S-400’ler bizim için neden önemli?

24 Temmuz 2019 Çarşamba

Türkiye, jeopolitik ve jeostratejik konumu itibarıyla çok çetin bir coğrafya üzerinde bulunmaktadır. 

Bu coğrafyayı ele geçirmek zor, elde tutmak ise daha zordur.

İmparatorlukların ve birçok medeniyetin gelip geçtiği bu coğrafyada millet olarak biz, ağır bedeller ödeyerek bu günlere geldik. 

Çok çetin olan ve herkesin üzerinde hesap yaptığı bu coğrafyada kalmayı sürdürebilmek için her alanda güçlü olmak gerekir. 

Unutulmasın ki, devletlerin varlığı ve kabul edilirliği gücü nispetindedir.

Ancak, itiraf etmek zorundayız ki, biz birçok konuda yeterli güce sahip değiliz.

Hâlâ, Hava Savunma Sistemimiz yok denecek kadar zayıf. 

Herhangi bir saldırı karşısında savunma ve saldırı hamle kabiliyetimiz istenilen düzeyde değil. 

Gelinen noktada Türkiye’nin eli kolu bağlı, sadece NATO’nun paylaştığı bilgilerle ve vereceği destekle güvenliğini sağlamaya çalışıyor.

Dünyanın ‘mihenk taşı’ olan bu coğrafya üzerindeki vatanımızı ve bu vatanın sahibi olan milletimizi korumak ve kollamak konusunda büyük sıkıntılar içinde olduğumuz bir gerçektir.

İçinde bulunduğumuz bu durum üzücü olduğu gibi asla kabul edilebilir de değildir. 

Bunun bilinci ve sorumluluğu içinde hareket eden hükümetimiz, güvenliğimiz için ihtiyacımız olan askeri teçhizatı alma konusunda üyesi olduğumuz NATO ve üyesi olma yolunda birçok alanda işbirliği içinde olduğumuz AB gibi kuruluşlar içinde müttefiklerimiz olan ülkelerden beklediğimiz desteği maalesef bulamadık.

Aksine onların engellemeleriyle karşı karşıya kaldık. 

Farklı arayışlara mecbur edilen Türkiye, Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi’ni, ABD, AB ve NATO’ya rağmen alma konusundaki ısrarını sonuna kadar sürdürdü.

Zira buna mecbur edildik.

S-400’LER, SADECE SAVUNMAK İÇİN ALINMADI

S-400’leri almak bizim için hayati önem taşıyor.

Çünkü S-400’ler sadece saldırıya gecen düşman uçakları ve füzelerini vurmak için alınmadı.

S-400’ler aynı zamanda erken uyarı, gözetleme ve yüksek etkili koruma kabiliyetine sahip.

Eylül 2017’de imzalanan anlaşmaya göre, Türkiye, Rusya’dan 2,5 milyar dolar karşılığında satın almış olduğu S-400 sistemi çok önemli özelliklere sahiptir.

Sistem; savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.

Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400’ler, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama ve 250 kilometrede imha edebilme özelliğine sahip. 

Dünyanın en modern ve en güçlü ‘Hava Savunma Sistemi’ olan S-400’ler, saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderebiliyor.

S-400’ler aynı zamanda erken uyarı, gözetleme ve yüksek etkili koruma kabiliyetine sahip.

Bu özelliklerinden dolayı S-400’ler sayesinde içinde bulunduğumuz coğrafyayı sürekli gözlemlemiş ve pek çok istihbari çalışma yapabilmiş olacağız.

Kısacası; S-400’lerin sadece ülkemize yönelik füze saldırılarını önlemede değil aynı zamanda ABD dahil, en gelişmiş ülkeler bile artık ülkemizde veya çevremizde, görünmeden ve bizim bilgimiz dışında hiçbir faaliyet içinde olamayacak. 

Radara yakalanmayan savaş uçaklarını, gemileri ve füzeleri bu sistemle görebileceğiz.

Yani, kısa bir zaman sonra caydırıcı gücü olan bir ülke olacağız.

DİRENDİK VE KAZANAN OLDUK

Bir yandan, dışarıdaki şer güçlerin saldırıları, tehditleri, baskı ve şantajları insafsızca devam ettirildi.

Hatta bazı çevreler ve güçler, anlık operasyonlar başlar beklentisi içindeydi.

Diğer yandan, bazıları millet olma şuurundan yoksun oldukları için, bazıları ürkek, korkak ve cesaretsizliği ve de bazılarının ise ihanetinden kaynaklanan seviyesiz eleştiriler ve de engelleyici girişimleriyle mücadele etmeye mecbur kaldık.

Birileri, “ABD, AB ve NATO’yu karşımıza almaya değer mi, kime karşı kullanacağız?” soruları üzerinden Başkan Erdoğan’ı geri atım atmaya zorladı.

Ama o ve onun emrindeki hükümet vazgeçmedi.

Kısacası, iç ve dış müdahalelere karşı Türkiye, birçok konuda olduğu gibi bilhassa S-400’ler konusunda müthiş bir kararlılık ve sembolleşen bir direniş gösterdi. 

Geri adım atmayarak Başkan Erdoğan’ın yönetimindeki Türk devleti, saygınlığını, itibarını ve güvenirliğini ispatlamış oldu.

Bu durum hiç şüphesiz bir zaferdir. 

Ancak, asıl zafer, bu füzeleri ve savaş uçaklarını biz ürettiğimizde olacaktır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mehmet Mehmet 25 gün önce
  Senin olmayan bir silahla övünmek çocuğun elindeki oyuncağa benzer.Biz neden yapamiyoruz,bence alasını yaparız ama siyasi irade yok.Rusya,abd,suriye, yunanistan ve pkk ya karşı kullanamayacagimjz silahı ne yapacağız görelim.Rusya dan dost olmaz,yarın mermiyi vermese ortada kaliriz
 • NEZİHNEZİH25 gün önce
  MEHMET KOÇAK BEY , SEN ,BİZE KOCAMAN F-35 BAĞIRA BAĞIRA NASIL GİTTİ ONUN HİKAYESİNİ ANLAT, MALUMUNUZ ROKETSAN 12 MİLYARLIK İŞ VE SİPARİŞ ALMIŞTI....?
 • SABRİSABRİ25 gün önce
  s-400 aldınız ya 60 yıl füze düşmedi her gün bir şeyler olur.s-400 aşağı s-400yukarı hani geçen ABD suriyeye 100 adet tomhawk attı yine vurdu tesislerini AKP kutladı ne kadarı yakaladı havada s-400
 • Ahmet dere.Ahmet dere.25 gün önce
  Güzeel.
 • Bilge Bilge 25 gün önce
  İSTİKRAR SALLANIRKEN: Bizim sistemin en yumuşak karnı ,uzun süreli iktidar olan partilerin ihale tilkilerini, rant hokkabazlarını ,yağlı koltuklara partili eş dostlara getirme hastalığını önleyememe kabiliyetidir.Halk bakıyor ki, partiye destek olmuş oy vermiş, partili delegenin solcu damadı yağlı bir koltuğa oturmuş, ayni seviyedeki kendi evladı işsiz, partili falan şahıs aniden zengin olmuş ama kendisi kira evde zar zor geçiniyor, ne yapsın bu defa arayışa giriyor, başka partilere oy veriyor.Sorun çözülüyor mu? Asla , daha da kötü oluyor, istikrarsızlık başlıyor.Ama bunu vatandaşa anlatamazsın.Yine çözüm parti liderlerinin atacakları adımlara bağlı:1) Yolsuzluk bataklığına saplanmış belediyeleri ,milletvekilleri iyice silkelemek , ilk başta partiye zarar verebilir diye akla gelse de uzun vadede partiye güveni artırır.2) Flaş güven veren isimler kabineye alınmalı, halkımız üzerinde bu husus çok etkilidir.3) Sistemde revizyona ihtiyaç var, bakanlar milletvekillerinden seçilmeli, Başkan yardımcısı milletvekillerinden seçilmeli ve Meclis’te bakanlar ve Başkan yardımcısı devamlı Meclis’e hesap verebilir konumda olmalı.Zaman az kaldı eli çabuk tutmak zaruri, yoksa vebali ağır olur.
 • Mehmet ayMehmet ay25 gün önce
  Bu S-400 ler neymiş böyle, öve öve bitiremediniz, bunu satın alınca bütün sorun çözüldümü? Bundan sonra kimse Türkiye ye birşey diyemez. Nokta bitti.....
 • MünirMünir26 gün önce
  Dünyanın en güzel coğrafyası ancak biz Türklere yakışır. Bunun sürekli olması için de her alanda güçlü olmak şart.
 • Çağdaş uyuzgarlıkÇağdaş uyuzgarlık26 gün önce
  Biz parti kuralım; 2020 ile 2100 arası en az 40 parti kurmalıyız. Öğleyin kurarız, ikindinnen akşam arası iktidara gelir. Ruslar ise; S400, 500, 600, 700, 800, 900 vs üretirler bu arada; biz de alırık canım; ossun işte her çeşitten bi dene ossun beh! (Erbakan bile kaç parti kurduydu bakayım; nizam, selamet, refah, ferah, fazilet, çok fazilet, saadet, servet, yeniden refah, bir daha refah, aşk ilee şevkilee bir daha refah; ooo, bayaa olmuş; geliyor arkadan yeğenler de, kuzenler de, torunlar da; ooo, olur olur yaa daha tonla olur..)

Günün Özeti