Akıl yeterli olsaydı   

05 Mayıs 2019 Pazar

Aslında akıl, duyduğunu, gördüğünü ve düşündüğünü anlamaya uygun yaratılmış mekanizmadır. Fakat bunun için aklın sağlam altyapısı olması gereklidir. Bu akıl, net doğruyu bulma kalitesinde değildir. Eğer böyle olsaydı, bütün dünya insanları aynı değerde buluşur ve ortak bir sistemi kabul edip paylaşırlardı. Ancak bugüne kadar bu hiç gerçekleşmedi.

Genel hatları ile dünyada ne kadar insan varsa o kadar görüş farklılığı vardır. Demek ki akıl evrendeki hakikati bulup kavrama ve sahiplenme yeterlilikte değildir. Ben bazen kendi aklıma sorular soruyorum. Aklım, sorduğum, sorularım karşısında susuyor ve bana cevap vermiyor. Benim maddeten bir varlığım var, bedenimin varlığını duyu organlarımla dış görünüş olarak tanıyorum. Amma aklım, seni tanıyamıyorum, ne olduğunu anlayamıyorum. Senin hakkında bilgi toplamak istiyorum, bulamıyorum. Sen nesin, nerden geldin, nasıl geldin beni nasıl buldun? Benim bitkilerden, tuzdan, sudan inşa edilmiş bedenime nasıl girdin? Bana anlat diyorum, anlatmıyorsun. Sorularımı dinliyorsun aldırış etmiyorsun. Ciddiye alıp cevap vermiyorsun. Cevabını, bana bırakıyorsun. Yoksa sen ruh musun? Seni nasıl tanırım, diyorum kimseye sırrını vermiyorsun! Hiçbir şey değilsin, desem çok şey yapıyorsun.

Herkes akıllıyım, diyor, hiç kimse, bir başkası ile anlaşamıyor. Bu insanların hepsinde var isen, aynı şey isen, niçin insanları birbirine düşürüyorsun? Kavga yaptırıyor, onlara kan döktürüyorsun. Eğer sen cevher isen, beni, insan olarak gösteren bedenimi niçin terk ediyorsun? Ben mezarda toprak olurken, sen nerelere kaybolup gidiyorsun? Sen vefasız mısın? Seni bir ömür boyu üzerinde taşıyan bedeni, görmez, duymaz, yemez, içmez, kımıldamaz halde bırakıp kendini kurtarırcasına niçin kaçıp gidiyorsun? Gittiğin yeri de bildirmeden sessiz sedasız kayboluyorsun? Huzur ve güven içinde yaşamak isteyen insanlara en öldürücü silahları yaptırıyor kitleleri birbirine düşürüp imha ettiriyorsun.

Bre akıl, her insan seni kullanıyor, birbirlerine yapmadık kötülük, çektirmedik işkence bırakmıyorlar, sen müdahale etmiyorsun. Sen insanların ortak değeri değil misin? Her insan seninle temayüz ettiğini, seninle güçlendiğini, seninle kazandığını ve seninle iyi olduğunu anlata anlata bitiremiyor. Sen ise onların kıskançlığını körüklüyor, kendilerine zarar veriyorsun. Çocukları, anne ve babalarına isyan ettiriyorsun, onları gönlü kırık bırakıyorsun, müdahale etmiyorsun. Hakka hukuka tecavüz edenleri engellemiyorsun. İnsanlar her kötülüğü senin sayende yapıyorlar. Neden onları doğrulara yönlendirmiyorsun da geri çekiliyorsun?

Bre akıl sen neyin peşindesin? Sen olmazsan insanlar çıkarcılık yapamazlar. Dededen toruna dava bıraktırıyorsun. Hâkimin de yargılama sistemini alabora ediyorsun. Ne olduğun belli olmadığı gibi ne yaptığın da belli olmuyor. Klişeleşiyorsun. Karı koca arasını açıyorsun. Ebeveynin ve evlat arasını açıyorsun, evlat, ana babasını terk edip uzaklaşıyor, onları derin hüzne gark ediyorlar, onları uyarmıyorsun. Bre akıl, seni de insanı da yaratan Allah, kuluna faydalı olman için seni görevlendirmiş, sen buna da aldırış etmiyorsun. Âlimleri birbirine düşürüyorsun. Onların yüzünden hizmete muhtaç insanları sahipsiz bırakıyorsun.

Ey akıl, anlaşıldığı kadarı ile sen Rabbimizin bize verdiği en değerli potansiyel bir hazinesin. Ancak senin verimli olman için merkezine bağlantıyı kurman gerekiyor. Sana temiz kanı veren ve senin de bedeninde besinini durmadan pompalayan kalbin aklından kopmuşsun. Senden önce seni besleyen kalp özürlü olmuş ve bozulan kalp seni de arızalandırmış. Evet, seni verimli çalıştıracak kalbi yeniden revize etmek gerekmektedir. Çünkü kalpleri değiştiren âlemlerin Rabbi aklı da değiştiriyor. Çünkü O diyor ki;

“Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, onunla akıl edip anlayacak kalpleri, kendisi ile işitecek kulakları olsun. Doğrusu yalnız gözler kör olmaz; esas göğüslerde olan kalpler kör olur.” (Hac; 22/46) Öyle ise her yanlışın kaynağı bozuk kalptır. Kalbi düzeltmenin tek yöntemi ve ilacı “Allah’ı zikirdir.” Desteği fikirdir ve dayanağı infaktır. Bunların temelinde ilim, irfan, ibadet, ihlas ve sadakat vardır. Hepsinin temelinde hak vardır. Hakkı kabul etmeyen akıl yeterli olsaydı işlerimizde sıkıntı olmazdı. Belki de bencil insanlardan sen de kaçıyorsun!

Bu akıl yeterli olsaydı bütün bunlar olur muydu? Esselamu aleykum. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • gerçekgerçek1 ay önce
  kur'anıneyle anlıyoruz? aklı olmayan farz mı müslümanlık ?saçmalamayalım
 • Ehli Sünnet Alimlerinin YoluEhli Sünnet Alimlerinin Yolu1 ay önce
  Dinde akıl değil nakil esastır
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Rasûlullah sav imanı anlattı on yıl. Allah subhanehu ve teâlâRasulullah sav me imanı anlattırdı onyıl ,iman pekişince ameler anlatıldı önce iman . Diyanetinden tarikatına meshebim den örf ve adetlere kadar her ortam da önce amel sonra iman anlatıldı sen bir namaza başla sonra imanı anlarsın öğrenirken dediler ,ne ameli miz tam amel nede imanı mız arttı. İmanımıza birçok aracılar soktuk amelimize gösteriş kattık . Olmuyor önce iman olmadan olmuyor olmayacak tevhidi sağlamlaştırmadan olmayacak .
 • HaydarHaydar1 ay önce
  Aşırı gübre kullanımına engel olunur caydırıcı ceza ile. Haller yasasını değiştirin ama bu değişme ucuza yemekten çok çiftçinin kârını artırma yoluna gitmekle olur. Mazot desteği değil sağlıklı ürettiğinden daha çok gelir elde etmesini sağlamakla olur.
 • HaydarHaydar1 ay önce
  Akıl yürütüyor çok kazanmak için. Gıda da sınıfta kalıyoruz. Çok kazanma hırsı Tarlada aşırı gübre kulanmakla başlıyor. Afrikalının yemediği veya yiyemediği kadar gıda dışı madde ve pislik yiyoruz.Gıda ve tarım Bakanlığı şöyle bir acıklayan yapsa kurallara uymayanlar ağır ceza gercek ceza uygulanacak mühlet verip denetlemeleri sıklaştırsın.
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Zikir şart, evet, ama fikirsiz zikir papağanlıkdır. Zikir çekerken ne düşünülür? Çektiği zikrin DERİNLİĞİNİ bilmeden, öğrenmeden sayıklayalar türedi. Namazda okunan sureleri bilmeyen, zahirler var. Şeyhin ailesini efradını ZENGİNLEŞTİRME cemaatleri olmak, yanlış. Zekat fitre, kurban sadaka toplamayan CEMAAT var mı? Eskiden cemaatler, tarikatlar para toplarmıydı?
 • ahmetahmet1 ay önce
  Rabbim size akıl verdim diyor, Kuran ın ilk ayeti ne OKU.Biz Kuran dışında herşeyi okuyoruz. sonrada aklımızı sorguluyoruz öylemi

Günün Özeti