• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Karahasanoğlu
Ali Karahasanoğlu
TÜM YAZILARI

Her seçim öncesi, ya petrol bulunur, ya.. Seçim de yok ama!

22 Mayıs 2024
A


Ali Karahasanoğlu İletişim: [email protected]

 

Akıncı İHA’nın ilk uçuş testi yapıldığında, her yeni atağımızda itibarsızlaştırmak için tekrarladıkları, “Hah hah ha.. Ne zaman seçim yaklaşsa, ya petrol buluyoruz. Ya da büyük bir icatta bulunuyoruz.. İHA mı yaptık, güldürmeyin bizi” diyememişler, dalga geçememişlerdi..

Siyasi iktidarın, hemen her gün attığı devasa adımların, seçime endeksli olduğu bir algı idi..

Ve Akıncı İHA, tam da 2019 mahalli seçimlerinden 6 ay sonra, ilk test uçuşunu yapıyordu..

Test uçuşu yapıldığında, “emperyalizm karşıtlığı söylemi ile eline silah alan teröristleri bile savunan, Deniz Gezmiş’in “Go home” afişlerini bize satmaya kalkan Cumhuriyet’i.. Birgün’ü.. Sözcü’sü.. Akıncı İHA’yı haberleştirmişler miydi?

Hayır..

İki gün sonra İHA’yı, ‘hah hah ha.. Motoru yerli mi? motoru ithal olan İHA’yı mı yaptınız siz?” diye dalga geçmeye başlamışlar..

Akıncı kendisini geliştirirken, yerli motor için de dört koldan çalışılırken, soldan çarklı gazetecilerimiz Kanada’ya selam uçuruyorlardı: “Kameraları yollamayın.”

Evet, Kanada, İHA-SİHA’larda kullanılacak kameralar için, Türkiye’ye ambargo kararı alıyor, ama Türkiye’nin azmini kıramıyor, tam aksine, kamerada da yerli üretim başlıyordu.

Sonunda, Akıncı İHA başarıldı ve İran’ın saatlerce bulamadığı Cumhurbaşkanı’nın düşen helikopterini 2 saatte bulup, gösterdi mi?

Gösterdi..

Bekliyorsunuz ki, soldan çarklılar da..

Soldan çarklılarla yürüme kararı veren sözde muhafazakarlar da sevinsinler...

“Engellendi.. Engelledik. Ama başarıldı. Kendisini ispat etti, helal olsun” desinler..

İtalyan basını Akıncı İHA’ya hayranlığını yazıyor..

“Akıncı, düşman hatlarının gerisine gözetleme yapmak üzere gönderilen Osmanlı savaşçıları için kullanılan kelimedir. Ancak aynı zamanda, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ulaşılması çok zor bir alanda düşen helikopterinin enkazını tespit etmek konusunda önemli rol oynayan Türk İHA’sının modelinin de adı” bilgilendirmesi yapıyor..

Bizim Cumhuriyet, iki satır ile geçiştirmeye çalışıyor..

“Önümüzde seçim de yok ki.. Bu Akıncı İHA, böyle bir başarıya nasıl imza attı ki? niye attı ki?” diye donup kalıyorlar..

Sözcü gazetesi, ilk sayfasında hiç görmüyor..

Dünya basınında bile önemli yer bulan Akıncı İHA hakkında iki satırlık övgüyü esirgeyip, son sayfaya atıveriyor.

Bilimin zirvesine çıktığı imajı vermeye çalışan marksistlerin Birgün’ü, “Gerici eğitim”e yönelik hakaretlerini sürdürebilmek için, okurlarından Akıncı İHA’nın başarısını hepten gizliyor..

Avrupa-ABD merkezli basın kuruluşlarının övgüleri ile havalara uçacak değiliz..

Ama, istemeseler de, küçük küçük hakkı teslim etmek için gerçeğin ipuçlarını vermişler ise.. Biz de o haberleri size aktaralım:

ABD merkezli yayın kuruluşu CNN, “Türk insansız hava aracı, İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinin dağlık bölgesindeki ısı kaynağını tespit etti” diyerek, gerçeği kabulleniyor..

Associated Press (AP) İran’da düşen helikopterin enkazının bulunmasında, Akıncı’nın rolünü şöyle aktarıyor: “Bir Türk insansız hava aracı, kaza yerinin İran’ın kuzeybatısındaki bir dağın yamacında olduğunu belirtti.” 

Ulusalcı Sözcü, siz bu haberi gizlemek için kırk takla atın.

Emperyalizm karşıtlığı algısı oluşturmaya çalışan Cumhuriyet, Akıncı ile alay eden karikatürü yayınlayıp, “Helikopterin enkazını bulan Akıncı, enflasyonun sebebini de bulsa” diye aklınız sıra ironi yapın..

Yunan EPT News haber kanalı bile, “Türk insansız hava aracından ‘enkaz üzerinden’ video” başlığıyla hakkı teslim ediyor..

Patates-soğan fiyatları üzerinden iktidar değişikliği yaptırmaya kalkışanlar, CBS News’in “İşte Türk İHA’sının çektiği görüntüler” haberini de görüp, ders çıkarmıyorlar..

İtalyan AGI ajansı bile, gerçeğin gizlenemeyeceğini görüyor ve “Facianın yaşandığı alanı Türkiye’nin gönderdiği bir İHA tespit etti. Isı kaynağını belirleyen İHA, bu şekilde yardım ekiplerinin helikopterin yerini tespit etmelerine imkan sağladı” ifadelerini kullanıyor..

Sözcü gazetesinin sahipliğini yapan şirketin kurulu olduğu İsviçre’deki Almanca yayın yapan Tages-Anzeiger, “Olumsuz hava şartlarından dolayı çalışmaların zorlaşması nedeniyle Türk İHA’sı Akıncı, çalışmalara destek vermek üzere İran hava sahasında uçtu” diye haberini veriyor..

Hollandalı kamu yayıncısı NOS, “Bir Türk insansız hava aracı, gece yarısı termal kamera ile helikopterin yerini tespit etmeyi başardı” bilgisini veriyor..

Ana muhalefet partisinin eski genel başkanı ve son seçimde Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “350 milyar dolar temiz para buldum” dediği İngiltere’den mi soruyorsunuz..

Reuters, AA’nın X hesabındaki paylaşımına atıfta bulunuyor ve “Türkiye’ye ait insansız hava aracı, helikopterin enkazı olduğundan şüphelenilen bir ısı kaynağını tespit etti ve olası kaza yerinin koordinatlarını İranlı yetkililerle paylaştı” diyor..

İngiliz The Guardian gazetesinin internet sitesi, Reisi’nin arama çalışmalarını anlık paylaşırken, Akıncı İHA’ya ait görüntüleri yayınlıyor..

BBC, internet sitesi üzerinden, Akıncı İHA’nın İran’ın kuzeybatısındaki engebeli topografya üzerinde izlediği uçuş rotasını canlı paylaşıyor ve “Türk insansız hava aracının Reisi’yi arama rotası” başlığıyla, “bir Türk insansız hava aracı Reisi’nin helikopterinden ısı kaynağı tespit etti” diyor..

Şimdi toplanın solcular..

Kafa kafaya verin, Tayyip Erdoğan’ın aslında kendileri tarafından başbakan, cumhurbaşkanı yapıldığını, aslında kendileri olmasa Erdoğan’ın da bir başarı elde edemeyeceğini söyleyip, CHP ile kol kola girdikleri seçimde, boylarının ölçüsünü alan muhafazakarlar..

Said Nursi’yi överken, ittifak yaptıkları Cumhuriyet’in-Birgün’ün kendilerini nasıl yobaz ve gerici ilan ettiklerini görmezlikten gelen Yeni Asya’nın sözde Nurcuları..

Milliyetçilik iddiasındaki İyi Partililer..

Her ne kadar Akıncı üretilirken, Türkiye’deki tüm yenilikleri, gelişmeleri engellemek için cansiperane çalışmış olsanız da..

Sonuçta bu başarı, Türkiye’nin..

Yine saçma sapan iddialarla Tayyip Erdoğan’a saldırma hakkınızı kendinizde saklı tutarsınız..

Ama Akıncı İHA’nın dünya genelinde kabul gören bu başarısını, bir çift cümle ile takdir etseniz..

Bir cümle ile “helal olsun” deseniz..

Ağzınız mı eğilir?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

şüayıp

Sevgiden mahrum insandan vatan sevgisi beklenmez

H.Y.E

Evet Alı Bey. Çok haklı olarak serzenişte bulunuyorsunuz. Canım ülkemiz Türkiye'de işler hep böyle yürüyor. Onlar hep bilim bilim diyor, sadece bilimin borazanligini yapıyorlar. Geçmişte de böyle idi. Yetmişli yıllarda siyaset sahnesine iki yeni lider giriyordu. Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan. Bülent Ecevit, eski CHP 'ni ele geçirmiş, yenilikçi bir hava katmış,bilime açık hatta tek savunucusu rolüne bürünmüştü. Ama meslek olarak gazetecilikten geliyordu. Teknolojinin de bilimin de pratiğini yapacak kalitede bir adam değildi.Solcuydu.Laikti ve sekulerdi. Moderndi,Avrupaliydi. Amma Necmettin Erbakan ise teknokrat bir adamdı. Bilimi de teknolojiyi de iyi biliyor ve iyi kullanıyordu. Milletinin kalkınması için sanayileşmeyi çok çok gerekli gören birisiydi. Fakat bir kusuru vardı o da dindar (!) olmaktı. İşte yukarıda bahsettiğim gazeteler ve onlarda yazı yazan o zamanki kimselerce, Bülent Ecevit ilerici,ilimci Necmettin Erbakan ise gerici,yobazdi. Şimdi de geçmişten farklı değil. Baykar şirketler grubu Uzay teknolojisinde çağ atlıyor, ilimci,bilimci, ilerici (!) kimseler nal topluyor. Sonra da kenderini hep ulaşılmaz olarak görüyorlar. Bu da güzel ülkemin bir paradoksu
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23