• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
23 Nisan 2021

Demedik mi uluslararası spor düzeni mafya düzenidir

Bu hafta, Avrupa futbol dinamiklerini temelinden sarsan bir ayaklanma girişimi oldu. Çok hızlı bir şekilde de bastırıldı.

Avrupa’nın 12 bütçesi büyük kulübü, Avrupa futbol düzenini tanımadıklarını ve Avrupa Süper Ligi adıyla yeni bir turnuva düzenleyeceklerini açıkladılar. Bu kulüplerin yarısı İngiltere kulüpleri idi. Üç İtalyan ve Üç İspanyol kulübe de bu yeni gelişimine ortak olacaklarını açıkladılar, JP Morgan adlı ABD finans kuruluşu da bu yeni organizasyonu finanse edeceğini açıklamıştı.

Ortalık ayağa kalktı. FIFA, UEFA ve yeni ligi kuran kulüplerin milli federasyonlarının hatta UEFA’ya akredite 55 ülke federasyonunun tehditleri ile Avrupa Futbol Ligi projesi şimdilik rafa kaldırıldı.

Bu girişimin ilham kaynağı EUROLEAGUE, basketbol alanında ayakta kaldı. Futbolda benzer girişim bastırılmış oldu.

Gerek Avrupa Süper Ligi kurulmasına ilişkin girişimin yapılmasında, gerekse de bastırılmasında bir tek defa hukuk kelimesini duydunuz mu? İki taraf da diğeri aleyhine hangi tehdit ve hangi şantajları yapacağını söyledi. O kadar. Kimin gücü kime yetiyorsa yani. Hani o anlı şanlı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) dediğiniz yargı organı. Hiç kimse ihtilafı çözebilecek bir yargı mekanizmasından söz edebildi mi? İngiltere Başbakanı bu girişime müdahale edeceklerini söyledi ama hangi hukuka dayandığını söyleyemedi.

Gerek bu girişim, gerekse de bu girişimi bastıran girişimler bize gösterdi ki ortada bir hukuk falan yok. Mahalle kabadayıları gibi kimin gücü neye yetiyorsa onu yapıyor. 

Hatırlarsınız. Şimdi ahkâm kesen her ikisi de avukat olan FIFA Başkanı İnfantino ile UEFA Başkanı Ceferin’in UEFA çalışanı iken birkaç yıl önce bildiğiniz bir darbe ile seçilmiş yönetimleri görevlerinden uzaklaştırıp yönetici koltuklarına nasıl oturduklarını. 

Bu darbenin hesabını sorabilen oldu mu? Hem sorsanız hangi hukuka göre ve nerede soracaksınız?

Sadede futbol sektöründe de değil. Uluslararası Olimpiyat Komitesi de dahil olmak üzere bütün uluslararası spor federasyonları korsandır. Hatta hükümetler üzerinde birer vesayet düzenine dönüşmüştür.

Hiç kimse dünyanın en güzel Formula yarış pistini yapan Türkiye’nin Formula yarış programından bu kadar yıl uzak tutulduğunu, geçen yıl gördüğüm en başarılı Türk girişimci Ali Vural AK’ın girişimleri ile programa dahil olabildiğini, bu yıl yine programdan çıkarılmasını neden sorgulamıyor. Hukuk olmayan yerde kurulan düzen tam bir mafya düzeni olmuyor mu?

Milyarlarca lira spora para harcayan, dünyada eşi benzeri olmayan onlarca futbol stadı yapan Türkiye’nin İsviçreli derneklere teslim olmasını ve bunun hâlâ sorgulanmamasını hazmedemiyorum.

Yıllar boyunca olimpiyatlara ev sahibi olmak için yaptığımız mücadele, emek ve masrafa rağmen maruz kaldığımız muameleyi görmüyor muyuz? Yasa dışı bahis ve insanlık dışı dövüş sporları konusunda gidilen iğrenç noktayı nasıl yok sayabiliriz.  Uluslararası spor düzeni, hukuku, denetim ve yargı organları ile hükümetlerarası resmî bir nitelik kazanmadıkça bu mafyanın hegemonyası bitmez. 

Türkiye dünyada yeni vicdani eksen olarak yükseliyor. Bu mafya düzenini ortadan kaldıracak irade ancak Türkiye’den çıkabilir.

Emin olun maliyeti de onlarca yıldan bu yana olimpiyata katılmak için yaptığımız harcama bütçesinin dörtte biri kadar olmaz. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İZMİRLİ

Sonuna kadar destekliyoruz fikirlerinizi..
 • Yanıtla

Ömer

Tilkiye sormuşlar ki tavuk sever misin ? Tilki kahkahayı basmış . Ağzı sulanmış . O hesap işte batı ve hukuk bende güldüm . 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23