• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Akif Bedir
Akif Bedir
Akif Bedir
TÜM YAZILARI

Geçmişi konuşmayalım diyenler ve vicdanının sesini dinleyip konuşanlar 

01 Şubat 2023
A


Akif Bedir İletişim: [email protected]

 

Ali Babacan, katıldığı programda 6’lı masaya ilişkin açıklamalarda bulunmuş. “Geçmişi konuşmaya başlarsak anlaşmamız asla mümkün değil. 10 dakika bile konuşamayız geçmişle ilgili kavga çıkar” ifadelerini kullanmış. 

Geçmişi konuşamazlar, konuşurlarsa birbirlerinin yüzüne bakamazlar. 

Yorumsuz…  

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Antalya’da partisinin bölge toplantısı öncesi uğradığı emekliler kahvesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “O devleti bilmez, tanımaz, ayakları yere basmaz, ne söylediğini bilmez. Gerçekten de üzülerek söylüyorum amma karikatür gibi adam” dedi. 

Kılıçdaroğlu, “Davutoğlu’nun espri zekâsı gelişmemiş, karikatür gibi adam.” 

Davutoğlu, Finlandiya ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında “Kılıçdaroğlu bugünkü konuşmasında bana hitaben, ‘Bana adam gibi cevap versin Başbakan’ demişti. Şimdi ben de ona diyorum ki ‘Adam olana adam gibi cevap verilir’. Bu konuşmasından sonra ben onu adam sınıfından da saymıyorum, adam müsveddesi demeyi bile kendisine çok görüyorum dedi. 

Kılıçdaroğlu katıldığı canlı yayında “Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar bünyesinde barındırdığı en çapsız Dışişleri Bakanı’dır. Çıktığı nokta sıfır sorundur, geldiği nokta sorundur. Hangi konuda Davutoğlu başarılı oldu?” dedi. 

CHP Genel Başkan yardımcısı Yılmaz Ateş “Türk ekonomisini emperyalizme teslim eden politikaların Ekonomiden sorumlu Bakanı Sayın Ali Babacan’dırDemokrasiyi Amerika’ya, ekonomiyi Ali Babacan’a, dışişlerini Davutoğlu’na, içişlerini Akşener’e, inanç ve düşünceyi Karamollaoğlu’na ihale eden anlayış, CHP’nin 100 yılı aşkın tarihine, birikimine, kadrolarına hakarettir.” 

Kılıçdaroğlu “Dubai’de Babacan, attığı imza ile Türkiye’ye ihanet etti mi etmedi mi? Bir milyar dolara Türkiye’yi pazarlamaya kalkarak ülkeye ihanet etti” dedi. 

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’nun eleştirileri ve sözleri ile ilgili olarak, Kılıçdaroğlu’nun “ahlaki formasyon eksikliği” olduğunu söyleyip “Sayın Kılıçdaroğlu, spontane olarak küfretmeye hazır bir psikoloji ile hareket ediyor, küfrediyor. Bizim halkımızın seviyesi itibariyle, yani ahlak seviyemiz, ahlakımız, daha aileden aldığımız kültür itibariyle önce CHP’nin geniş halk kitleleri, oy veren kesim adına üzüldüm. Onlar böyle bir genel başkanı hak etmiyor” diye konuştu. 

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Gülsün Karababa’nın abisi ve Madımak Müze Komitesi Üyesi Hüseyin Karababa, “Kimse bizi Karamollaoğlu’yla helalleştiremez” dedi. 

Davutoğlu, “CHP’nin başındaki hasta adam, olayı bıraktı sapığı da bıraktı bize saldırmaya bakanımıza saldırmaya başladı. Dünkü konuşmasıyla bir kez daha tedaviye muhtaç patolojik bir vaka olduğunu gösterdi. Önce tıbbi bir muayeneden sonra ahlaki bir muayeneden geçirmek lazım Kılıçdaroğlu’nu. Sarf ettiği seviyesiz sözlerle gündem olmak rahatsız etmiyor. Türk siyasetini de dibe çekme peşinde. Siyasetimiz bu hasta adamı hak etmiyor. Hakaret ve küfür ona, hayâ ve edep bize yakışır.” 

Kılıçdaroğlu, “Herhalde Davutoğlu’nu dinleyen pek çok ülke -affedersiniz- kıçıyla gülmüştür” dedi.  

Davutoğlu, “Meseleleri şahsileştirerek bu şahsileştirilen mesele üzerinden kendi kitlesini toparlama çabası içine girmek suretiyle Türkiye’de son derece olumsuz bir atmosferin oluşmasına sebebiyet veriyor Kılıçdaroğlu.” 

Kılıçdaroğlu’nun teklifine “Son derece komik” yorumunu yapan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu için “Yaptığı sorumsuzluktur. Kılıçdaroğlu’nun aklına da fikrine de ihtiyacımız yok. Sadece sussun” dedi. 

Davutoğlu, “Kulağı duymuyor ama bir kez daha sesleniyorum Kılıçdaroğlu’na, sadece sussun, onun aklına da fikrine de ihtiyacımız yok.” 

Birbirlerine ağza alınmayacak laflar eden bu lidercikler şimdi aynı masa etrafında birbirlerinin yüzüne bakıyor ve sadece susuyorlar. 

Bir de gerçekleri görüp vicdanlarının sesini dinleyip konuşanlar var.  

Davadan kopmanın büyük vebal olduğunu ve davayı çizgisinden saptırmanın ihanetten daha tehlikeli bir durum olduğunu belirten Milli Gazete yazarı Kasadar, “Bir davadan kopmak büyük bir vebaldir. Layık olmadığı halde bir davaya lider olmaya kalkmak büyük ihanettir. Hepsinden daha tehlikelisi ise bir davanın lideri olduktan sonra davayı çizgisinden saptırmak ve başkalaştırmaya çalışmaktır. Bir dava her şeyi kaldırır ama bunu kaldıramaz” diyor. 

Saadet Partisi GİK Üyesi Nurettin Çelik “Biz Erdoğan’dan daha dürüst bir adam bulamayabiliriz” itirafında bulundu. 

SP hatibi ve Avrupa Milli Görüş Teşkilatı’nın önde gelen isimlerinden olan Hasan Damar da geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan için destek istedi. 

Damar yaptığı açıklamada, “Ağır sanayi gibi, Ayasofya’nın açılması gibi, başörtüsü meselesini gündemden kalkması gibi gerçekleri görmeliyiz. Sizlerden ricam bütün kardeşlerimizin bu seçim, olağanüstü bir seçim olduğu için mutlak suretle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemeliyiz” dedi. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Konusalim tabiki

Davutoglu bu memlekette cumhurbaskanligi yapmadimi? Madem bukadar rezil bir adamdi nasil akp de cumhurbaskani yapildi? Yani sizdeyken bu insanlar iyide ayrilincami curuge cikiyorlar?  

Göz

Yazar menüde hep muhalefet var. Ancak ne yaparsanız yapın o duvardan taş kopmuyor. Bu siyaset denir vede inkar edilir. Tabiatında var. Yoksa küçük iktidar da cumhurbaşkanı hakında neler neler söylemişti. Bunlara takılma. Iktidarın hastalığı sende de başlamış. Geçmişe ve yaptıklarına takılıp kalmak. Birşeyler yapmış olmanın kibri ile bu girdaptan çıkamamak. Yeni birsey ler söyleyememek. Takılı pikap gibi. Bu sizi bitirir. Bir dost
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23