• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Atilla Özdür
Atilla Özdür
TÜM YAZILARI
03 Ağustos 2020

Merkantilizm, iktisat politikalarında bir ekol…

Her milletin, topluluğun, mesleğin ve hatta din ve mezheplerin kendilerine özgü örf, adet ve alışkanlıkları bulunuyor. Mesela def-i hacetin bile..

Müslümanlar, ağaç diplerinde gideremezler. Hatta, gölgelenmek için komşu evin duvar dibine de, “oturulamaz” diye oturmazlar..

Zira, borçlu olan bir komşu duvarının gölgesinden istifade, faiz yerine geçebilir düşüncesiyle..

Müslümanlık, işte böyle çok zor bir insanlık mesleğidir..

Amma günümüzde, bedavadan beş aşağıya imiş gibi, oldukça kolay..

Kurban kesmenin usulü ve uyulması gerekli şatlarının yanında, etini yeme ve yedirmenin de, hem örfi hem de dini kuralları bulunuyor..

Eskinin zaman ve mekân bolluğu, günümüzdeki yaygın bütçe yetmezliğine benzer darlık krizine girince, köftecide ısmarlama beslenme tarzı da, gâvurun burgerciliğine evrildi. Eşyanın tabiatından, bu şartlar altında kurban kesimlerinden ötürü, sokak araları ve kapı önleri de, kan ve irin deryasına dönüşüyordu..

Yıllardır bu hizmetler, ibadet yerine kaim infak maksadıyla, mükellefler, bunun yükünü vekâlete ısmarlayabiliyorlar. Evvela bu yükleri, bila ücret, Allah rızası için tekkelerle dernekler yüklendiler. Hatta bazıları, kurban sahibinin rızasıyla etinin dağıtımında etkinlik bile gösterebiliyorlar. Halen de devam edip gider bu gelenek..

Giderek Türkiye büyüdü. Büyürken zenginleşti. Dünya da küçülerek yoksullaştı. Yardım kuruluşları, üstlendikleri yükün kesim ve dağıtımı amacıyla, Türkiye’den daha da yoksul diyarlara yöneldiler. 

Merkantilist şirketler, bunları dikkate aldığında gördüler ki, Afrika’da kesim, Türkiye’ye nisbet yarı yarıya ucuz.. Ticari amaçla onlar da bu kervana katıldılar. Böylece çok hareketli bir sektör oluştu..

Yerli ve yabancı, kendilerine market dedirten kapitalist bakkallar ve nalburlar ve daha niceleri de kafileye katılınca, bakkal manav karışımı yeşil sermaye de ticareten kesim siparişlerine talip olmaya başladılar… 

Şimdi, kesim ibadetine görüntülü reklamlarıyla güya sevap ağırlıklı cephesinden yaklaşan merkantilist şirketler, vekalet piyasasında harıl harıl tezgah yarışında ter döküyorlar..

Kesimi müteakip dağıtım yükünün meccani oluşu, merkantilist şirketleri kesim hizmeti satışında, şarta bağlı et teslim usulüne yöneltti. Tek kişilik küçük başlarda paketlenmiş kemikli et ağırlığı 16 ve büyük başlarda bir hissenin de çekeri, 20 kilodan aşağı olmayacak..

Kesim hizmetleri, kurban mevsiminin ikinci günü yapılacak, etler de, 24 saat dinlendirildikten sonra, paketlenmiş olarak müşterilerin istedikleri şubelerde kendilerine teslim edilecek..

Merkantilizmin kurbancılıkta etli kesim hizmeti satışı, evvela Carrefour ile Migros şirketleriyle başlamıştı. Biz de bu hizmetleri onların iş bilirliğine bağlamıştık. Meğer arkadan gelenlerin arasında A 101 de varmış.. Onun taahhüdü de ayni ölçüde. Kuru bakliyattan başlayan ve sonra manavlık, otomobil levazımatı ile tuhafiye lüzumatını da aşarak “Perşembe pazarına” doğru yol alan BİM şirketinden bu alanda henüz bir kıpırdanış görülmedi..

Sanırız ve umutla bekleriz ki, BİM mağazaları da salhane çalışmalarına gelecek sezonda başlar..  

Her işin başı, nasip ve kısmet işte. Belki bizim koçu, seneye onlara ısmarlarız. O günün şartlarına göre hesap kitap yapar, kasap etinden ucuza gelirse, kurbanı onlara kestiririz..

 Ah bir de merkantilist şirketler, kurbanlıkları Afrika’da ve etini de burada sahibine teslim usulüyle kesebilselerdi, amma da kıyak olurdu haa…

Kaba yobaz takımına göre, İslam’da reform yapılamazmış..

Bal gibi oluyor işte!…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ata

şimdi reform bunun neresinde? vekalet kesim ve teslim alma... amma sen namaz bir vakit olsun mezhep olmasın başörtüsüne değil kalbe bak falan dersen form bozulur reform olur...
 • Yanıtla

Nedret

Merkantakizmi İslam ve kurban boyutuyla ele almak iyi olmuş. Bir de şu gurup var; kurban kesiliyor sonra eti ve kemiği hesap ediliyor. Ne kadar et ve kemik o kadar hisse bedeli ödeniyor. Şimdi bu kurban oldu mu, olmadı mı??.  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı