• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
26 Kasım 2020

Restorasyon hareketleri

Devlet Başkanları Tayyip Erdoğan’ın giriştiği restorasyon hareketine sanırız Orman Bakanı da, “Tarım Orman” kampanyasıyla katılıyor. 

Allah’ımız, tasarrufu emrediyor, başta çobanlarımız, aşağıda sürü, inadına aksini yapıyorlar. Dünkü günlerde Vehbi Kara da bu konuya eğilmişti. Kabaca şu mealde idi yazdıkları..

Kadınlar güzelliklerini kocalarına karşı sergilemek yerine, sokağa döküyorlar. Elin adamı için demiyelim. Bakarsın hır çıkar sonra. Hemcinslerini çatlatıp patlatmak ve eve giren parayı da ikiye katlamak istiyorlar. Daha bol yaşamak için..

Oysa, kimsenin bir şey anladığı da yoktu bu gerekçelerden. Çünkü kadın bir getiriyor, bir de erkek. Ediyor iki amma, göremiyorlar işte, takma tırnaklı şeytanın iki parayı da, çaktırmadan torbalayıp götürdüğünü.. 

Tarım Orman” diyor ki, Sofrana sahip ol ve sen de, gel bize katıl..

Ben yapamam ve yanlarına da gidemem. Doğru konuşmak gerek. İsrafı kendileri yapıyorlar. Ben ise, aldığım bir pabucu beş yıl giyiyorum. Sokağa çıktığımda, mide salgılarım öldüresiye çağlasa, yemekçilere, köftecilere asla uğramam. Simittir, açlığımı bastıracak yardımcım. Bilirim, simidin de ne olduğunu. Susamı Çin topraklarından gelse de, katma değeri yine Türkiyelidir.

Daha dünkü gün, otuz beş bin arabalık geçiş garantili yeni bir oto yol ihalesi yapılmış, Aydın Denizli arasında...

Domates ile maydanozun nisbi ucuzluğundan, Kasımpaşa pazarına gidiyordum. Ne çare, Covit, ona da engel oldu. Neyi tasarruf edeceğim de, davete icabet edeceğim?.. 

Erken Cumhuriyet yıllarında ekonomik yapımız nispeten kendine yetmeye çalışıyordu. 

60’lı yıllardaki uzmanların söylediklerine bakılırsa, mutfaklarımız bakımından kendimize yetebiliyorduk. Otuz yılın sonrasında Türkiye, genel yapısı akımından 60’lı yılların İtalya seviyesine erişebilecekti.. 

Simidin susamı gibi, market tezgahındaki sarımsak bile, ÇİN tarım alanlarından. Gel de ölme..

Dışarıya pamuk, tütün ve fındık fıstık satarak geçinmeye çalışan Türkiye, bunun dışında her ihtiyacını dışarıdan temin ediyordu, yirmili otuzlu yıllarda.. Hasretle yolunu gözledikleri yabancı sermayenin gelişiyle birlikte, fabrikalaşma hızlandı. 100 milyon liralık ihracata karşılık 250 milyon liralık ithalatla insanlarımız birbirleriyle selamlaşarak yaşayıp gidiyordu...

Hem de yatırım için sabit sermaye, hemen hemen sıfır iken.. 

Savaştan çıkmış ve bitmiş bir Türkiye. Ninemgillerin çaylarında kullandıkları şeker, yabancının kelle şekeri, ev içinde çekiçle kırılıp parçalanır ve çaya da öyle atılırmış.

Beri yandan rejimin temeli de şöyle bir reddiyecilikle atılmış. “Allah ile beraber Sultanı da tahtından indirdik. Bizim mabetlerimiz fabrikalardır” (Devrin mebusu Refik Ahmet Sevengil, Uyanış Dergisi Ağustos 1929).

Şimdi, mabetlerimiz kendini bulmuş. Ezanımız kendine gelmiş. İmamlarımız, ekonomi ve siyaset cephesinden pek fazla açılamasalar da, ekmek üzerinden iyi kötü tasarruf lafını edebiliyorlar. Araba satıyoruz, silah satıyoruz ve tapu da satıyoruz.. Yabancılar tapu için sıraya giriyorlar..

Televizyon dizilerimiz kapış kapış gidiyor. Bir zamanlar emek de satıyorduk, Mercedes alabilmek için. Şimdi kredimiz var, daha ne olsun! 

Ne çare, dış ödemeler dengesiyle borç alacak orantıları, savaş sonrasının perişan Türkiye’siyle nisbi benzerliğini hâlâ koruyor..

Eve ekmek götüremiyorum” demiş. Kıyamet koptu. Meclis’de bütçe konuşuluyor, hiç kimse bir şey duymuyor, işitmiyor, bilmiyor, öğrenmiyor. Ekranlarda diziler bir birlerini kovalıyor.

Umudumuzu yine gelişine bağladığımız reçete, yabancı sermayenin elinde..

Seferberliğin acı reçetesi niye bizim gibi günübirlik yaşayanların üzerine?..

Benim hiçbir suçum yok. Gücüm de yok ki, tahlisiyeye destek olsun..

Beni niye davet ediyor Tarım Orman, anlayamadım?.. 

 

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kul

Abi gerçekten çok güzel yazı olmuş. ..
 • Yanıtla

EyvaALLAH(cc)..Doğruya doğru, canımız yansa da..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23