• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
12 Ekim 2020

Ne dersiniz?...

Türk işi laiklik kitabının telif hakkı CHP’nindir. Gerçi CHP, Cumhuriyetle yaşıt olmasa da, Atatürk’ün eseri olduğundan öyle kabul ediyoruz. Bunun kitabı yazılırken gerçek kaynaklarına pek itibar edilmemiş. Niçin böyle yapıldığına gelince, bunun cevabını, Türklerle Fransızlar arasındaki din farkına bağlıyorlar..

Onların dinlerinde öyle, bunların dinlerinde de böyle olması gerekirmiş. Doğrudur da. Avrupalının parmak izi Türklerinkine benzemediğine göre, laiklikleri de, kanları gibi birbirlerinden farklı olmalıydı. Nitekim, öyle de olmuş..

 İyi de, “Onlar” kim? Laikliği yapanın CHP olduğuna göre, onlar kim oluyor? 

Diyelim ki Cenneti hak edenler, mükâfaten oraya buyur edilecekler, Fransızlar olsun. Peki, Papazları mı kiliseleri mi?..

Gelelim Türkiye’ye. Bunlar da cehennemlik. Bilemezsin, zahirine baktığında olabilir. İmamı mı, camisi mi yanacak?..

En iyisi, onu bunu bırakıp, gerçekte sahnenin oyuncularına bakmak!..

CHP’nin organik olmasa da gönülden sözcülüğünü yapan YURT gazetesine göre:

Diyanet İşleri BAŞKANLIĞI faizci çıkmış”..

 Bu ne demek?.. 

 “Ortaya çıktı”nın geniş anlamı, yüz kızartıcı pis ve kötü bir işin, umumun bilgisinden saklanan hadisenin ayağa düşmesi, düşürülmesidir.. 

Burada ortaya çıkan her ne ise, haram diyerek faizin kötülüğü hakkında fetva sıralayan Diyanet İşleri BAŞKANl olan, gerçek bir kişinin ikiyüzlülüğü imiş. Bugünlere dek ustalıkla saklayıp gizlediği faiz düşkünlüğünü, polis, hummalı çalışmasıyla ORTAYA ÇIKARMIŞ DENİLMEK İSTENİYOR..

Tevekkeli dememişler “hocanın yap dediğini yap da, yaptığını yapma” diye. Ne sahtekar yalancıdır şu hacılarla hocalar, dimi!..

YURT’un cahilliği işte. Kulak asmaya değmez.. 

Din, eylemlerinde kişileri bağlar, gerçek kişileri. Cinsiyeti ne olursa olsun cezai ehliyetini haiz bütün kişileri..

Laiklik ise, sadece hizmetlerinde tüzel kişilikleri. Yemesi içmesi, gezip tozması ve doğurup doğurtma fonksiyonu bulunmayan itibari kişiliklerin hizmetlerini bağlar. Bunların da sadece kamuya ait olanlarını..

Devletin adamları dediğimiz memurlarından Diyanet İşleri Başkanları, hatta mebus olarak yeminli kanun yapıcıları, kendi şahsi işlerinde ne halt ederlerse etsinler, muhayyerdirler. İstedikleri havadan çalıp oynayabilirler. İçki de zina da serbesttir bunlara. Sorgu suale gelince, suç ise yaptıkları hakime, günah ise Allah’a hesap verirler. O kadar..

Bunun lamı cimi yok. Hepsi bu kadar. Devletin üniversiteleri, genel müdürlükleri kendilerine tahsis edilen bakım ve hizmet gibi bütçe tahsisatlarının bankalardan gelecek faizlerini nasıl ki kanuni bir hak olarak kullanıyorlar, Diyanet İşleri BAŞKANLIKLARI ve müftülükleri de devletin birer parçası sıfatıyla, faizli birikimleri alarak, sarf yetkisini haiz hizmetlerinde kullanırlar..

Bu hareketleri kimseyi de ırgalamaz..

YURT gazetesi, SÖZCÜ’den aldığı kıymetine paha biçilemez bu haberi, aynı familyanın üyesi olduğundan, itimat ve güvenle kendi sahifelerinde yer verirken, kişilikleri birbirlerine karıştırmış..

Cehalet işte, bir şey diyemezsin. Günaha vursan Corona gibi, bir hapşırıkla kırk aileye birden yapışıveriyor, baş edemezsin.. 

Hep dua ederiz, Allah, cahilden dost vereceğine, düşmanımızı akıllı eylesin..

Türkiye burası, hiç belli olmazdı. Diyanet İşleri BAŞKANININ, kendi kurumuna gelen faiz birikimini kabul etmeyip geriye iade edişin laikliğe aykırı sayıp da, rejimin koruyucu müfrezelerine ispiyona kalkışsaydı, kendi cehlini kendi eliyle açığa çıkarırdı. Dünya alem de seyredecekti, kedinin çamaşır yıkamasını!.. 

Dedik ya, Türkiye burası. Laikçiliği bile koftiden.. 

Söz laiklikten açılmışken. Hikâyenin biri az gelirmiş. Üçlemeye kalkışsak kasada karşılığı yok. En uygunu ikilemek. Üçüncüsünü de münasip bir zamana bırakalım..

İstanbul Belediyesi, müessesenin yıllanmış kadim simgesini sakıncalı görüp değiştirmiş. Eskisinde dört adet minare görüntüsü yer alıyordu. Minareler, batmış ellalem.

Türkiye’de, “bilmeyenler bilenlere öğretsin”, devlet laik.. Devletin vatandaşları da varlıklı yoksullu, Erkekli dişili, büyüklü küçüklü ve dinlisiyle dinsizi, birlikte bir ulus meydana getirmiş. Hiçbirinin bir diğerine üstünlüğü ve imtiyazı yok. Belediyeleriyle birlikte devletin kendisi de Müslümanın bayramlarını kutlar ve tebrik eder.. Hıristiyan bayramlarını es geçer. Yılbaşlarını işe karıştırmayın. O bayram, ulusun kumar ve işret bayramıdır..

İstanbul Belediyesi de vakt-i zamanında diğerleri gibi kendi bayrağını kendisi tasarlamış. Bütün şehir ve kasabaların bayrakları birbirlerinden farklı. İstanbul, minaresi bol bir şehir olduğundan, flamasına minare figürleri işlenmiş. Sanatçılar, Hristiyanların çanlı kilise kulesini akledememişler. Yeni gelen belediye, aşırı derece laisizm taraftarı olduğundan, unutulan çanın rövanşına niyetlenmiş.

Flamaya istavrozlu bir çan kulesi yerleştirse, sandık başında bozguna uğrama ihtimali var. Öyle ya, dinli siyasetin dindarları hiç tereddüt etmeden çanı, çancıların kafasına indirirdi..

Nasıl mı?

Sarımsağı gelin etmişler, kırk güne varmadan, kokusu mahalleye yayılmış..

 

 Eskiden okuma kitaplarımızda anlamlı ve öğretici ne güzel şiirimsi masallar yer alıyordu..

“Sen ne güzel bulursun, gezsen Anadolu’yu” diye başlayıp son bulan bir şiirimiz vardı kırklı-ellili yılların ilk okuma kitaplarında. Okuyan kişiyi, vatanın hiç görmediği topraklara âşık ederdi. Maalesef, eski camlar bardak oldu. Ne ele geliyor ne dişe. Şimdi okuyanıyla işitenini vatanına bağlayan tasarrufçu deyimler, tedavülden kaldırıldı..

On altı milyon İstanbullu için misyoner gazete ve ekranlarından daha başka türkü çağırıyorlar.

Tanrıya yakın olmak istiyor musunuz? diyerek..

Minareler şehri İstanbul’un da, hazır laiklik adına minare kirinden temizlenmişken..

Ne dersiniz, şehremini?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kim ki me, dum du ma

2000 yılından bu yana ta dibe vurmuş bir netret yaşıyoruz, nerede durur meçhul!..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23