Bunu da söylettiniz bana: “Atatürk’ün 434. maddesini istiyorum!”

28 Ağustos 2018 Salı

İtalyan Ceza Kanunu tercüme edilerek, 1926’da Türk Ceza Kanunu yürürlüğe girdi.

Atatürk Türkiye’sinde, İtalya’dan tercüme olan Türk Ceza Kanunu’nun 434. maddesi, şu şekilde idi:

“Madde 434 -            

Kaçırılan kız veya kadın hakkında nikah vukubulup ta on sekiz yaşını bitirmiş ise kendisinin ve bitirmemiş ise velisinin, velisi olmadığı takdirde hakimin izniyle kendisinin, davadan feragat ile hukuku umumiye davası ve hüküm sadr olmuş ise cezanın infazı tecil olunur.”

Madde, evlenip, cezanın infazını tecil ettirip, sonra boşanmaya kalkan uyanık erkekleri de düşünmüş..

İkinci fıkrada da, onlara şöyle bir set çekmiş:

“Müruru zaman haddine kadar erkek tarafından haksız olarak vukua getirilmiş bir sebeple talaka hüküm lahik olduğu takdirde takibat tekrar edilir. Evvelce hüküm sudur etmiş ise infaz olunur.”

Kısaca söyleyelim..

Küçük yaşta bir kızı kaçırdınız.. Resmi nikah kıyarsanız, kızı kaçırmanızdan kaynaklı ceza davasında verilecek ceza uygulanmıyor..

Ama, cezanın uygulanmamasına karar verilince, boşarsanız..

Verilen ceza infaz ediliyor..

Böylece, küçük yaşta kızları kaçırma, onlarla resmi nikah olmadan birliktelik yaşamak yine suç kalmaya devam ediyor..

Ama toplumun gerçeklerine de saygılı davranılıyor.

Kötü niyet yok ise.. Kızı kullanıp, kenara atma şeklinde bir art niyet yok ise.. 

Amaç evlenmek ise, ceza erteleniyor..

434. madde, Atatürk henüz hayatta iken, 1936’da küçük bir değişikliğe uğruyor..

“Kaçırma”nın yanına “alıkonma” da ekleniyor...

Daha önemlisi; 1926’da kabul edilen maddenin ilk halinde, küçük yaştaki kişi ile dini nikahlı yaşama halinde, kocaya ceza verilmemesi için, iki şart gerekir iken.. Yani küçük ile sonradan resmi nikah kıyılması ve küçüğün şikayetçi olmaması aranır iken..

Yeni düzenlemede, sadece resmi nikah kıymak, cezanın çektirilmemesi için yeterli kabul ediliyor..

Düzenleme mantıklı mı?

Günün şartlarına göre, mantıklı..

“Madem taraflar evlenmişler.. Taraflardan birisi şu yaşta imiş, bu yaşta imiş, artık kurcalamanın da bir alemi yok!” diye düşünülmüş.. Ve küçükler üzerinden cinsel istismar yasaklandığı gibi, evlilik amaçlı, cebir olmaksızın yaşananlar da, nikahın kıyılması ile birlikte, cezayı ertelettirmiş..

Atatürk’ün Batı’dan ithal ettiği kanunlar çerçevesinde kabul edilen ve yıllarca uygulanan bu düzenleme, tam da AK Parti iktidara geldiğinde..

Anayasa Mahkemesi’nin önündeki bir davada..

Şöyle bir iddia ile gündeme gelmiş:

“Efendim, kanunda erkek kızı kaçırmış ise, sonrasında onunla evlenmiş ise, cezanın tecil edileceği yazılmış. Ama, bir kadın, küçük bir erkeği kaçırırsa, onunla evlense bile, cezanın tecil edileceği yazılmamış!”

Vay canına sayın seyirciler..

Ne dersiniz şimdi siz buna?

Toplanın koca koca adamlar..

Toplanın, dağılın.. Toplanın dağılın..

Nasıl çözeceksiniz bu çelişkiyi, kara kara düşünün!

Hani bu iddiayı gündemimize sokanlara sorsaydık: 

“Türkiye şartlarında, her adliye yetki alanında, kız kaçıran veya küçük yaştaki kızla dini nikah kıyan 50-60 erkekle karşılaşabiliriz.. Ama küçük yaşta erkek kaçıran kaç kadın gösterebilirsiniz bize?”

Ne derlerdi acaba?

“Tek derdimiz keşke bu olsaydı..” deyip, maksatları üzüm yemek ise, çözümünü de gösterelim..

TBMM iki saniyede bir değişiklik yapıp,  434. maddedeki  “Kaçırılan kız veya kadın” ifadesi yerine.. “Kaçırılan kız veya kadın ya da erkek” ifadesini koyardı..

Olay biterdi.

Ama maksat bağcıyı dövmek olunca..

Kemalist geçinenlerin derdi, dindarları dövmek olunca..

Atatürkçülük adına tepemizde boza pişirenler..

Kanunda erkek kızı kıçarırsa ve sonra evlenirse cezası tecil ediliyor, kadın erkeği kaçırırsa tecil edilmiyor. Bu durum Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır” diyerek karşımıza dikildiler..

Ve.. Atatürk’ün ceza kanunu maddesinin, anayasaya aykırı olduğunu ileri sürerek iptal ettirdiler..

Hani, “Vay Atatürk düşmanları vay” diyesim geliyor ama..

İptal etmişler bir defa..

Artık bundan sonra, ne dersem, fayda etmez..

Bunların adetidir.. Atatürk’ün maddesini, “kadın-erkek eşitliğine aykırıdır” diye mahkum da ederler..

İşlerine gelirse, Atatürk’ün kendisini de mahkum ederler..

Bakmayın siz bunların, “Atatürk kadınlara şu hakkı verdi.. Bu hakkı verdi” şeklindeki anlatımlarına..

Böyle bir fırsat ellerine geçtiğinde, Atatürk’ü de, kadın düşmanı ilan ediverirler.. 

Anayasa Mahkemesi’nin 2001/478 esas ve 2004/38 karar sayılı, 25.3.2004 tarihli kararı ile, bu ilanı yapmışlar da zaten..

“TCK’daki 434. madde düzenlemesi, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır” kararını verdirmişler..

Sonra ne olmuş?

Tıpkı zina yasasındaki gibi..

AK Parti’nin iktidara henüz gelmesinden bilsitifade..

Feministler, sözde kadın hakları savunucuları, gerçekte ise aile düşmanları, “Siz bu işleri çok iyi bilmezsiniz. Bu kanunu, Anayasa’nın iptal kararına uygun şekilde biz düzenleyelim” demişler..

Ve maddedeki, “Evlenme halinde cezanın tecil olunacağı, sonrasında boşanma olursa, cezanın çektirileceği”ne ilişkin düzenleme yok edilmiş..

Dolayısı ile..

17 yaşındaki bir kız ile erkek tamamen evlenme amacı ile kendi aralarında düğünlerini yapmış, dini nikahlarını kıymış olsalar bile..

Sonrasında taraflardan birisinin şikayeti üzerine..

Yaşları yeterli olduğunda, resmi nikahlarını da kıymış olsalar bile.. 

Taraflar cezalandırılıyor..

Veya..

15 yaşını doldurmamış kız veya erkek ile evlenen kişi..

Şikayete de gerek olmaksızın..

Kamu davası açılarak, cezalandırılıyor.

Taraflar şu kadar yıldır evli imişler. Üç-beş çocukları varmış. Boşanmayı zinhar düşünmüyorlarmış.. Kimse kimseyi istismar etmemiş.. 

Bunların hiçbirisini dinlemez hakim..

“Kanun böyle diyor” der ve mahkumiyeti basar..

Koca gider hapishaneye..

Evdeki hanım ne yapsın?

Devlete ne? Ne yaparsa yapsın.. 

2018 Türkiye’sine yakışmayan bu saçmalığa, artık son verilsin..

1926 Türkiye’sinde bile adil bir çıkış yolu bulunmuş sorun, çözümsüzlüğe mahkum olmasın!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AdaletAdalet4 ay önce
  ... biraz insan olun ya
 • MertMert4 ay önce
  Cezaların asıl işlevi caydiriciliktir. Verilen ceza yüzünden mağdur olacakları korumak gibi bir yaklaşımı dikkate alırsanız karısını döven erkekleri de koruyacak bir düzenleme yapmanız icabeder. Malum dayakçı koca içeri girince ailesi ortada kalıyor.
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Bunca yorumcu icinde insafli bende soyle dusunuyom diyene rastlamak nadir birsey begenmeyene buyur kardesim varsa bildigin birde senden gorelim bunca zamana yazik deyilmi bu ulke insani bizim deyilmi varsa guzel bir sozun devamlida soyluyoruz fakat herkesi kendi gibi saniyor
 • cemil barutcemil barut4 ay önce
  Dolar Benzin Mazot ...
 • Mehmet CoşkunMehmet Coşkun4 ay önce
  Gundem cokta kardesim onlari yazacak yurek yok...
 • sancarsancar4 ay önce
  ali bey; kanun var, yapmıyacaklar. biri çıksa deseki " yapmayacaktınız, baba hapiste anne evde çocuklar mağdur anlamam; babalığı anneliği çocukları kullanıyorlar, babalığın Anneliğin istismarına göz yummam "
 • MemoMemo4 ay önce
  Minimum yaş sınırlaması nedir bahsettiğiniz Allah kanunlarında?
 • hercaihercai4 ay önce
  SERTAN T, ... Silivri miliivri! Orasi nere? Orasi VATAN HAINLERININ YATTIGI YER!
 • melih53melih534 ay önce
  sayın hocamgündemmi yok..memlekette özellikle emekliler işçi emeklileri yarın ne yapacaz umutsuzluğunda..siz 18 yaş altı için zeminmi hazırlıyorsunuz..rızasıyla falan..boşverin hocam bunun sonunu getiremezsiniz..neden bu kız çocuklarımız için illa eğitim görmesi lazım diye feryat etmiyorsunuz.iyi eğitim alsınki güçlü olsun kız çocuklarımız..nerdeee zemin yaratma havası var havada***boşverin hocam..ciddi yazılar lütfen..gündem çok ...
 • sarpersarper4 ay önce
  Ülkede başka sorun yok herhalde...
 • Çocuk onlar, çocuk!Çocuk onlar, çocuk!4 ay önce
  .. Asıl toplumsal baskıyla 14-15 yaşında evlenenler farkında olmasalar da mağdur oluyorlar. Çoluğa çocuğa karışmışlar, artık ondan iyi bir hayatın hayalini bile kuramazken elbette şikayetçi olmayacaklar. Ceza kanunlarında temel amaç, suçluya ceza vermek değil, suçu engellemektir avukat bey. 18 yaşından küçük herkes de sizin belirttiğiniz gibi "yaşı küçük kişi" değil, ÇOCUKTUR. Bırakın çocukluklarını yaşasınlar, iyi bir eğitim alsınlar, başka seçenekleri olsun. 18 yaşını beklemek ve o yaştaki kararlara saygı duymak niye bu kadar zor geliyor? Niye illa ki çocukları evlendirmeyi bu kadar önemsiyorsunuz? ...
 • DüzgünDüzgün4 ay önce
  internette bu konuyla alakalı çok güzel bir yazı görmüştüm.bi tane şarkıcı zat kendisi karısını aldatmıştı hemde 16 yaşında bşr tane kızla.kız ilk ilişkisini 16 yaşındayken bu adamla yaşamıştı.şimdi modern geçinen bunlar vatan aşkıyla yanan o hakimler kadın hakları için canını veren o savcılar o polisler anadolunun en ücra yerinde evlenen bu gençleri buluyorda bütün türkiyenin gözü önünde olan bu layı neden görmedi.üstelik onların yaptığıyla bi yuvayı yıktılar.neden buna bakmadılar.çünkü onların derdi bu değil.benim mezun olduğum lisede okuduğum üniversitede ne rezaletler var bunu neden görmüyorlar.Allah aşkına parklara.deniz kenarlarına bakınher ağacın dibi her çalının dibi ayrı bir yatak odası bildiğiniz erhane bu neden görmüyorlarÇünkü bunalar için zina modernlik uygarlık çagdaşlık iiareti..
 • ZeynepZeynep4 ay önce
  Allahın kanunlarinı bırakıpta batının kanunlarını matahmış gibi dayatan zihniyet. Bunların kanunlarınıda beğenmeyip değiştiren feminist insandan uzak zihniyet. Dünyanın hiçbir yerinde 18 yaş altında evlendiği için eşi sevdiği çocuklarının babası hapse atılan ve birde tecavüzcü damgası yiyen bir topluluk yoktur bizden başka. Bunu yapmalarındaki tek neden gençler birbirleriyle düşsün kalksın ahlaksızlık alsın başını gitsin. Gayri meşru çocuklar çoğalsın. Ve bunun getirdiği yıkımlar olsun. Ama Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vessellemin sünneti olan evlilik gerçekleşmesin. Allahualem. Rabbim bu millete Allah kanunlarıyla idare edilme bahtiyarlığını en kısa zamanda nasip ve müyesser kılsın.
 • hasanhasan4 ay önce
  Aynı kanâetteyim...Zinâ ve isrâf milletimizi mahvetmeden âcilen yasaklanmalı..! Vesselâm...
 • eminemin4 ay önce
  kemalistler şu sıra ceza kanunundaki cumhurbaşkanına hakaret suçundan muzdarip görünüyor. halbuki aynı yasa M.Kemal dönemindeki Ceza Kanununun 158. maddesinde geçiyordu:"Reisicumhura muvacehesinde hakaret ve sövme fiillerini işleyenler üç seneden aşağı olmamak üzere ağır hapis cezası ile cezalandırılır.Hakaret ve sövme Reisicumhurun gıyabında vaki olmuş ise faili, bir seneden üç seneye kadar hapis olunur.Suçun, neşir vasıtalarından biri ile işlenmesi halinde ceza üçte birden yarıya kadar artırılır." görüldüğü gibi M.Kemal döneminde de cumhrbaşkanına hakaret suçtu. M.Kemal öldükten ve CHP iktidardan düştükten sonra da 5816 sayılı kanunu getirerek M.Kemal hakkında süresiz koruma kanunu(!) çıkardılar. Kanunu yazan kişi Ernest Hirsch isimli yahudi
 • SERTAN TSERTAN T4 ay önce
  Yahu arkadaşım 1930 lu yıllarda Türkiye Cumhuriyetinin Nufüsü 12 milyondu. 12 milyon insanın çoğunluğu köylü kesimdi. Şuan bile köylük kesimde şehir hayatından uzak modernize olamamış aileler çocuklarını 14 15 yaşında evlendirmektedir. Nasıl bu dönemde kara cahillerin nüfusu fazla ise o tarihlerde de fazlaydı. Nasıl şuan 10 yaşında çocukla evlenmek caizdir diyen hoca var ise o dönemde de vardı. Sen 1930 lu yıllar ile 2018 yılını nasıl kıyaslamaya çalışıyorsun ....
 • ŞaşkınŞaşkın4 ay önce
  Ülkenin gözardı edilen en güncel konusunu gündeme taşıdığınız için teşekkür ederiz. Ekonomi gibi, dış politika gibi, İdlib gibi... "Sanal" sorunlardan bıkmıştık!
 • ihsihs4 ay önce
  Hocam siz ne derseniz deyin, at gözlüğü takmış kimselerin görüşü değişmiyor. Rahmi Gür isimli yorumcunun yorumu da bunu ispatlıyor. Umarım adaleti tesis etmekle görevli olanlar, art niyetli ve at gözlüğü takmış olanların değilde toplum vicdanının sesine kulak verir, önerilerinizi dikkate alırlar.
 • OO4 ay önce
  Akp iktidar ve hala başkaları suçlu! Yapmayın Allah aşkına...Direksiyon kimin elinde ise arabayı o sürer. Akp başkalarının söeri ile hareket ediyorsa neden mazlum kadın,bebek,hasta ve yaşlılar serbst kalsın diyenlere kulak tıkıyor. Ölenlerin cenazelerine hoca verilmiyor?..
 • AHMET AHMET 4 ay önce
  Hocam siz rahmi gür beye bakmayın aynen devam açık söylüyorum ben oyumu ehveni şer diyerek ak partiye veriririm ancak ak partinin en iyi dost muhalifi de benim evindeki malı çalan hırsız mustafa kemalden bile kötü kanun çıkaran elbet ettiğini er geç düzeltecektir. Büyük yaştakilerle ilgili vakalar esas azdır ve o konu ile ilgili düzenlemede yapılabilir.Dinimizde hükmen 15 yaşında akil baliğ kabul edilir. Daha önce akil baliğ olanlarda mahkeme kararı tıp heyet kararı ile belirlenebilir.14 yaşında bir uzman çavuşa kaçıp mutlu mesut yaşarken bir işgüzar doktor yüzünden hapis olayını unutmayalım.
 • AkınAkın4 ay önce
  Sayın Rahmi Gür bey, 3-5 tane birbirine denk 17 yaşındaki aşık çift mi dedin? şaka yapıyorsun sanırım. TÜİK verilerine göre, 2006-2016 arası 10 yılda 482 bin 908 tane 18 yaş altında kız evlenmiş. bunların çoğunun 60 yaşında adam ve 8 yaşında kız çocuğu olduğunu mu sanıyorsun. devlet şu an bu evliliklerin hepsini cinsel istismar sayıyor, yakalayabildiği kocaları hapse atıyor. bu büyük bir zulümdür. Allah-ın nikah dediğine cinsel istismar denemez. 60 yaşında adam 8 yaşında kız meselesine de çok kolay çözüm bulunur. kız küçükse yaş farkı şu kadarı geçemez, geçerse cezası şudur denir, olur biter. böylece 3-5 tane büyük erkek ile küçük kız evliliğini engellemek için yüz binlerce nikah feda edilmemiş olur.
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Selam ve dua ile sayin hocam bir cok kanunda degisiklik olsun cunku zorlastirmayin kolaylastirin deniyor Allahin emirlerinde degisiklik yapanlar neden batidan alinan kanunlar bu zamana cevap veremiyorsa orta yolu bulmali hen neden avrupa kanunlari cezayi uygulayan turk hakimleri kanun avrupa hic avrupanin turkiyeden aldiklari kanun varmi varsa oda muzik aletidir insanin kendini kulladirma pisikolojisi istemeden fedakarlik etmek kendinden cok karsi tarafa deger vermek sen kendinden cok avrupaya deger verirsen oda sana emir verir
 • mehmet Kılıçmehmet Kılıç4 ay önce
  Rahmi isimli müfteri yorumcuya.. mahkemelerde şu an yüzlerce örnek var. hepsi karıkoca olarak "Biz evliyiz. çocuklarımız var" diyor. Buna rağmen erkek hapse gidiyor.. Peki, müfteri Rahmi bir tane, 10 yaşındaki kızı rızası dışında kirleten ve cezadan kurtulmak için evlenen birisini göstersin.. Kaldı ki o duumda olanı da mahkeme "ben kızın isteği olduğuna inanmıyorum" der,. cezayı yine basar.. Mahkemenin elinde bu.. Ama yorumcu rahmiye sorarsanız, küçükler gezsin, oynaşsın. ama evlenmesin. Bunu istiyorlar..
 • ENGİN CANENGİN CAN4 ay önce
  ...AMA ATATURKUN GENÇ YAŞTA EVLENME HAKKINDAKİ GÖRUŞU DAHA ÖNEMLİDİR CEZA KANUNUN O MADDESİNDE.HAYATI BOYUNCA BUNU ANLATMIŞTIR. ANLAYANA TABİ
 • GuSelGuSel4 ay önce
  Eline sağlık güzel kardeşim, söylemek istediklerimize tercüman oldun.
 • UykucuUykucu4 ay önce
  Kiymetli kardesim,S.A.Temiz vicdanina, hukukcu ve gazeteci kimligine bir sorum var.Kendi oz kizina tecavuz eden bir adam, iyi hal! indirimi ile mukafatlandirilip, yurt disi yasagi da konulmayarak yurt disina kacisina sebeb olan mahkeme hakkinda bakan, muavini ve/veya hsyk bir idari islem yapmis mi?
 • Rahmi GürRahmi Gür4 ay önce
  Muhterem hocam Allah razı olsun çok güzel yazıyorsunuz da niye olayı sadece ve sadece ....

Günün Özeti