• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Akif Bedir
Akif Bedir
Akif Bedir
TÜM YAZILARI

Servet vergisi tek çözüm

16 Ağustos 2023
A


Akif Bedir İletişim: [email protected]

 

Ekonomide zor bir süreçten geçiyoruz.

Enflasyonla mücadelenin yoksullukla mücadele ile birleştiği bir noktadayız bugün. Bugünlerde fahiş fiyat artışı üzerinden dar gelirliler, ücretliler büyük sıkıntı çekiyor. 

15 Temmuz’da halkın dik duruşu ile Erdoğan’ı siyaseten yenemeyeceğini anlayan emperyal güçler bu defa ülkeyi ekonomik ablukaya aldı. Virüslerin dünyası ile insanların dünyası arasındaki savaşta, pandemi sürecinde daralan tedarik, üretim sisteminde ekonominin direncini kırdı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş dünyadaki dengeleri değiştirdi. 6 Şubat deprem felaketiyle ülke ekonomisi çok büyük bir maliyet yüklendi.

Yüksek enflasyonla yeniden karşı karşıya kalan ülkemde, lirada yaşanan değer kaybı, bütçe açıkları ve artan fiyatlar ile birlikte ekonomik sıkıntılar derinleşiyor. 

Fakat ağlamak, sızlanmak çare değil. Ülkeyi ekonomik olarak düze çıkarmak mutlak şart. Devlet radikal kararlar almalıdır. 

Ülkede derinleşen yoksulluğu azaltabilmek ve giderek kötüleşen gelir ve servet dağılımını da iyileştirebilmek için radikal, yeniden bölüştürücü politikalara ihtiyaç var.

Yani bir yandan işsizliği azaltmak için yeni ve güvenceli istihdam ve bunu finanse edebilecek yatırım, üretim, istihdam bileşenlerinin devamı için gerekli politikaların devamını, diğer yandan da halka dönük kamusal hizmetleri ve sosyal transfer harcamalarını niceliksel ve niteliksel olarak artırmak gerekiyor.

Türkiye’de vatandaş eriyen Türk lirası sebebiyle günden güne yoksullaşırken, devlet vergi adaletiyle dar gelirli ve orta direk vatandaşlarına el uzatıyor, uzatmalı.

Vergi yükünün adil bölüşüldüğü, vergi tabanının, beyana tabi gelir unsurlarının kapsamının genişleyeceği, dolaylı vergilerin ağırlığının azalacağı, istisna ve muafiyetlerin minimuma indirileceği, çalışanlar üzerindeki vergi yükünün en aza indirileceği bir maliye politikasına ihtiyaç var.

Türkiye’nin zenginler için bir vergi cenneti olduğu, ayrıca finansal servetin büyük bölümünün yurt dışına kaçırıldığı bir gerçek.  

Genel bütçe gelirlerinin % 87’sini vergilerden toplayan Türkiye’de, vergilerin ezici çoğunluğu gelir düzeyine dayalı değil, gelir düzeyinden bağımsız, tüm tüketicilere dayalı olarak toplanıyor.

Günümüzde gelir vergisinin toplam vergiler içindeki oranı % 13’e kadar gerilemiş durumda. Dolayısıyla serveti yüklü, tüzel olmayan gerçek kişilerin üzerindeki vergi yükünün önemli derecede azaldığını söylemek mümkün. 

Türkiye’de en zengin 13 milyarderin serveti 38,9 milyar dolarken nüfusun yarısının toplam serveti 38,5 milyar dolarda. Üstelik Türkiye’deki en zengin % 1’lik kesiminin serveti, en alttaki % 90’lık kesimin toplam servetinin 1,4 katı. Türkiye’de en zengin % 1’lik kesim toplam servetin % 41’ine sahip.

Türkiye’de doğru yerden ya yeterince vergi alınmıyor ya da hiç vergi alınmıyor. Yani ödemesi gereken, gücü olanlardan vergi alınmıyor. Çok kazanandan çok vergi alınmalıdır. 

Dar gelirliden az vergi alınmalı, kurumlardan, şirketlerden, bankalardan daha çok vergi alınmalıdır. Daha az istisna ve muafiyet verilmelidir. Yani servet vergisi alınmalıdır.

Herkes biliyor ki, bu ülkede inanılmaz servetler, inanılmaz varlıklar var.

Ülkede hem derin yoksulluğa karşı halkı korumak için gerekli olan “Temel Gelir Güvencesi” gibi bir programı finanse edebilecek, hem de gelir ve servet dağılımı eşitsizliklerini azaltmaya yardımcı olabilecek bir yapı oluşturulmalı.

Çünkü servet vergisi vergileme adaletinde doğrudan etkiye sahip bir vergi.

Bu vergi ile ciddi düzeyde vergi geliri sağlanabildiği gibi, servet dağılımını eşitleyici bir etki de oluşturmak mümkün.

Bu vergi ile servetin belli ellerde yığılmasını önlemek mümkün.

Bu vergi ile vergi yükünü ülkenin en varlıklı hanelerine doğru kaydırmak mümkün.

Gazetemiz yazarı Sinan Burhan’ın “Tek seferlik zenginlerden bir milyon dolardan başlamak üzere daha da yüksek vergi almalıdır. 1 milyon kişiden bu rakamı toplasa bir trilyon dolar eder” önerisi uygulamaya sokulabilecek en kestirme yollardan birisi.

Parlamento bir seferliğine olmak üzere toplamda bir trilyon dolarlık bir gelir sağlaması hedeflenen servet vergisini yasalaştırabilir.

Türkiye’de para kazanıp yurt dışında vergi ödeyenlerin Türkiye’deki mal varlıklarına el konulmalıdır.

Başta spor kulüpleri olmak üzere vergi alınmayan ve vergileri silinen dernek, kulüp, vakıf gibi oluşumlar vergiye tabi tutulmalı kontrolleri yapılmalıdır.

Gelir adaletsizliği yüzünden sıkıntı çekenlerimizin elinden tutmazsak, yarın bir gün toplumsal barışı bozulur ve hırsızlık yolsuzluk arttı/artar. 

Birlikte kazanırsak birlikte iyi oluruz, birlikte büyür, birlikte mutlu oluruz. Burada, devletin orta direk ve alt tabakayı koruyan, adil bir oyun kurucu olarak çok daha güçlü rol alması şart. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Deli ibraam

1 milyon kisiden 1 milyon dolar vergi toplanacak diye mi anladim? Kardeş ulkede 2022 rakamlarina gore 65 bin dolar milyoneri var. Nasil toplayacan? Zaten sen bu karari alirsan onumuzdeki 100 yil boyunca hic kimse senin ulkene yatirim yapmaz para sahipleri de paralarini sistemde tutmaz. Anayasaya da aykiridir adamin 1 milyon dolarlik evi vardir parasi yoktur ondan almayip parasi olan ama evi olmayandan mi alacaksin mesela? Bu isler zordur

Ferhat

Hökümet vergiyi tabana yaydı. Tam dediği gibi. Gelirden vergi toplayamıyor. Dolaylı vergilerin vergisini alıyor. Servet sahipleri ise paradan para kazanmaya devam ediyor. Üstelik dövize endeksli mevduatların faizlerini sen ben sabit gelirliler, vergi kaçıramayan küçük esnaf ödüyor.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23