Barış isteyen iki siyasetçi!

08 Eylül 2018 Cumartesi

Dün “Barış istiyoruz” diyen iki farklı siyasetçiye şahit olduk. 

Birisi şovmen Sırrı Süreyya Önder..

Yargılandığı davada hakim sormuş: 

“Son sözün nedir” diye..

O şovunu yapmış.. 

“Barış” demiş..

Sınır ötesinden gelip, askerimizi polisimizi vuranlara tek itirazda bulunmadan, her zamanki gibi yine suçu devlete yükleyip, çağrıda bulunuyordu; “Barış istiyoruz” diye..

Biz, “PKK saldırmasın, barış çoktan gelmiş olur” desek de, onlar yüzümüze karşı “Barış”, arkalarını döndüklerinde ise “Savaşa devam” diyorlardı..

Bu sahtekar “barışçı”nın yanı sıra..

Dün barış isteyen bir siyasetçi daha vardı.

Tam da, sahtekar barışçıların “diktatör” ilan ettikleri, “savaşçı” ilan ettikleri bir isim: “Tayyip Erdoğan..”

Rusya Devlet Başkanı Putin’in ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin karşısında, çok net bir söylemle, “Barış istiyoruz” dedi..

Muhatabı olan iki liderin de topu taca atma numaralarına rağmen, “barış”ta nasıl da ısrar etti..

İdlib’e yerleşmiş olan, velev ki silahlı unsurlar olsun.. Bulundukları bölgede katliam yapmadıktan sonra. Orda zulüm niteliğinde uygulamalara imza atmadıktan sonra..

Sırf “Ben hakimiyetimi göstereceğim” mantığı ile İdlib’e saldırmak isteyenlere karşı, Türkiye Cumhurbaşkanı “Savaştan kimseye fayda yok, barış istiyoruz” dedi.

Daha açık ve kendi ifadesi ile, “Ateşkes ilan edilmeli” dedi.

Kimin barıştan yana, kimin savaştan yana olduğu hemen ortaya çıktı..

Savaştan yana olanlar, hemen bir mazeret buldular..

Putin dedi ki: “Burda diğer taraflar yok ki!” 

Putin’in bu bahanesine karşı olarak da..

Tayyip Erdoğan, barıştan yana olduğunu bir hamle daha yaparak gösterdi:

“O zaman biz burda olan taraflar olarak, onlara da ‘ateşkes çağrısı’ yapalım!”

Barış, böyle istenir..

Barış isteği işte böyle dillendirilir..

Ama..

Karşımızdakiler savaştan yana oldukları için..

Bir netice çıkmadı..

Tekrar karşı mazeretler ürettiler..

“İdlib’te silahlı unsurlar var, onların bölgedeki varlığına sessiz mi kalacağız” diyerek sureti haktan göründüler..

8 yıldır iç savaş yaşayan Suriye’de, silahlı unsurların orada burada varlık göstermesinden rahatsız olduklarını açıkladılar..

Ben bekledim ki..

Tayyip Erdoğan bir atak daha yapsın..

“Madem merkezi yönetim dışında tüm silahlı unsurların tasfiyesini amaçlıyorsunuz.. O zaman, Kobani’deki silahlı unsur PYD’ye de operasyon düzenleyin. Münbiç’te de, PYD’yi bölgeden kovmak için harekat başlatın..”

Bekledim ama..

Başkan, “O kadar da uzun boylu değil” diye düşünmüş olmalı ki..

Böyle bir çıkışı, bir sonraki toplantıya erteledi..

Türkiye’deki Sırrı Süreyya’cılar, benim açığımı buldukları zannı ile hemen çıkışacaklar: 

“Nasıl ki Suriye, İdlib’te silahlı unsurlara karşı operasyon düzenliyorsa.. Ve Tayyip Erdoğan merkezi hükümetin bu operasyonuna karşı çıkıyorsa.. Tutarlı olmak için.. Tayyip Erdoğan’ın, PKK’ya karşı operasyonlarını da sonlandırması gerekir.. Türkiye yapınca hak da.. Suriye yapınca hak değil mi?”

Yaşanılanları hatırlamasak..

Biz de bu sahtekar barışçılara hak verebilirdik.

Ama..

2011-2013 dönemindeki.. Hatta 2015’e kadar uzayan dönemdeki çözüm sürecini bilen insanlar..

Tayyip Erdoğan’ın, İdlib’te önerdiği çözümün aynısını..

Türkiye’de PKK’lılara sunduğunu hatırlayacaklardır..

PKK’lılara, “Bırakın silahlarınızı.. Çıkın sınır dışına.. Bizim de gözümüz görmesin sizi.. Tek şart: Silahınızı bırakmanız.. Sınır dışına çıkmış olmanız..” dedi..

Şimdi İdlib’te de, ordaki silahlı unsurlara, “Silahlarınızı bırakın, İdlib’ten ayrılın” önerisi eşliğinde, “ateşkes ilanı”nı savunuyor Erdoğan..

Yani..

Kan akmasın.. 

Siviller ölmesin..

Örgüt üyelerine de, ellerindeki silahları bırakma şansı tanınsın istiyor..

Ama maalesef..

Özellikle Putin tarafından, bu öneri olumlu karşılık bulmuyor..

O Putin ki..

PYD’yi..

Hatta PKK’yı, terör örgütü olarak kabul etmiyor.. Moskova’da bunların şube açmalarına izin veriyor..

“PYD ve PKK terör örgütü değil.. Onlar Suriye’de merkezi hükümetin otoritesiini zedelemiyor.. Ama İdlib’teki başka gruplardan silahlı unsurlar, Suriye’deki merkezi yönetimin otoritesini zedeliyor” diyor..

Tam bir ikircikli tavırla, tıynetini ispatlamış oluyor..

Bu noktada, dünkü Tahran buluşmasına benim bir itirazım da var..

Acıklı bir tablo ile karşı karşıyayız..

Suriye, halkı Müslüman bir ülke.. 

İran, halkı farklı mezhepten de olsa, Müslüman bir ülke..

Türkiye, büyük çoğunluğu ile Müslüman bir ülke..

Ama bu ülkeler..

Sorunlarını çözmek için..

Elin Hristiyanı, Rusya’nın Putin’ini de aralarına almak zorunda kalıyorlar..

Şu veya bu gerekçe ile..

Müslüman olmayan bir ülkenin devlet başkanı..

Halkı Müslüman olan ülkelerin çözeceği bir konuda, adeta taraf gibi masaya oturuyor..

Bu tablo, bir Müslüman olarak benim içimi acıtıyor..

Ve sonuçta da gördüğümüz o ki..

Özellikle Putin’in tavrı sebebi ile..

Dün İdlib konusu net bir çözüme kavuşturulmadan, soyut açıklamalarla geçiştiriliyor..

Bundan sonrası..

Rusya’nın keyfine kalmış oluyor..

4 gün önceki saldırıları tekrarlayabilir..

İdlib’teki sivil halkın katliama maruz kalmasına yol açacak işaret fişeğini atabilir..

Ve maalesef..

Müslümanlar da, bu gelişmeleri seyretmek zorunda kalabilir..

Yazık ki, binlerce yazık!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Sence barış nedir .?Sence barış nedir .?4 ay önce
 • SabriSabri4 ay önce
  Ekonomi ile Tahran zirvesi ...
 • SabriSabri4 ay önce
  Öso silahsız masum çocukları yaşlıları kadınları mı öldürdü..pkk ile öso yı nasıl bir tutabiliyorsun..o öso ki Türk askeri önderliğinde afrinde destan yazdı pkk ya karşı..anlaşılan dursun çiçek gibi senin de gizliden gizliye pkk ya sempatinin var..sadece sen mi yaptın askerliği de minnet ediyorsun..bir is Allah rızası için yapılır hele askerlikse vatan namus sevdasına yapılır..al yapmış olduğun askerliği başına çal..senin askerliğine bu vatan evlatlarının ihtiyacı yok..çünkü Her Türk Asker Doğar..
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Bir yaziyla karsilastim ve misralarinda dunyamizin sonu insanlarin kotulukleri sebebiyle,yasadigimiz su dunya kara deniz uzerinde islenencinayetlere tahamul edemez hale gelecek dunyanin yikilmasi yakindir .kotulukler gizli yapilirmis simdi acikdan yapiliyor onunlada iftihar edecek bunlarin elinin uzanmadigi yer yok gibi bu eller de hesaba cekilecek diyor ben aktardim naklettim
 • hasanhasan4 ay önce
  sayın yazar size bir önerim var fetö sanığı kişinin kardeşi elci olarak atanmasını destekliyormusunuz evet veya hayır acıklarsanız memnun olurum
 • melih53melih534 ay önce
  sayın hocamamerika için israil neyse ,rusya içinde suriye odur.bunu herkes biliyor..suriyede ne oluyorsa rusyanın izin verdiği oranda oluyordur..orada son sözü söyleyecek olanda rusyadır..bu yıllardır böyledir..teşhisi doğru yapmalı ..neden böyledir o suriyenin *sorunudur..yılarca israil yüzünden arkalarını rusyaya dayadılar..öyle devam ediyorlar..sayın hocamgeçengün 15 trilyon asparagas haberli**mücdeler **şimdide dünkü toplantı..sahi 15 trilyon dolarlık görüşme ile ilgili sayın bakan basına neden bi demeç mücde vermedi.*ayrıca dünkü toplantı sahi ne için yapıldı ne sonuç çıktı ve ne olacak bundan sonra..*rusya suriyenin yıllardır sahibi olarak başkalarına söz ve karar* hakkı verirmi sizce..bence ekonomik piyasaya bakın marketleri dolaşın fiyatların nasıl katlandığını görün..zengin olduğunuzdan haberiniz< yoktur.etkilenmiyorsunuzda.fakat tarihinde bu derece seri zamlar bu derese tedirgin zamlar 80 evvelsi günleri hatırlatıyor ne yazıkki.bence biraz artık içe**ekonomiye odaklanılmalı.sayın babacan acil göreve getirilmeli ..başarısız yıkıcı bir enerji bakanlığı geçiren şimdiki ekonomi bakanının ne içerde ne dışarda o güveni ve beceriyi gerçekleştiremediği ortada .bu ısrar neden .nbence hükümet artık ekonomiye odaklanmalı..çok acil..
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar4 ay önce
  Yorumcularin icinde zeki adamlarin da oldugunu gormek umit verici.
 • İhsanİhsan4 ay önce
  Şimdi ikircikli tavırı kim gösteriyor bir bakalım.bunları söylerken 14 ay şırnak cudi dağında pkk lılara Türkiye yi böldürmemek için askerlik yaptığımı belirtmek isterim.Türkiye de pkk ne ise idlibde sizin beyanınıza göre silahlı muhalif güçler suriye için o yani terörist heryerde terörist suriyedekine. Silahlı muhalif güç dersen onlarda senin başına bela olan pkk ya silahlı muhalif güç der artı komşun olan suriyeyi korumak ve onun toprak bütünlüğünü muhafaza etmek için uğraşman gerekirken esed katil esed gitsin söylemlerinden sana da düşen pay olur birde kardeşim dediğin devlet başkanını devirmek için mücadele edersen 3.5 milyon suriyeli topraklarına doluşur en sonunda ağabey putinle yardakçısı iran sayesinde katil esedle masaya oturturlar adamı barış nerede söylermisiniz
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Sayin hocam doguda sayin icisleri bakani suleyman soylu cami cikisinda konusurken bir vatandas sayin bakana baris istiyoruz deyince, sayin soylu baris deyil huzur istiyok baris isteginizipkk soyleyin dedi bunlarda baris politik ve siyasi biz savas yapmiyoruzki baris olsun hatirlatmak istedim
 • ŞaşkınŞaşkın4 ay önce
  7 senedir Esad'ı yok etmek dışında bir Suriye politikamız olmadı çok şükür. Bu uğurda "ülke çıkarlarına ters düşse bile" her türlü anormallik bize normel geldi. Bir gün ABD'nin, ertesi gün Rusya'nın yanında yer alabildik! Bugün aynı döngü devam ediyor. Tüm bunlardan ülke çıkarlarının değil Saray'ın çıkarlarının/heveslerinin öncelikli olduğu bir Suriye politikası ortaya çıkıyor. Bakmayın siz yazarın "barış" sözcüğü üzereinden yaptığı güzellemelere, yarın Cumhurbaşkanı "savaş" desin yazarın bu kez "savaş" üzerinden güzellemeler yapacağından adım gibi eminim! Sonuç olarak, Saray çıkarları için neyi uygun görür bilemem ama ülke çıkarları için Suriye ile barışmak en doğru yol gibi görünüyor bana...
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Selam ve dua ile sayin asil guzel insan ali hocam sana guzel sozden baskasini bulamiyom bir yorumcu ali isminde kus beyinli yakistirmasi yapiyor kotu soz sahibine ayittir birde uyanis filimiyle ali avciya verilen ceza cok az en azindan muhabet olmali adalet yerini bulmali
 • OzanOzan4 ay önce
  ...biz gördük tövbe ettik çok şükür
 • Ibrahim akIbrahim ak4 ay önce
  Gelmiş yine fetonun mankurtlari kimi ekonomi der kimi niye silahli... Pkk nin elindeki silahlar isid le mucadele ediyoruz deyince mesru oluyo da muhalifler 72 milletle nasil mucasele etsin en dem vuran kus beyinsiz bu memlekette basbakanin auagi kayinca piyasalar çöküyordu o gunleri unuttun mu simdi her yarag ateş cemberi o zamanlar her yer güllük gulistanlikken biz ekonomiyi batirdik
 • elli yaşlıelli yaşlı4 ay önce
  büyük bilge atasoy berk haklısın sen doğruyu söylemişsin hadi çözüm önerin ne bir de onu öğrenelim
 • Berk AtasoyBerk Atasoy4 ay önce
  E ama Şam'da Emevi Camii'nde namaz kılınacaktı hani? Stratejik derinlik bitti de şimdi barışa mı döndük. Eset mi diyecağız yoksa "kardeşim Esad'a" geri mi dönüyoruz? Hani Eset halkına zulmediyordu da öso ülkeyi kurtarıyordu, ne çabuk barış söylemine döndük be arkadaş? Suriye'nin bütünlüğünü Eset'den de çok düşünür olduk. Yaradan nelere kadir. .. 
 • AliAli4 ay önce
  idlibe yerleşmiş silahlı unsurlar, katliam yapmadıktan sonra masum öylemi? Ellerinde niye silah var o zaman? Kuş beyinli karahasan!
 • Hakan TemurHakan Temur4 ay önce
  İran gerçekten müslüman mı?Geçin arkadaş yeryüzünün gelmiş geçmiş en .... milleti bunlar İran'ın tek dini vardır o da Zerdüştlük şuanda ulkeyide bu adamlar yönetiyor bakmayın molla görünümlü olmalarına dünya İran'ın tek müttefiki de İsrail'dir çünkü ikisi de Türkiye düşmanıdır
 • YusufYusuf4 ay önce
  ... Ekonomiyi kim bu hale getirdi? Emperyalist dış güçler mi???

Günün Özeti