• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI

Köfteci Yusuf açılmış…

22 Temmuz 2021
A


Atilla Özdür İletişim: [email protected]

Hiç kimsenin yediğine, giyeceğine, günü geldiğinde oyunu vereceği partisine karışmak istemem. İyi giderse Allah’tan, kötü gelirse kuldan anlayışıyla üzerime gelinmesini istemediğimdendir. Herkesin kendine göre aklı fikri ve kafası var. Aldığını beğenmediğinde bir daha oraya uğramaz.. Siyasette de bu böyledir..

 Yıllar yılı, öğle yemeğim de, içki satmayan bakkal niyetiyle girdiğim Ülker’in bir paket klasik bisküvitinin yanında, yarım kilo kutu sütü idi. Kutulardaki sütün güvenliği sarsılınca, vazgeçerek bisküvitte de “Torku”ya döndüm.

 Ülker, liberal muhafazakar bir şirket. “Torku” ise, milliyetçiliği önceliyor. Rahmetli Mehmet Şevket Eygi de, politikada adil hristiyanı, musalli müslümana tercih ederdi. Kitabımızda da Allah’ımızın direktifleri hep adalet üzerine değil midir?..

 Adil muhafazakarlıkta pazara sürülen ürünler, üretici ve yetiştiricisiyle birlikte emekçilerin ürünü olmalı.. Ahdettim, süt ve yoğurdunda, bilhassa beyaz peynirinde, “Torku”ya döneceğim..

 McDonald’s vari köftecilere giderseniz, pandispanya ekmeğin yanında üzerinize yağını akıtarak yedireceği iri kıyım bir Amerikan köftesi. Yanında da bir külah patates. Türkiye’de karakteriyle en fazla değişikliğe uğratılan sebzelerin başında patates geliyor, onu takip eden mısır ve mısırdan damıtılan mısır özü yağı ile nişasta şekeri..

 “Nişasta şekeri”, kadim düşmanımız ABD’nin gizli çalışan tipik bir vurucu öldürücü silahıdır. Bizim şeker sanayimizin baş düşmanı.. Amerikan köftecilerine gittiğinizde servis ettikleri şişmanlatıcı köftelerinin yanında size bir de mısır şekerli Coca Cola ikram ederler. Coca Cola da Amerikan malıdır.. Burada Türk’ün içtiği Coca Cola’nın kârı, doğrudan Amerika’ya gider. Bizim açımızdan ne şahsiyetsizlik…

 AKP’ye yandaş vatanını seven kişi, “Reis de Reis” avazeleriyle başkanlık sisteminin bayraktarlığından önce, yediğine içtiğine dikkat etmeli..

 Köfteci Yusuf, İstanbul’un Şişli Camiine pek yakın bir pozisyonda beş altı aydır hazırlıklarını yapıyordu. Birkaç gün oluyor, dört Amerikan köftecisinin arasında “Ekmek Arası”nın kapısını açtı. Bundan sonrası mazlum milletler için emperyalizme karşı bağımsızlık savaşçısı olduğu söylenen Atatürk’ün gençliğine kalıyor.

 Ekmek arası mı, Coca Cola takviyeli Amerikan köftesi mi? 

 Sahi be, biz niye dökmüşüz küffarı, İzmir’in derin sularına? Dikkat buyurunuz. Müslümanlık çok zordur. Vatanını sevmek de… Atatürk’ü hiç karıştırmayın. 

 Müslümanca yaşayalım istiyoruz. Beşeri münasebetlerimizin Kur’an ve Hadis-i Şeriflere uygunluğuna bakıyoruz. Bazılarımız aşırı hassasiyet göstererek takkelerinin üzerine “nalın” tabir edilen takunya resmi çizdiriyorlar. Aslına fesline bakmaksızın, imam nikahı adını verdikleri tutanak istismarcıları apayrı bir çirkinlik. Amma beri tarafta da kamu düzeni başka havada..

 O, laik..

 Aradaki bu derin uyuşmazlığı dikkate almadan istiyoruz ki, hükümet artık, harama ve helallere dikkat etsin. Bunun es geçildiği zehabına kapılan pek çok kimse, “bu boşverciliğin bir de sandık günü var” diyerek küstahça efelenebiliyorlar.

 Neymiş efendim, hayırlı verimli değerlerimizi satıp savuruyor da, haramlı belalı milli piyango, başımızın belası olarak tepemizde taç gibi duruyormuş..

 Alın işte şimdi satıldı gitti ve devlet Hazinesi de, halkın gıdasına karıştırdığı bu haram zehirinden temizlendi. Sahi öyle mi oldu? İmamlarımız, kumarhane manolarıyla maaşlarının kirlenme tehlikesinden kurtuldu mu?.. Şimdi Milli Piyango, liberal kapitalist ultra trilyoner birisinin..

 Rahatladık mı?..

 Milli Piyango devletin elindeyken aylık çekiliş yapar, yılbaşlarında da çok büyük ikramiye vaadiyle nice saftaron müslümanlara yollarını saptırırdı. Şimdi bu kumarhaneyi devralan oyun kurucu, kumar seanslarını haftada bire indirdi. Verdiği bol kaymaklı ilanlarıyla, muhafazakar radyo ve ekranları da dinden imandan çıkarmayı başardı.

 Meşru kumarhanelerin mülkiyetiyle birlikte işletme imtiyazını üstlenen kahramanımız, Doğan Medyayı satın alarak Devlet Başkanlarını rahatlatırken, Ziraat Bankamız da kendisine nakdi destek sağlamış. Milli Piyangonun sahibi yeni yatırımları için Ziraat Bankasından aldığı söylenen 750 milyon dolarlık borçlanmaya karşı, elindeki bir tarlayı rehin göstermiş. Bizim tarafta konuşulmayan bu hikayeyi böyle anlatıyorlar. Sonra da bu on milyona aldığı tarlayı vaktin ve zamanın uygun bir anında, alacaklı bankaya borçlarının bir kısmına karşılık olarak 320 milyon dolara satmış.

 Kalemlerimiz gibi mebuslarımız da, doğru yanlış, bu gibi konularda pek seslerini çıkarmıyorlar. Belki de Türk demokrasisinin yapısı gereğidir, bilinmez… Bu itibarla muhalif muvafık demeden, çevreye kulak vermek gerekiyor..

 Yarın öbür gün Boğaziçi Rektörü’nün, inadına geri dönülmez sanılan görevinden alınması gibi, 2023’ten de evvele alınmayacağı söylenen seçimlere de, bakarsınız hemen yarın kararını verivermişler. Politika bu.. Bu durumda tabiatıyla adaylığa layık görülen mebus namzetleri de gruplar halinde dökülüverecekler seçmen yığınlarına..

 Dememiz şudur. Mebus adayları, halka vaadlerde bulunmasınlar. 

 Vatandaşın da, vatandaşlık görevidir, mebus adaylarından her hangi bir hizmet talepkârı olmadan, Mevlam kayıra temennisiyle, oylarını veriversinler.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

şenlik

dilipak aşı; özdür de köfteci yusuf düşmanı; ülkemize özgü takıntılar bunlar

Yaşar özdemir

Diline sağlık üstadın
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23