Türk –ABD ilişkilerinde S-400’ler çıkmazı

01 Haziran 2019 Cumartesi

S-400 konusu Ankara ile Washington arasında gerilim olmaya devam ediyor.

ABD yönetimi, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sisteminin teslimatının tamamlanması halinde Türkiye’nin “çok etkin ve çok olumsuz sonuçlarla karşılaşacağı” uyarısında bulunuyor.

Aslında bu uyarı değil, resmen tehdit. 

ABD, geçmişte olduğu gibi Türkiye’yi kendine bağlı bir eyalet nispetinde görmek istiyor. 

ABD’nin S-400’ler konusunda bu derece şiddet ve celallenmesinin birden fazla sebebi var, ancak en önemli sebebi, Türkiye’yi bölgede kaybetme korkusudur.

ABD’nin karşı tavrı siyasidir ve eski Türkiye’ye duyulan özlemin bir sonucudur. 

O eski Türkiye, ABD’nin müstemlekesi konumunda bir ülkeydi.  

Sadece emredilenlerle hareket eden ve verilen rolleri emir telaki eden, o teslimiyetçi Türkiye ve yönetim kadroları aranıyor. 

Ancak o günler geride kaldı. 

Şimdi, geleceğini belirleme adına bağımsız kararlar alabilen, rol alan değil, oyun kurmaya namzet yeni bir vizyon ve misyon sahibi olma yolunda tüm engellemelere rağmen ilerlemeye çalışan bir Türkiye var. 

Batılı emperyalist güç odakları, milletler camiasında yeni Türkiye’nin varlık göstermesini engellemek için her yola başvuruyor. 

Hedefleri, bahaneler üzerinde başlattıkları siyasi ve ekonomik baskılarla Türkiye’yi kendi yörüngelerine almak. 

Diğer bir ifadeyle, bu güç odakları, baskılar, korkular, şantajlar ve tehditlerle, Türkiye’ye diz çöktürüp teslim olmaya mecbur etmek istiyorlar.

Asıl ve gizli hedef,  bahaneler üzerinde Türkiye’yi baskı altına almak suretiyle milli hedeflerinden vazgeçirmek.

Uydusu bazı batılı ülkeleri de yanına alan ABD, her alanda Türkiye’nin milli çıkarlarına engel teşkil edecek girişimlerinin devam niteliğinde Doğu Akdeniz’deki haklarımız ve S-400 savarlar konusunda eşkıyavari bir tavırla Türkiye’nin üzerine gelmektedir.

Kısa adı CAATSA olan, ABD’nin Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası, Rusya’dan silah alan ülkelere yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor.

S-400’lerden vazgeçilmemesi halinde, F-35’lerin alımı ve üretimine katılımının askıya alınması ile CAATSA nedeniyle yaptırımlar uygulanmaya başlanacağı tehditleriyle Türkiye geri adıma zorladıkça zorluyor.

GEREKÇELER İŞİN BAHANESİ

ABD, NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı gerekçesiyle Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasına karşı çıktığını ileri sürmesi, asla inandırıcı değildir.

Çünkü S-400 savunma sistemi, NATO’ya yönelik bir tehdit değil, konuşlandırılan ülkelerin savunmasında tehditlere karşı bir kalkandır.

Ayrıca, S-400 füze savunma sistemini kullanacak ilk NATO ülkesi Türkiye olsa da; Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Almanya başta olmak üzere çeşitli ülkeler,  Rus yapımı S-200 ve S-300 gibi füze savunma sistemlerini elinde bulunduruyor. 

Diğer NATO üyesi ülkeler alınca uyumsuzluk olmuyor, Türkiye, alınca uyumsuzluk oluyor iddiası hiç mi hiç doğru ve inandırıcı bir iddia değildir. 

Türkiye’nin savunma sistemini güçlendirmesinin NATO açısından kaygı duyulacak bir konu olmamalı, aksine sevindirici bir gelişme olarak kabul edilmeli. 

Kısacası, ifade edilen gerekçeler işin bahanesidir.

TESLİM OLMAYA MECBUR ETMEK

Türkiye tarihinde ilk defa kendi asli çıkarlarını gözeterek, Batılı emperyalist devletlere rağmen bir girişimi başarmıştır.

Türkiye bu konuda taviz verir, geri adım atar ise itibarını sarsmış olacak ve Rusya ile o zor süreçte kurulan çok yönlü ilişkiler yıkılmaya başlayacaktır.

…Ve yine,  S-400’ler Hava Savunma Sistemimizin güçlendirilmesi için acil ihtiyacımız olduğu gerçeği unutulmamalı. 

Türkiye, baskılara boyun eğmemeli ve direnişini sürdürmeli. 

Türkiye-ABD arasındaki aşılamayan sorunların başında gelen, Suriye’de güvenli Bölgesi, S-400’ler ile Doğu Akdeniz enerji kaynaklarında Türkiye’nin hakları, gibi iki ülkeyi ilgilendiren önemlikonuları görüşülmek üzere Başkan Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, mutabık kalınması önemli ve umut verici bir gelişmedir. 

28-29 Haziran’da Japonya’daki G20 zirvesi sırasında gerçekleşecek olan görüşmede ABD ile ortak bir çalışma grubu kurulması için Başkan Erdoğan, Trump’a; “Karşılıklı çıkarlar ve eşit şartlar çerçevesinde çözüm için EVET, tek taraflı kararlara ise HAYIR” teklifini tekrar önermiş olacak.

Bu buluşma ve görüşmeden çıkacak kararlar çok önemli.

Anlaşılan o ki; Haziran ayı çok şeye gebe.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ArifArif1 ay önce
  Adamlardınıra kıytırık bir duvar için birleşiyorlar. Bizler ise vatanımızın bekasına darbe indirenlere karşı sadece bakıyoruz.Füze fonu kurulmalı ve büyük bir dayanışma sergilenmeli. Ben vatanım için bu fona yardım etmeye hazırım!
 • AHMETAHMET1 ay önce
  Mehmet bey bu görüşmelerin oyalama amaçlı olduğu, her pazarlıkta ABD’nin istediğini aldığı (hem papaz hem de ajan) bizimse elimizin bomboş kaldığı bir gerçek. Uzmanlar diyor ki Rusya’yı sinirlendirmeyin yani S400’ler alınacak, ABD ile oyun olmaz çünkü ortağımız. Yani hem S400’lerin parasını verip çürümeye terkedeceğiz Yunanistan gibi hem de F35’lerin ve Patriot’ların parasını verip alacağız. Eeee ne oldu mangalda kül kalmadı ama bizde de can kalmadı. Bunların hepsi FETO hainine bütün mahremimizi açanlar yüzündendir. Yani bu hainler orduyu, yargıyı, üniversiteleri ve bilumum devlet dairelerini ele geçirdi ve bizim MİT’in Emniyet’in ruhu duymadı öyle mi? Ergenekoncu dedikleriniz bas bas bağırdı aylar yıllar önce bu hain örgüt darbe yapacak orduyu ele geçirdi diye TV’lerde. Şimdi CHP fetöcü öyle mi? Pişkinliğin bu kadarı olmaz. Türkiye’ye 50 yıl kaybettirdi bu politikalar. Uyanalım artık. Zararın neresinden dönersek kardır.
 • kuntakintekuntakinte1 ay önce
  iyi iyi her şey iyiye giderk en ne hikmet se bu konuda ordak çalışma grubu ne ayak bu fikir hangi danışmandan çıktı da bu konuda da ABD nin kucağına sevk edildik anlamadım bu hiç iyi olmadığını birileri söylemeleli adamlar hemen kabul ettiler nye bilin bakalım bu işi de mok ettik gibime geliyor umarım Rusya uyanırda YA engel koyar yada Türkiye yi uyarır rusun silahını ABD niye incelesin hala anlamadılarmı ABD deki şu anki yönetim TÜRK VE İSLAM DUŞMANI ülkemizi parçalamaya çalışan düşmanımız bunlar
 • ZIR CAHILZIR CAHIL1 ay önce
  Bu konular tartisilirken Amerikanin ve Rusyanin birbirine dusman iki kutup guc oldugu gibi bir varsayimdan- a priori bir kabulden yola cikildigi goruluyor.Boyle bir on kabulun cok dogru olmayabilecegi ve tatsiz ve tehlikeli sonuclara gebe olabilecegi olasiligi kesinlikle gozardi edilmemelidir.Cunku Amerikayi yoneten ve yonlendiren guclerle Rusyayi yoneten gucun ayni odakli olabilecegi gercegini hic bir sekilde gozden kacirilmamasi gerekiyor.
 • LütfiLütfi1 ay önce
  S-400 leri aldık.Kaporasını bile verdik.Haziranda gelecek.Yok biraz gecikti Temmuzda gelecek derken şimdide Amerika ile ortak komisyon kuralım diyoruz.Bu komisyonun amacı Amerika"yı ikna etmekmi.Biz bu kafayla S-400 falan alamayız ama milletin gazını almayı başarırız.
 • mahoagamahoaga1 ay önce
  haluk, saçmalamışsın. Fikir özgürlüğü diye birşey var. Hükümet herkesin görüşünü alabilir, istişare babında almalıdır da, ama en sonunda ülkemiz için en doğru kararı alır umarız. Üstelik etrafımız gözümüzün içine bakıla bakıla sarılıp sarmallanıyorken savunma konusu kırmızı çizgimiz olmalıdır.
 • AKINCIAKINCI1 ay önce
  YUNANİSTANDA VARÜSTELİKNATOÜLKESİ, BİZİMDEALMA HAKKIMIZ VAR. SİZ BİZİBÖLEMEYECEKSİNİZ EMPERYALİST HAÇLIVE SİYONİSTLER BU LAFIMI BİR TARAFINIZA SOKUNBUBÖLGENİNHAKİMİ BİZİZ...
 • Kamil Kamil 1 ay önce
  ::))
 • HalukHaluk1 ay önce
  Mehmet bey Bu tur yazilar yazarak hukumetin menevra alanini daraltmanin hic bir kimseye yarari olmaz siyasette her zaman2×2:4 etmez bazen 3 eder bazen 5 eder

Günün Özeti