• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sömürgeyle mücadelede Türkiye etkisi! Kara Kıta'nın özgürleşmesinde çok büyük bir rolü var

Yeniakit Publisher
2023-08-04 08:46:00 - 2023-08-04 08:46:49
Sömürgeyle mücadelede Türkiye etkisi! Kara Kıta'nın özgürleşmesinde çok büyük bir rolü var

Kara Kıta'da Batılı ülkelerin sömürüsüne isyan her geçen gün artıyor. Uzmanlara göre Afrika ülkelerinin Avrupa’dan uzaklaşma eğilimlerinin arkasında Türkiye’nin de katkısı var.

Nijer'de 26 Temmuz'da yaşanan darbenin ardından bölgede gerginlik sürüyor. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), cuntayla görüşmek üzere Nijer'e bir heyet gönderdi. Diğer yandan ECOWAS Savunma Bakanları, askeri güç seçeneğine bağlılıklarını teyit etmek için Nijerya'da toplandı. ECOWAS, sivil yönetime geçiş için 7 Temmuz'a kadar süre tanımış, aksi takdirde askeri müdahale sinyali vermişti.

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR

Buna karşılık eski Fransa sömürgesi olan Burkina Faso ve Mali, olası askeri müdahaleyi kendilerine yönelik savaş ilanı sayacaklarını ilan etmişti. Dün Nijer'in bağımsızlığının 63'üncü yılı Fransa karşıtı sloganlarla kutlandı. Dün ayrıca Senegal'de de Fransa karşıtı protestolar başladı. Uzmanlar bölgede artan sömürge karşıtlığına dikkat çekiyor. Batı Afrika'da yükselen sömürgecilik ve emperyalizm karşıtı tutumda Türkiye'nin uzun yıllardır sürdürdüğü politikaların ve Birleşmiş Milletler (BM) kürsüsünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı "Dünya beşten büyüktür" çıkışının etkisi olduğu belirtiliyor. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Bölge Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Enver Arpa, konuyu Anadolu Ajansı'na değerlendirdi. Arpa, Türkiye'nin Afrika'da itibar kazanmasının en temel nedenleri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM kürsüsünde yaptığı konuşmaların gösterilebileceğini kaydederek şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmalarında, Afrika'da devam eden haksızlıkları ve kolonyal dönemin acımasız politikalarını eleştiriyor. Son dönemde, 'Dünya beşten büyüktür' bilinci Afrika'da da uyanıyor. Bu basit bir slogan değil, derin bir perde arkası var."

ABD VE İNGİLTERE ELÇİLİKLERİ BOŞALTIYOR

İngıltere ve ABD, Nijer'deki büyükelçilik personeli sayısını azaltma kararı aldı. İngiliz vatandaşlarından oluşan ilk grup da tahliye edildi. Fransa'nın vatandaşlarını ise Nijer'den çıkardığı tahliye operasyonu sona erdi. Darbenin ardından Nijer'de binlerce kişi Fransa elçiliğine saldırmıştı.

'KURTULUŞ SAVAŞI İLE DE ÖRNEK OLMUŞTUK'

Tekırdağ Namık Kemal Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökmen Kantar, Türkiye'nin dış politikasının dünyaya örnek olduğunu belirterek, "Türkiye, 100 yıl önce küresel emperyalizme karşı verdiği Kurtuluş Savaşı ile nasıl dünyaya örnek olmuşsa, bugün de 'Dünya beşten büyüktür' şiarıyla mazlum milletlere umut olmuştur" dedi. Kantar, "Türkiye, Afrika'yı sömürülecek alan olarak görmüyor. Eşit görüyor. Bu samimiyet hissediliyor. Türkiye son yirmi yılda Afrika ile ilişkilerini en üst seviyeye çıkardı. Bu da Afrika ülkelerine güç verdi" dedi.

 Kaynak:Sabah
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kocasolak

Kara kita demek nedir? Siz kara kıta demeye utanmıyor musunuz? Sahabilerden biri Bilal’i habeş için kara kadının oğlu demişti de kainatın efendisi onu İKAZ etmişti. Siz bunu duymadınız mı? Çok ayıp.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM....İSTİKLAL DÜŞMANLARI AYNI ZAMANDA İNSANLIK DÜŞMANIDIR, SOYKIRIMCIDIR, HIRSIZDIR, ÜSTÜN IRKÇI FAŞİST ZALİMDİR...bkz.bütün avrupa-amerika-özellikle ingiltere/fransa/almanya/hollanda/belçika/ispanya/portekiz/italya/kanada-avustralya/y.z

...............
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23