• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
14 Mayıs 2020

Volta atmak

İnsan, düşünen, işini planlayan, çıkarını ayarlayan bir mahlûk. Buna canlı varlık da diyebiliriz, memeliler familyasından bir cins. Çok fonksiyonlu ve çok da bilmiş olduklarından, toplu halde bunları idare etmek çok zor. Organize topluluk halinde yaşarken ortak ihtiyaçları da çeşitleniyor. İdareciler, önem ve imkân durumuna göre istekleri sıraya koyup karşılamaya yönelince, toplumda huzursuzluk da başlayabiliyor.  

Durak yapılacaksa herkes istiyor ki, kendine yakın olsun. Oysa, akıllı ve vicdanlı idareci, ilk ağızda çoğunluğun faydalanmasını ve masrafları da azaltmayı düşünür..

Belediyeler de, hayat şartlarının zorlamasından, hemşehrilerinin yükünü elverdiğince hafifletmeye çalışıyor. Poşetti, domatesti, otobüs ücretlerinde indirimdi, patlıcan fiyatlarıydı, halk ekmekti halk sütüydü gibi..                                                                                                                             

Sıcak yemek desteğiyle yoksul ailelerin mutfak harcamalarında tasarruf sağlayanlar da bulunabiliyor…

¥

Seksenlikler, Batı dünyasında orta yaştan sayılıyormuş. Buradaysa, fiziki yetenekleri bakımından ihtiyarlar kümesine alıyorlar. Bilhassa Kuzey Avrupa ülkelerinde 65’liklerinin orta yaşlarda kalmaları, refah devleti vatandaşı olmalarından. Ayrıca, yetmiş beşliklerin sektire sektire turizm kervanlarıyla dünya turuna çıkmaları da, bürokrat ve politikacılarının, gerektiğinde istifa etmesini biliyor olmalarından..

Bilerek veya aldanarak da olsa, kamu yararına üstlendiği icraatlarının zararla neticelenmesi durumunda küffar ellerinde, politikacının bürokratıyla birlikte kıpırdamadan yerinde kalışına, pek hoş bakılmıyor. Bizde ise, halka hizmet yükünü üstlenme tarzımızda gerektiğinde koltuktan istifa geleneği bulunmuyor. Her halde refah devleti olamayışımızın sebeplerinden birisi de bu olsa gerek. Amma, geçim konforu, teknolojik kolaylıklardan istifade imkanlarının genişliği ve fert başına düşen milli gelir paylarının yüksekliğine rağmen, refah devletlerinin Koronavirüs salgınında hastalara karşı sergiledikleri gayri insani tutum ortada..

Hayat felsefelerinde dünyayı tek boyutlu görmeleri ve buradan ötesi olan, ölüm sonrasının bilinmezlik içermesi…

İslam dışı inanç ve itikatlara bir laf ettiğimiz düşünülmesin. Günümüzün Hristiyanlığı ya da Museviliği ne Hz. Musa Peygamberimizin, ne de Hz. İsa Peygamberimizin yolu..

Bizim altmış beşliklerimizin on beş gündür ev hapsinde tutulmaları, büyüklerimizin idraklerini iyi kötü törpülemiş olmalı ki, altmış beşliklerimizin biyofizik ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçtiler. Neticede, hiç değilse haftada birkaç saatliğine olsun, infaz odalarının kapı önlerinde volta atmaları gündeme geldi.. 

¥

Bendeniz efendim 1933 Bursa doğumlu İstanbul çocuğuyum. Hayatım hep koşturmakla geçti. İstanbul’un görüp bilmediğim yerlerini yenilerde görüp tanımaya başladım. Bilmediğim mahallerin isimlerini otobüslerde gördüğümde, hemen atlayıp gidiyorum gezmeye, nasıl olsa bedava bizim ihtiyarlara..

Bir seyahat kartımız vardı, eski belediyenin hizmet ve görev sorumluluğundan kalma, ev hapsinde onu da kullanamıyoruz. Haydi bi kez de korsanlamasına binmek istesek, şoförler otobüse almıyor. Gizlice binmiş olsak, bu kez, inmek istediğimizde duraklarda durmuyor… 

¥

Elde Bilezik dediğimiz mücerret mefhum, müşahhas meşguliyettir. Bu olmayınca, var da istifade edemiyorsa, adam emekliye ayrıldığında ne yapacak? Ya evde karısıyla hırlaşacak, ya da mafsallarındaki kireci söndürmek için mahalle kahvelerine koşacak..

Bizim hacı ninemiz” ihtiyarlık maskaralık” derdi. Bakıyorum pencereden, kadınlı erkekli ihtiyarlar koşturuyorlar sokakta, kireçlerini söndürmek için…

Yüce Mevlam, cümlemize, Batının küffarı da dahil, sağlık sıhhat yönünden hayırlı söndürmeler ve başarılar nasip etsin… 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fuzuli

Tutanmı varAtilla ağabey çek bi kısa pantolon kafana bi foter gözüne bi gözlük ince teker bide yarış bisikleti sende tur at seksenlik alman tur istler gibi ben dağcıyım amat ör dağ tırman ışı yaparım seksen beş yaşındaki italyan bir turist benden önce hasandağı zirvesine ulaşınca oturup Atatürkün en sevdiği hüzünlü türküleri ni söyleyesim türklüğümden utanmıyayd ım kırkım da
 • Yanıtla

silikon vadisi nalan

İnsan memeliler gurubundan; peki göğüslerini aldıran bu guruptan ihraç mı ediliyor?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23