• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI

Viranşehir savcısı

21 Mayıs 2021
A


Av. Yaşar Baş İletişim: [email protected]

YouTuber olma heveslisi olduğu anlaşılan ve savcı kimlik belgesi taşıyor olmasından hepimizin üzülmesi gereken kişinin açıklamalarına bir bakın.

YouTube kanalına yüklenen açıklamayı birkaç kez izledim. Birkaç defa izleme ihtiyacı hissettim; çünkü ilk önce duyduklarıma inanmakta ciddi şekilde güçlük çektim. Video, yargı hukuk gruplarında tartışılırken aşağı yukarı herkes ilk önce bu arkadaşın gerçekten bir savcı olup olmadığını sordu. Haklılar da. 

Genel olarak videoyu dinleyen hukukçuların görüşü de aşağı yukarı böyle.

Savcıya bakın; “Lebaleb kongreler”den, “cenaze törenleri”nden, “küresel politikalar”dan, milletvekillerinin davranış şekillerine kadar genel bir ilgisi var arkadaşın.

“Soruşturma açtım” diyor ama görüşünü daha evrakları bile istemeden oluşturmuş. Toplumu “kanunlara uymamaya” davet ediyor.

Savcı arkadaş bakanlıkları, milletvekillerini, Yargıtay’ı, Danıştay’ı da soruşturma kapsamına almış, anlaşıldığı kadarıyla. 

Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nda sadece belli hastalıkların düzenlendiği ve sayılmayan salgın hastalıkların kanun kapsamı dışında olduğunu söylerken, ne içtiğini gerçekten merak ediyorum.

Bu tipler için hukuk veya başka bir ölçünün herhangi bir değer ifade ettiğini hiç sanmıyorum. Danıştay’a “yürütmenin durdurulması talebi hakkında niye karar vermiyorsun” diyen bir savcının, bırakın hukuk diplomasını ilkokul diplomasını bile incelemek gerekir.

Daha önce yazdım. Yine yazayım. İnsanların salgın hastalık tedbirlerine olan inancını sarsarak ve tedavi konusundaki protokollerin uygulanmasını engelleyerek bazı kimselerin hayatını kaybetmesine yol açanlar hakkında gerekli davalar açılmalı..

Tedavi ve ilaç ile ilgili konularda prosedürlere uymadan kafasına göre tedavi önerisinde bulunan ve insanların sağlığını tehlikeye atan herkesten de en ağır şekilde hesap sorulmalı.

İnsanların sağlığını tehlikeye atanlardan hesap sorulmayınca, doğal olarak şöhret meraklıları cesaret buluyor.

Böyle bir kafa yapısındaki birini savcı olarak görünce, bu ülkenin bir vatandaşı olarak üzülüyor insan. HSK soruşturma açtı ve savcıyı açığa aldı.

Ben olsam bu arkadaşın ilkokul diploması da dahil olmak üzere eğitim hayatını belgeleyen ne kadar evrak varsa bu evrakların gerçek olup olmadığını inceleyerek başlardım soruşturmaya. Çünkü hukuk eğitimi almış herhangi bir kimsenin bu açıklamayı yapabilmesi mümkün değil.

İddialarının dayanaksızlığı da bir tarafa. Bir savcının herhangi bir soruşturmayı sosyal medya kampanyasına dönüştürmesi nerde görülmüş. 

Nerde görülmüş de demeyelim. Bu ülke bildirilerle hükümet aleyhine çağrılar yapan savcılar görmedi değil. Şimdi o tiplerin bazıları cezaevinde, bazıları da yabancı istihbarat örgütlerinin himayesinde yurt dışında yaşıyor.

Google’dan taradığı bazı trol görüşlerini tartışılmaz bilimsel görüşler sayan, kongreler üzerinden politika alanını tehdit eden, ultra marjinal görüşleri kabul etmeyen herkesi aşağılayan bu kafa yapısına yabancı değiliz yani.

Türkiye’de on binlerce doktorun görüşünü aşağılayarak, birkaç tane marjinal görüş bile diyemeyeceğimiz spekülasyonlar üzerinden hükümet politikalarına soruşturma açmak için sadece bilgisizlik yetmez. 

Arkadaş mümkün olsa maske takmayan milletvekillerinin davranışını yasama dokunulmazlığının kapsamı dışına çıkaracak.

Abuk subuk görüşlerin savunulmasını haysiyetin ön koşulu sayan bu arkadaşı derhal görevden uzaklaştırarak HSK çok doğru bir karar aldı. 

Böyle davranarak mesleğini kaybetme ihtimalinden söz ettiğine göre, aslında yaptıklarının sonuçlarının ne olduğunu da çok iyi biliyor.

Bu savcının göreve devam edemeyeceği her halinden belli oluyor ama böyle bir kafa yapısının gerçekten tamamladıysa hukuk eğitimini nasıl tamamladığını, hakimlik savcılık stajını tamamlayarak nasıl savcı olarak görevlendirildiğini, bu kafa yapısına insanların hukukunun nasıl emanet edildiğini düşünerek üzülüyor insan. 

Düşünün şimdi. Sizin hakkınızda yürüyen bir soruşturmayı böyle biri yaptı veya şikâyetçi olduğunuz bir soruşturmayı böyle biri yürütüyor. Böyle birinin yürüttüğü soruşturmadan adil ve hukuki bir karar çıkmasını bekleyebilir misiniz?

Viranşehir savcısı, bu konularda hukuk ölçüleri içinde yapılması mümkün olan soruşturmaları da itibarsızlaştırdı.

Yazacak çok şey var ama sayfalar yeterli değil. 

Her şeye rağmen böyle birinin elinden yargı yetkisini hızlı bir şekilde alan HSK’yı da tebrik ediyorum. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Seref

Sayın yazar, bu konuda "A.Dilipak" ile bir görüşse idiniz...

Iskender

Açıklamalarını dinledim. zaten hiç bir şey söylemese de bir savcının n dahi ne kadar korkarak açıklama yaptığıni gördüm. Ki adam kötü bişey de söylemedi.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23