• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
05 Mart 2021

Hâlâ salgın ciddi bir tehdit

Son yüz yılda ilk defa şahit olduğumuz salgın esasında insanlığın tarihi boyunca defalarca yüzleştiği bir travma.

Bu sefer dünyayı biraz daha hızlı sarmış oldu. Önceki salgın dönemlerinin deneyimleri unutuldu. Karantina günlerinin edebiyat üzerinde bile çok dramatik bazen de komik etkileri oldu, oluyor. 

Teknolojik olarak hangi seviyede olunursa olunsun, insan fıtratının ürettiği en temel korunma stratejisi olan kaçış hâlâ güncelliğini koruyor.

Bugün türlü çeşit aşılar ve ilaçlar geliştirilse de, hâlâ maske ve mesafeden ibaret bir korunma stratejimiz var.

Bundan bin yıl önce de böyleydi. Salgın hastalığa yakalananlar ile teması azaltacaksın, temas kaçınılmaz ise mikrobun bulaşma yollarını kapatacaksın.

Bugün bu temel stratejiyi aşan bir öneri var mı? Var diyebilirsiniz, örneğin Brezilya gibi hiçbir korunma ihtiyacı yok dersiniz ama sonrasında milyonları bulan ölümlerin vebali sırtınıza yazılmış olarak hesap zamanına gidersiniz.

En küçük bir ihmalin kısa zamanda alevi nasıl yükselttiğini ve ortalığı yangın yerine çevirdiğini, sonrasında nasıl dramlar yaşandığını hep beraber görüyoruz, yaşıyoruz.

Bu işin şakası yok. Dünyanın tarihi boyunca sayısını bilemediğimiz kadar çok salgın hastalık dönemleri oldu. Birçok salgın hastalık da hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu gerçekleri yok sayamayız.

Toplumun çok büyük bir çoğunluğu, çok büyük bir dikkatle tedbirlere uyarken, birkaç sorumsuzun toplum sağlığını tehlikeye atmasına izin vermemek gerekiyor.

Özellikle de tıbbi dayanağı açıklanmayan saçma sapan tıbbi görüşleri ileri sürenlere müeyyide uygulanması da gerekir.

Adam diyor ki ben tedbir falan kabul etmiyorum. Kabul etmemek herkesin kendi fikridir ama hiç kimsenin toplum sağlığını tehlikeye atmak gibi bir özgürlüğü yok ve olamaz.

Devletler, öncelikle insanı korumak için var. Tabiatı koruma amacı da esas itibariyle insan ihtiyaçlarının sürdürülebilir bir süreç içinde karşılanması fikrinden doğmuştur.

Hayatın merkezidir insan. O nedenle insana zarar verecek hiçbir öneri ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilemez.

İfade hürriyeti ancak ve ancak insan hayatını koruma ve geliştirme amacının bir parçası olduğunda değer ifade eder.

Dünyada belki mutasyonların da etkisi ile yeni bir yükselme dalgası hissediliyor. Bu dalga nereye gider bunu kestirmek zor. 

Aşı çalışmaları henüz yeterli seviyede değilse de büyük bir gelişim gösteriyor. Ben şahsen yaz ortalarında pandemi hızında durağanlık dönemine gireceğimize inanıyorum 

Tedbirlere uymak bizi çok yordu. Biliyorum. Ama söz konusu olan insan hayatı. Burada sorumluluklar da ağır. Herkesin bireysel olarak sorumluluğu var ama pandemiyi yönetmek durumunda olanların manevi sorumluluğu çok daha ağır.

O nedenle hepimiz el ele verip, son bir gayretle son düzlüğe kadar işi sıkı tutmamız gerekiyor.

Aksi halde hem bu dünyamız hem de ahiretiniz tehlikeye girer.

Benden hatırlatması. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdulbaki Erdem

DEDEME BİR HALLER OLDU… YOKSA YOKSA… Dedem 86 yaşında. Bugüne kadar kendi halinde bir adamdı. Ama ne olduysa şu son 1 aydır bir haller oldu. Her şeyi değişti. Hani o kendi halinde ihtiyar gitti adeta bir garip.. bir garip… nasıl diyeyim adeta bir robot geldi. Hareketleri bile robot gibi. Kolunu kaldıracak diyelimki. Sanki 90 derece açıyla kaldırıyor. Arada garip sesler çıkarması da cabası. Örneğin eskiden yellenirken zorttttt zorttt idi şimdi biiiip, bip bipi bip şeklinde ses çıkarıyor. Aslında ne olduysa o aşıyı yaptırdıktan sonra oldu. Ne aşısı olacak canım işte şu malum Corona aşısı. Ben o kadar dedim yaptırmayalım, bu aşı için iyi şeyler söylenmiyor, çip takıyorlarmış diye ama dinleyen kim? Geçen gün tuvalete girdi. Baktım içeriden sesler geliyor bu adam alzeimer mı oldu kendi kendine mi konuşuyor diye kulak kabarttım. Aynen şunları duydum “Bızztt bızttt dittt dittt ben ajan corona 3728 günlük raporumu sunuyorum. Evin beyi yani oğlum bu sabah traş bile olmadı, kahvaltıyı da az yapıp çıktı, şüpheli bir yere gitmiş olabilir. Gelinim 4 numaradaki komşuya indi, kocası asker emeklisi. Gelinimin kadınlarla birlikte darbe planlamasından endişe ediyorum. Kadının kocası örgüt lideri olabilir. Torun ise bütün gün kulaklıkla dolaşıyor ona sorarsam müzik dinliyor ama ne malum bylocktan haberleşmediği… Bızzzttt bızttt talimatlarınızı bekliyorum” İşte aynen böyle. Yok hani bizim korkulacak bir şeyimiz yok ama geçen gün dedem notere gitmiş ve öldüğünde bütün mirasını Soros Vakfına bağışlamış işte en fenası bu oldu. Yani sanıyorum bu corona aşısı gerçekten çipli. Haaa ama bakın bu aşının kısırlık yaptığı iddiasının doğru olduğunu sanmıyorum çünkübizim ihtiyar daha da azdı. 10 numaradaki Hanife teyzenin üstünden zor aldık geçen gün bizim ihtiyarı. Üstelik Hanife teyze de 75 yaşında ve o da çipli. Ama belki de onunki Çin aşısıdır bizim dede evkaftan emekli olduğundan torpilliydi Amerikan aşısı yaptılar. Belki de kadına ondan saldırdı malum farklı ülkelerin ajanları olmuş oldular aşılara göre. Napıyosun dede şaşırdın mı sen dedik “Karışmayın bana, İstanbul sözleşmesine göre yaptığım suç değil sevap bile sayılır” dedi. Haa bir de kendini benim laptopa bağlamış bu ne hal dedim “upgrade oluyorum evlat sen anlamazsın dedi. Bir de amazondan tişört yollamışlar üstünde Amerikan bayrağı var ve G5 yazıyor sürekli onu giyiyor. Yani demem o ki evde sizin de ihtiyarlar varsa dikkat edin ızıt bızıt diit diit seslerle robot gibi yürüyor ispiyonculuk yapıyorlarsa sizin de çipiniz yerleştirilmiştir geçmiş olsun. Ahh ah o kadar da söyledim koskoca yazar yazdı durdu yaptırmayın dedim ama dinletemedim ki.
 • Yanıtla

Hayrettin Hatunoğlu

Salgın kimsenin umurunda değil. Dün şöyle bir baktım da yüzde altmışın maske çenesinin altında sosyal mesafe hiç yok. Bu insanların temizliğin de pek umurlarında olacağını zannetmiyorum. Denetim zaten hiç yok. Polis ve zabıta ortalıkta dolaşıyor ama korkularından kimseyi uyaramıyorlar çünkü vatandaşın tepkisinden korkuyorlar. o kurallara uymayan vatandaş şikayet ettiğinde o vatandaş haklı çıkarılıyor. Polis haklı da olsa arkasında hiçbir yetkili durmuyor. Anında satış...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23