da temel görevi evin maddi geçimini sağlamak değildir. Çalışan kadınlarınsorunları "Anne İşte" gibi kitaplarla çocuğu küçükken çalışmaya tekrar başlamasının çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerine olumsuz etkileri geniş olarak analiz edilmiştir. Miras konusu iyi bilinmeyen veya kasıtlı olarak bilinmek istenmeyen veya bilenlerin de işine gelmediği içinislam hukukuna göre davranılmadığı hususların başında gelir. Önce ilim lazım; ilim de yeterli değil onunla amel etmek gerekir. Kız çocuklarının mirasta adının bile anılmamasının islam hukuku ile alakasının olmadığını bilmek için alim olmaya gerek yok. Burda temel sorun insanların çevreveleri belirlenmiş miras hukukunda Allah'ın emrini gerine getirmekteki gevşeklikleri veya gafletleridir.Müslüman olduğunu söyleyen herkes ihtiyaç olduğunda dinininmiras hukundaki hükümlerinikolayca öğrenebilir.
 • RECAİBUDAKRECAİBUDAK4 ay önce
  türkiyedesolcudayokmüslümandayanisorunyokyuvarlanıpgidiliyorbirileridekeyfincesoygunyapıyor
 • İbrahimİbrahim4 ay önce
  ÂMİN....
 • bankacıbankacı4 ay önce
  sayın şeref kazan, rumuz olarak girilen bilgiler %100 doğru olmak zorunda değildir o bir takma isimdir, yani orada bankacı yazıyor diye ben bankacı olmuyorum, hemen de haram yediğimi falan tespit etmişsiniz ne haddinizeyse artık, neyse bunu öbür dünyada hesaplaşacağız zaten.öncelikle bu bilgi eksikliğinizi tamamlayalım, sonra oradaki suşi sorusunu anlayamadığınızı da açık etmişsiniz, o soruyu neden sorduğum belli bir bilgi düzeyinde olan, kafasını abuk subuk dizilerden kaldırıp biraz dış dünyaya bakabilen insanlar anlamıştır zaten. bu gazeteye ne zaman yorum yapsam birilerine açıklama yapmak, daha da anlayacağı dile indirgemek zorunda kalıyorum, eğitim gerçekten çok önemli.
 • mehmetmehmet4 ay önce
  burda fetonun itleri islamsız alevileri bir tarafa koyuyorum...İnanın bu ülkede islam din ALLAH peygamber dediğin an kıçlarınakaktüs batmış gibi zıplıyorlar.Şunu anlamıyorşar islam .adelet hukuk eşitlik kulluk demektir sadece yaratanına kulluk etmektirsadece yaratandan korkmaktır..hukuk diyorsunuzhukuk dediğini nerden aldınız batı dediginiz çok begendiğiniz önünde tak atıgızız bu itlerin oldugu yerde zalim kan dökücü merhameti olmayan kişilerinhukukundan ne beklersiniz ahmaklar
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  Amin..Yüce..Allah.(cc)..Akıl..fikir..basiret..versin..Gözlerinin..önündeki..perdeyi..kaldırsın..Hidayet..lutfetsin.
 • ErcanErcan4 ay önce
  Hayvanat bahçesi müdürünü Tübitak'a gönderilen bir dönem için kıyamet geldi diye düşünebilir miyiz?
 • selamselam4 ay önce
  Şerri hukuka geçiş hazırlıkları
 • GökhanGökhan4 ay önce
  Özlem hanım yazdığımın neresinden çıkarttınız benim inandığım kurallarla yaşamak zorunda olduğunuzu. Herkes inancını yaşamakta özgürdür bizim dinimizde. Artık saldırmayı bırakın inancımızdan ötürü bize! İnanmayan bir insana Kuran’da ki hükümleri zorla uygulamaya kalkmak inancın özene aykırıdır. Ama aynı şey benim içinde geçerli olması lazım. Ben neden inanmayan insanlar rahat edecek diye inancımın bana emrettiği değerlerden feragat etmeye zorlanıyorum. Siz kendi istediğiniz kuralları hayatınıza tatbik edin, bende kendi inandıklarımı tatbik edebileyim! Laikliğe gelince merak etmeyin çok iyi biliyorum. Laiklik herkesin inancını yaşamakta özgür olması anlamıyla kabul ediyorsanız böyle bir ilkeyi ayrıyeten kabul etmek anlamsızdır. Zira bizim dinimizde de inanç özgürlüğü vardır. Ama laikliği Kuran’ın dünyevi toplumsal emirlerinibaskılamak amacıyla kullanırsanız ki bu ülkede böyle uygulanmıştır. Bu haliyle müslüman için gaz odasıdır! Sizin için bu haliyle olan uygulama cennet bahçesi olabilir!müslümanların manevi olarak boğuluyor olmaları sizi rahatsız etmiyor da olabilir! Bende size bir karşı Öneri de bulunayım Allah’ın ne kadar büyük olduğunu düşünmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bir Öneri de şu olsun ahirette şöyle mi demeyi düşüneceğiz: Hooop Allah! ahiret işleri ayrı senin müdahale edebileceğin işler ayrı biz senin koyduğun ahiret kurallarını kabul etmiyoruz. O sebeple darbe yapıyoruz mu diyeceğiz. Benim bu önermeye cevabım :Allahın dünya kurallarına yönelik de ahiret kurallarına yönelik de ne haddime Haşa! Benim öyle bir gücüm ve kibrim yokOlacaktır.Bir cevapta Mustafa beye olsun: Nereden çıkarttınız bu yorumu? Bir bakalım önermeniz doğrumu Kurana göre mirasçılar çocuk,ana,baba,kardeş ve eştir!! Birde Medeni Kanuna bakalım mirasçılar 3 zümredir. İlk zümre miras bırakanın alt soyu yani( çocuk, yoksa torunu, torununun torunu gibi) tam çekirdek aile değil mi torun!! Devam ikinci zümre ana baba ve onları alt soyudur yani ( ana baba yoksa kardeş o da yoksa yeğen , yeğen çocuğu gibi) üçüncüsünü yazmayayım. Bu kurallardan hangileri çekirdek aile ye daha yakındır? Sizin Öner’inizden hareketle bende bazı önermeler geliştireyim. Mesela önceden nüfus az olduğundan homoseksüellik yasakmış artık günümüzde nesil devamı tehlike altında değil o yüzden dindeki homoseksüellik yasağına gerek kalmamıştır! Bakın mantığa bürümek ne kadar kolay oldu değil mi! Bir tane daha eskiden insanlar giyinmek zorundaydı zira giyinmezlerse hastalıklardan ölebilirlerdi. Ama günümüzde doğalgaz ve klima var bu sebeple Kurandaki giyinme kurallarına gerek kalmamıştır! Anadan üryan gezilebilir. İsteyen istediğine inansın bana niçin tepki gösteriyorsunuz? Ama şunu da belirtmek lazım ben liberalim diyorsanız serbest piyasa ekonomisi, hümanizm vs. Değerlere inanmışsınızdır. Eğer bu inanmıyorsanız liberal değilsinizdir. Ben koministim diyorsanız kollektivizm,antiemperyalizm, pozitivizm vs. Değerleri benimsemişsinizdir eğer benimsememişseniz kominist değilsinizdir. Aynı şekliyle ben peygamberler aracılığıyla gelen vahye ve haliyle son vahiy olan Kurana inandım diyorsanız müslümansınızdır. İnanmıyorsanız ne olduğunuzun kararını siz verin. Ben sadece yazarın ülke nüfusunun %90 nının müslüman olduğu iddiasına yönelik yazdım.
 • Yusuf canYusuf can4 ay önce
  Solcular söylenecek kelime hadiyin oradan beyenmiyrn ABD,Almanya Kubaya defolup gidebilir haddinuzi hududunuzu bilin
 • memomemo4 ay önce
  Laik devlette, özellikle belirli konumlardaki kişilerin daha özen göstermesi gerekir konuşmalarına. Laiklik , Demokrasi ve Özgür Düşünce olmadan o ülkeden bi .ok olmaz! Bu konuyu kahvehane tartışması seviyesine getirip dindar-dinsiz ayrımı yapmak caiz değildir :)
 • melih53melih534 ay önce
  herşeyden önce muhaliflerin hatta bizlerin muhalif yazılarını bile yayınlayan özgür düşünceye saygı duyan akit ten başka basın yok..ondan zaten talep çoğaldı akite.hele dilipak hocam..bilgi hazinesi bu kadar geniş bir yazar henüz yok..ve çok dürüst..mhp kökenli olduğum halde yıllardır dilipak hocayı okur dinlerim..burda sizi tanıdık hocam ..bazan zıt olduğumuz fikirler oldu ama sizi hep sevdik ..inandık samimiyetinize..
 • yazıYORUMyazıYORUM4 ay önce
  Din konuşulunca tüyleri diken diken olan insi şeytanlar aramızda, sanki din bilime ilime karşıymış gibi kendi kafalarında kurguladıkları din anlayışıyla dindarlara saldıran kindarlar, şu memlekete yaptığınız en büyük katkı oraya duraya diktiğiniz heykellerden ibaret. Ne bilimi ne ilimi? Ahlaktan edepten hayadan yoksunluğunuzu bilim acitasyonu yaparak Kemalist sapkınlıklarınızın arkasına sığınarak yıllarca bu millete dayattınız. Bu ülkedeki en yobaz den sabit fikirli en değiştirilez dogmaların kurucusu ve savunucusu Kemalist solak kesimdir. Tek yaptıkları şey eleştirip iftira atmaktır. Bunlar tüm insani ve İslami değerlere düşmanlığı vatana ve millete ihaneti muhaliflik diye bize yutturduklarını sanan ahmaklar topluluğu olduklarından bu memlekette azınlık olmaktan hiçbir zaman kurtulamayacaklar ve kinlerinden kurudup hasetlerinden çatlayacaklar.
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Cumhuriyet ve laiklik musluman birakmadi adi kaldi imam hatiler basortuler darbeler bunlar cumhuriyet rejiminde yasandi torpil adan kayirnayi sag sol catismayi bu renimle tanidik bir bankaci yazar bu senin isin deyil diyorsa sana sormazlarmi senin isinmi ali bey kendiliginden baslik atmadi bu bir sol dusunceli bir yazara hitaben kaleme almistir chp ,yide gordun en buyuk torpilerpkkt desdekcisi partiler kiyak yapisi bunu sol zihniyetde gorduk kusura bakmayin60 70 seneyi cumhuriyetciler yonetti batiya kul etti abd somurge etti
 • Şeref KazanŞeref Kazan4 ay önce
  SayınKarahasanoğluTürkiye gibi halkı müslüman ülkelerde, İnsanlar ya müslümandır veya azgın birİslam düşmanıdır. Mesela bankacı haram yiyerek sormuş suşi harammıdır diye ben harazadeyim herşeyi yiyorum demiyor
 • OzlemOzlem4 ay önce
  Muslumanlikta kadinlar hep ikinci planda.Bir kadin olarak bu hukumleri kabul etmiyorum. Neden sizin inandiginiz dinin kurallarina gore yasamak zorundayim . Bunu anlamis degilim. Laiklik kavrami uzerinde biraz dusunup ne kadar onemli oldugunu anlamaya calismanizi siddetle tavsiye ediyorum.
 • samisami4 ay önce
  ...Insan vicdanli ahlakli olsun ...
 • ŞaşkınŞaşkın4 ay önce
  Şu sıralarda bir kısım solak "Şarbon" diye yaygara kopartıyor! Bunları "asmak" üzere bir yazı kaleme alsanız. Zam geliyor, ilaç pahalanıyor diye haber yaptılar, ağızlarının payını verdiniz. Şimdi de Şarbon, gelde sinirlenme!
 • ekremekrem4 ay önce
  Ali ihsan beyin kıyaslama yeteneği çok güzel.Allah beynine kalemine güç versin.Akitin her haberinin her yazarının altında okuycu yorum yapabiliyor,fikrini paylaşabiliyor.birde sözcü cumhuriyet gibi gazetelerde habere köşe yazarının yazısına yorum yap.yapabilirsen eğer.okuyucuya böyle bir imkan vermiyorlar bizim solcu tosuncuklar.çünkü onlar her yazdığı doğru herkes kabulllenmek zorunda.yoruma tartışmaya kapalı.akit demokrattır.akit yiğittir.vesselam
 • sevil dogansevil dogan4 ay önce
  Ahlak,hukuk,adalet,vicdan gibi kavramlar evrenseldir.Bunlara sağlıklı beyin taşıyan her insan inanır....
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar4 ay önce
  Ali Karahasanoglu!Isin icinde soyle bir grift nokta da var: Tabiiki her zaman oldugu gibi burada da tartismanin iki tarafi var ,1-Ateistler,2-Allaha ve bir hesap gunune inananlar.:Hukugun ana ogesi olan adalet ve vicdan sozkonusu oldugu zaman(ki her sahada soz konusu) inanc meselesi bir entellektuel tartisma,birikim ve tercih olmaktan cikip bir yuzdeyuz zorunluluk ( alternatifsiz bir gerceklik) halini aliyor.Bu ince noktayi cogu insan kaciriyor.Cunku adalet ve vicdan kavramsallari baslangic itibariyla (zamanin baslangici veya bilincin ortaya cikmasi zamanindan itibaren) a priory olarak bir mutlak dogruyu,guzeli,iyiyi kabul eder ve geri kalan herseyi buna gore muhakeme eder. Bu gercekligin zorunlu mantiksal cikarimida sudur: Allah inancina ve bir hesap gunune inanmadan( yani a priory salt dogrulara,yanlislara,iyi ve kotuye inanmadan) adalet ve vicdan kavrami olamaz,bununda pratik sonucu olarak Tanri inanci tasimayan ve bir hesap gunune inanmayan insanlarin vicdanli ve adaletli olabilmeleri mumkun degil cunku bunu yapabilmeleri icin(adaletli ve vicdanli olabilmek icin) ellerinde doneleri yok.Dolayisiyla hakim kendi donelerini kendi yaratmak durumunda her olayda.Bununda adalet ve vicdanla yakindan uzaktan bir alakasi yoktur.Bu mantiksal zitligi farkeden ateistlerin zeki olanlari hemen Einsteinin gorecelik varsayimini sosyal bilimlere ve ozelde hukuga uygulayarak bu mantiksal cikmazi asmaya calismislardir,bu dejenerasyonun sonucundada modern ceza kanunlarinda absurd ve akil disi bozukluklar olusturulmustur ateist kanun koyucular tarafindan.( Ceza kanunlarindaki bir suctan dolayi bir yildan 30 yila kadar farklilasan cezalarin ongorulmesi ve takdirin hakime birakilmasi,ve bunun gibi binlerce discriminasyon ateist hukukcular tarafindan ceza kanunlarina kasti olarak sokulmus ,sonucta insan kayirmayi amac edinen (istedigin adami yok edip,istemedigini serbest birakmayi amaclayan)modern hukgun belkemigi olan absurd ve insanlik disi hukuk normlariniortaya cikarmislardir.Bu,ateist hukukcularin mantiksal bir cikmazdan kurtulmak icin uydurduklari gorecelik kuramini kullanirken dahada bir boka saplanmalari ile sona eren akil disi bir inatlasmanin ( Allahsizligin bir dine ,agir bir fanatizme donusmesi) sonucudur.
 • Sancar Sancar 4 ay önce
  İnancına, konuşmasına değil, yaşantısına bakın.Tüm müslüman alemi, avrupaya gitmek için canını denizlerde yollarda tehlikeye atıyor. Şevki Yılmaz, Kadir Mısıroğlu’nun Almanya ya kaçmış desem yayınlamazsınız şimdi. Neden müslümanlar müslümanlardan kaçıyor.Ülkemin insanları aihm e Avrupa’ya gidiyor. Dün bulgaristanda üç bakan kazada ölen 17 kişinin soruşturmasının selameti için istifa etti. İslamdan rahatsız olan yok, biz böyle konuşmalara değil, icraat görmek istiyoruz.
 • KatalanKatalan4 ay önce
  Kazan kazan yazısı olmuş.. ne yani yarın şeriat kuralları gelsin dese karşı çıkınca solcular ıslama karşı yine demene engel yok ki.. ayrıca hakim savcı nin musluman olma zorunluluğu mu var adamın ahiret inancı olmazsa yaptığı konuşma hava da kalır.. solcular İslam a mı karşı diye başlık atmak solculara olan bir karsitligin sonucudur.. o senin solcu dediğin insanlar cemaat e karşı kadrolaşma uyarısı yaptığında hayırlı cemaat denildi sırf söyleyen solcu diye.. sağı solu bırakıp bu insan doğru mu söylüyor acaba ne kastediyor diye dusunmek liyakat in kendisi değil midir..
 • Uğur KartalUğur Kartal4 ay önce
  1000 yıldır insanlık için hiçbirşey yapamamış bir topluluğun ona buna laf söyleyip,kendini seçilmişırkgibi görüp herkese bir isim takıp tepeden bakmasını anlamak zor.
 • Soldan soldanSoldan soldan4 ay önce
  Ali bey sizin solcularla ilgili ...
 • Yavuz TarıklıYavuz Tarıklı4 ay önce
  Allah razı olsun kardeşim, çok iyi yazmışsın, örneğin bu çiftlik bank dolandırıcılığının başındaki herif nasıl da solcu bir adamdı değil mi? Büyük dolandırıcılar gerçekten solculardan çıkıyor çiftlik bank'ta çok iyi gördük.
 • AraştırmacıAraştırmacı4 ay önce
  Hakimler tarafsız karar vermek zorunda da siz tarafsız karar verebildiklerine inanıyor musunuz?Ne yazık ki bu kanaat halk üzerinde yoktur.Beğenin ya da beğenmeyin adli yıl açılışına yargının üçüncü ayağı Baro neden katılamaz?Makul bir cevabı var mı?Adalet mi bu?Halkbank hadisesi hakkında sağ basın neden susar?
 • Uğur KartalUğur Kartal4 ay önce
  Ahlak din olmadan da var olabilir ama din ahlak olmadan varlığını sürdüremez.
 • RmznRmzn4 ay önce
  Sol cenahın bildiği tek şey "kılık kıyafet tören ziyafet" başka bir şey bilmez bunlar. Daha doğrusu cumhuriyeti kuranların bu ülkeye yaptıkları en büyük yatırımdır "KILIK KIYAFET TÖREN ZİYAFET" ilkesi. Bütün kanunları da haçlılardan aldık oh ne rahat yan gel yat. Son yıllarda özüne dönmeye çalışan hükümet ve devlet sistemimizin örf adet ve en önemlisi dini değerlerimiz üzerinden söylemleri illa ki dinsizleri rahatsız edecektir. Allah sonumuzu hayırlı günlere çıkartsın, zalimlere, soysuzlara, dinsizlere, adaletsizlere, bu ülkede bir daha mevki makam nasip etmesin Amin.
 • bankacıbankacı4 ay önce
  2018 yılında tartışılması gereken sağ sol değildir. Bilimdir, teknolojidir. Tabi bu konular böyle bir gazatenin böyle bir yazarının yazabileceği konular değildir. O yüzden çok ciddiye almıyorum bu yazdıklarınızı :)Ülkenin durumuna bakarsak, ne derece müslüman olduğunuzu ispat ediyorsunuz zaten. Sayın yazar, sizin ilgi alanınız diye soruyorum; müslümanlıktan söz edilmişken, suşi yemek dinimizce uygun mudur?
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Benim bir yorumcu istiramim kimse asli nesli ile ogunmesin sunu belirtiyim almanyada bir zabita park,da ucuretsiz arabalara ceza yazarken kendi haniminin arabasinada ceza yazmis bunu goren hanimi aksam kocasina soruyor bizim arabayi tanimadinmi diye.kocasi hic cekinmeden evet tanidim benim gorevimde herkes esittir bunun dini yasantisi sorgulanmiyor onaa verilen gorevi icra ediyor haksizlik,da etmiyor park parasi idedigi halde ceza yazmiyor lutfen cok afedersiniz biri insanin fitrati olmayan birsey yapsa bunu insan olan yapmaz yada bir hayvan sifati yakistirilir herkese selamlar daha faydali akli selim yorumlar bekliyok
 • SOLCULARDAN ADAMMI ÇIKTISOLCULARDAN ADAMMI ÇIKTI4 ay önce
  BU ÜLKEDE EN BÜYÜK SAHTEKARLAR, YALANCI, IFTIRACI,... AHLAKSIZLAR HEP SOL KESiMDEN, KAMALiST KESiMDEN ÇIKTIGINI KiM iNKAR EDEBiLiR. Bu zorbalar yıllarca Müslüman kesime bağnzcaç hazımsızca saldırdılar, utanmadan, sıkılmadan hala saldurmaya devam edşyorlar.
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Selam ve dua ileali hocam ben konu,nun basligi,ile baslayim ister solcu ister ataist ister fasist adina ne dersen bunu islami yasiyanda,da sorgulayabilirsin bir insan dusun fiziki yapisi ,kisi tahsiliysekendini ustun tutar otekinu ya bilgisiz insanlar kendine benziyeni secer kayirma olayi bizim icimizde var belkide kayiraninda,kayirdigindan beklentisi var halbuki insanin icindede vicdan denen bir kalp var olnemis,se bazen insan kendide olsa suclu benim der bir is arkadasim anlatmisti eski rus yonetiminde bir gorevli halka giyecek dagitirken kendi evine torpilli vermis.bunu goren kucuk oglubabasini sikayet etmis babam adaletli yiyecek dagitmiyor bizim eve daha fazla verdi diye ihbar etmis ve o cocugun heykelini dikmisler ornek oldu diye bizde birinin yanlisini soyle senin yedi sulaleni beller iste burda konusmaz diler ulkemde ne guzel bahari yazi yasardik simdi bize kustumu , neden acmaz oldu guller umitsiz olmayalim belki yakino guzel gunler
 • FurkanFurkan4 ay önce
  Allah Hsk Başkanı'ndan ve Yargıtay Başkanı'ndan razı olsun, istikâmetten ayırmasın. Bu akılsız solcuları da bildiği gibi yapsın.
 • Socuyum varmı ötesiSocuyum varmı ötesi4 ay önce
  Allah'a inansanızda inanmasanızda adıl olmak vicdan sahibi olmak ahlaklı olmak zorundasınız . Sayın yazar hala öğrenemedınız mi?? Bunun sağcısı solcusu yoktur . Ahlak girice dindarda olursunuz . Ama maalesef sağcı dediklerinizde bi dirhem insanlık olsa şekilde müslüman .. Sizde tutturmuşsunuz socu sağcı ayrımı ya bi etrafınıza bakın kaldımı insanlık önce kendi fikirlerinize bakın ..
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Anlaşılan en çok medeni kanundaki miras hukuku zorunuza gitmiş. Lakin gözden kaçırdığınız en önemli husus insanların yaşam biçimleri geniş aileden çekirdek aileye evrilmiştir. Erkeğe 2 kadına 1 pay verilmesinin gerekçeli koşulları bugünün yaşam biçiminde ne yazık ki yer almadığı gibi ana babaya bakan çocuklar da nedense ana-babanın kız çocukları olmaktadır. Erkek evlatlar baba parasıyla yanında elin kızıyla sefa sürüp (ana-babaya bakmayarak) kız evlatlar hem bakım işleriyle ilgilensin hem de senin aldığın payın yarısını alsın. Sonra da bunun adı adalet olsun.
 • Solcular dürüst olurSolcular dürüst olur4 ay önce
  İmran Öktem'in dediklerine aynen katılıyorum. .... Dini kullanıp çıkar elde edenlerin alayı sahtekardır
 • C. KöksalC. Köksal4 ay önce
  Bilim ve fen yolunu takip ederseniz adalet zaten sağlanır. Solcular bu yolu takip eder.
 • GökhanGökhan4 ay önce
  Bu ülke nüfusunun %90 ının müslüman olduğuna gerçekten inanıyor musunuz? Sokaklar, Allah’ın kitabındaki hükümleri beğenmeyen, beğenmediğini iki dudağının arasında belli belirsiz inkar kokulu sözcüklerle ifade eden ama müslümanım diyen insanlarla dolu. Bir toplum üstünde değişim sağlamak istiyorsanız bunun en etkin yönü hukuktur. Toplum, kendi bünyesine uymayan hukuk kurallarına tepki gösterse de bu kuralların bir kısmı ya da tamamı süreç içerisinde toplum tarafından benimsenecek ya da istenmemekle birlikte kanıksanacaktır. Laiklik adı altında altını çizerek söylemek gerekirse HRİSTİYAN toplum yaşantısı temelli( nasıl laiklikse) ve roma hukukuyla yoğrulmuş kanunlar bu topluma aydınlanacağı vaadiyle dayatılmıştır. Zamanımızda ise toplumda yaşayan insanlar herhangi bir şekilde önüne gelen bir durumda bir bu kanunlara bir de Allah’ın kitabındaki kanunlara bakıyor. Çatışma yaşanan durumlarda( Kuran ile mevcut kanunların uyuşmaması) karşısına 3 seçenek çıkıyor. Birincisi, ben Allah’ın emrine teslim oldum dönüşüm Allah’adır deyip Allah’ın kanununu kabul edip ve elinden geldiğince bu düzende Kuran kanunlarına uymaya çalışıyor. İkincisi durumda, artık ithal kanunun felsefesi ve hükmü kişi için yaşantı biçimi haline geldiğinden çatışma halinde Allah’ın kanununu, böyle hüküm mü olur bu ortaçağ geriliğidir gibi söylemlerle İNKAR yoluna gidiyor. 3. Durumda ise Allah’ın kanununu TAHRİF etmeye çalışarak kendi nefsini Allah’ın kanununa uyduracağına, Allah’ın kanununu, kendi nefsine uygun hale gelmiş ithal kanuna uydurmaya çalışıyor. Ben bu ülkede 2. Ve 3. Seçeneğin revaçta olduğunu düşünüyorum. Test etmek için yorumu okuyanlar kendinize sorabilirsiniz. Miras hukukuna ilişkin Erkeğe iki kadına bir hisseyi dönüş Allahadır diyerek kalben rahatsızlık duymadan kabul edecek miyim ve fiili olarak uygulayacak mıyım? Yoksa ortaçağ geriliği deyip inkar mı edeceğim, ya da devir şartlar değişti deyip kanunu nefsime mi uyduracağım? Bunun gibi Kuran da geçen ceza hukuku , borçlar hukuku( alışverişlerde şahit bulundurma ve yazma, faiz almanın yasak olması, faizsiz borç) medeni hukuk( evlilik, boşanma, yetimlerin durumu vs) gibi konularda inanç seçiminiz ne kendinize sorabilirsiniz? Yahut adaleti Allah için ayakta tutun ayetini nasıl değerlendireceksiniz?
 • Ayhan AltunAyhan Altun4 ay önce
  Yani üstaddiyorsun ki:roma hukuna ve kopenhak kriterlerine uygun olarak tarafsız hüküm verenlerde Kur"an a göre tarafsız hüküm verenler gibi Allah ın gölgesinde olacak.Tabi oldukları kanunlar "Kur"an ve sünnete uygun kanun teklifi yapmak suçtur"dese bile...

Günün Özeti