İran işin bahanesi, ABD, Ortadoğu’yu işgale hazırlanıyor

15 Haziran 2019 Cumartesi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’la artan gerilimi bahane ederek Ortadoğu’yu işgal hazırlıklarını sürdürüyor.

İran’ın ABD’ye ait bazı hedeflere saldırmayı planladığı iddiaları üzerine ABD, Haziran ayı başında USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağından oluşan bir görev grubunu Körfez bölgesine göndermişti.

Şimdi de yine aynı bahaneyle ek askeri güç talebinin bir parçası olarak, bölgeye USS Arlington (LPD-24) gemisi ve bir Patriot bataryasını sevk etti.

Ayrıca, ABD Merkez Komutanlığı Komutanı Frank McKenzie, Ortadoğu’daki ABD askeri varlığının artırılmasını önerdi. 

McKenzie, ayrıca bölgeye bombardıman uçakları ve füze savunma sistemleri getirilmesini talep etti.

Bu büyük askeri yığınağın sebebi sorulduğunda Pentagon, ABD askeri üslerine karşı tehlikeler bulunduğunu, bu sebeple bölgedeki ABD askeri varlığının artırılmak zorunda kalındığını iddia ediyor.

Ancak bu iddiaları asla inandırıcı değil. 

İran’ın, ABD’nin Ortadoğu’daki güçlerine saldırı için yeşil ışık yaktığı yönündeki ABD’nin istihbarat bilgisi ise Amerikan yetkililerinin yaydığı ‘sahte istihbarat’ bilgisi notudur.

ABD, bu yalanlarıyla bölgedeki askeri gücünü artırmak için başvurduğu psikolojik savaştan başka bir şey değildir.

Çünkü ABD, Irak’ı işgal döneminde de benzer yalanlarla işe başlamıştı. Irak’ta biyolojik kitle imha silahları olduğu bahanesiyle Irak yönetimini devirmiş ve ülkeyi bir harabeye çeviren o büyük işgali gerçekleştirmiştir. 

Şimdi, ABD yönetimi yine aynı yön ve yöntemlere yani yalan iddialarına başvuruyor.

Amacı işgal hazırlığı için bölgeye silah sevkiyatını gerçekleştirmek. 

Bütün bu hazırlıkların sebebi ise İran değildir.

İran işin bahanesidir. Asıl ve gizli hedef, İsrail’in bölgedeki güvenliği ve ABD’nin sömürü politikalarının geleceğidir.

Kısacası; ABD yönetiminin niyet ve planında Türkiye ve İran’ı baskı ve tehditlerle sindirmek ve devamında ise tüm Ortadoğu bölgesini işgal etmek olduğu açık ve net bir şekilde görülmektedir.

Bu işgal, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesiyle planlanmıştır.

İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in “Milyarlarca dolarlık filoları bir füze ile yok edilebilir, bu güç İran’ın elinde vardır” şeklindeki açıklaması aslında bir karşı tepki ve bir meydan okuyuşu olsa da bu tehdit açıklamaları ABD’nin işine yarıyor. 

Silah sevkiyatı ve bölgeye yönelik işgal hazırlığı için başvurduğu ‘sahte istihbarat’ girişimlerini bu tehditkâr açıklamalarıyla gerekçelendiriyor.

İran, tehdit ve meydan okuyarak ABD’ye propaganda malzemesi vermemeli.

ABD TEHDİT EDİYOR, S. ARABİSTAN VE BAE DESTEKLİYOR, AB İSE OYALIYOR

İran, ABD’ye karşı Almanya ve Fransa başta olmak üzere AB ve üyesi ülkelerden aradığı desteği bulmadı.

İşin doğrusu şu; Amerika’nın tehditlerinden etkilenen AB, İran yalnız bırakıldı. 

İran’ın AB’ye “ya yanımda yer alın ya da anlaşmayı bitiriyorum” uyarı ve çağrısına Brüksel’den “Sen anlaşmaya uymaya devam et, biz formül arıyoruz” şeklindeki cevabı İran’ı tatmin etmedi. 

Çünkü gelinen noktada İran ve ABD arasında karşılıklı restleşmeler ve tehditler devam ederken, AB, Amerika ile karşı karşıya gelmekten korktuğu için İran’ı sahiplenme yerine oyalayıcı politikalar izlemeye başladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin çekilmesine rağmen İran ile yapılan nükleer anlaşmayı kurtarmak için Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaret, maalesef o oyalayıcı politikanın bir devamı niteliğindeydi. 

İran, farklı arayışlara yönelse de aradığı desteği bulamadığı gibi her geçen gün yalnızlaştı ve yalnızlaşıyor. 

Tahran’ın elindeki en büyük iki kozu son çare olarak ileri sürdü.

ABD’nin siyasi baskı ve ekonomik yaptırımları ve AB’nin oyalayıcı politikalarına karşılık kısa bir zaman önce 5+1 anlaşmasından kaynaklanan bazı yükümlülüklerini askıya alma, ayrıca Hürmüz Boğazı’nı kapatmakla tehdit etmişti. 

Zaten, İran’ın yapabileceği başka bir şey de kalmadı. 

Suudi Arabistan ve BAE“İran’a karşı bütün gücümüzle ABD’nin yanında karşılık vermeye hazırız” açıklamaları hem bir işbirlikçilik örneği hem de bir savaş çığırtkanlığıdır.

Bu Arap Cephesi, sadece ABD yönetimiyle değil, aynı zamanda Filistin topraklarının işgali ve Filistin halkını yok etmeyi sürdüren İsrail ile de yeni ilişkiler olduğu artık gizlenmemektedir. 

Saltanatlarının devamı için ABD ve İsrail’in uşaklığını gönüllü olarak kabullendiklerini sadece açıklamalarıyla değil, aynı zamanda tavır ve davranışlarıyla da ortaya koyuyorlar.

Riyad’ın başını çektiği Arap cephesi, İran’ı ezeli düşman, ABD ve İsrail’i ise İran ve Türkiye’ye karşı ebedi dost ilan etmiş oldular.

Bölgedeki güç dengeleri hesaplanırken bu gerçek de nazari dikkate alınmalıdır. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ÜnalÜnal1 ay önce
  Evet tespit doğrudur lakin bizim ülkemizi yönetenler ne içiyordu iraka uçakları TURKIYEDEN havalandıran özal degil miydi irak tan sonra sıra suriyeye gelince suriyeyide amerikanin kolluk gücü olarak parcalamadikmi iranida parcalayacak turkiyeyide ve iraka nasıl TURKIYEDEN girdiyse turkiyeyede belki irak tan belki arabistan dan belki suriye den girecek ve büyük ortadogu yani büyük ısrail projesi gerçekleşecek ve muslumanlar yine ege de akdeniz de dalgalarla bogusacak
 • takiitakii1 ay önce
  HEP ÖYLELER ARAP MİLİYETÇİLERİ KERBELADA PEYGAMBERİN TORUNLARINI HUNHARCA KESEN OSMANLI ASKERLERİNE 1 DÜNYA SAVAŞINDA YAPTIKLARI TEZ UNULTULDU1 DÜNYA SAVAŞINDA OSMANLI ASKERLERİNE SİDİK İÇİRİP KARNINI YARAN DECCALIN HER ZAMAN UŞAKLARI ARAP MİLLİYETÇİLERİ HİÇBİR ZAMAN KUDUS İÇİN SAVAŞMADILAR HAÇLILARI TÜRKLERDEN ACEMLERDEN KENDİLERİNE YAKIN GÖRDÜLER BU ZAMAN DA AYNI AYNITÜRKİYEDE ARAP MİLLİYETÇİLERİNİ İSLAM DİYE BİZE YUTTURANLAR ARAP MİLLİYETÇİLİĞİNİ İSLAM DİYE BİZE SATANLAR BİDAT ETTİKLERİNİN NE ZAMAN FARKINA VARIRLAR
 • HasanHasan1 ay önce
  Adamlar kıyamet senaryosunun aynısını uyguluyorlar harfi harfine
 • Serkan aydinSerkan aydin1 ay önce
  Bilgilendirici bir yazı.. amerika yine 2.dunya savaşında japonlara atfen yapmış olduğu sahte bayrak operasyonu olan pearl harbel savaşı öncesi kendi gemilerini bombalayip dünya ya bunu japonların yaptığını söyleyip algı operasyonu çekip kendince bahane turetip 2.dunya savaşına girmisti.. keza ırak ida kendince asparagas iddialar atıp dünya kamuoyunu ikna edebilmek için yalanlar üzerine sebebler üretmişti kimyasal silahlar yalanı gbi..afkanistan işgali öncesinde 11 eylül olayıyla kendi derin devleti ile kendi gökdelenlerini vurmuş bunu da yine kendi orgutu el kaide ve ajanı olan useme bin ladin i kullanarak gerceklestirmisti..simdide iran savaşı öncesi basra körfezi ve hurmuz boğazında vurulan petrol taşıyan ticari gemileri iranin vurduğunu iddia ediyor..artik bu numaralar demode ve klişe oldu ama hala daha bi bahaneye ihtiyaçları var..eger olası bir iran operasyonu olursa sadece iranin stratejik tesislerine petrol rafinelerine askeri uslerinesilah depolarına sanayi tesislerine nukluer tesislerine bir saldiri olacagini düşünüyorum bunuda gemi ve denizalti konusluolan tomahawk cruise füzeleri yine bombardiman ucaklarindan atilan diger uzun menzilli güdümlü cruise fuzeleriyle bombalama ile baslayip daha sonra agir bir hava saldırısı gerceklestirip iranin hava kuvvetlerini ve hava savunma silah platformlarını imha ve tahrip edecektir..ve bunu diğer körfez ülkeleri ve suidi arabistan gbi satılık ülkeler ile müşterek yapacaklardir..bunu yapmaya muktedirlermidir bence muktedirlerdir...ama asla iranibir kara operayonu ileişgal edeceklerini sanmıyorum ki boyle bir niyetlerinden yok ve bu abd için çok daha zahmetli ve zor bir iş muvaffak olamayabilir..asil amacı oranın altyapısını çökertmek ve iktidarı hükümeti devirip kendi güdümünde icazet verebildiği bir hamisi olduğu amerikan yanlısı yeni hükümet kurup iranin petrollerini amerikan şirketleri aracılığıyla dünya pazarına satmak, iraniçininen buyuk petrol tedarikçisi olmasini engellemek ve cinin onunu kesmek..turkiye böyle bir savaş olursa son derece itina ile temkinli ve tedbirli olmali..eger iran düşerse malesesef sırada türkiye var..bu yüzden iran operasyonu bizim bekamiz için çok önemli.. iranin yanında durmaliyiz

Günün Özeti