İstanbul’da‘başkan ve meclis’

26 Haziran 2019 Çarşamba

Avrupa basınında, İstanbul seçimleri üzerinden Türk demokrasisi ve Başkan Erdoğan yine hedefteydi.

Başkan Erdoğan, tarafından oluşturulan otoriter iktidar mekanizmalarının despot tavrı ve uyguladığı baskılarla İstanbul’da seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleşmeyeceği, İstanbul’u E. İmamoğlu kazansa bile yine engelleneceği ve İstanbul merkezli Türkiye genelinde büyük olaylar yaşanacağı gibi yalan yanlış haber ve yorumlarına geniş yer verilmişti. 

Ancak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) için tekrarlanan seçimleri, yüksek katılımla ve hiçbir üzücü olay yaşanmadan tamamlanması bu iddiaların asılsız ve önyargılı bir bakış acısından kaynaklandığı görülmüştür.  

Bir devlet adamlığı sorumluluğu içinde Cumhur İttifakının adayı sayın Binali Yıldırım, herkesten önce düzenlediği basın toplantısında rakibi Ekrem İmamoğlu’nun kazandığını duyurarak sayın İmamoğlu’nu tebrik etti. 

Kısacası, iç ve dış mihrakların tüm oyun ve kışkırtmalarına rağmen ve bazı aksaklıklar yaşansa da Türk demokrasisinin işlemekte olduğu gerçeği bir kere daha ortaya konmuştur.

Başkan Erdoğan hakkındaki yanlış yorumlar ve ithamların sebebinin ise çıkar ve sömürü politikalarına teslim olmadığından kaynaklandığı ve bir karalama kampanyasının devamı olduğu böylece anlaşılmış oldu.

Bu süreçte üzücü olan her iki tarafın içinde küçük bir azınlık olan kesimin eleştiri sınırlarını aşan ve sabır sınırlarını zorlayan hakaret içeren sosyal medyadaki paylaşımları oldu.

Sevindirici olan ise seçmen kitlelerinin kahir ekseriyetindeki olgun davranışlar oldu.  

Provokatörlerin kışkırtıcı paylaşımları çok şükür karşılık bulmadı ve üzücü hiçbir olay yaşanmadan süreç tamamlandı.

Şimdi, her siyasi hareket, sonuçlar üzerinden değerlendirmelerini elbette yapacaktır. 

Bu seçim sonuçlarının geneldeki Türk siyasi hayatını nasıl etkileyeceğini ve ne gibi değişimlere sebep olacağını zaman içinde göreceğiz.

 Ancak şimdi, geçmişin o sıkıcı ve yorucu yörüngesinden hızla sıyrılmanın ve normalleşmenin zamanıdır. 

Çünkü ülke ve millet olarak olduğu gibi aile ve fert bazında da aşılması gereken sorunlarımız var. 

E.İMAMOĞLU’NU ZOR BİR 

SÜREÇ BEKLİYOR

Süreçte yaşanan olumlu veya olumsuzluklar bile siyasi deneyim ve tecrübeler edinmemize katkı sağlamıştır.

Hem siyasiler hem de seçmen kitleleri bu süreçten ve seçim sonuçlarından çok önemli dersler çıkardığına inanıyorum.

Bu seçimle hiç kaybetmeyen taraf, kaybetmenin ne olduğunu ve hiç kazanmayan tarafın da kazanmanın sevincini yaşarken, beraberinde verilen siyasi sorumluluğun ağırlığını daha ilk günden itibaren hissetmeye başladılar bile. 

Kısacası her iki taraf, süreç içindeki değişimler ve yaşanan olaylardan birbirlerini daha iyi anlamaya başladıklarına şahit oluyoruz. 

Her şeye rağmen karşılıklı hoşgörü, saygı ve birlikte yaşama ve kabullenme zorunluğunu gerçeğine verilen mesajlarda dikkat çekmektedir.

Toplumsal barış adına bu çok önemli bir siyasi tecrübedir ve demokrasi adına bir kazanımdır.

İstanbul seçimlerinde siyasi partiler adına kesin zaferden söz etmek de mümkün değildir.

Çünkü seçmen, iki tarafa bu dünya şehrini birlikte yönetme sorumluluğunu vermiştir. 

İBB Meclisinde; AK Parti 176, MHP 4, CHP 128 ve İyi Parti 4 üye ile görev yapacak. 

İttifaklar üzerinden bakılırsa,  İBB Meclisi’nde, Cumhur İttifakı’nın 180, Millet İttifakı’nın ise 132 meclis üyesi var

Yani; Başkan CHP’li olsa da meclis çoğunluğu AK Parti öncülüğündeki Cumhur İttifakı’nda.

Bu durumda Başkan Ekrem İmamoğlu, keşke bu meclis aritmetiğine göre mesajlar verebilseydi, şimdi işi daha kolay olurdu. 

Köprüleri atan bir tavır şimdi onu zor durumda bırakacak.

Seçim sürecindeki tavır ve davranışlar devam ettirilir ise E. İmamoğlu, o meclisi çalıştıramaz.

Komisyonlar kurup bütçesini oluşturamaz ve meclis onayı alamaz. 

Bu gerçeklerden hareketle E. İmamoğlu’na çok ciddi görevler düşmektedir. 

Bazı yanlış beyanlarından dolayı AK Partililerden özür dilemesi gerekebilir. 

Yakınlaşma ve bir uzlaşma zemininde kucaklaşıp helalleşme en doğrusu olur. 

Çünkü, bu şehri AK Parti olmadan CHP yönetemez. 

Başkanlığı almak yetmez, ‘meclis’in başkanlık kadar önemli olduğu bir gerçek. 

İşte bu nedenle E. İmamoğlu ve CHP grubu başta olmak üzere taraflar, karşılıklı fedakarlıklarda bulunmalı ve bir ortak yönetim biçimi ortaya konulmalıdır.

 “Demokraside çareler tükenmez” gerçeği burada gösterilmelidir.  

Ancak, sayın İmamoğlu’nu bekleyen asıl sorun, kendisine destek veren siyasi partiler ve bazı legal ve illegal örgütlerin beklentileridir. 

Bir sonraki yazımda bu konuyu ele alacağım.

NOT: Sayın İmamoğlu’nu tebrik eder, başarılı çalışmalar dilerim. 

Ancak; Sayın İmamoğlu’nu yanlış siyasi tavırları olduğunda eleştireceğim gibi başarılarını gördükçe de takdir edeceğimi şimdiden belirtmek isterim. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HaticeHatice26 gün önce
  Hercai denilen yorumcu fikrine katiliyorum oyun buyuk oynandi akillari sira binali bey gibi birisini cagin mimar sinanini harcamak istediler eger binali bey secilseydi kanal istanbul eksik olan metrolar yapilacakti belki bir cesaret ayasofyayi acma tesebbusunde bile bulunurlardi dis gucler bunlari engelledi mesela gezi olayindan once tayyip bey gazzeye gitmek istedi gezi olayini cikardilar kanal istanbul yapilacak dovize nester vurdular daha bunun gibi neler neler ama icindeki his imamoglunun hic rahat durmayacagidir bir insan 82 milyonun gozunun icine baka baka cikari icin yalan soyluyorsa bu insandan bu ulkeye yarardan cok zarar gelirigrenc bir karakteri varki ak parti meclisinin uyanik olmasini tavsiye ediyorum onlarada madik atar karakol basan kendisinden kac yas insana saygisizlik yapan sirf rakibiyle alay edercesine davranislari bana igrenc geldi pis bir karakteri var insallah tez zamanda bir birlerini yerler o makamda uzun sure kalamaz ve hak yerini bulur
 • AHMEDAHMED26 gün önce
  Mehmet bey bu lafları kendinize yakıştırdınız mı?Yani demek istiyorsunuz ki meclis çoğunluğu bizde belediye başkanını çalıştırmayız. Birincisi Tayyip bey İBB başkanlığına %24 oyla gelmişti. Meclisin engellemeye fırsatı bile olmadı.İkincisi bu davranışın sonucunu iyi biliyor olmanız lazım halk ikinci tokadı atar ama bu sefer tokat değil yumruk atar, nakavt olursunuz. Artık ona da şefkat yumruğu dermisiniz bilmem.
 • Yetiş Nihat ama, hadii:Yetiş Nihat ama, hadii:26 gün önce
  Nihat Genç diye biri var; vaktiyle oğuz aral' ın kerhane tarzı çıkardığı karikatür-porno dergisinde çalışırdı. Sıkı durun; onun da projesi varmış, ve kurtarmaya geliyormuş ülkeyi! Oh bee, iyi yaa, bayaa çalışan var yüce türk ulusu için! Demek sırf gül ve davutoğlu' dan ibaret değiller!
 • hercaihercai26 gün önce
  CHP li ler ilk secimde oylari caldilar, niye? Cunku ikinci secimin olacagini bildikleri icin, bu da Imamoglu'nu magdur durumuna soktu ve Istanbullular da buna inandi. Bu secimde tek magdur olan vardir, o da Binali beydir.
 • Dua etDua et27 gün önce
  Sadece Büyükşehir yenilendi tüm seçim yenilenseydi Meclis de giderdi

Günün Özeti