• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
19 Nisan 2021

Neden olgular düşüncemizi değiştirmiyor

İlginç bir dünyada yaşıyoruz. Aynı olgular çok farklı yaklaşımların temeli olabiliyor. Önünüzdeki matematik tablo bile görüşleriniz üzerinde hiçbir etkide bulunmuyorsa ve matematik tabloyu tersine çevirecek yol arıyorsanız söz söylemenin anlamı kalıyor mu?

Milyonlarca doktor bir şey söylüyor ama siz dünyanın bilmem neresinde uzmanlığı ve saygınlığı konusunda hiçbir fikir sahibi olmadığınız bir tek kişinin görüşüne aksi iddia edilemez bir bilimsel gerçek muamelesi yapıyorsanız artık konuşacak bir şey kalmış diyebilir miyiz?

Vaka sayısı yüz kırk milyonu, ölen sayısı üç milyonu aşmış iken bile hâlâ salgın hastalık yok diyenlere ne anlatabilirsiniz ki?

Türkiye tarihinin hiçbir döneminde örneği bulunmayan dış politik etki alanı oluşturmuşken, dünyanın bütün kriz bölgelerine aktif müdahale edebiliyorken, hatta tarihteki en yüksek oy ile bir Türk’ün, bir AK Parti milletvekilinin BM Genel Kurul Başkanlığına seçildiği bir dönemde Türkiye’nin dış politikada yalnızlaştığını söyleyenlerin kanaatini olguların belirlediğini söyleyebilir misiniz?

İnsanların geceden hastane kuyruklarına girdiği, ilaç kuyruğunda öldüğü zamanların üzerinden daha yirmi yıl bile geçmeden herkesin beş yıldızlı otel konforunda ve istediği her zamanda tedaviye eriştiği, dünyanın en gelişmiş sağlık sistemini inşa eden bir hükümetin ülkeyi kötü yönettiğini iddia edecek kadar gözü kapalı olanlara ne anlatabilirsiniz ki?

Cumhurbaşkanına diktatör diyenlerin bile elini kolunu sallayarak gezebildiği bir ülkenin hukuk sisteminin çöktüğünü söyleyebilenlerin gerçekler ve olgularla bağı sizce ne kadardır?

Yakın çevresindeki askeri çatışma bölgelerine aktif müdahale eden ve dengeleri değiştiren Türkiye’den bile mutlu olmayan biri için gerçeğin bir önemi kalmış mıdır sizce?

Memur maaşlarını ödeyemeyen, ekonomiyi yönetme cesareti olan bir tek siyasetçi bulamadığı için ABD’den bakan ithal eden, memur maaşlarını ödemek için İMF’nin önünde diz çöken bir Türkiye’den, İMF’ye borcu kalmamış, kararlarını kendi alan bir devlete dönüştüren iktidarın ekonomi politikalarının bittiğini söyleyenlere bir şeyler anlatmak için zaman kaybetmeye değer mi?

Türkiye’yi bir cent’e muhtaç edenlerin 128 milyar dolar diye uydurdukları yalanı ciddiye alıp açıklamak için zaman kaybetmeye ne gerek var?

Dünyanın en gelişmiş sosyal güvenlik sistemini kuran, dünyanın hiçbir yerinde örneği bulunmayan bir sosyal yardım ağını hayata geçiren, temel ihtiyacını karşılayamayan herkese sosyal yardımda bulunan bir devletin sosyal hayatının çöktüğünü iddia edenlere ne diyebilirsiniz ki?

İstediği her haltı yaptığı halde Türkiye’nin şeriat devleti haline geldiğini söyleyen zekâ özürlüler için gerçeklerim bir önemi kalmış mıdır?

Türkiye’nin son kırk yılında terör tehdidini en düşük seviyeye düşüren, terör örgütlerini eylem yapamaz hale getiren güvenlik siyasetine bile karşı çıkanlar için olguları anlatmaya gerek var mı?

Burnunun dibinde, gözünün önündeki gerçekleri bile yok sayanlara, dünyanın öbür ucundaki gerçekleri nasıl anlatırsınız?

Dünyanın tamamının gözü önündeki gerçeğin tam zıddını söyleyip de inanmayanları gözlerini gerçeğe kapatmakla suçlamak nasıl bir ruh halidir örneğin?

Hiç okumadığı hukuk metinleri hakkında ahkâm kesen, gözünün önündeki maddi gerçeğe sırtını dönen, öfke nöbetleri gözlerini bürümüş, şöhret histerisinin tutsağı olmuş, ön yargılarını putlaştırmış olanlar için maddi olguların ne önemi var.

Olguların kanaatleri değiştirmesi için öncelikle salim bir akıl ve öğrenmeye açık bir zihin gerekiyor.

Gerçeklikten kopuk sloganlara karşı yapabileceğiniz bir şey yok.  

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Yazarımız Dilipaka izah edin o zaman
 • Yanıtla

Alkan

Sayın yazar 128 milyar doları yalanını ciddiye alıp açıklama yapmak İÇİN zamankaybetmeye ne gerek var  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23