• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI

Pasaport..

01 Temmuz 2021
A


Atilla Özdür İletişim: [email protected]

Vaktin birinde, Erdoğan’ın şehir eminliğini deruhte ettiği günlerde, İstanbul’a giriş çıkışların pasaporta tabi tutulmasından bahsediliyordu. Olmayacak bir dua da değildi hani..Üzerine düşülmeyince, unutuldu gitti.

Şimdi, yine Erdoğan’ın bu kez devlet başkanı olarak gündeme getirdiği İstanbul Kanalı konuşuluyor. Bu konuda bilgisi ve ilgisi olan da konuşuyor olmayan da. Taraflar, siyaseten birbirlerinin ideolojik düşmanları. Cumhuriyetin kuruluşundan beri süregelen bir haldir bu. Dolayısıyle, “evet”in de, “hayır”ın da kendilerine göre doğruları da var olacak, eksik ve yanlışları da…

İdeolojik karşıtlık, pratiğinde salt ırkçılık demektir. Birbirlerinin güzellikleri ret edilir. Çirkinliğine gelince çamaşırlarını ortaya dökerler. Nitekim CHP, karşıtlarının güzel çirkin bakmaksızın, bütün hizmetlerini reddedişi, ruhundaki bu ırkçılığın tezahürü değil midir?..

AKP ne yapmışsa, kendilerine göre, dünyanın en büyüklerini yapmıştır. Öyle dahi olsa, CHP bunların hepsine birden öfke ve şiddetle karşı çıkar. Bu karşı çıkış, elbet Kanalda da olacaktı. AKP, söz konusu projede yer alan bir köprünün temelini kanal’a bağlarken, muhalifi CHP de, huyu ve suyu gereği, köprüyü, Kuzey Karadeniz Oto Yolu projesine bağlayıverdi..

Demokrasi, hakkındaki söylenenlere göre fikir ve ifade serbestliği imiş. Evlerde, hane ve yuvalarında çocuklar, anne ve babalarının yanlışlarını açıkça ve hem de kendilerine karşı dile getirebilme özgürlüğü imiş. Tabii, aile meclislerindeki bu serbestlik, ülke siyasetinde de geçerli olmalıydı.

Bu anlayış, politika meclislerine getirildiğinde CHP’linin bu Kanal’a “evet” çekmesi gibi, AKP koltuklarından da “hayır” sesleri yükselebilmeliydi..

Böyle oluyor mu?, ne yazık duyulup görülmüş değil.. 

Kanal bölgesinde 500.000 nüfuslu özel bir şehir kurulacakmış. Haliyle bu şehrin sakinleri de, şimdiki İstanbullunun benzeri olacak. Zira ayni suyu içiyor, ayni güce tapıyor.

Sınır, kısıt ve tahdit dinlemeyen özel nüfuzlular alanından çıkıp gelecek.. 

Mesele bu sınırlı kalabalığın dörde beşe katlanması değil,  katlama hak ve hürriyetinin, ırkçılığın ortak şurası tarafından hakim sınıf ahlakının kaderlerine zerk edileceğinden, kendine özgü bu modern şehir de, şimdinin İstanbul’una benzetilir..

Bunun lamı cimi yok…

Devlet Başkanları Tayyip Erdoğan, devletin tek seçici ve tek icracısı olarak, Kanal Pasaportuna ne derler acaba? 

Oysa tam zamanı..

Sanmam, onun da aklı yatmaz ya…   

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23