• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Armağan
Mustafa Armağan
TÜM YAZILARI

Hayır Akşener, 26 Ağustos tarihini M. Kemal değil, İnönü belirlemişti

17 Ağustos 2023
A


Mustafa Armağan İletişim: [email protected]

 

Rivayete nazaran “İlginç zamanlarda yaşayasın” diye bir beddua varmış eski Çin’de. Biz de ilginç zamanlarda yaşıyoruz. İlginç ve hayret verici zamanlarda daha doğrusu. 

Baksanıza CHP’den ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan diyesiymiş ki:

Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk’ü zerre kadar sevmez, içinde Dersim’den kalma bir kin taşır ona karşı.

Bu tam da hakikat tenceresinin kenarından taşması hadisesidir. İleride tencerenin kapağı iyice açılacak ve gördüğümüze biz de şaşıracağız.

Öte yandan Çekya Büyükelçisi Egemen Bağış’ın Büyükelçiliğimizin önüne Atatürk heykeli dikilmesi talebine Çek devleti makamlarının red cevabı vermesi de haftanın kaydedilmesi gereken ilginçliklerden biriydi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 26 Ağustos’ta bir açıklama yapacağı, çünkü Mustafa Kemal Paşa’nın Büyük Taarruz’u tam da Malazgirt zaferinin yıldönümüne bilerek rastlattığı iddiası da bunlardan biriydi. 

Diğerlerini bir yana bırakalım ve soralım: 

Gerçekten de Büyük Taarruz’un 26 Ağustos’ta başlatılmasının Malazgirt’in tarihiyle bir alakası var mı?

Aslında 26 Ağustos 1922’ye rastlayan bir yıldönümü vardı ama o yıldönümünün Malazgirt’le ilgisi yoktu. O gün, Hicri 1 Muharrem 1341’e tekabül ediyordu, yani Hicri yılbaşı kutlanıyordu.

Peki işin aslı neydi? 26 Ağustos tarihini gerçekten de Mustafa Kemal Paşa mı belirlemişti?

Bu meseleyi aydınlatmak için General Celal Erikan’ın Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkmış olan Kurtuluş Savaşı Tarihi (2008) ve Komutan Atatürk (2006) adlı kitaplarına başvuracağız. Kendisi de Kurtuluş Savaşı’nda bizzat görev almış olan yazarın anlattıklarını aşağıya aktarıyoruz:

1) Başkomutan 27 Temmuzda Akşehir’de yapılan görüşmede hücumun 15 Ağustos’ta yapılmasını kararlaştırdı ama bu hedef gerçekleşmedi.

2) Bu defa Başkomutan, 16-17 Ağustos’ta Batı Cephesi Komutanı (İsmet Paşa) ile yazışarak taarruzun 24 Ağustos’ta yapılmasını istedi.

3) Gelin görün ki Başkomutan 17 Ağustos’ta cepheye son gidişinde bir sürprizle daha karşılaştı: “İsmet Paşa’nın birliklerine taarruz gününü 26 Ağustos olarak bildirmiş olduğunu görünce saldırıyı bu tarih (yani 26 Ağustos) olarak saptadı.” (Kurtuluş Savaşı Tarihi, s. 347; Komutan Atatürk, s. 677).

General Erikan’ın Akşener’e cevabı acı fakat gerçektir:

“Elde olmayan nedenlerle kararlaştırılan bu tarihin…”

Neymiş? Elde olmayan nedenlerle kararlaştırılmış 26 Ağustos tarihi. 

Fakat o da ne? Bir açıklama daha getirmiş Generalimiz ki şaşırtıcılıkta diğerlerini fersah fersah aşar:

“Ertelemelere etki yapan öğe, eğitimden çok, dış yardımların (hafif makineli, kamyon ve uçak) gelmesiydi. Gerçekten, bu hayati silah ve araçların birliklere verilmesi 25 Ağustos’a kadar sürmüştü. Bunları erken getirmek Başkomutan’ın elinde değildi.” (Kurtuluş Savaşı Tarihi, s. 348; Komutan Atatürk, s. 677)

Hafif mitralyöz, kamyon ve uçaktan mürekkep beklenen dış yardımın Fransızlardan geldiğini, 150 adet Berliye kamyonlarının ordumuzda nasıl bir bayram sevinci uyandırdığını yine aynı yazarın Komutan Atatürk adlı kitabından öğrenmek mümkün (s. 688).   

Sevgili general! Tarih doktoralı olduğu bilinen genel başkanın 26 Ağustos tarihinin özellikle Malazgirt zaferine denk getirildiğini ve bu parlak fikrin sahibinin Başkomutan Mustafa Kemal Paşa olduğu sözünü yalanlamanın vakti mi şimdi? Hem de Fransızlardan alacağımız dış yardımın gelmesinin gecikmesi yüzünden taarruz tarihinin 24 Ağustos’tan 26 Ağustos’a alındığını söylemenin yeri mi? Türkiye İş Bankası’nı dava veya linç etmeli tez elden!

Son olarak 15 Ağustos 1922 tarihli telgrafında M. Kemal Paşa, “Bir iki güne kadar Konya tarikiyle cepheye hareket niyetindeyim. Oraya varınca hemen harekâta başlanmış olunacaktır” diyordu. İsteyen ATASE Arşivi’nde 4/4578 nolu belgeye bakabilir. (Harp Tarihi Belgeleri Dergisi, 75, Eylül 1976, belge no 1632.)

Neresinden baksanız ilginç: Generallerin tarihçilere ders verdiği zamanlardan geçiyoruz.       

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hüseyin Koçak

Akşener in kendisi ve partisi Fetö projesi olduğu için şahsen böyle şeylerle ilgilenmez. Çünki onun yerine düşünenler var.

Haktan yana

Mustafa armağan beye kucak dolusu teşekkürler
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23