ABD, İran’ı bahane ederek Ortadoğu’yu işgale mi hazırlanıyor?

18 Mayıs 2019 Cumartesi

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BM-GK)’nin beş daimi üyesi, Avrupa Birliği (AB) ve Almanya ile 2015 tarihinde imzaladığı Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA)’inyükümlülüklerini yerine getirdiği halde, ABD’nin haydut Başkanı Donald Trump geçen yıl önce, İran ile varılan nükleer anlaşmadan çekilmiş, ardından Kasım 2018’de Tahran yönetimine yönelik yeni yaptırımları devreye sokmuştu.

Anlaşmaya imza koyan diğer BM daimi üyeleri ile AB ve Almanya (5+1), Trump’ın çekilme kararına rağmen anlaşmaya bağlı kalacaklarını açıklasalar da ABD’nin baskıları karşısında İran ile var olan ve her gecen gün büyüme yolundaki ticari ve siyasi ilişkilerini sürdüremediler. 

ABD’nin siyasi baskı ve ekonomik yaptırımları ve AB’nin oyalayıcı politikalarına karşılık, 5+1 anlaşmasından kaynaklanan bazı yükümlülüklerini askıya alma, ayrıca Hürmüz Boğazı’nı kapatmakla tehdidinde bulunmak suretiyle elindeki iki önemli kozu son çare olarak ileri sürdü.

Zaten, İran’ın yapabileceği başka bir şeyde kalmadı. 

İran’ın Uranyum zenginleştirmeye tekrar başlama ihtimaline ilişkin açıklamalarını tehdit olarak değerlendiren ABD’nin haydut Başkanı Trump, devam eden yaptırımların arttırılmasını başlanacağını hatta bazı askeri seçeneklerinin de görüşüldüğünü belirtti. 

Bu açıklamalar açık bir tehdit olduğu için “savaşa mı gidiyoruz?” sorusunu beraberinde getirdi. 

Dünya başkentlerinde bu karşılıklı restleşmelerin bir savaşa dönüşür mü üzerinden farklı senaryolar ve komplo teorileri tartışılmaya başladı.

ABD, sürekli İran’ı bahane ederek Orta Doğu’yu işgal planları hazırladığı artık gizlenmiyor.

Bu konuda dünya siyasetine yön veren düşünce kuruluşlarının uzmanları tarafından birçok yorum yapıldığı gibi bazı siyasiler tarafından da bu gerçek, yüksek sesle dillendirildi ve de dinlendiriliyor. 

İran’ın diğer ülkelerde kendine bağlı gruplara, ABD menfaatlerine saldırı düzenlemeleri emrini verdiğine yönelik istihbarat bilgileri aldıkları iddiasıyla ABD, geçen hafta, uçak gemisi USS Abraham Lincoln’ü, muhrip-destroyerlerini, B-52 bombardıman uçakları, F-15 ve F-16 savaş uçaklarından oluşan uçak filolarını bölgeye gönderdi.

ABD, Ortadoğu’daki Amerikan güçlerine İran tarafından saldırılması ya da Tahran’ın nükleer silah çalışmalarını yoğunlaştırması durumunda bölgeye 120 bin asker göndermeyi planladığını açıkladı.

Nitekim İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı General Hüseyin Selami, ABD ve müttefikleri ile topyekûn bir savaşın eşiğinde olduklarını söyledi.

ABD’nin İran ile varılan 5+1 Nükleer anlaşmasından çekilmesi ve devamındaki askeri, stratejik ve siyasi alanlardaki manevraları ile tehditlerinin sebebi, İran bahane edilerek Ortadoğu’yu işgal etmeye hazırlandığı gerçeğidir. 

ASIL HEDEF TÜRKİYE’DİR

Sonuç olarak: ABD ile İran arasında bir çatışma çıkma ihtimali gittikçe güçlendiği doğrudur. 

Ancak başlayacak bu çatışmalar, bir savaşa dönüşse de bu savaş İran’la sınırlı kalmayacaktır.

İran üzerinde başlayacak bir savaş kısa sürede İran dışına taşınacak.

Çünkü ABD’nin asıl hedefi İran değil(!)

ABD, İran üzerinden Orta Doğu’yu işgale hazırlanıyor ve asıl hedefi Türkiye’dir. 

CIA eski direktörü Graham Fuller’in ‘İslamsız Dünya’ adlı kitabında, o tarihi gerçeği şu şekilde itiraf ediyor.

“ABD’nin dünya hâkimiyeti önündeki tek engel Sünni Müslümanlardır. Vahhabilerle ortak çalışıyoruz, Şiileri kullanıyoruz.

Sünni iktidarın yıkılması, Sünniliğin kalesi olan Türkiye’nin yıkılması ile mümkündür.”

…Evet, her şey açık ve net.

Bazı gerçekleri anlamak için sanırım başka söze gerek yok.

Dün, Lawrens vardı bugün; F. Gülen, A. Öcalan, S. Demirtaş, Cem Özdemir, Can Dündar, Deniz Yücel, M. Karayılan ve Figen Yüksekdağ, Sezai Temelli gibi Lawrens’lar var…

Dün, Osmanlının parçalanması, topraklarının bölüşülmesinin adı olan Sykes-Picot gizli ihanet antlaşması vardı, bugün ise onun devamı niteliğinde ABD’nin öncülüğündeki Batılı emperyalist güç odaklarının yeni gizli planları yani BOP var. 

Dün hedefte Sultan ll. Abdulhamid vardı, bugün Başkan Erdoğan var.

Bugün, siyasi baskılar, tehditler ve şantajların yanında içişlerimize müdahale etme girişimleri, S-400 ve F-35 krizi, Türkiye’nin Akdeniz’deki enerji kaynaklarındaki mahrum edilmek istenmesi, Türkiye’yi tehdit eden bölücü terör örgütlerinin silahlandırılıp eğitilerek Türkiye’ye yönlendirilmeleri, o ihanet planının parçalarıdır. 

Bu gerçekler nazarı dikkate alınarak mutlaka ülke içinde siyasi ihtiraslar bir kenara itilerek, milli birlik sağlanmalı. 

Dışişlerimiz bu saldırı ve ihanet planlarına karşı yeni politik hamleler geliştirerek karşı bir tavır almalıdır. 

Aksi halde, telafisi çok zor darbelere karşı zayıf kalır, ağır bedeller ödemek zorunda kalırız. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • İSA KÖKMEN İSA KÖKMEN 1 ay önce
  Sayın yazar, RTE Bop un eş başkanı değilmiydi? Aklımızla dalga geçmeyi bırakın artık.!!! Butun bu olanların sorumlusu sayın başkanıdır.
 • Yusuf canYusuf can1 ay önce
  İran'ı sevmem ama ondan sonraki hedef bizim ülkemiz ABD İran'a saldırdığında ABD ye karşılık verilmeli İran'ın yanında olmalı hatta bu serefsuzleri Ortadoğu'ya İsrail ile birlikte gommeloyi
 • sonersoner1 ay önce
  Günlerdir içinde Allah korkusu olan bir kul gerçekleri yazsa diye dua ediyordum, bu güzel köşe yazınızı görünce içime su serpildi. Gözleri kör olmayan herkes görebilir ki, İran’ın elinde uçak gemisi veya ağır bombardıman uçakları yok, yada kıtalar arası balistik füzeleri de yok, yada bugüne kadar herhangi bir dünya parçasına nükleer bomba da atmış değil (ABD gibi), İslam dünyasındaki kimi kargaşalıkların tarafı olmuştur başka. İşin en önemli yerine gelirsek, yakın çevresinden başka kimseye tehdit olma gibi bir durumu olmayan İslam ülkesi İran’a yapılacak saldırının temel nedenlerini iyi okumak lazım. İran kendi içinde ekonomik krizle boğuşurken, ambargo vs. ülkedeki halkı yeterince huzursuz eder iken, elindeki son gücünüde kalkıp yeniden bir savaşta kullanacak değil, keza savaşa girerse onun yanında Irak, suriye, Lübnan veya Türkiye nin savaşa girmeyeceğini de biliyor. Yani savaş İran için en son tercih. Amerikanın İran’ı bahane ederek filosunu Kıbrıs açıklarında akdenize göndermesi, yeterince sıcak olan bölgede kimi devletlerin at koşturmasına kimilerinin de (Türkiye) hareketlerini sınırlamaya çalışma çabaları taşımaktadır. Diğer bir neden yüzyılın anlaşması diye kendi emellerini dayatmacı bir zihniyetle kabul ettirme manevraları. Mesele İran’mı bir taşta birkaç kuş vurmak mı, sanırım akdeniz çok ısınacak, ama işin kötü tarafı karşımızda ete kemiğe bürünmüş bir düşman yok, batılılar her zaman olduğu gibi ajanları ile bölge halklarını kullanmaktalar. Aklı selim olup, doğru zamanı kollayıp Allah rızası için gerektiğinde mücadeleye devam etmemiz lazım, Unutmayalım koskoca ümmet tehdit, zorbalık ve zalimlerle kurban edilmeye çalışılıyor. Onların bilmediği bir şey var; “La galibe İllallah…”
 • JurnalJurnal1 ay önce
  Müslümanım diyen sözde müslümanlar güruhunun aklı başına gelmesi için;mutlaka çok acı badireler görüp işgal edilmeleri gerekiyor.YÜCE ALLAHIN GAZABINI FAZLASIYLA HAKETTİK...
 • aydin erdokuraydin erdokur2 ay önce
  Bir an evel idam yasasıgetirilmeli bu vatana kim ihanet ediyorsa kellesi koparılmali bu hükümet halkla barışmali halka kulaklarını tikamamalisuriyelileri göndermeli bunlardan vatana hayir gelmez tıbki 1 dünya savaşında olduğu gibi eyt yasasını çıkarmalıanayasa kökten değişmeli islam hukukuna göre yazilmali kulun yazdığı anayasa bir ise yaramaz kuranikerim kitabimiza göre anayasa yazilmali
 • Mehmet Mehmet 2 ay önce
  Müslüman ülkesini sever.Bop ile sınırların değişmesine biz katkı sağladık desenize.Suriyede ne işimiz vardı.Neden israile komşu olduk
 • Rıfat Rıfat 2 ay önce
  O yüzden ülke içinde ki bu Lawrance ler tutuklanıp sınır dışı edilmeliler, yoksa Türkiye için çok geç olacak!
 • AKINCIAKINCI2 ay önce
  ÇİNİTÜRKİYEYE İLETİCARETTEORTAK HALEGETİRMEKLAZIMTÜRKİYE ONLARIN ÜSSÜOLMALI HEMGÜMRÜKTENKAZANACAĞIZ HEM SATIŞTAN YARIMAMÜL ALIP BURADA MONTE EDİLİP DÜNYAYA SATILABİLİRBİZ ULAŞIMYÖNÜNDENAVANTAJLIYIZ VE SİYASİ OLARAKDA GÜÇLENİRİZ
 • vatandasvatandas2 ay önce
  fikrimiz zikrimiz belli ..eskiya hirsiz.terorist devlet ABD ortadoguyu ve turkiyeyi isgale hazirlaniyor. iran siada olsa neticede musluman ve komsumuz tarihsel baglarimiz olan ulke .ABDdenilen teror devletine karsi irana destek olmaliyiz .ABD benim ulkemdeki terorun binlerce sehidimin asil azmettiricikatilidir. ortadogu irak suriye misir urdun lubnan libyadaki savaslarin olen milyonlarin katilidir .asil amaclari hacli savasinin 21. yuzyil modern taktigidir .bol parcala yoket .dun irak idi bugun suriye yarin iran ertesi gun turkiye hedefte..bizim solyanddancarkllitakim cek cek cek adedursun
 • HalukHaluk2 ay önce
  Mehmet bey ulke son on yilda sucu bucu diye kabak gibi ikiye bolundu. Bu bolunme baskanlik sistemi ilede resmiyet kazandi bakiniz secimi kazanan siyasi gruplar % 51 veya %52 oy aliyor milli konularda birlik ve beraberlik saglayamiyoruz .Siyasiler birlik ve beraberligimizi bozacak soylemlerden kacinmalidir

Günün Özeti