• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Karahasanoğlu
Ali Karahasanoğlu
TÜM YAZILARI

Cumartesi anneleri İsrail için mi çalışıyor!

22 Ekim 2023
A


Ali Karahasanoğlu İletişim: [email protected]

Cumartesi anneleri 969. hafta gösterilerini yine sürdürmüşler.

Cumartesi annelerinin yaptıkları, neyin gösterisi?

1980’de darbecilerin gözaltında yok ettiği; kocaların-babaların-çocukların hesabının sorulması gösterisi!

Bu gösteri, daha daha neyin gösterisi?

CHP’nin (o tarihte SHP) koalisyon ortağı olduğu 1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetlere muhatap olan; eşlerin-annelerin-küçücük çocukların hesabının sorulması gösterisi!

“Haydi darbecilerden hesap soralım, anayasayı baştan aşağıya değiştirelim” deyince CHP’ye yapışıp, “Hayır asla, darbecilerin yaptığı anayasanın değiştirilmesine rızamız yok. Zaten bu meclis, anayasayı değiştirmek için seçmenden yetki almadı ki” diyenler, o darbecilerin yaptıkları anayasaya sıkı sıkıya sarılanlar, gerekçe olarak da “laiklik vazgeçilmezimizdir” diyenler, o darbecilerin gözaltında işkenceyle öldürdükleri çocuklarının-babalarının-eşlerinin hesabını, bugünkü Ak Partiden soruyorlar!

Cumartesi annelerini daha önce de eleştirmiştim. 

Ama eleştirimi bir dozda bırakıp,  “yakınlarını kaybetmişler” diyerek, yine de gösterilerini kısmen de olsa tolere etmeye çalışıyordum… 

“Zamanında CHP’den hesap sormamışlar, şimdi katillere seyircilik yapan CHP’ye oy verip, Ak Partiden hesabını sormaya çalışıyorlar, riyakârlıklarını gösteriyorlar, varsın göstersinler” diyerek, eleştirilerimi düşük dozda tutmaya çalışıyordum.

Gazze’de binlerce çocuk öldüğü bir dönemde, sivillerin cenaze sayısı 5000’e yaklaştığı bir dönemde, hastanelerin bombalandığı bir dönemde; Cumartesi anneleri yine 30 yıl 40 yıl önceki ölümlerin faillerini aramaya kalkıyorsa..

Türk polisini meşgul edecek şekilde ve dünya genelinde Türk polisini suçlamaya devam edecek açıklamalar yapıyorlarsa… 

“Bize gösteri yapma imkanı vermiyorlar” diyerek polisimizi dünyayı şikayet ediyorlarsa… “Türkiye’de gösteri yapma hakkı yok, gösteri yapan insanlar gözaltına alınıyor” şeklinde polisi tahkir edecek algı operasyonları yapıp, gösterilerine ara vermiyorlarsa… 

Kusura bakmasınlar, onlar “Çocuklarının-eşlerinin-hakkını aramıyorlar, bugünkü İsrail’in devam ettirdiği cinayetlerin üstünü örtmek için, Türk polisi ile çatışmaya kalkışıyorlar” derim.

İsrail, Gazze’de hastane bombalıyor, bir defasında 500 sivili öldürüyor. Ölenlerin çoğu çocuk ve kadın.. Ölenler 40 yıl önce 30 yıl önce değil daha bir hafta önce hayata gözlerini yummuş iseler, hatta ben bu yazıyı kaleme alırken, çocuklar ölmeye devam ediyorsa…

Cumartesi anneleri ise, gösterilerinde Gazze’ye tek bir atıf yapmadan, “Nerede benim 1980’de, darbecilerin işkencede öldürdüğü babam? Nerede benim,1992’de faili meçhul cinayete muhatap olan kocam” diyerek, Türkiye’nin göbeğinde gösteri yapıyorlarsa..

Açık konuşalım, dürüst konuşalım, “buna ne derler” biliyor musunuz?

“İsrail’deki cinayetlerin üstünü örtmek” derler!

“Dikkatleri Gazze’den başka yerlere çekmek için çırpınmak” derler!

“Emperyal güçlerin oyuncağı olmak” derler!

“İsrail’in, Amerika’nın gündemden düşüremediği Filistin’deki cinayetleri, 2 dakikalığına da olsa 5 dakikalığına da olsa, Türkiye gündeminden uzaklaştırmak için yapılan gösteriler” derler!

“Elimizde çiçek, kolumuzda kelepçe” diyerek gösteri yapmışlar.

İsrail’in cinayetlerini gözlerden kaçırmak için Türk polisine hakaret etmişler..

Son iki haftada 5000’e yakın sivilin öldüğü Filistin’deki insanlarla dayanışma yapacaklarına..

30 yıl önce kaybettikleri yakınlarını, Filistinliler yerine gündeme sokmak  için, şu ahlaksızca açıklamaları yapıyorlar:

“Arkadaşlarımız yine hukuksuz bir şekilde İstiklal Caddesi’nde yürürken ablukaya alındılar. Önlerine çekilen gözaltı aracı ile dışarıdan tamamen izole edildiler. Kalkanlar yetmedi, bu sefer arkadaşlarımız gözaltı araçlarıyla ablukaya alındı.”

İnsanların füzelerle hastane içinde vurulduğu bir dönemde, böyle bir açıklama yapmak, nasıl bir vicdansızlıktır, nasıl bir gündem değiştirme operasyonudur?

Kocalarınızın, babalarınızın, çocuklarınızın hesabını darbecilerden soramamışsınız.

Şimdi kötülemeye/suçlamaya çalıştığınız Ak Parti iktidarı, darbecileri 30 yıl sonra sanık sandalyesine oturtturmuş.. Darbeciler sanık sandalyesine oturtulurken, “Olamaz, 30 yıl sonra yargılama yapılamaz” diye itiraz etmişsiniz, itiraz etmemiş olsanız bile itiraz edenlerle kol kola girmişsiniz. Tayyip Erdoğan o darbecileri hem sanık sandalyesine oturttturmuş, hem de mahkum ettirmiş.. Bir küçük teşekkürü Tayyip Erdoğan’a çok görmüşsünüz.

1991’de koalisyon ortağı olan CHP; bırakın önceki yıllarda darbecilerin öldürdüğü insanların hesabını sormayı, bir de kendi iktidarı döneminde binlerce faili meçhul cinayete seyirci kalmış.

1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerin de bir kısmını, Ak Parti iktidarı takip edip katillerden hesabını sormuş..

Yine de Cumartesi anneleri, darbecilere/CHP’lilere göstermedikleri protestoları, şimdi Ak Parti iktidarı dönemindeki yöneticilere, hem de hiç sektirmeden, her hafta tekrarlamayı büyük bir görev addediyorlar!

“Abluka içinde yaşananlara hiç kimse tanıklık edemiyor” diyorlar! Sanıyoruz ki Gazze’den bahsediyorlar!

“Endişeliyiz” diyorlar..

Zannediyoruz ki hastanedeki çocuklardan bahsediyorlar.

Açıklamanın sonrasını okuyunca öğreniyoruz ki onların derdi ne Gazze imiş, ne de hastanedeki çocuklar.

Onlar anayasasına gövdeleri ile siper oldukları darbecilerin öldürdüğü kocalarının/eşlerinin/çocuklarının gösterisini yapıyorlarmış..

“Endişe duydukları”; hastanedeki Gazzeli çocuklar değil, oy verdikleri CHP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemde öldürülen çocuklarından/ eşlerinden sonra, şimdi kendilerine bir kötülük gelmesi imiş..

“969’uncu buluşmamızda 26 kişi, AYM kararlarına rağmen bir kez daha kelepçelenerek gözaltına alındı. Destek için gelenlerin arkadaşlarımızla buluşmaları engellendi” diyorlar.

Gazze’de çocuklar ölüyor onlar İstanbul’da 40 yıl önce ölenlerin hesabını Ak Partiden sormaya kalkıyorlar!

Bugün ölenleri değil, 40 yıl önce ölenleri toplumun gündemine sokmaya çalışıyorlar!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yol gözükmüş

Insani öldür sahip çıkan ailesi hain . And olsun yaptiklariniz size yapılacak asya çöllerine süpürülmeniz yakındır ne mutlu Çin im Diyeceksiniz

Veli

Filistin ane ler çocukları için neyi arıyor hainlik yapmasınlar güçlü israil e tuzak yapıyorlar hamas terörlü akit yayın organı nereye çardak fare gbi israil den kaçıyorlar
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23