• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Şimdi, Yunanistan düşünsün!

22 Mayıs 2024
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

 

Kuzey Makedonya’daki cumhurbaşkanlığı ve olağan genel seçimlerin yankıları halen devam ediyor.

Hemen hatırlayalım.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde: Muhalefetteki Slav Ortodoks Makedon milliyetçisi VMRO-DPMNE öncülüğündeki ittifakın adayı Gordana Silyanovska Davkova, iktidardaki sosyalist Makedon partisi SDSM öncülüğündeki ittifakın adayı Stevo Pendarovski’nin iki katından daha fazla oy aldı. 

Böylelikle Kuzey Makedonya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı olan Gordana Siyjanovska Davkova, 2019 yılında yenildiği Pendarovski’yi mağlup ederek, rövanşı aldı.

Cumhurbaşkanı Gordana Silyanovska Davkova, VMRO-DPMNE ile birebir örtüşen görüşlere sahip. Daha önce başbakanlık ve VMRO-DPMNE genel başkanlığı görevlerinde bulunan, bugün ise Macaristan’a gitmek zorunda kalan Nikola Gruevski ve aynı partiden cumhurbaşkanı seçilen Gjorge İvanov’un siyasi çizgisinden yürüyor. 

Yeni Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı, 2018 yılında Yunanistan ile imzalanan Prespa Anlaşması’na dair soru işaretleri olduğunu ve bu anlaşmanın maddelerinden birisi olan ülkesinin anayasal ismini kabul etmediğini söylüyor. Cumhurbaşkanlığı yemin töreninde “Kuzey Makedonya” ifadesini kullanmaması da bu düşüncenin bir yansıması olarak yorumlandı.

Hal böyle olunca, AB ve Yunanistan’dan sertlik dozu yüksek bir açıklamalar geldi. Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’ndan ise iki farklı açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı “Yemin belgesinin ülkenin anayasal ismiyle imzalandığını” vurgulayarak, “Cumhurbaşkanı anayasal ismin kullanımına bağlı kalacak” dedi. Ancak Cumhurbaşkanlığı “Makedon cumhurbaşkanı, kamuya açık konuşmalarda, Makedonya adını kullanma hakkına sahiptir” ifadesi yer alan bir açıklaması yaptı.

Görünen o ki, ilerleyen günlerde, Kuzey Makedonya-Yunanistan-Avrupa Birliği üçgeninde sular ısınacak. Ülkenin anayasal ismindeki ‘kuzey’ ifadesinin akıbeti daha fazla tartışma konusu olacak. Meselenin tartışmasız tarafı: Eğer yeni cumhurbaşkanı başka türlü milliyetçi ifade ve eylemlere yönelmezse, bizim (Türkiye) için hiçbir sorun yok. Şimdi, Yunanistan ve Avrupa Birliği düşünsün!

Hali hazırdaki genel seçim sonuçlarına gelince…

VMRO-DPMNE öncülüğündeki Senin Makedonya’n ittifakı 58 ve SDSM öncülüğündeki Avrupa’nın Geleceği İçin Koalisyon ittifakı 18 milletvekili çıkardı. 

İktidardaki Arnavut partisi Demokratik Bütünleşme Birliği-BDİ öncülüğündeki “Avrupa Cephesi” 18 ve Arnavut muhalefet bloğu VLEN 13 sandalye kazandı. 

Parlamentoya girme hakkı elde eden diğer partilerden Levica’nın (Sol Parti) 6 ve ZNAM (Biliyorum) Hareketi - Bizim Makedonya’mız İçin oluşumunun 6 temsilci olacak.

Hali hazırda diyorum. Çünkü henüz seçim bitmedi. 22 Mayıs’ta yani bugün, iki seçim bölgesindeki 7 oy verme merkezinde, yeniden oylama yapılacak. 

BDİ Genel Başkanı Ali Ahmeti, bu kararı, “VMRO-DPMNE ve SDSM’nin, ülkenin ikinci büyük siyasi gücü olmasını engellemek adına, Avrupa Cephesi’nden iki milletvekili alma çabası” olarak yorumladı. Ali Ahmeti’nin bu endişesi, hiç de yersiz değil. Birbirleriyle kanlı bıçaklı olan iki Makedon partisi, konu Arnavutlar olunca, rahatlıkla işbirliği yapabilir.

Gelelim Kuzey Makedonya Türklerine…

BDİ öncülüğündeki Avrupa Cephesi’nden aday olarak seçime katılan Türk Demokratik Partisi-TDP Genel Başkanı Dr. Beycan İlyas, yeni dönemde de meclisteki görevini sürdürecek. Hak ve Demokrasi Hareketi adına seçim yarışına katılan Salih Murati de aynı koalisyondan milletvekili seçildi. Bu iki ismin dışında: Yıllardır BDİ adayı olarak seçimlere katılan Türk kökenli İsmail Yaoski de milletvekili seçildi. Levica’dan Recep İsmail de milletvekili seçilenler arasında yer aldı. Ancak Erdoğan Saraç liderliğindeki Türk Milli Birlik Hareketi-TMBH ve Enes İbrahim liderliğindeki Türk Hareket Partisi-THP, parlamentoya girmediler. Zaten THP Gostivar teşkilatının seçim öncesi kendini feshedip TDP’ye katılması, bu partideki kan kaybının açık bir işaretiydi.

Her ne kadar parlamentodaki sandalye dağılımı henüz netleşmese de seçimin galibi VMRO-DPMNE ile Arnavut bloğu VLEN arasındaki koalisyon hükümeti görüşmeleri neredeyse tamamladı. Bir değişiklik olmazsa: VMRO-DPMNE ile koalisyona gidecek olan Arnavut bloğu VLEN, meclis başkanlığının yanı sıra hükümette 6 bakanlığın sahibi olacak.

Özetle…

Hem cumhurbaşkanlığını, hem de ülke parlamentosunda ezici çoğunluğu, VMRO-DPMNE öncülüğündeki Senin Makedonya’n ittifakının adayları kazandı. Seçimlerin galibi, Rusya yanlısı Slav Ortodoks Makedon milliyetçiler oldu. 

Kuzey Makedonya seçim sonuçları, AB için beklenmedik bir şekilde neticelendi. Büyük ölçüde denklem dışına savruldular. Daha net bir ifadeye: En azından şimdilik, kaybettiler. Ancak yeni hükümetin politikaları ülkenin AB üyelik sürecini sekteye uğratırsa, birkaç yıl içerisinde erken seçimin yolu açılabilir.

Kuzey Makedonya seçimleri, Arnavutların, daha sonrasında Türkler ve Boşnakların ülke istikrarında önemli bir figürü olduğunu bir kez daha gösterdi. Hele hele, bu seçimde olduğu gibi, birlikte hareket etme zeminini genişleterek ilerlerse, çok daha etkili konuma gelebilirler. 

Bu seçimin bir diğer mesajı ise Makedonya’daki Türk toplumunun, Türk partilerine gereken desteği vermediğidir. Tüm Türk partileri bu mesajı iyi okumalı ve gereğini yapmalılar.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gostivarli

THP bizim icin bitti. Yuvamiza donduk.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23