• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ramazan Topdemir
Ramazan Topdemir
TÜM YAZILARI

AK Parti'deki "Abbas Yolcular"

24 Nisan 2024
A


Ramazan Topdemir İletişim:

Yakın dönem siyasi partiler sürecine baktığımızda partilerde de ara ara kırılmaların, ayrılmaların olduğunu okumuş ya da duymuşuzdur. 1983'te rekor oy ile iktidara gelen Anavatan Partisi bu ifademizin en belirgin örneğidir.Bu dönemde de  "Abbas Yolcu" deyimi gündemdeydi, bu deyim bugün de geçerliliğini korumaktadır.

Araştırmalar, gözlemler ve vatandaşın öngürüsünden oluşan düşüncem ile İşte AK Parti'deki "Abbas Yolcular"

1-Yüzer Gezerler: Bu kesimin bir emeği ya da bir iddiası yoktur.Bir yerlerden referans bularak, partiye yerleşmiş gruplar.Bunlar  şu anki duruma göre "Yüzer Gezerlik" güzergahlarına yön vereceklerdir.
2-"Bekle Gör" yöntemini benimseyenler: Bu kesim iki gruba ayrılır: a- Başkanlık koltuğunu kaybedenler. b- Seçimlerde aday adayı olup ta aday gösterilmeyen lerden oluşmaktadır.Bu kesimler, ortamın gidişine göre başka partilere mutlaka geçeceklerdir.Ancak şu an nabız yoklama aşamasındadırlar.
3-Gazeteciler ve  televizyon yorumcuları: Ne şiş yansın ne de kebap bakış açısına göre kulvar değiştirmeye aday birçok kişiyi farklı kulvarlarda göreceksiniz.
4- "Öküz öldü, ortaklık bozuldu". Atasözünü  icraata geçirecek olanlar:Yani bu atasözü, bir işte veya ortaklıkta bir sorun çıktığında, işbirliği veya ortaklığın da genellikle sona erdiğine işaret için söylenmiştir. Önceki belediyeler ile iş yapanlar, başka kesimdeki belediyeler ile hem siyasal hem de ticari anlamda iş yapacaklardır.
5-Seçim bölgelerinde başarısız olun bazı teşkilat mensupları da yavaş yavaş "Abbas Yolcu" hazırlığına başlayacaklardır.
6-Sanatçılar,şarkıcılar, belediyelerde sürekli konferans veren akademisyenler, araştırmacılar da yeni belediye ve partilere yelken açacaklardır.
7-Gidecek yeri olmayanlar: Bu kesimler de "taş yerinde ağırdır." Düşüncesini ileri sürerek, bekliyor gibi yapacaklar.
8-Bazı spor kulüpleri: Bu kulüpler de değişik maçlarda, mevcut belediye başkanlarını statlara getirerek,desteklerini açıkça ortaya koyacaklardır.
9-İşadamları ve sanayiciler: El altından hükümetleri şekillendirmeye çalışan bazı  sermaye sahipleri de yeni rotalar çizeceklerdir.

Sonuç: Yazımdaki amaç AK Parti'yi yıpratmak değildir.Partilerin tarihsel sürecinde, umduklarını bulamayanlar  başka partilere geçtiği bilgileri arşivlerde mevcuttur. Realiteyi yazmak,ilgilileri, yetkilileri uyarmak demektir.Geçmişte yaşananlar bugün de  farklı adlar ile farklı mekanlar ile karşımıza çıkacaktır.

Günün Sözü: "SEL GİDER KUM KALIR"

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okur

Sel gider kum kalır derken yukarıda saydıkların ve o maddelerin devamı ayrılırsa bahsettiğin partinin de anap tan farkı kalmaz.

Vicdan

Özlem Zengin'in kırmızı çizgisini unutmayın.KADEM' kapatın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23