• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI

UEFA gibi spor yapılarını ne zaman masaya yatıracağız! 

31 Mayıs 2021
A


Av. Yaşar Baş İletişim: [email protected]

Cumhurbaşkanımız Formula 1 yarışının ve UEFA Şampiyonlar Ligi final maçının Türkiye’de yapılmasından keyfi bir şekilde vazgeçilmesine duyduğu tepkiyi ifade etti.

Dilimde tüy bitti, yazmaktan parmaklarım nasır tuttu ama bir türlü kimse anlamak istemiyor.

Siyonist vahşeti lanetliyoruz fakat siyonizmin kollarının nereleri çevrelediğine dönüp bakmıyoruz.

Bugün dünyadaki uluslararası spor kuruluşları siyonist emperyalizmin en acımasız kollarındandır.

Ayrıca hiçbir uluslararası hukuk ölçülerine göre çalışmazlar.

Bunlar organizasyon tekeli oluşturmuş yerel dernekler veya şirketlerdir.

Birçoğu İsviçre’de bulunan dernek, vakıf veya şirketler keyfilik ve kirlilik batağında, tehdit ve hukuksuz oldu bittilerle bir hegemonya kurmuş durumda.

Şimdi Formula 1 yarışının ve UEFA Şampiyonalar Ligi finalinin keyfi bir şekilde elimizden alınmasını konuşuyoruz. 

Sanki çok daha ağır keyfilik ve hukuksuzlukları daha önce görmedik.

Yıllarca Olimpiyat düzenlemek için sarf ettiğimiz emek ve paraların karşılığı ne oldu?

Formula 1 yarışlarının daha önce de durduk yerde Türkiye’den alınmasına karşı ne yapabildik?

Vesayete ve darbelere baş kaldıran Türkiye, FIFA denilen bir korsan derneğin  tehditleri nedeniyle hem de seçim sürecindeyken, hem de tüm partilerin ortak kararı ile Anayasayı değiştirmedi mi? MHP ve HDP’yi bile aynı teklif altına imza attıran bu vesayet düzenini ne zaman masaya yatıracağız? 

Bugün dünyanın uluslararası spor kurumları diye ortalıkta gezen korsan dernek, vakıf ve şirketlerin oluşturduğu kirlenmeye ne zaman baş kaldıracağız?

Futbolun üst kuruluşları kabul edilen FIFA ve UEFA’da bir grup çalışan avukat tarafından dünyanın gözü önünde yapılan dünyanın en kirli darbesine niye boyun eğmek zorundayız ki?

Hem FIFA, hem de UEFA’nın başında birer avukatın bulunması tesadüf mü?

Yakın zamanda Avrupa Süper Ligi girişimini, en ilkel rejimlerde bile görülemeyecek kirli bir saldırganlıkla bastırılmasını bu işin herhangi bir yerinde hukuk olmadığını bize göstermiyor mu?

Futbolda bastırılan girişim aslında yıllar önce basketbolda Euroleague hayata geçirilmedi mi?  Basketbolda halen devan eden bir turnuvanın, futbolda böyle hukuksuz bir şekilde bastırılması, gücü yetenin istediğini yaptığı bir düzen, yani bir mafya düzeni olduğunu göstermiyor mu?

FIFA ve UEFA yöneticilerinin, kendini devletlerin ve futbol piyasasının da üzerinde gören küstahlığını ne zaman fark edeceğiz?

Daha önce defalarca yazdım. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) adlı dernek, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) adlı vakıf, FIFA ve UEFA denilen dernek, FIA denilen dernek, International Tennis Federation (ITF) denilen şirket ve dünyayı saran diğer korsan kuruluşlar ile oluşturulan küresel spor hegemonyasına baş kaldırmadıkça hiçbir şeyin düzeleceğini aklınıza bile getirmeyin.

Dövüş sporlarında dünyada onlarca federasyon adı kullanan kuruluş var. Avrupa’da basketbolda ULEB denilen kuruluş tümüyle etkisiz hale getirildi. Yarın belki başka girişimlerle küresel spor hegemonyası ortadan kalkacak ama bu sefer de dağınıklık dövüş sporlarında olduğu gibi daha ağır bir kirlenmeye yol açacak.

Bu sistem içinde bahis mekanizmaları da kullanılarak spor kirleniyor. Şu ana kadar ortaya çıkan alternatifler kirlenmeyi azaltacak alternatifler değil, aksine kirlenmeyi daha da artıracak alternatifler.

Tek çözüm var. Dünyanın sporunun uluslararası hukuk temelinde bir hükümetler arası kuruluş eliyle yönetilmesi. 

Kirlenmenin ve hukuksuzluğun önüne geçmenin başka yolu yok. 

Gördüğüm kadarıyla uluslararası spor kuruluşlarına hakim olan keyfilik, hukuksuzluk ve kirlenme nedeniyle tüm dünyada büyük bir rahatsızlık var.

Emin olun hükümetler arası yeni bir spor örgütünü inşa etmenin maliyeti, tek bir olimpiyat düzenlenmesi için harcaman lobi giderlerinden daha azdır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kul

Tüm spor dallarında uluslararası organizasyonlardan cekilirsiniz.bunlara harcanan lüzumsuz Kaynakla gençlere yönelik amaTor branşlarda yatırım yaparsınız.

Şahin 66

Güzel bir yazı ama üzücü dünyayı yöneten bu şer ğüçlerin spor müsabakalarınıda elinde tutması hiç bir şeyin kolayca değişmeyeceği anlamına geliyor çok üzücü yani herşey olduğu ğibi sporda kurğu vesselam
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23