• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Akif Bedir
Akif Bedir
Akif Bedir
TÜM YAZILARI

Var ile yokun muhasebesi

15 Şubat 2023
A


Akif Bedir İletişim: [email protected]

 

Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketini yaşadık. Rabb’im tabiat lisanıyla bizleri uyarırken rozetin, servetin, gençliğin, güzelliğin hiçliğini hatırlattı. 

Daha da önemlisi deprem sonrası yaşananlarla insanlığın, adamlığın, yiğitliğin, güzel gönlün heybetini, hikâyelerini bize gösterdi, hatırlattı. Diğer taraftan da hiçliği yaşayan suretlerin varlığını gösterdi.

Bir tarafta, depremden önce demirden çalanlar, çimentodan çalan mahlûkatlar. 

Diğer tarafta, AFAD, KIZILAY, UMKE, JAK vd. ile organize olan Anadolu insanı, yiğit kadınlar.

Bir tarafta, depremden sonra çalanlar, yağmacılar şerefsizler. 

Diğer tarafta, evini kaybetmiş, canını kaybetmiş, enkazdan çıkmış, yıkılan binadan çıkacak canlarını beklerken acıyı, soğuğu, çaresizliği yok sayıp umudu, vakarı, onuru ve insanlığıyla ders veren depremzedeler. 

Bir tarafta, düşman sevindirmek için milletine(!) ihanet eden, depremzedelerin morallerini bozmak, yalanlarla ortamı daha da sıkıntılı hale getirmek, kitleleri kışkırtmak isteyen dili, kalemi, niyeti zehirli beyinsiz youtuberlar, kiralık kalemler, satılık beyinler insan kispetine girmiş yaratıklar, Nebbaşlar.

Diğer tarafta, Macaristan’dan Arnavutluk’tan Azerbaycan’dan ve dünyanın her yerinden insanlık adına yardıma koşan insanlar. 

Bir tarafta, “göçük altında yakınım var ama kimse ilgilenmiyor, ilaç yok, çadır yok, cenazelerimiz çalınıyor, yaralılar ölüme terk ediliyor, çocuklar organ mafyasına satılıyor” gibi yalanlarla kitleleri kışkırtmaya çalışan provokatörler bu kara günde söylediği yalanlarla, attığı iftiralarla acıdan siyaset devşiren, kendisine muhalefet lideri diyen kötü yürekli, kalpleri kararmış şer silahşorları.

Diğer tarafta, AFAD, UMKE, JAK, İHH, itfaiye, 112, polis, jandarma ve gönüllüler. Harabelerden Allah’ın mucizesi ile çıkan bebekleri kucaklarına alıp ağlayan dev adamlar. 

Bir tarafta, enkaz altında kalanlarla dalga geçen soytarılar.

Diğer tarafta, depremzedelere evlerini açan, otellerini açan, fırınlarını, lokantalarını açan, gönüllerini açan gönül insanları.

Bir tarafta, felaketten bile siyasi rant devşirmeye çalışan, yapılan hiçbir şeyi beğenmemeyi, moral bozmayı kendine görev edinen, her şeyin daha kötüye gitmesi ve devletin güç durumda kalması için çırpınan gizli aday, onu destekleyerek ölümlerden, acılardan, felâket ve afetlerden rant sağlamak isteyen gizli ortak Buldan var.

Diğer tarafta depremzedelere “Merak etmeyin, evlerinizi bir yıl içinde yapıp teslim edeceğiz” diyen ve daha önce yaptıklarıyla bunu ispatlayan bir lider var.  

Bir tarafta enkazdan kurtarılan canlar için kurtarma ekiplerinin, “Allah’u Ekber” nidalarını getirmesinden rahatsız olup “Laiklik hassasiyetinin ihmal edilmesi deprem alanında da kendisini hissettiriyor” sözlerini sarf eden sözde ilahiyatçı var.

Diğer tarafta Allah-u Ekber’in bir ümit sesi, bir hayat nefesi ve bir işrak tekbiri olduğunu bilen, bu kavramın Allah’ın her şeyden üstün, yüce ve ulu olduğunu ifade ettiğini haykıran koca yürekli kahramanlar var.  

Bir tarafta, bu büyük afetinin faturasını iktidara oy verenlere kesen, depremin yaşandığı bölgenin dindar ve geleneklerin egemen olduğu bir bölge olduğunu savunarak skandala imza atan reziller.

Diğer tarafta, bu felaketin yaralarını sarma konusunda hep birlikte yine bir destan yazan, bir ve beraber olmanın en büyük imtihanını vererek yıkımlarla mücadele etmeye çalışan bu necip millet.

Bir tarafta, “Fırsat bu fırsattır” diyerek depremin ilk saatlerinde Türkiye’ye roket saldırısı yapan PKK ile fırsatı ganimete çevirmek için Türkiye’nin sokaklarında bir pogrom, bir soykırım, bir katliam yapılmasına zemin hazırlamaya çabalayan Ümit Özdağ. 

Diğer tarafta bu kara dinlilere aldırış etmeden 81 il tek yürek olup, el birliği ile büyük acıya, büyük çileye, ağır yüke ortak olup, “ne yapabilir, hangi yarayı sarabilirim?” diyerek “fedakârlık” kelimesinin sözlük anlamını değiştiren, depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışan yüce Türk milleti. 

Bir tarafta “Şöyle bir seksen beş boylarında bir delikanlı gelip beni kurtarsın” diyen kepaze bir kadın.

Diğer tarafta, “Annemi de kurtarın diyen küçük sabi, evladının soğumuş elini parmaklarından tutan çaresiz baba, ekmeğimiz var abi, fazla ekmek almam” diyen masum yürekler. 

Bir tarafta, Türkiye düşmanlıkları üzerinden, siyasi pozisyonları üzerinden, iktidar nefreti üzerinden, mülteci düşmanlıkları üzerinden, kendi popülerliklerini artırmak üzerinden, para tokatlamak üzerinden depremi fırsat bilip kahpelik eden operasyon çocukları. 

Diğer tarafta, yolunu bulamayan ekibin önüne geçip ona yol gösteren köpek.

Bir tarafta, “baraj yıkılmış” yalanını dolaşıma sokan, “AK Partili olmayanları enkaz altından kurtarmıyorlar” diyerek her türlü alçaklığı, her türlü üçkâğıdı, her türlü namussuzluğu yapmayı görev addetmiş sahtekârlar.

Diğer tarafta, 168 saat taşın altında kalıp, meleklerin teskin ettiği bir bebek ve O’nu taşın altında doyuran ve bize duyuran ALLAH var.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gonul

Millet acılar içindeyken seçim erteleme senaryoları ile sivil bir darbeye kalkışmayın! Tehdit etmeyin! Tezgah kurmayın, işinizi yapın!"

Rıfkı Tezcanlı

Sahte adlı efendi, sahte fotoğraflı efendi; neden gizleniyorsun? Neden adınla yüzünle yazmıyorsun?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23