• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI

Bu oyunun hocasına aylık üç milyon lira maaş vermek haksızlık değil mi? 

14 Haziran 2021
A


Av. Yaşar Baş İletişim: [email protected]

Milli takımın son 40 yılında hiçbir maçta İtalya maçında olduğu kadar ezildiğini ve kötü oynadığını görmedim. 

Avrupa ve Dünya Kupası finallerinde hiçbir maçta, herhangi bir milli takımın rakibi karşısında bu kadar ezildiğini de  sanmıyorum.  Final serilerindeki takımlar eleme gruplarından seçilerek geldiği için eleme barajını geçmiş takımların hiçbiri, diğeri karşısında sahadan bu kadar silinmiyor. Çok daha farklı mağlup olan takımlar oldu. Ama hiçbiri bu kadar ezik bir futbol oynamadı. Bir maçın dörtte üçlük bölümü tamamlandığında, rakip kaleye bir tek şut atamamış bir takım sanıyorum finaller tarihi boyunca görülmemiştir.

Türkiye, İtalya maçında finaller tarihinin en ezik futbolunu oynadı. Skor sakın aldatmasın. Skor oynanan futbola göre hiç kötü değil. Yani üç gol yiyip gol atamamamız değil mesele. Skor çok daha yüz kızartıcı olabilirdi.

Türkiye iyi bir gününde olsaydı İtalya’yı yenebilirdi de. Türkiye galip gelse bu da şaşırtıcı olmazdı.

Ancak öyle bir maç oldu ki, nerdeyse taç atışı bile yapamadık. İtalya bizi bildiğiniz sildi attı.

Herhangi bir milli takımın, rakip karşısında böyle ezik futbol oynamaya hakkı yok. 

Dediğim gibi skor sakın bizi aldatmasın. Tarihimizde çok ağır mağlubiyetlerimiz var. İngiltere’ye hem de iki kez 8-0 yenildik. Her iki maçı da televizyondan canlı izledim. Emin olun 8-0 yenildiğimiz maçlarda bile bu kadar ezilmedik.

İtalya grup elemelerinde Ermenistan’ı 9-1 yendi. Bakın maçın istatistiklerine. Dokuz gol yiyen Ermenistan bile bu kadar kötü oynamadı. Aynı İtalya yine grup elemelerinde Liechtenstein ile iki maç oynadı. Birini 6-0, diğerini 5-0 kazandı. Emin olun bir kasaba takımı olan Liechtenstein bizim kadar ezilmedi. Daha 15 gün önce hazırlık maçında bir mahalle takımı olan San Marino’yu 7-0 yendiler. O maçı da izledim. İtalya’nın Güney doğusunda yarı özerk bir mahalle olan San Marino takımı bile bizim kadar ezik oynamadı. En azından hamle yapmayı denediler.

Aslında Avrupa’nın potansiyeli en yüksek takımlarından biriyiz. Kadromuzdaki 16 oyuncu Avrupa’nın beş büyük liginde oynuyor. Bazıları önemli takımların önemli oyuncuları arasında. Türkiye’den milli takıma seçilen oyuncular da Avrupa’nın önemli takımlarının takibinde. Düşünün kadroya hiç giremeyen Mert Çetin, Roma takımının kadrosunda. Liverpool takımının stoperi olan Ozan Kabak yedek kaldı. Hollanda liginde potansiyeli en yüksek oyunculardan biri olan Orkun Kökçü yedek. Cengiz Ünder yedek. 

Maçı izleyenler olmuştur. Topu ayağına alanın gücü yettiği kadar ileriye doğru vurması dışında en küçük bir oyun planımız yoktu. Koskoca ilk yarıda kalecimiz Uğurcan tarafından vurulan uzun top dışında rakip kaleciye gönderilen bir tek top olmadı. Sanıyorum Ahmet Çakar söyledi. Maçın başında topu hakeme götüren uzaktan kumandalı araba kadar bile top tutamadık. Böyle bir oyun planı artık mahalle maçlarında bile olmuyor. Bir milli takımın böyle oynamaya hakkı var mı?

Oyuncularımızın bir teki bile potansiyelini bırakın aşmayı potansiyeline yakın bir oyun oynamadı. Dünyanın en çok dikkat çeken oyuncularının bu kadar ezik kalmasının sorumlusu bu takımın hocası değil mi?

Peki? İtalya’nın hocası mı daha çok maaş alıyor Türk Milli Takımının hocası mı?

Türk Milli Takımının hocası dünyanın en çok kazanan hocaları arasında. Futbol olarak bulunduğumuz seviye, Şenol Güneş’in aylık ücretinin yarısından daha az yıllık ücreti olan takımların bile seviyesinin gerisinde.

Milli takım hocalarının asli görevleri oyuncuların performansını yükseltmektir.

Bir zamanlar bu ülkede Mustafa Denizli, Fatih Terim, Şenol Güneş vardı ama görülüyor ki  misyonlarını doldurmuşlar, hiçbir katkı yapacak durumları yok. Ne diyordu Fatih Terim; GEÇMİŞE DEĞİL GELECEĞE BAKMAMIZ LAZIM.

İlk maçı kaybettik diye söylemiyorum bunu. Avrupa ligi maçlarına, Litvanya maçına, hazırlık maçlarını ve hatta kazandığımız Hollanda ve Norveç maçlarına da bakarak söylüyorum. Takım bazen isyan ederek kendi potansiyelini açığa çıkarıp çok zor maçları da kazanabiliyor. Bu nedenle  önümüzdeki birkaç maçın skoru ne olursa olsun görüşüm değişmez. 

Gruptaki rakiplerimiz Galler ve İsviçre de çok kötü futbol oynadılar. Onları yenebiliriz ama bu kafa ile değil. Rakibimiz Galler diye bir milli takım var ama dünyada Galler diye bir devlet var mı diye şimdilik sormayalım.

Şenol Güneş’in form durumu milli takımı çalıştıracak düzeyde değil. Aylık yaklaşık üç milyon lira maaş alması da çok büyük haksızlık.

Bu yılın çifte şampiyonu  Sergen Yalçın geçen yıl Şenol Güneş’in aldığı maaşın beşte birinden daha az maaş aldı.  Çalıştırdığı bütün oyuncuların performansı da zirve yaptı. Futbol hayatı bitmiş Ozan Tufan’ı, Gökhan Töre’yi futbola döndürdü. Bu yıl Beşiktaş’ta oynayan tüm oyuncular kariyer sezonunu oynadı. Bir tek maçta bile ezilmediler. 

Yanlış anlaşılmasın Sergen Yalçın ile hayatım boyunca karşılaşmadım. Ama tüm göstergeler Şenol Güneş’in artın hocalık yapacak durumda olmadığını gösteriyor ve Sergen Yalçın’ı göreve çağırıyor. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şahin 66

Yorumlarınıza kesinlikle katılıyorum adamlar bizi resmen ezdi izlemeye tahammül edemedim

İZMİRLİ

Şimdi siz bunu akitte yazdığınız için zam bile yaparlar Şenol’un maaşına..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23