• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI

Rest mi?

15 Şubat 2021
A


Atilla Özdür İletişim: [email protected]

İdari mekanizmanın plan eksikliğinden olabileceği gibi, Korana salgınının getirdiği tehlikenin de ağırlıklı etkisi, çarşı pazarda fiyat dengesini allak bullak etti. Mutfak masraflarının karşılanamaz hale gelmesi, aradığını bulamama, bulduğunda da alamama gibisinden zorluk ve sıkıntılar had safhaya ulaştı.

Fiyat anarşisi, sessiz kalmaya tahammül sınırını aşınca, savaş meydanlarında cepheye gönderilen ileri sürülmüş karakol benzeri bir başka karakol da Devlet başkanlarınca pazara sevk edildi. Bilinen ve görülen bir gerçek olmasına karşın, değişik engellerden ötürü görülememiş, önlenememiş ve ayıplanamamış hak ve kural ihlalleri ortaya çıkarıldı..

Bakla kurusuyla pilavlık pirinci, tuzuydu, unuydu ve şekeriydi türünden üç beyazın halk yararına toptan fiyatına perakende satma vaadiyle sol gösterip sağdan vuran marketler, paranın gücüyle tarım dışı lüzumat çeşnisini de kaynağından ucuza kaldırıp, mahalle içlerindeki büyük ve geniş mekanlarında satarak, küçük esnafı piyasadan kovdular.

Zaman geçti mahalle bakkallarının yanında mahallenin manavları da ayni akıbete uğradı. Yetmedi, nalburiye satışı başladı. Kurufasulyaya uzanan el, raflardaki kadın donuna yapıştı. Mahalle aralarında, okulların yakınında açılmış bütün sermayesi birkaç düzine defter ve kalemden ibaret küçük kırtasıyeciler, dükkanlarını kapatırken gözyaşlarını tutamaz oldular.

Buzdolabı ve bulaşık makinesi satmakla da tatmin olamayan kimi marketler, hiç utanmazcasına cep telefonu kullanma bileti satmaya başlayınca, eşeğin damında su kaçağı başladı.

Şimdi efendim, devlet mi hükümet mi, hangisi olduğunu ayıramıyoruz. Emir vermiş. Bundan böyle yenilebilir, yemek yapılabilir ve çiğ olarak da tadına bakılabilir gıda maddelerinden başka, dudak boyası kıl koparası gibisinden nesnelerin satışı yapılmayacakmış..

Yürür mü dersiniz? Hem sonra, nedir bu market denilen yerler? Migros ismiyle seyyar bakkal olarak ortaya çıkmıştı yarım asır evvel. Sonradan kazandıkça sabit bir temel üzerinde büyümeye başladılar. Mahalle başına en fazla bir adet olması gerekirken, çıkmaz sokaklarına varıncaya dek, her köşe başına değişik isimleriyle yüzlerce canavar.

Eskiden, market öncesi yıllarda bakkallar, gerektiğinde güvenlik kurumlarına haber kaynaklığı da yapabiliyorlardı. Oğluna gelin aramaya çıkan anneler mahalle bakkal ve manavına uğramadan edemezlerdi. 

Şimdi marketlerde asık suratlı mekanize ruhlu kasadar, elindeki imkanın sepetindeki ıvır zıvıratın toplam bedelini karşılayamama gibi hallerde müşteri sepetini kısmen boşaltmakla meşgul..

Sağın ahlak felsefesi böyle hareket etmeyi tavsiye değil, emrediyor. Yaşamak için güçlü olacaksın. Yoksulluk yaygın olacak ki, sana zenginliğin yolu açıla..

Bizde sağ ya da sağcılık; namazlılık, oruçluluk ve kısacası Müslümanlık sanılır. Oysa, sermayesi ve pratiği sağcı olan bir market, daha geniş alanlara yayılma amacıyla açacağı yeni şubeleri için ilan vermiş. Yeri, yurdu, geniş alanlı mekan sahiplerini arıyor..

“Kuruluşundan bugüne gücüne güç katarak büyüyen, Avrupa’nın öncü perakende zinciri Carrefour Grup ve Sabancı Holding iştiraki olan CarrefourSA, 28 yıldır yaş sebze – meyveden bakliyata, kasap ve şarküteri ürünlerinden balık ve deniz mahsullerine, elektronikten beyaz eşyaya, kişisel bakım ürünlerinden temizlik malzemelerine, ev tekstilinden kırtasiye ve oyuncağa kadar on binlerce güvenilir ve kaliteli ürünü, hijyen esasları çerçevesinde en uygun fiyat politikasıyla her gün 500 bin müşteriyle buluşturuyor.”

İşte sağ ve sağcılık budur. Tıpkı Bim gibi, A-101 gibi, Migros gibi…

Kırk yılda bir devletin ya da hükümetin sol damarı kabardı ve büyük sermaye tarafından pazardan kovulan bakkal amcalara yeni baştan hayat vermeye kalkıştı. Heyhattt, anında karşı koydular. Hem de reklamlı ve ilanlı olarak..

YAPAMAZSIN diyorlar..

Bilemiyoruz, belki haklı da çıkarlar. Dereyi görmeden umutlanmayalım…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İş yok, güç yok

Şuuraltınızda hep sosyailst düzen var, bakkal çakkal; çengelköyde buzz gibi kireçli kuyu suyunda yıkanmış hıyarları yemek, hepsi bu sizin dünyanızın, anlatıp durun işte

Ömer

Ticaret in kuralları karıştı büyük balık küçük balığı yuttu . Hükümetler seyretti . 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23